Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jaką konsolę kupić? Poradnik dla początkujących

Xbox One, PlayStation 4 czy Switch?

Zakup nowej konsoli to często poważny wybór, szczególnie gdy możemy pozwolić sobie tylko na jedną platformę. Należy wtedy rozważyć wszelkie wady i zalety każdego dostępnego na rynku sprzętu.

Na szczęście, urządzeń do przeanalizowania nie ma aż tak dużo. Obecnie w sprzedaży znajdziemy trzy główne platformy stacjonarne, ale warto zaznaczyć, że dwie z nich oferują też mocniejsze i droższe wersje.

W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o każdej konsoli, łącznie z plusami i minusami użytkowania sprzętu, przykładowymi - najlepszymi - grami na wyłączność oraz cechami wyróżniającymi konkretne modele na tle konkurencji. Wymieniamy wprost istotne ulepszenia lepszych wersji PS4 i Xbox One.

Zachęcamy do lektury i dzielenia się opiniami o wszystkich konsolach.


PlayStation 4

  • Mocne strony: wysoka jakość gier na wyłączność, intuicyjne menu, PlayStation VR
  • Wady: brak wstecznej kompatybilności, potrafi być głośna

Cena: PS4 od 1300 zł, PS4 Pro od 1700 zł.

Akcesoria: dodatkowy kontroler od 180 zł, kontroler Aim do VR od 130 zł, PS VR od 800 zł, kamera od 190 zł.

PlayStation 4 to najbardziej popularna konsola obecnej generacji. Nie bez powodu - dla wielu użytkowników najważniejsze są wysokiej jakości gry na wyłączność danej platformy, a PS4 może pochwalić się dużą liczbą takich tytułów. Większość z nich, co warto podkreślić, to rozbudowane tytuły dla jednego gracza.

Intuicyjny interfejs to jedna z zalet systemu konsoli. Wszystko jest tutaj czytelne i wygodne w obsłudze, przynajmniej w porównaniu z konkurencyjnym sprzętem firmy Microsoft. Może tylko wyszukiwanie produktów w sklepie PS Store z poziomu konsoli mogłoby być nieco lepiej zaimplementowane.

Spider-Man

Kontroler DualShock 4 (zasilany wewnętrznym akumulatorem wymagającym ładowania poprzez podłączenie kablem USB) świetnie sprawuje się przede wszystkim w grach akcji i bijatykach, jednak dla niektórych może sprawiać wrażenie nieco zbyt lekkiego. Mimo wszystko, to bardzo udana ewolucja pada od PlayStation 3.

Istotnym elementem związanym z PS4 jest PS Plus, a więc miesięczny abonament (240 zł za 12 miesięcy, 100 zł za 3 miesiące lub 33 zł za miesiąc), który umożliwia grę w trybach multiplayer, a także oferuje darmowe gry co miesiąc i okazjonalne zniżki.

Warto też wspomnieć o dodatkowym urządzeniu PlayStation VR. To najtańsza opcja (od 800 zł) przetestowania wirtualnej rzeczywistości na wysokim poziomie. Biblioteka PS VR oferuje już sporo naprawdę porządnych tytułów.

PlayStation 4 Pro oferuje możliwość uruchomienia większości nowych gier w wyższej rozdzielczości (1440p lub skalowane czy natywne 4K), z nieco lepszymi efektami czy czasem ładowania. Wszystkie gry tworzone na PS4 działają na obydwu modelach konsol.

PS4 jest konsolą dla tych, którym zależy przede wszystkim na grach na wyłączność (exclusive'ach), skupiających się na przygodzie dla pojedynczego gracza.

Najlepsze gry: Bloodborne, Marvel's Spider-Man, God of War, Uncharted 4, Horizon: Zero Dawn, Gran Turismo Sport.


Xbox One

  • Mocne strony: wsteczna kompatybilność, GamePass, możliwość grania w nowe tytuły także na PC
  • Wady: mniej dużych gier na wyłączność niż PS4, nieintuicyjne menu

Cena: Xbox One (S) od 900 zł, Xbox One X od 1990 zł.

Akcesoria: dodatkowy kontroler od 200 zł, kontroler Elite od 550 zł.

Xbox One to konsola, która zaczęła zdobywać popularność z biegiem czasu - po wprowadzeniu ulepszeń i ciekawych nowości. Najważniejszą z nich jest wsteczna kompatybilność. Dzięki niej, na konsoli Microsoftu można uruchomić ponad 500 gier z Xboksa 360, a nawet niektóre tytuły z oryginalnego Xboksa.

Forza Horizon 4

Gra w trybie multiplayer możliwa jest za opłatą - za 29 zł miesięcznie otrzymujemy abonament Live Gold, który oferuje też dostęp do 4 gier na przestrzeni miesiąca. Poza tym, atrakcyjną opcją jest dodatkowa subskrypcja GamePas. Dzięki niej, za 40 zł miesięcznie, otrzymujemy dostęp do zbioru ponad setki gier - oraz za darmo możemy pobierać wszystkie najnowsze gry na wyłączność Xbox One i Windows 10 (a więc, przykładowo, nadchodzącą Forzę Horizon 4).

Xbox One oferuje mniej rozbudowanych gier na wyłączność przeznaczonych dla jednego gracza niż PS4, ale wszystkie takie tytuły możemy też bezpłatnie zainstalować na PC z Windows 10.

Model X, podobnie jak PS4 Pro, to lepsza wersja podstawowego modelu (mocniejsza niż Pro). W wielu grach na wyłączność platformy Xbox (jak Gears of War 4 czy Forza 7) oferuje obraz w natywnej (nieskalowanej) rozdzielczości 4K. Xbox One X pracuje też bardzo cicho i najprawdopodobniej uruchomimy na nim gry, które będą ukazywać się na kolejną konsolę od Microsoftu, platformę następnej generacji.

Xbox One jest dobrą propozycją szczególnie dla tych graczy, którzy nigdy nie posiadali żadnej konsoli marki Xbox. Nadrabianie zaległości i klasyków dzięki systemowi wstecznej kompatybilności to świetny pomysł na tanie granie, podobnie zresztą jak usługa GamePass.

Najlepsze gry: Sunset Overdrive, Halo 5, Forza Horizon 3, Gears of War 4, State of Decay 2.


Nintendo Switch

  • Mocne strony: konsola przenośna i stacjonarna w jednym, dobre gry na wyłączność
  • Wady: brak wstecznej kompatybilności i różnych podstawowych opcji

Cena: od 1350 zł.

Akcesoria: kontroler Pro od 230 zł, dodatkowe JoyCony od 250 do 300 zł.

Nintendo Switch to najbardziej wyjątkowa i specyficzna konsola dostępna obecnie na rynku. To jednocześnie sprzęt przenośny, ale i stacjonarny - gdy zamontujemy konsolę w specjalnym urządzeniu dokującym.

Sprzęt nie dorównuje PS4 i Xboksowi pod względem technologicznym, ale ma już w ofercie kilka wspaniałych gier na wyłączność. Choć obecnie ukazują się one niestety nieco rzadziej niż w 2018 roku, to na horyzoncie wciąż czekają kolejne wielkie hity: Metroid Prime 4 czy Bayonetta 3.

Super Mario Odyssey

Od konsoli możemy odłączyć montowane z boku kontrolery, by jeden z nich oddać znajomemu - i w ten sposób bawić się wspólnie w grze wspierającej kooperację. Niektóre gry wspierają nawet sterowanie dotykowe w trybie przenośnym. Podłączenie konsoli do TV jest możliwe w każdej chwili, nawet podczas grania - i odbywa się płynnie i błyskawicznie.

Nintendo jednak ponownie jest trochę do tyłu, jeśli chodzi o wdrażanie powszechnych na innych platformach rozwiązań. Dodawanie przyjaciół wciąż odbywa się za pomocą wpisywania specjalnego kodu, gra online w wielu tytułach jest niewygodna, nie znajdziemy tu też wielu popularnych aplikacji (np. Netflixa).

Switch jest konsolą dla tych, którzy szukają oryginalnych, specyficznych gier, a także cenią sobie możliwość grania w dowolnym miejscu. Ucieszy to szczególnie fanów gier niezależnych, bo takie produkcje wydają się często stworzone z myślą o grze na platformie przenośnej.

Najlepsze gry: Super Mario Odyssey, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Splatoon 2, Mario Kart 8 Deluxe, Mario + Rabbids Kingdom Battle.


Kończąc, trudno uniknąć dosyć powszechnego argumentu, ale nie da się ukryć, że w przypadku platformy do grania, wybór jest w dużej mierze subiektywny.

Są gracze, którzy preferują niemal wyłącznie tytuły single-player. Dla nich najlepszym wyborem wydaje się PlayStation 4. Wszyscy, którzy chcą nieco zaoszczędzić, ale lubią grać dużo, na pewno zwrócą uwagę na Xbox One X z abonamentem GamePass. Z kolei specyficzny, japoński styl gier na wyłączność Switcha to coś dla tych graczy, którzy poszukują czegoś naprawdę innego niż styl zabawy oferowany przez większość gier na wyłączność konsol Sony czy Microsoftu.


Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Komentarze