Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Jak zmienić hasło do WiFi w routerze i hotspocie telefonu

Zmiana nazwy sieci i hasła.

Kupując nowy router internetowy, możemy skorzystać z domyślnej nazwy sieci i hasła, które zawsze podane są na naklejce lub innej tabliczce znamionowej urządzenia bądź w instrukcji obsługi. Zamiana tych informacji na bardziej spersonalizowane dane jest jednak prosta i na tej stronie wyjaśniamy, jak zmienić hasło w routerze i hotspocie telefonu.


Na tej stronie:


Zmiana hasła w routerze WiFi

Przede wszystkim musimy sprawdzić, pod jakim adresem IP działa w sieci nasz router, żeby się z nim połączyć. Aby to sprawdzić, wciskamy skrót klawiszowy Windows + R. Pojawi się okienko polecenia „Uruchom”, w którym wpisujemy litery „CMD” i zatwierdzamy enterem.

Przejdziemy do wiersza poleceń systemu Windows. Potrzebujemy tu wpisać tylko jedną komendę: ipconfig. Na ekranie pojawi się lista wszystkich aktywnych połączeń internetowych z naszym komputerem. Teraz musimy odszukać numer podany przy pozycji Default Gateway - to właśnie adres naszego routera w sieci lokalnej. Zapamiętujemy go albo zapisujemy.

Teraz przechodzimy do naszej przeglądarki internetowej. W pasku adresu wpisujemy poznany już adres routera - w tym wypadku będzie to 192.168.0.1 - i klikamy enter. Teraz pojawimy się na ekranie logowania routera. Domyślny login i hasło znajdziemy na tabliczce znamionowej routera lub w instrukcji obsługi. Jednak kilka często padających kombinacji, które możemy spróbować, to:

  • Login: admin, hasło: admin
  • Login: admin, hasło: admin1
  • Login: admin, hasło: password
  • Login: admin, hasło: bez hasła (nic nie wpisujemy)
  • Login: bez loginu, hasło: bez hasła (nic nie wpisujemy)
  • Uwaga: po zmianie loginu i hasła do sieci WiFi zostaniemy z nią rozłączeni na wszystkich urządzeniach. Przed zatwierdzeniem zmian, dla pewności najlepiej jest zapisać nową nazwę sieci i hasło np. na kartce.

Po zalogowaniu się zobaczymy ekran konfiguracyjny. W różnych modelach routerów wygląda on trochę inaczej, ale generalnie musimy poszukiwać zakładki, która będzie nazywała się „Ustawienia WiFi”, „Ustawienia WLAN”, „Ustawienia sieci bezprzewodowej” lub tym podobne.

Po znalezieniu zakładki powinniśmy zobaczyć opcje zmiany nazwy sieci i hasła do routera na bardziej spersonalizowane. Nie zalecamy jednak ruszania innych ustawień. W nowszych routerach, tak jak na zdjęciu podanym poniżej, mamy możliwość podania osobnych ustawień dla standardowej sieci w paśmie 2,4 GHz - z tej korzystamy zapewne najczęściej - oraz stabilniejszej łączności 5 GHz. Po wprowadzeniu zmian zapisujemy je przyciskiem „Zapisz” lub „Akceptuj”, a następnie wyszukujemy nową nazwę sieci i łączymy się z nią, podając nowe hasło.


Zmiana hasła do hotspotu WiFi w telefonie Android

Zmiana hasła do hotspotu WiFi w telefonie z systemem android jest znacznie prostsza niż na komputerze, ponieważ wszystkie opcje znajdziemy w jednym menu. Zaczynamy od wejścia w ustawienia telefonu i przejścia do zakładki Sieć i internet (1). Następnie klikamy w Hotspot i tethering (2). Na kolejnym ekranie przechodzi do zakładki Hotspot Wi-Fi (3).

Wówczas pojawi się przed nami okno, w którym bardzo prosto możemy zmienić nazwę sieci (4) oraz hasło (5). Tak jak w wypadku ustawień routera stacjonarnego, nie zalecamy ruszania innych ustawień. Gdy wprowadzimy zmiany, to wychodzimy z ustawień klikając strzałkę na górze ekranu lub cofając się klawiszami funkcyjnymi.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze