Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Inside - poradnik i najlepsze porady

Wszystkie poziomy, opis przejścia, zagadki, sekrety i osiągnięcia.

Witamy! Przed wami poradnik do Inside. To utrzymana w mrocznej stylistyce dwuwymiarowa gra platformowa od twórców Limbo. Kierujemy samotnym chłopcem, który trafia w samo serce nieludzkiego projektu i musi uciec ścigającym go ludziom.

Inside jest krótką produkcją, którą ukończyć można w 3-5 godzin. Mimo to, jest to niemal obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów platformówek i gier w ogóle. Niniejszy przewodnik pomoże wam ukończyć grę, znaleźć w niej wszystkie sekrety oraz zdobyć komplet osiągnięć.

Zapraszamy do lektury i życzymy dobrej zabawy w Inside!


Spis treści poradnika - skocz do sekcji:


Opis przejścia

Tutaj umieszczamy chronologiczny spis poziomów, jakie pojawiają się w grze wraz ze szczegółowym opisem ich przejścia.


Sekrety i osiągnięcia

Gdzie znaleźć ukryte kule, odblokować ukryte zakończenie oraz zdobyć wszystkie osiągnięcia.


Poradnik do Inside - sterowanie i wskazówki

Sterowanie w grze Inside jest bardzo proste na wszystkich platformach.

 • Poruszanie się – przyciski kierunkowe/ lewy analog (konsole) lub klawisze strzałek (klawiatura)
 • Skok – przycisk A (Xbox)/krzyżyk (PS) lub strzałka w górę (klawiatura)
 • Chwyt/ przycisk akcji – przycisk X (Xbox)/ kwadrat (PS) lub prawy klawisz CTRL (klawiatura)

Wskazówki na start

 • Większość czynności w grze można wykonać przez naciśnięcie lub przytrzymanie przycisku akcji (X/kwadrat na kontrolerze; prawy CTRL na klawiaturze). Naciśnięcie wystarczy w przypadku różnej maści przełączników. Przytrzymanie konieczne jest do przesuwania obiektów takich jak skrzynki czy dźwignie.
 • Oprócz przytrzymania, należy zwykle wskazać też kierunek ruchu. Jeżeli chcemy przesunąć skrzynkę w prawo, należy przytrzymać przycisk akcji i użyć kierunku w prawo.
 • W Inside nie mamy możliwości podjęcia walki. Z groźnych sytuacji możemy ratować się jedynie ucieczką lub sprytem. Pojawiają się jednak segmenty, w których nie jesteśmy całkiem bezbronni i możemy choćby odganiać psy trzymaną w ręce pochodnią.
 • W grze znajduje się 14 ukrytych kul. Znalezienie każdej powiązane jest z odblokowaniem przypisanego do danej kuli osiągnięcia. Nie ma innych osiągnięć. Nagrodą za przejście gry czy wykonanie karkołomnej akcji jest wyłącznie satysfakcja.
 • Gra utrzymana jest w niepokojącej stylistyce, jednak jest nieco mniej brutalna od Limbo. Niektóre animacje śmierci głównego bohatera czy jeden moment pod koniec gry, w którym pewna postać ginie w dość makabryczny sposób są raczej wyjątkami niż regułą.
 • Kiedy towarzyszą nam inne postacie, można wykorzystać je, by dostać się wyżej lub dalej. Wystarczy stanąć pośrodku grupy i przytrzymać kierunek do góry. Towarzysze podniosą głównego bohatera na rękach i w momencie wykonania skoku podrzucą go wyżej lub dalej.
 • W etapach, w których poruszamy się małą łodzią podwodną, można wykorzystać jej przyspieszenie do przeskoczenia nad przeszkodą lub zniszczenia niektórych obiektów. Przyspieszenie aktywuje się przez przytrzymanie przycisku skoku i wybranie kierunku. Po krótkim ładowaniu i zwolnieniu przycisku, łódź podwodna wykona szyki zryw w wybraną przez nas stronę.
 • Wybranie opcji Wczytaj z menu głównego i załadowanie poprzedniego etapu nie nadpisuje naszych postępów. W każdej chwili można cofnąć się do dowolnego punktu kontrolnego, by np. znaleźć ominięty wcześniej sekret, a następnie bez konsekwencji wrócić do ostatniego zapisu. Ilość zebranych sekretów zapisuje się w tle i nie przeskakiwanie między poziomami nie ma na nie wpływu.

O autorze

Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty. Wcześniej zajmował się drzewkami bonsai oraz był prezenterem radiowym.

Komentarze

More On Inside

Najnowsze artykuły