Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Indonezja z brakiem dostępu do Steama, Epic Games, Origina i innych usług

Firmy nie dostosowały się do nowego prawa.

Indonezyjski rząd zablokował obywatelom tego kraju dostęp do Steama, Epic Games Store, Origina, Yahoo, PayPala i Xandr.com. Wszystko przez niedostosowanie się wspomnianych usług do nowych przepisów.

Jak informuje m.in. The Verge, „prywatni dostawcy systemów elektronicznych” mieli bowiem czas do 27 lipca, by zarejestrować się w państwowej bazie danych. Nie brzmiałoby to alarmująco, gdyby nie fakt, że rejestracja oznacza zgodę na udostępnienie danych o użytkownikach na prośbę rządu, a także usunięcie treści, które rząd uzna za „zaburzające porządek społeczny”.

Niektóre duże firmy, jak Apple, Microsoft, Amazon, Google, TikTok, Twitter i Netflix otrzymały niedawno swoje licencje, ale wspomniani wyżej usługodawcy się nie zgłosili, co pozostawiło Indonezyjczyków bez dostępu do Steama czy PayPala.

Indonezyjskie ministerstwo komunikacji i informacji przeprosiło wczoraj obywateli, zaznaczając jednak, że było zmuszone na taki krok, jako że firmy nie podporządkowały się prawu. Postanowiono też o tymczasowym włączeniu PayPala na 5 dni, aby obywatele mogli przez ten czas zarządzać pieniędzmi i wypłacić środki z kont.

Decyzja o blokadzie nie jest stała. Jeśli firmy zapiszą się do bazy danych, usługi zostaną wznowione.

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze