Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

„Indiana Jones 5” cyfrowo odmłodzi Harrisona Forda, ale tylko na chwilę

Rezultaty są podobno lepsze, niż można się spodziewać.

Minęło już 41 lat od premiery „Poszukiwaczy zaginionej Arki”, pierwszego filmu z serii Indiana Jones. Aby przypomnieć widzom stare dobre czasy, twórcy piątej odsłony cyklu planują cyfrowo odmłodzić Harrisona Forda, który wciela się w tytułową rolę.

Szczegóły poznał magazyn Empire. Ford zostanie przywrócony do wieku, w którym grał w oryginalnej trylogii Indiana Jones. Młodszego aktora będziemy mogli jednak zobaczyć tylko w sekwencji otwierającej film. Indy będzie w niej próbował wydostać się z zamku pełnego nazistów.

Odpowiadający za produkcję filmu Disney ma już spore doświadczenie w cyfrowym odtwarzaniu aktorów z przeszłości, choć rezultaty bywały do tej pory różne. Dla „Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie” odmłodzono Carrie Fisher w roli księżniczki Lei, a w „Mandalorianie” zobaczyliśmy Luke'a Skywalkera (Mark Hamill) sprzed lat.

Twórcy filmu - i sam Harrison Ford - zapewniają, że efekt jest zadowalający. Disney raz jeszcze współpracuje w tym obszarze ze studiem Industrial Light & Magic, które zajmuje się efektami specjalnymi.

- Mam nadzieję, że choć będzie się o tym mówiło w kontekście technologii, po obejrzeniu [fragmentu z odmłodzonym Fordem - dop. red.] niektórzy pomyślą „Mój boże, znaleźli materiał filmowy. To materiał, któy nakręcili 40 lat temu” - mówi producentka filmu, Kathleen Kennedy.

Optymizm producentki podziela też Ford. - To był pierwszy raz, kiedy uwierzyłem, że to prawdziwe - opowiada aktor, sugerując, że to najlepsza tego typu „sztuczka wizualna”, którą do tej pory widział.

Cyfrowe odmładzanie aktorów odbywa się z pomocą zaawansowanego oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji. Analizuje ono tysiące ujęć danego aktora sprzed lat, dzięki czemu powstaje jego cyfrowy sobowtór. Taki obraz nakłada się następnie na rzeczywistego aktora, który bierze udział w scenie.

Na własną ocenę fragmentu z odmłodzonym poszukiwaczem przygód musimy jeszcze sporo poczekać. Premiera „Indiana Jones 5” odbędzie się 30 czerwca 2023 roku.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze