Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Hyper Scape - poradnik i najlepsze porady

Jak grać i wygrywać, rozgrywka, interfejs.

Witamy w poradniku do gry Hyper Scape. Najnowsza produkcja studia Ubisoft Montreal to gra FPS nastawiona na sieciowe starcia PvP rozgrywane w oparciu o zasady battle royale. Produkcja pozwala na cross-play, czyli wspólną zabawę graczom różnych platform.

W niniejszym opracowaniu zawarliśmy wyjaśnienie kluczowych mechanizmów rozgrywki, takich jak poruszanie się po mapie, walka z innymi graczami czy wskrzeszanie poległych sojuszników. Nie zabrakło tutaj także informacji dotyczących broni i umiejętności, a także porad ogólnych, które pozwolą lepiej zrozumieć tę produkcję.

Hyper Scape różni się od innych tytułów z gatunku battle royale z uwagi na nastawienie na wertykalność rozgrywki. Gracze mają możliwość błyskawicznego wspinania się na budynki, ściany i przeszkody terenowe i płynnego przemieszczania się pomiędzy nimi.


Poradnik i wskazówki do Hyper Scape

Poniżej prezentujemy zagadnienia związane bezpośrednio z rozgrywką i rządzącymi nią mechanizmami, jak sprawne poruszanie się po mapie, walka, korzystanie ze zdolności czy ulepszanie ekwipunku.


Interfejs gry i ikony na ekranie

W tej sekcji poradnika skupiamy się na interfejsie. Poniżej znajdziesz więc oznaczenie i opis poszczególnych elementów, które widoczne są na ekranie podczas rozgrywki, mianowicie:

 • Statystyki meczu (1) - wyświetlana jest tutaj kolejno ilość drużyn przy życiu, a następnie ilość twoich zabójstw, asyst (gdy zadasz obrażenia przeciwnikowi, którego wykończy sojusznik) i wskrzeszeń sojuszników.
 • Pasek zdrowia twojej postaci (2) - pasek podzielony jest na 10 segmentów, każdy reprezentuje 10 punktów zdrowia. Jeśli przez kilka sekund nie otrzymasz obrażeń, pasek zacznie się regenerować - jeśli zostanie opróżniony, twoja postać zostanie powalona.
 • Paski zdrowia sojuszników (3) - metoda działania taka sama, jak w przypadku twojego pasku zdrowia.
 • Wyposażenie sojuszników (4) - znajdziesz tam ikony odpowiadające broniom i hackom, z których korzystają członkowie twojej drużyny. Ikonki zabarwione na żółto oznaczają przedmiot rozwinięty do maksymalnego, 5 poziomu.
 • Lokalizacja sojusznika (5) - znajdziesz tam ksywę sojusznika, stronę z której się znajduje (względem twojej postaci) jak i dzielącą was odległość.
 • Twoje hacki (6) - umiejętności, z których możesz korzystać, wciskając klawisze Q i E. Przy umiejętnościach znajdziesz też poziom rozwoju, reprezentowany przez pionowe kreski (7). Zapełnione i zabarwione na żółto kreski oznaczają maksymalny, 5 poziom.
 • Znacznik na ekranie (8) - wskazuje on miejsce bądź obiekt oznaczony przez ciebie bądź twojego sojusznika (w zależności od koloru znacznika).
 • Twoja broń (9) - maksymalnie dwie bronie będące na twoim wyposażeniu. Tutaj także znajdziesz ilość amunicji (10) do konkretnej broni, a także poziom broni (11). Jak w przypadku hacków, zabarwiona na żółto broń oznacza jej 5 poziom.

Hyper Scape - porady ogólne

Poniżej prezentujemy zbiór najważniejszych wskazówek, dzięki którym zrozumiesz podstawy rozgrywki w Hyper Scape, co z kolei zwiększy twoje szanse na odniesienie zwycięstwa.

 • Gra kładzie nacisk na wertykalność rozgrywki. Nie ograniczaj się do ruchu wzdłuż ulic - każdy budynek jest potencjalną drogą. Dzięki mobilności postaci, możesz w prosty sposób - poprzez wykonywanie kolejnych skoków - wspinać się na budynki czy przeszkody terenowe. Pozwoli ci to zarówno na szybsze przemieszczanie się, lecz także osłoni przed innymi graczami.
 • Nie otrzymasz tutaj obrażeń od upadku. Niezależnie od tego, czy spadniesz z krawężnika czy z dachu wielopiętrowego budynku - twoja postać nie straci przez to punktów zdrowia. Wykorzystaj to i często przemieszczaj się z dachów budynków na ulice.
 • Poznaj wszystkie bronie. W Hyper Scape znajdziesz kilkanaście broni palnych, o różnych charakterystykach, zarówno klasyczne jak pistolety maszynowe i snajperki, po bardziej egzotyczne, jak samo namierzające pistolety i wyrzutnie bomb energetycznych. Nie ograniczaj się do kilku modeli - przetestuj wszystkie bronie. Nigdy nie wiesz, z jakim orężem przyjdzie ci walczyć.
 • Korzystaj z hacków. Nie chodzi, rzecz jasna, o narzędzia do oszukiwania, a o umiejętności specjalne w Hyper Scape. Tych jest wiele rodzajów i oferują różne efekty - stworzenie muru, nałożenie niewidzialności na postać czy drużynowe leczenie. Korzystaj z nich regularnie, gdyż są kluczem do sukcesu.
 • Ulepszaj bronie i hacki poprzez fuzję. Każda broń i hack startuje na 1 poziomie, a ponowne ich zebranie pozwala na fuzję, przez co dany oręż czy umiejętność zwiększa swój poziom, maksymalnie do 5. Kolejne rangi broni zwiększają pojemność jej magazynku, oferując wzmocnienie obrażeń na poziomie 5, w przypadku zdolności specjalnych wyższe rangi skracają ich czas odnowienia.
 • Pierwsze kilkanaście sekund meczu jest kluczowe. Musisz dobrze wybrać miejsce do lądowania, możliwie daleko od innych graczy. Twoim celem jest zdobycie jakiejkolwiek broni i hacków, by móc się bronić - na zmianę wyposażenia czas przyjdzie później.
 • Nie zawsze warto strzelać do wroga, którego zobaczysz. Wystrzał odkryje twoją pozycję - nawet jak uda ci się wyeliminować twój cel, istnieje spore ryzyko ściągnięcia na siebie uwagi innych graczy z okolicy.
 • Czasami lepszym rozwiązaniem jest ucieczka. Walka na terenie, który nie sprzyja twoim broniom czy starcie z kilkoma wrogami jednocześnie może zakończyć się natychmiastową eliminacją. Jeśli nie czujesz się pewnie, ulotnij się z miejsca starcia.
 • Eliminacja w trybie drużynowym nie oznacza końca gry. Gdy któryś wróg cię powali, twoi sojuszniczy będą mogli podnieść cię przy specjalnych punktach przywrócenia. Pamiętaj, by robić to samo dla nich!
 • Uważaj na Upadek na mapie. Upadek to mechanizm, który powoduje stopniowe zmniejszanie się mapy. Co jakiś czas, kilka sektorów oznaczonych zostanie do upadku - będą one zabarwione na czerwono na mapie. Budynki i ulice w obrębie tego typu sektorów będą się systematycznie rozpadać, by finalnie zniknąć - a gdy tak się stanie, przebywanie w takim miejscu powodować będzie utratę zdrowia postaci.
 • W grze są dwie opcje zwycięstwa - eliminacja wszystkich wrogów bądź zdobycie korony. Korona pojawia się w ostatnich minutach starcia. Po jej zebraniu gracz musi utrzymać ją przy sobie przez 45 sekund, co kończy starcie. Minusem jest jednak fakt, iż gracz z koroną widoczny jest dla innych wrogów nawet przez ściany.

Komentarze