Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Horizon Zero Dawn - zakończenie: W obliczu wymarcia

Ostatecznie rozprawiamy się z Hadesem i ratujemy świat.

Poprzednia misja, Nadejście cienia, była jedynie skromnym wprowadzeniem do finału gry Horizon Zero Dawn. Mogliśmy w niej porozmawiać chwilę z kilkoma kluczowymi postaciami w grze, a także sprawdzić stan przygotować do odparcia ataku Hadesa.

Była to też doskonała chwila do zapoznania się z kluczowymi miejscami, w których dojdzie do ostatecznej bitwy. Jeśli nie poczyniłeś odpowiednich przygotowań względem broni i zapasów w poprzednim zadaniu, nie będziesz mieć już możliwości tutaj. Dlatego ważne jest, aby zrobić to jeszcze przed odpoczynkiem w łóżku.

Po przejściu do aktualnego zadania będziesz musiał na początku udać się do Avada. Stanie się to w charakterze scenki wprowadzającej, w której zauważysz ogromny atak i najazd maszyn. Prym w stadzie będą wiodły niebezpieczne uśmiercacze. Po zakończeniu przerywnika czeka cię pierwsza walka.


Walka z Helisem

Mężczyźnie towarzyszyć będzie wielu żołnierzy, często z ciężką bronią. Warto jest oczyścić teren, aby nie przeszkadzali ci zbytnio podczas walki. Zwróć uwagę na otoczenie - w wielu kluczowych miejscach znajdują się beczki z płomieniem, czyli łatwopalną substancją. Gdy strzelisz w nie ognistą strzałą, spowodują bardzo niebezpieczny wybuch.

Wybuchające beczki w grze występują w kolorze zielonym.

Niestety, oprócz własnych żołnierzy, Helis będzie aktywnie uczestniczył w bezpośrednim pojedynku. Musisz pozostawać cały czas w ruchu i starać się, aby przeciwnik nie podszedł do ciebie zbyt blisko. Dysponuje bowiem bardzo niebezpiecznym atakiem w zwarciu. Ty jednak nie pozostaniesz dłużny, gdyż lanca zadaje bardzo duże obrażenia.

Stosuj ciężkie ataki za pomocą R2. Trwają dłużej, ale gdy wyczujesz moment, aby je zastosować, są bardzo skuteczne. Możesz także skorzystać ze schodków po drugiej stronie areny, skąd możesz w bardzo szybki sposób przejechać do początkowego miejsca, korzystając z rozciągniętej tam liny.

W momencie, gdy Helis będzie konał, zauważysz okienko wyboru. Wybierz odpowiedź w zgodzie z własnym sumieniem, po czym mężczyzna zostanie zabity. Nie goni cię czas, więc zanim ruszysz do kolejnego punktu kontrolnego, spokojnie zbierz wszystkie łupy. Potem udaj się na Grań, gdzie przejmiesz dowodzenie nad sojusznikami. W tym celu wyłam drzwi obok. Przeszukaj skrzynię znajdującą się tam, zawiera wiele przydatnych przedmiotów.


Obrona Grani

Zjedź po długiej linie na dół, a następnie chwyć oseramskie działo. Skoncentruj swoje ataki na uśmiercaczu znajdującym się po drugiej stronie rzeki. Posiłki w charakterze maszyn będą nadciągać cały czas. Jeśli będziesz koncentrował się na tych dalej umiejscowionych, bierz poprawkę na odległość, gdyż ta ciężka broń ma dość specyficzny zasięg. Lepszy od pracy, ale trajektoria lotu jest podobna.

Amunicja do oseramskiego działa jest na szczęście nieskończona, o ile przebywasz w bezpośrednim sąsiedztwie kosza z czerwonymi pociskami.

Gdy nadejdą nieco spokojniejsze momenty, dobrze jest zastawić na szybko kilka pułapek za pomocą potykacza. Umieść je przed mostem na rzece. Niektóre maszyny bowiem będą próbować dopaść was na własnych odnóżach. Pamiętaj jednak, że gdy strzelisz w okolicę pułapek oseramskim działem, spowodujesz ich zniszczenie i utracenie zasobów.

Po pierwszej turze przeciwników, których odpierać powinieneś głównie przy pomocy ciężkiego działka, będziesz miał chwilę oddechu, którą wykorzystaj na uzupełnienie energii, eliksirów, dorobienie strzał i zastawienie nowych pułapek. Po chwili nadciągną kolejni przeciwnicy, w tym skażone nadymacze ogniste, które mogą sprawić sporo problemów.

Maszyny podchodzą bardzo blisko, nawet te wielkie, dlatego ważne jest zastawianie w tym miejscu pułapek, gdy tylko będziesz miał taką możliwość.

Po pokonaniu dwóch fali przeciwników naziemnych, pojawią się także latające, w postaci jastrząbłysków. Są bardzo ruchliwe, dlatego trafienie ich przy pomocy oseramskiego działa jest dość trudne. Na szczęście, w trybie celowania dostępne jest także spowolnienie czasu, działa dokładnie na tej samej zasadzie, co w przypadku łuku.

Jastrząbłyski to nie jedyne latające maszyny, które pojawią się na arenie. Nadleci również skażony burzoptak. Zajmij się nim w pierwszej kolejności, ignorując nawet dalej umiejscowione uśmiercacze. Pozostawaj cały czas w ruchu i wykorzystuj spowolnienie czasu w trybie dokładnego celowania. Ataki burzoptaka będą wytrącać ci broń z rąk, dlatego w takiej sytuacji szybko przebiegnij na drugą stronę, gdzie złapiesz taką samą broń i będziesz bezpieczniejszy.

Gdy pojawi się stado uśmiercaczy, uruchomi się przerywnik filmowy.

Po zlikwidowaniu burzoptaka i ostatniego jak do tej pory uśmiercacza, wyświetli się filmik, w którym zostaniesz zaatakowany przez stado uśmiercaczy. Jeden z nich ciągnąć będzie za sobą tajemniczy ładunek. Spod gruzów wyciągnie cię Teb, a ty będziesz musiał uleczyć się i podążać ścieżką zniszczenia w kierunku Iglicy. Podążając podpaloną osadą możesz uzupełniać zapasy lub walczyć z pojedynczymi maszynami.


Walka z Hadesem i obrona Iglicy

Po dotarciu w okolicę Iglicy okaże się, że Hades rozpoczął już swoje dzieło ożywiania maszyn ukrytych głęboko pod ziemią. Po krótkiej scence, w której na powierzchnię wyjdą uśmiercacze, podążaj dalej w kierunku Iglicy. Wdrapując się na jej szczyt przeskakuj nad ubytkami w ścieżce, aż natkniesz się na Erenda.

Po krótkiej rozmowie kontynuuj wspinaczkę na szczyt Iglicy, gdzie odezwie się Hades. Jego fizyczna forma to ładunek, który ciągnął za sobą wcześniej jeden z uśmiercaczy. Czeka cię walka z nim. Na początku postaraj się o posłanie w kierunku jego kluczowych miejsc kilku strzał rozrywających. Zwiększysz tym samym szanse odłączenia od jego cielska najniebezpieczniejszych broni.

Koncentracja na kluczowych elementach uśmiercacza i pozostawanie w ciągłym ruchu to klucz do sukcesu.

Skoncentruj się na działkach umieszczonych na górze maszyny i spróbuj je odstrzelić swoimi precyzyjnymi strzałami. Ich odłączenie od maszyny wykorzystaj do stworzenia przewagi. Podnieś je i rozpocznij zmasowany ostrzał uśmiercacza. W międzyczasie na arenie pojawiać się będą także inne maszyny, jednak zajmować się nimi będą twoi sprzymierzeńcy.

Nie oznacza to jednak, że będziesz całkowicie bezpieczny. Wciąż mogą atakować bezpośrednio twoją osobę, dlatego nie ignoruj ich zupełnie. Bardzo ważne jest również przeszukiwanie maszyn, z których pozyskasz łupy ułatwiające ci tworzenie strzał, amunicji do potykacza czy procy. Walka z samym uśmiercaczem nie różni się zbyt mocno od tej, z którą miałeś do czynienia w misji Kurhan.

Pamiętaj, że na zlikwidowanie uśmiercacza masz określony czas. Jego upływ pokazuje licznik w środkowej górnej części ekranu. Jeśli upłynie on przed rozprawieniem się z maszyną, Hades zwycięży, a ty będziesz musiał podchodzić do walki jeszcze raz.


Spis treści: Horizon Zero Dawn - Poradnik, Solucja


Po udanej potyczce koniecznie zbierz wszystkie łupy, zwłaszcza od uśmiercacza, po czym podejdź do tajemniczego ładunku, czyli Hadesa. Wbij lancę prosto w jego czaszkę, używając do tego przycisku interakcji. Zostaniesz porażony prądem, po czym wyświetli się animacja, po której maszyny zostaną uśpione. Nie oznacza to jednak, że świat gry będzie ich zupełnie pozbawiony.

Największe zagrożenie jest już jednak za tobą. Świat gry będzie prezentował się dokładnie tak samo, jak wyglądał przed poprzednią misją, dzięki czemu możesz w dalszym ciągu wykonywać misje poboczne oraz inne aktywności.

Gratulujemy! Ukończyłeś grę Horizon Zero Dawn!

O autorze
Komentarze