Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Hogwarts Legacy - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła, mechanika i gameplay - co warto wiedzieć.

Witajcie w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Hogwarts Legacy (w Polsce Dziedzictwo Hogwartu) to wyczekiwana produkcja action-RPG, osadzona w znanym i lubianym uniwersum Harry'ego Pottera.

Za produkcję odpowiadają dwa zespoły: Portkey Games oraz Avalanche Software. Obie firmy mają doświadczenie w tworzeniu gier opartych o filmowe licencje.

  • Premiera: 10 lutego 2023
  • Platforma: PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PS4, PS5, Nintendo Switch
  • Gatunek: RPG, Open World, Akcja
  • Wersja językowa: polska (napisy)
  • Producent: Portkey Games, Avalanche Software
  • Wydawca:Warner Bros. Interactive Entertainment

Data premiery

Gra pojawi się na początku 2023 roku, a konkretnie 10 lutego. Tytuł zaliczył już kilka przesunięć premiery, ale wygląda na to, że obecnie wskazana data jest ostateczna.

Produkcja ukaże się na najważniejsze platformy obecnej i poprzedniej generacji, a także Nintendo Switch, chociaż w tym wypadku będziemy mieli najprawdopodobniej do czynienia z popularnym na tym systemie wydaniu opartym o grę w chmurze.


Fabuła i postacie

Fabuła w Hogwarts Legacy to całkowicie nowa historia w znanym uniwersum. Akcja dzieje się pod koniec XIX wieku, zatem nie spotkamy tu Rona, Hermiony i Harrego. W grze jednak pojawią się niektóre znajome postacie, jak chociażby Prawie Bezgłowy Nick i inne duchy opiekuńcze.

W grze wcielamy się w nowego ucznia (lub uczennicę) Hogwartu, przeniesionego do słynnej szkoły w piątym roku nauki. Jak możemy się domyślać, nie pokierujemy zwykłym, szeregowym studentem. Nasza postać ma bowiem moc władania tajemniczą, starożytną magią, której nie pojmują nawet nauczyciele.

W trakcie nauki wpadamy na trop wielkiego zagrożenia dla czarodziejskiego świata - buntu Goblinów, którzy dodatkowo sprzymierzyli się z tajemniczymi czarnoksiężnikami. Musimy więc skupić się na śledztwie, ale jednocześnie nie zaniedbywać nauki. Oferowana przez Hogwart edukacja da nam większe szanse w walce z wrogami.

Tajemniczy czarnoksiężnik w cylindrze zdaje się infiltrować Hogwart na zlecenie Goblinów

Smaczkiem, który zainteresuje wszystkich fanów cyklu, jest możliwość dołączenia do każdego z czterech domów. Nie wiadomo jednak, czy będzie to wybór gracza, czy gra na przykład przedstawi nam zestaw pytań, które przydzielą naszą postać do odpowiedniej grupy uczniów.


Rozgrywka

Hogwarts Legacy jest grą action-RPG z otwartym światem i wieloma cechami typowymi dla tego gatunku. W grze możemy swobodnie eksplorować przygotowane przez deweloperów lokacje, wykonując misje główne, aktywności poboczne lub poszukując licznych znajdziek.

Ekwipunek tworzymy i ulepszamy za pomocą craftingu, lub kupujemy niezbędne wyposażenie u handlarzy w wiosce Hogsmeade. Ważnym elementem rozgrywki jest również ważenie eliksirów, dających postaci tymczasowe, potężne bonusy.

Na osobną wzmiankę zasługuje Pokój Życzeń. Magiczna komnata będzie służyć nam jako baza wypadowa w rozpracowywaniu spisku Goblinów. Pomieszczenie możemy dowolnie personalizować, umieszczając wewnątrz niezbędne wyposażenie i ozdoby, zależnie od naszego gustu.

Pokój Życzeń jest znacznie większy, niż się początkowo wydaje. W środku możemy zbudować własną wioskę

Podczas zwiedzania Hogwartu możemy wchodzić w interakcję z innymi uczniami. Z częścią możemy nawiązywać bliższe znajomości, poznawać ich historię i zrekrutować jako towarzyszy. Zwiastuny przedstawiają trzy takie postacie: bohaterską gryfonkę Natsai, puchonkę Poppy, będącą specjalistką od magicznych stworzeń oraz nieustannie pakującego się w tarapaty ślizgona Sebastiana.

Walkę zrealizowano w sposób arkadowy. Gracz może szybko rzucać ofensywne i defensywne czary oraz uroki, wykonywać uniki, czy korzystać z elementów otoczenia. Deweloperzy przewidują dostęp do kilku drzewek umiejętności, co pozwala dokładnie dostosować zdolności protagonisty do preferowanego stylu gry.

Dla przykładu: jeśli nie lubimy bezpośrednich konfrontacji, to możemy zainwestować w umiejętności skradania się, aby podejść niepostrzeżenie do przeciwnika i rzucić na niego Drętwotę.

Twórcy pochwalili się, że gra będzie w pełni korzystać z możliwości kontrolera DualSense do PS5, takich jak adaptacyjny opór spustów oraz adaptacyjne wibracje.


Świat gry

Twórcy przygotowali bogatą i szczegółową przestrzeń dla gracza obejmującą nie tylko wnętrze zamku Hogwarts i tereny przylegające bezpośrednio do uczelni, ale też znaczny obszar poza murami szkoły.

Według deweloperów, Hogwarts Legacy pozwoli po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy miejsca, które wcześniej były jedynie pobieżnie wspominane, bez dokładnego opisu w książkach lub przedstawienia w filmie.

Jednym z nigdy nie widzianych wcześniej pomieszczeń jest pokój wspólny Hufflepuffu

Po świecie gry możemy poruszać się pieszo, latając na miotle lub hipogryfie. Na zwiastunach widać również zaczarowaną, latającą karocę, która być może posłuży jako system szybkiej podróży.


Gameplay

Pierwszy pełnoprawny gameplay pokazano podczas transmisji Sony State of Play. Widzimy obszerne fragmenty z rozgrywki, wraz z dogłębnym komentarzem deweloperów, opisujących najróżniejsze aspekty gry.

Później otrzymaliśmy jeszcze kilka zwiastunów, a także dogłębne analizy gameplayu z komentarzami twórców. Wszystkie materiały zamieszczamy poniżej.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Maciej Żbik

Maciej Żbik

Staff Writer

Maciek interesuje się technologią odkąd zepsuł swój pierwszy komputer. Pasjonuje go elektronika z lat 80. i 90. Miłośnik anime i majsterkowicz.

Komentarze