Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Hazard ze skórkami Counter-Strike i kolejne kontrowersje

Steam ostrzega przed stroną.

Przeróżne - tańsze i droższe - skórki na bronie w Counter-Strike: Global Offensive bez wątpienia pomogły tytułowi osiągnąć niebywałą popularność w ostatnich latach. Nieodłącznie wiążą się jednak także z kontrowersjami, związanymi do niedawna z obstawianiem meczów profesjonalnych zawodników, a nawet ustawianiem wyników.

Ostrzeżenie na Steamie przy próbie logowania na CS:GO Lotto

Ten temat nieco jednak przycichł, a obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się strony internetowe oferujące różnorodne formy hazardu w oparciu o skórki. Gracze deponują skiny w zamian za punkty, które następnie wydają w ruletkach, pojedynkach „jeden na jednego” i dziesiątkach innych form aktywności.

Część obserwatorów krytykuje Valve za doprowadzenie do takiego stanu rzeczy oraz za obecne milczenie, zarzucając firmie - między innymi - umożliwianie hazardu nieletnim.

I choć strony te nie należą oczywiście do wydawcy gry, a sam tytuł przeznaczony jest oficjalnie dla osób powyżej 17 roku życia, to dopiero ostatnie kontrowersje skłoniły Steam do wyświetlenia na ekranie specjalnego ostrzeżenia przy przechodzeniu na jedną z popularnych witryn - CS:GO Lotto.

Zaczynając jednak od początku: ostatnie kontrowersje rozpoczęły się od osoby Mohamada „m0E” Assada, kiedyś profesjonalnego gracza, teraz popularnego streamera w serwisie Twitch.

Jak okazało się dwa tygodnie temu, m0E otrzymywał informacje na temat wyników jednej z gier na stronie CS:GO Diamonds, co umożliwiało mu pewne wygrywanie. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak właściciele witryny pokłócili się z graczem w sprawie sum należnych za promocję.

Na zainteresowanego spłynęła fala krytyki (jednocześnie znacznie zwiększając średnią liczbę oglądających na Twitchu), a CS:GO Diamonds działa dalej bez przeszkód, pomimo ujawnienia, że administratorzy mogą „ustawiać” wyniki pozornie losowych gier.

Sprawa przycichła - do teraz. Na jaw wyszło bowiem, że dwaj popularni Youtuberzy - Trevor „TmarTn” Martin oraz Tom „Syndicate” Cassell - są współwłaścicielami strony CS:GO Lotto, działającej na podobnych zasadach.

Obaj wygrali na tej witrynie sporo wartościowych skórek, nigdy nie przyznając się do posiadanych udziałów. Ten pierwszy nie informował nawet, że jest przez serwis sponsorowany.

Kontrowersje ujawnił w swoim materiale wideo kanał h3h3Productions. Po próbie przejścia na stronę z poziomu Steama zobaczymy teraz komunikat informujący o zablokowaniu odnośnika przez moderatorów Valve, ze względu na możliwość oszustwa.

Jest to o tyle kłopotliwe, że deponowanie przedmiotów w celu wzięcia udziału w grach hazardowych wymaga zarejestrowania się przez konto Steam, co jest obecnie utrudnione, jeśli nie przeczytamy dopisku „drobnym drukiem”, umożliwiającym przejście dalej na własne ryzyko.

Tym samym po raz pierwszy mamy do czynienia z tak dotkliwą - i szybką - reakcją Valve. Być może będzie to początek szerszego „czyszczenia” Counter-Strike: Global Offensive z nieuczciwego hazardu opartego o skórki.

Już w kwietniu serwis Bloomberg informował, że tylko w ubiegłym roku przeróżne strony tego rodzaju wygenerowały 2,3 miliarda dolarów przychodu. Część z tej kwoty pośrednio trafia do producenta gry, pobierającego prowizje za wszystkie transakcje na Steamie.

Valve jest już celem jednego pozwu zbiorowego, dotyczącego właśnie umożliwiania nieletnim brania udziału w grach hazardowych.

O autorze

Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie wspiera dział informacyjny oraz zajmuje się tłumaczeniami tekstów Digital Foundry.

Komentarze