Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Half-Life 2 ma jedenaście lat

W oczekiwaniu na HL3.

Strzelanka Half-Life 2 od studia Valve obchodziła wczoraj swoje jedenaste urodziny. Produkcja debiutowała 16 listopada 2004 roku, wyłącznie na PC.

To były piękne czasy

Tytuł zdobył uznanie w oczach krytyków, chwalących zagadki logiczne z wykorzystaniem praw fizyki, animacje, dźwięki, grafikę napędzaną silnikiem Source czy pomysłowy Gravity Gun.

Half-Life 2 był także pierwszą produkcją dla pojedynczego gracza, wymagającą aktywacji przez sieć w raczkującym systemie Steam - wtedy jeszcze zielonym, irytującym i uginającym się pod obciążeniem.

Dzisiaj produkcja uważana jest za jedną z najlepszych gier w historii, z ponad 12 milionami sprzedanych egzemplarzy (i to licząc tylko do połowy 2011 roku). Wydano także liczne konwersje: na PlayStation 3, Xboksa czy X360.

Tytuł doczekał się dwóch rozszerzeń w postaci Episode One i Episode Two, ale fani na całym świecie nadal oczekują na mistyczne słowa „HL3 confirmed”.

Osoby zainteresowane powrotem do przygód Gordona Freemana w walce z Kombinatem powinny sprawdzić wydaną w marcu modyfikację Half-Life 2: Update, poprawiającą oprawę graficzną.

Warto także przypomnieć sobie ogromny przedpremierowy skandal związany z produkcją, jakim było włamanie do sieci Valve Corporation, wycenione na 250 milionów dolarów strat.

Masz wolną chwilkę? Zobacz także:

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze