Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Gracze odszyfrowali język w Stray

Fani znów imponują pomysłowością i zaangażowaniem.

Stray wciąż kryje w sobie mnóstwo zagadek. Jedną z nich jest znaczenie tajemniczych napisów, na jakie można trafić w świecie gry. Użytkownicy Reddita postawili sobie zadanie rozgryźć szyfry stworzone przez deweloperów.

Jak się okazało, w świecie Stray istnieją co najmniej trzy różne alfabety, z których jeden – wykorzystywany m.in. w tytułach rozdziałów – udało się w pełni rozgryźć. Składa się on z 27 znaków odpowiadających 26 literom alfabetu łacińskiego, przy czym litera P występuje w dwóch wariantach. Podmiana symboli na litery daje napisy, które mają sens w języku angielskim.

Wiele z rozszyfrowanych napisów to neony, znaki, reklamy czy etykiety, które po przetłumaczeniu prezentują się dość… zwyczajnie. Możemy np. zobaczyć napis „PIZZA” pod logo pizzerii, „SMACZNE JEDZENIE” na szyldzie baru czy gazetę pt. „DROIDS NEWS”. Czasami pojawiają się jednak bardziej zagadkowe napisy jak tytuł książki brzmiący „ANCE OVES” czy „BOSH OKOP”, które prawdopodobnie oznacza „BOOKSHOP”, czyli księgarnię, ale litery pozamieniane są miejscami w dość nielogiczny sposób.

Drugi szyfr jest nieco trudniejszy - w jego przypadku odkodowano jedynie litery A, C, E, F, L, M, O oraz W. Pozostałe 14 symboli pozostaje zagadką. Wiele wskazuje na to, że posłużono się tu językiem innym niż angielski. Niektórzy komentujący sugerują, że to całkowicie zmyślony język lub zwyczajne losowe litery bez większego sensu. Zdarzają się też napisy, które wizualnie przypominają istniejące słowa, np. coś, co wygląda jak „ACER” na plakacie reklamującym pamięci RAM.

W przewijających się tu i ówdzie odręcznych notatkach można zauważyć jeszcze inny szyfr, ale o nim na razie wiadomo najmniej. Mimo to gracze powoli posuwają się do przodu i coraz więcej osób stara się im pomóc. Wątek poświęcony dekodowaniu szyfrów w Stray znajdziecie na Reddicie, a galerię napisów w tym miejscu.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze