Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

God of War - wszystkie sekrety i znajdźki

Odnajdź wszystkie sekrety znajdujące się w grze.

Nowy God of War zawiera sporą liczbę sekretów i znajdziek, na które możemy trafić podczas naszej przygody. Przedmioty te dzielą się na wiele kategorii i zadań. Część z nich ogranicza się do informacji na temat świata gry, inne zapewniają dodatkowe punkty doświadczenia, ale nie brakuje też sekretów wpływających bezpośrednio na rozgrywkę na przykład poprzez możliwość rozwijania głównego bohatera.

Jeśli chodzi o odkrywanie sekretów i zbieranie cennych znajdziek, to warto rozglądać się za nimi już od samego początku gry. Im więcej ich znajdziemy, tym szybciej zapewnimy sobie różne bonusy czy nawet punkty doświadczenia pozwalające rozwijać bohaterów.

Pamiętaj jednak, że nie zbierzesz wszystkich sekretów w danej lokacji od razu. Wraz z postępami w fabule świat w God of War podlega różnym przeobrażeniom. W ich wyniku często zyskujemy dostęp do miejsc, które wcześniej były zablokowane. Dlatego jeśli trafiłeś do jakiejś lokacji ponownie, to warto dokładnie się po niej rozejrzeć jeszcze raz.

Poniżej prezentujemy opis poszczególnych sekretów i znajdziek wraz z odnośnikami do ich lokalizacji, które zostały opisane w innych miejscach poradnika.


Artefakty

Są to specjalne przedmioty połączone w różnego rodzaju kolekcje. Znalezienie jednego artefaktu aktywuje w kodeksie stronę z ich opisem oraz ilością przedmiotów do zebrania w danej kolekcji. Uzbieranie całej kolekcji zapewnia punkty doświadczenia. Możemy je również sprzedawać u kupców, zyskując tym samym pieniądze.

Zestawy artefaktów oraz miejsca, gdzie ich szukać:


Skrzynie Norn

Podczas podróżowania natkniesz się na kilka rodzajów skrzyń czy też sarkofagów. Jedne z nich są nazywane skrzyniami Norn. Ich cechą charakterystyczną są widoczne na froncie runy. Aby otworzyć tego typu sarkofag należy „wyłączyć" runy. Najczęściej robimy to poprzez wejście w interakcję lub zniszczenie tak zwanych pieczęci. Te znajdują się na ogół w pobliżu skrzyni, z którą są związane, ale często są dobrze poukrywane.

W skrzyniach Norn możemy odnaleźć dwa rodzaje przedmiotów. Jabłko Idunn zapewniają Kratosowi rozwinięcie paska zdrowia (po odnalezieniu trzech jabłek). Z kolei Rogi krwistego miodu wydłużają pasek spartańskiego szału (również należy odnaleźć trzy rogi, żeby bonus został aktywowany).

Poniżej znajdują odnośniki do miejsc poradnika, gdzie zostały opisane lokalizacje skrzyń Norn oraz sposoby ich otwierania.


Legendarne skrzynie

Jest to kolejny rodzaj sekretów, tym razem w postaci skrzyń z charakterystyczną, złotą poświatą, która się z nich wybija. Po odnalezieniu takiej skrzyni wystarczy ją zwyczajnie otworzyć i wyjąć zawartość. Zazwyczaj znajdziesz w nich różnego rodzaju ulepszenia, takie jak ataki runiczne.

Poniżej znajdują się odnośniki do stron poradnika, opisujących położenie legendarnych skrzyń.


Ołtarze Jotunów

Są to specjalne miejsca, na których zapisane są dzieje związane z rasą gigantów. Ołtarze przypominają wielkie, drewniane „szafy", po otworzeniu których pojawia się narysowana historia, najczęściej tłumaczona Kratosowi przez Atreusa. W trakcie gry można odnaleźć 11 ołtarzy. Za ich otwieranie otrzymamy 100 punktów doświadczenia (za każdy ołtarz), a odnalezienie wszystkich zapewni 6000 punktów doświadczenia.

Poniżej znajdują się odnośniki do stron z lokacjami ołtarzy.


Ukryte komnaty

Są to specjalne miejsca z charakterystycznymi, zapieczętowanymi drzwiami. Początkowo po ich odkryciu nie będziesz w stanie ich przekroczyć. Dopiero po ukończeniu misji Magiczne dłuto otrzymasz narzędzie, przy pomocy którego zyskasz możliwość niszczenia pieczęci. W środku ukrytych komnat najczęściej natkniesz się na potężne przeciwniczki - walkirie. Ich pokonywanie zapewnia punkty doświadczenia oraz wiele innych nagród.

Poniżej znajduje się odnośnik do strony z opisem miejsc występowania ukrytych komnat.


Kruki Odyna

W trakcie wędrówki wielokrotnie natkniesz się na charakterystyczne, zielone ptaki. Są to kruki wysłane przez Odyna, w celu kontrolowania poczynań Kratosa i Atreusa. Same w sobie nie stanowią zagrożenia, ale związana jest z nimi specjalna praca, polegająca na ich zabijaniu (najlepiej rzucać w nie Lewiatanem). Ich zabijanie oraz wykonanie całej pracy, czyli pozbycie się 51 ptaków, zapewniają Kratosowi punkty doświadczenia.

Aktualizacja wkrótce.


Znaczniki informacji

Są to różnego rodzaju elementy, zawierające informacje na temat świata gry. Podczas eksploracji będziesz natykał się na różne zapisy występujące między innymi na ścianach czy na kamiennych tablicach. Ich przetłumaczenie przez Atreusa zapewni dodatkowe punkty doświadczenia.

Aktualizacja wkrótce.Mapy skarbów

Jest to kolejny rodzaj sekretów znajdujących się w God of War. Szukanie skarbów polega na odnajdywaniu rozrzuconych w różnych miejscach map, a następnie dotarcie do skarbu według niejasnych wskazówek zawartych na mapach. Nagrodą są różnego rodzaju przedmioty, surowce oraz spora ilość gotówki.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze