Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

God of War - Artefakty: Zgubione i znalezione, Twarze magii, Opuścić statek (Midgard)

Sekrety w Midgardzie, które zapewniają punkty doświadczenia i pieniądze.

Artefakty to specjalny rodzaj sekretów, które możemy odnaleźć podczas eksplorowania różnych krain w grze. Zazwyczaj są to przedmioty tworzące jakąś kolekcję, na przykład zabawki Atreusa lub cenne kielichy.

Odnalezienie jednego artefaktu danej kolekcji, automatycznie zapoczątkowuje zadanie dodatkowe związane z całą kolekcją.

Zebranie całej kolekcji zapewnia dodatkową nagrodę w postaci punktów doświadczenia. Ponadto zdobyte artefakty możemy spieniężyć za gotówkę u kupców.

Poniżej przedstawiamy artefakty podzielone na zestawy (Zgubione i znalezione, Twarze magii oraz Opuścić statek!), które możemy odnaleźć podczas eksploracji Midgardu. W sumie, w tym świecie można odnaleźć 34 tego rodzaju przedmioty.


Zgubione i znalezione

Zestaw czterech artefaktów związanych z zabawkami Atreusa, które są do odnalezienia w Dzikim Lesie w pobliżu chaty bohaterów na początku przygody.

  • Liczba artefaktów: 4
  • Nagroda: 350 XP

Zabawka #1 (Dziki las)

Naprzeciwko wejścia do domu znajdziesz kilka głazów i drzew. Za nimi znajduje się kamienna ściana, a przy niej leżąca na ziemi pierwsza zabawka.


Zabawka #2 (Dziki las)

Po wyruszeniu na polowanie podążaj za synem. W pewnej chwili dotrzesz w pobliże kamiennego mostu. Druga zabawka leży na ziemi na lewo od niego.


Zabawka #3 (Dziki las)

Z lewej strony lokacji, do której dotrzesz schodząc po łańcuchu i rozprawiając się z kilkoma wilkami. Zabawka leży na ziemi we wnęce z lewej strony.


Zabawka #4 (Dziki las)

Po walce z draugrami w świątyni przejdź przez kamienne drzwi z prawej. Trafisz do lokacji z kilkoma wilkami oraz zabawką, leżącą na ziemi.


Twarze magii

Jest to kolejny zestaw artefaktów do zebrania. Tym razem celem jest odnalezienie i zdobycie dziewięciu różnorodnych masek.

  • Liczna artefaktów: 9
  • Nagroda: 350 XP

Maska #1 (Rzeczna przełęcz)

Po rozprawieniu się ze zbójami, którzy podstępnie zaatakują Kratosa, bohater opuści lokację korzystając z łańcucha zrzuconego przez syna. Po przejściu przez wąską półkę skalną skieruj się w prawo. Znajdziesz tu łańcuch prowadzący na dół. Skorzystaj z niego, a potem rusz przed siebie. Na końcu drogi znajdziesz zwłoki, a przy nich poszukiwaną maskę.


Maska #2 (Rzeczna przełęcz)

Po pierwszych odwiedzinach w sklepie Broka (po tym, jak poznasz go na moście), skieruj się w prawo. Zeskocz na znajdującą się poniżej półkę skalną i podnieś maskę leżącą przy zwłokach rycerza z lewej strony.


Maska #3 (Rzeczna przełęcz)

Po przejściu przez lokację, gdzie znajduje się przepaść oraz pułapka z kolcami, zsuwająca się z sufitu (blokujesz ją zamrażając mechanizm). Po przejściu przez lokację wejdziesz na górę. Na ziemi z prawej zobaczysz zwłoki, a przy nich kolejny artefakt z tej kolekcji.


Maska #4 (Rzeczna przełęcz)

Po opuszczeniu komnaty z pułapką, w której sufit z kolcami zjeżdżał na dół, trafisz na otwartą przestrzeń. Podejdź do krawędzi z lewej i ruszaj przed siebie. Po kilku krokach natkniesz się na zwłoki i kolejny artefakt.


Maska #5 (Rzeczna przełęcz)

Po wejściu do jaskini, do której dostajesz się rozwiązując zagadkę z wielkim kołem I runicznym napisem. Kiedy znajdziesz się w środku skieruj się w lewo i wskocz na podwyższenie. Maska będzie leżeć na ziemi przed bohaterem.


Maska #6 (Rzeczna przełęcz)

Po dotarciu do opuszczonej wioski. Artefakt znajdziesz przy ciele żołnierza, który leży za jednym z domków z prawej strony.


Maska #7 (Rzeczna przełęcz)

W jaskini pod domem wiedźmy. Skorzystaj z zejścia prowadzącego do niższej części jaskini. Z prawej strony jest wielki, kamienny głaz na drewnianym podwoziu. Przepchnij go w prawo i wrzuć do wody. Dzięki temu będziesz mógł z niego przeskoczyć na wysepkę w tunelu przed tobą. Udaj się tam i podnieś maskę.


Maska #8 (Rzeczna przełęcz)

Po wyjściu z jaskini wiedźmy (po wspinaczce po kamiennej ścianie), zacznij kierować się w stronę jej domu wzdłuż ścieżki. Z prawej strony zobaczysz zwłoki, a przy nich kolejny artefakt.


Maska #9 (Rzeczna przełęcz)

Naprzeciwko domu wiedźmy. Wejdź na górę po łańcuchu i zacznij kierować się w prawo. Z lewej strony w zaroślach natkniesz się na zwłoki i artefakt (są przed kamieniem, na którym siedzi jeden z kruków).


Opuścić statek!

Na Wybrzeżu dziewięciu możesz rozpocząć poszukiwania artefaktów związanych z rozbitym statkiem. Wśród rzeczy do znalezienia znajdują się między innymi cenne ozdoby, które można sprzedać u napotkanych kupców.

  • Liczba artefaktów: 9
  • Nagroda: 615 XP

Galion #1 (Wybrzeże dziewięciu)

Na plaży, na którą dostaniesz się korzystając z windy znajdując się z boku mostu Tyra. Po zjechaniu na dół skorzystaj z łańcucha i przejdź do części nabrzeża z miejscem dla łodzi. Artefakt znajduje się przy ciele zabitego mężczyzny. Rzuć toporem w obrotowy mechanizm na górze, dzięki czemu pozbędziesz się przeszkody w postaci kolców.


Galion #2 (Wybrzeże dziewięciu)

Na moście Tyra, obok wejścia do świątyni, znajdziesz schody prowadzące na dół. Skorzystaj z nich, a dotrzesz do nabrzeża. Znajdziesz tu zwłoki oraz leżący przy nich artefakt.


Galion #3 (Wybrzeże dziewięciu - Krucze Klify)

W miejscu, gdzie leży ciało giganta zlokalizuj na pobliskiej skale drewnianą ściankę. Zniszcz ją, pdsadź Atreusa i wejdź na górę po łańcuchu, który zrzuci. Artefakt będzie leżał przy zwłokach z lewej strony.


Galion #4 (Wybrzeże dziewięciu - Wieża Niflheimu)

Po dotarciu do doku wjedź windą na szczyt wieży i skieruj się do narożnika z beczkami z prawej. Znajdziesz tu zwłoki oraz artefakt.


Galion #5 (Wybrzeże dziewięciu - Wyspa Śmierci)

Po dotarciu na najwyższy punkt wyspy. Na lewo od wejścia jest drewniany dźwig, a na prawo od niego pożółkłe głazy. Doprowadź do eksplozji wazy między nimi, a odkryjesz zwłoki z artefaktem.


Galion #6 (Wybrzeże Dziewięciu - Zapomniane Jaskinie)

Po wdrapaniu się na jedną z wyższych partii lokacji dotrzesz do czegoś w rodzaju łba gigantycznego zwierzaka, wychodzącego ze skały. Nieco przed nim, z lewej strony, znajdują się zwłoki, a przy nich artefakt.


Galion #7 (Wybrzeże Dziewięciu - Skalne Wodospady)

Po wejściu na górę po łańcuchu skieruj się w prawo (na lewo od drewnianego mostu). Wejdź na podwyższenie, a artefakt znajdziesz z lewej strony przy zwłokach.


Galion #8 (Wybrzeże Dziewięciu - Wieża Helheimu)

Znajdziesz go przy ciele na szczycie wieży Helheimu.


Galion #9 (Wybrzeże Dziewięciu - Wieża Alfheimu)Przy zwłokach na szczycie wieży Alfheimu.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze