Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Geralt i Ciri wygrali w głosowaniu na nazwy dla planety i gwiazdy, ale nie zostaną wybrani

Wiedźmińskie imiona zastąpią Solaris i Pirx.

Geralt i Ciri wygrali polskie głosowanie na nazwy planety i gwiazdy z gwiazdozbioru Pegaza, ale ostatecznie wiedźmińskie imiona nie zostaną wybrane.

Propozycje nawiązujące do twórczości Andrzeja Sapkowskiego zwyciężyły z wynikiem 53 procent, co przekłada się na 47006 oddanych głosów. Na drugim miejscu znalazły się Solaris i Pirx z rezultatem 15,66 procent.

Geralt i Ciri wygrali więc ze znaczną przewagą. Okazuje się jednak, że mimo werdyktu polskich internautów wspomniane ciała niebieskie nie zostaną nazwane imionami bohaterów z uniwersum Wiedźmina.

Ciri nie trafi na nieboskłon

W oficjalnym komunikacie wyjaśniono, że ostateczną decyzję podejmuje Międzynarodowa Unia Astronomiczna, której zgłoszono trzy pary wyłonione w konkursie - zwycięską oraz dwie kolejne, pełniące funkcje rezerwowych.

Organizacja na nazwę ciał niebieskich wybrała Solaris i Pirx, czyli określenia pochodzące z opowiadań i powieści autorstwa Stanisława Lema. Nieznane są powody, dla których zrezygnowano z Geralta i Ciri.

Wybrano Solaris i Pirx

Akcja była inicjatywą Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W ramach wydarzenia, każdy kraj mógł nazwać jeden glob spoza Układu Słonecznego i jego gwiazdę. Polski konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - głosów znad Wisły było najwięcej spośród wszystkich państw.

„Polska” planeta to BD+14 4599 znajdująca się około 160 lat świetlnych od Ziemi. Pod względem wielkości jest porównywalna do Jowisza. W 2009 roku odkryli ją astronomowie z naszego kraju.

Źródło: IAU100

Następnie: W nowej generacji otwarte światy muszą stać się lepsze, a nie większe - uważają twórcy Dying Light 2

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze