Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider to świetne zwieńczenie trylogii, z piękną oprawą i wymagającą, niemal bezbłędnie przemyślaną rozgrywką.

Najważniejsze

Niektórzy posiadacze pudełkowego Shadow of the Tomb Raider twierdzą, że ujrzeli inne zakończenie gry niż pozostali gracze. Twórcy potwierdzili, że przypadkowo wydali produkcję z porzuconą pierwotnie sceną po napisach.

Shadow of the Tomb Raider to piękny pokaz możliwości konsol

Istniejący od ponad dwóch dekad i tworzony przez kolejne pokolenia utalentowanych programistów cykl Tomb Raider służy nam niemal za barometr wskazujący postęp grafiki 3D. Od początków w latach 90., poprzez problemy w latach ery PS2, aż do restartu z 2013 roku, seria ewoluowała oraz zmieniała się, aby sprostać coraz bardziej wygórowanym wymaganiom. Shadow of the Tomb Raider kontynuuje tradycję, prezentując nie tylko ewolucję technologiczną - ale również subtelne zmiany w gameplayu.

Podczas gdy Crystal Dynamics jest zajęte pracą nad grą o Avengers, obowiązki związane z tworzeniem Shadow spadły na Eidos Montreal - studio, które stało za ostatnimi odsłonami DeusEx. Crystal wspierało rozwój projektu, ale większość obowiązków leżała po stronie Eidos Montreal.

To dobra wiadomość z technologicznego punktu widzenia: Eidos posiada duże doświadczenie w tworzeniu oraz rozwoju silników do gier - studio stworzyło oszałamiający Dawn Engine, który został użyty w DeusEx: Rozłam Ludzkości. Silnik ten był doskonały dla pierwszoosobowej, immersyjnej symulacji, jednak w przypadku Tomb Raider, ponowne wynalezienie koła nie miało większego sensu - dlatego powraca Foundation Engine autorstwa Crystal Dynamics, jednak z szeregiem ulepszeń od inżynierów z Montrealu.

Czytaj więcej...

Shadow of the Tomb Raider - Recenzja

Studio Eidos Montreal zabiera graczy w podróż do Ameryki Południowej próbując przy okazji zaprezentować ruiny i zielone tereny w nowy sposób. Gęste dżungle pełne niebezpiecznych zwierząt robią wrażenie, ale dopiero przy kolejnych pułapkach w grobowcach i klaustrofobicznych sekcjach podwodnych Shadow of the Tomb Raider zapewnia potężną dawkę emocji.

Po Rise of the Tomb Raider główna bohaterka nie zwalnia tempa i kontynuuje walkę ze złowieszczą organizacją Trójcy oraz próbuje rozwikłać tajemnicę śmierci swojego ojca. Akcja toczy się dwa miesiące po wyprawie na Syberię, a twórcy zadbali, by doskonale pokazać determinację bohaterki, która graniczy z obsesją.

Po młodej, przerażonej i piszczącej dziewczynie nie pozostał już żaden ślad. Lara to twarda, brutalna i mordercza bestia, która przy okazji jest też odkrywcą. Momentami zdarza nam się zapomnieć o aspekcie archeologicznym, kiedy umorusani w błocie czaimy się w gęstej roślinności, by poderżnąć gardło uzbrojonym po zęby najemnikom. Czy to coś złego? Absolutnie nie.

Czytaj więcej...

Shadow of the Tomb Raider - pierwsze recenzje

Jest też premierowy zwiastun.

Zwieńczający trylogię przygód Lary Croft Shadow of the Tomb Raider debiutuje już 14 września. Opublikowano pierwsze recenzje, z których wyłania się obraz dopracowanej, a momentami zaskakującej na tle poprzednich odsłon serii gry.

Firma Square Enix na karcie produktu Shadow of the Tomb Raider - najnowszej odsłony cyklu o przygodach młodej Lary - na platformie Steam umieściła wymagania sprzętowe produkcji w wersji PC.

ArtykułNajciekawsze nowości w Shadow of the Tomb Raider

Bardziej wymagające zagadki to nie wszystko.

Pierwsza odsłona Tomb Raidera pojawiła się w 1996 roku. Od tamtej pory wydano kilkadziesiąt kontynuacji i dodatków, jednak prawdziwe odświeżenie serii nastąpiło w 2013 roku, kiedy słynna pani archeolog wystartowała z nową trylogią.

Kiedy w kwietniu spędziliśmy z Shadow of the Tomb Raider godzinę, odnieśliśmy wrażenie, że twórcy bardzo bezpiecznie podchodzą do tematu, wzorując się mocno na prologu poprzedniej części. Okazuje się jednak, że początek nie jest dobrym wyznacznikiem, a nowa odsłona jest o wiele bardziej ekscytująca, niż mogłoby się wcześniej wydawać.

Trailer Shadow of the Tomb Raider pokazuje ataki z zaskoczenia

Firma Square Enix kontynuuje publikowanie krótkich zwiastunów koncentrujących się na różnych elementach Shadow of the Tomb Raider. Najnowszy trailer skupia się na walce.

Nagranie prezentuje różne sposoby eliminowania przeciwników, przy czym większość sprowadza się do atakowania nieprzyjaciół z zaskoczenia. Przykładowo w filmie bohaterka - niczym Predator - pozbywa się prześladowców z kryjówki w zaroślach.

Poza tym podopieczna potrafi zawiesić niczego niespodziewających się oponentów na drzewie. Ciekawostką jest możliwość doprowadzenia do sytuacji, gdy jeden z wrogów w panice zabija swoich towarzyszy.

Czytaj więcej...

Shadow of the Tomb Raider - opublikowano nowy gameplay

Przedstawiciele Square Enix opublikowali kilka minut rozgrywki z Shadow of the Tomb Raider. Gra debiutuje 14 września na Xbox One, PS4 i PC.

Nowy materiał pozwala przyjrzeć się Larze w dżungli - prawdopodobnie na Jukatanie. Bohaterka trafia na miejsce po katastrofie samolotu.

Twórcy zapowiedzieli jakiś czas temu, że z rozgrywką w dżungli związane jest kilka nowości - choćby różne kamuflaże do zastosowania. Gracze mogą liczyć też na najwięcej grobowców w cyklu.

Czytaj więcej...

Lara dojrzała jako poszukiwaczka przygód i ekstremalnie aktywna archeolog. Nie wątpi już w siebie i wie, że musi osiągnąć cel. Ociera się nawet o granice obsesji - tym razem na punkcie ukrytego miasta Majów. Po spędzeniu godziny z Shadow of the Tomb Raider możemy powiedzieć, że właśnie ta strona bohaterki będzie najciekawszym elementem fabularnym.

Shadow of the Tomb Raider - nowy trailer gry

Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, Square Enix opublikowało nowy trailer Shadow of the Tomb Raider - kolejnej odsłony cyklu przedstawiającej początki kariery Lary Croft.

W zwiastunie nie zaprezentowano jednak żadnych fragmentów właściwej rozgrywki z produkcji. Materiał jest animacją, która zdaje się ukazywać podstawowe założenia powstającego projektu.

W filmie młoda Lara Croft ucieka przed uzbrojonymi w broń palną przeciwnikami. Ostatecznie postanawia jednak rozprawić się z wrogami, eliminując każdego z ukrycia, polując niczym Predator.

Czytaj więcej...