Grand Theft Auto 5 Poradniki

GTA Online - tryby adwersarza: Walka zmechanizowana

Porady i wskazówki do trybu inspirowanego PUBG.

Wraz z najnowszym rozszerzeniem Smuggler's Run pojawiła się w świecie GTA Online rozgrywka w stylu battle royale. W ramach opublikowanego dodatku Rockstar udostępnił tryb online pt. Walka zmechanizowana, w którym to cztery drużyny walczą o przetrwanie na kurczącym się obszarze gry.

GTA Online - tryby adwersarza: Żądza władzy

Stań się kolosem i pozostań żywy jak najdłużej.

Twórcy GTA Online nie pozwalają nam o sobie zapomnieć i proponują nowy tryb w grze, który na nowo definiuje kwestie intensywności rozgrywki. Oto na niewielkich arenach ścierają się ze sobą drużyny składające się z od dwóch do czterech graczy. Cel jest w założeniu bardzo prosty.

GTA Online - tryby adwersarza: Poranny nalot

Drużynowa współpraca przy pomocy termo- i noktowizji.

Jeden z ciekawszych trybów dostępnych w grze. Może w nim wziąć udział maksymalnie 12 graczy podzielonych na dwie drużyny. Cała akcja, choć nie ma ograniczenia, jeśli chodzi o miejsce, koncentruje się zwykle przy niewielkim kompleksie budynków.

Dostałem bana, straciłem pieniądze - co teraz? Wiele osób grających w GTA Online, czyli sieciowe rozszerzenie GTA 5, zadaje podobne pytania na wielu forach internetowych. Oczywistym jest, że Rockstar karze tych, którzy w nielegalny sposób pomagają sobie w grze, ale ofiarami czasowych banów lub korekt konta padają też gracze uczciwi.

GTA Online - jak kupić biuro i zostać prezesem Organizacji

Jak kupić magazyn i handlować towarami.

Mówi się, że najlepiej jest być własnym szefem. Dodatek do GTA Online pod tytułem Szefowie i inni przestępcy oferuje taką możliwość, choć rozpoczęcie przygody nie będzie aż takie łatwe. Ten rodzaj biznesu gwarantuje jednak relatywnie największe zyski spośród wszystkich dostępnych opcji zarabiania w GTA Online. Można tu zdobywać całkiem niezłe kwoty grając również bez pomocy przyjaciół czy innych graczy w publicznych sesjach.

GTA Online - tryby adwersarza: Hasta La Vista

Zabójcze ciężarówki i uciekający rowerzyści.

Odwieczny konflikt pomiędzy kierowcami pojazdów z silnikami spalinowymi a rowerzystami został także przedstawiony w GTA Online. Tryb Hasta La Vista składa się z dwóch rund, w których wcielamy się raz w kierowcę ciągnika siodłowego, a drugi raz w rowerzystę. Nie są to jednak typowe wyścigi.

GTA Online - tryby adwersarza: Utrzymaj tempo

Utrzymaj prędkość, aby nie wybuchnąć.

Jeśli film Speed: Niebezpieczna prędkość z Keanu Reevesem w roli głownej nie jest ci obcy, powinieneś poczuć się jak ryba w wodzie rozgrywając tryb Utrzymaj tempo. Na pierwszy rzut oka wygląda na zwykłe wyścigi na zamknięty torze, ale każdy z uczestników ma przyczepioną do pojazdu bombę, która eksploduje, jeśli zbyt długo nie będzie osiągana wyznaczona prędkość pojazdu.

GTA Online - Dozbrojenie: produkcja i sprzedaż towaru

Na co przeznaczyć zasoby i jak handlować towarem.

Wszelkie początki związane z nowymi dodatkami do GTA Online są bardzo trudne. Nie inaczej ma się sprawa z DLC o tytule Dozbrojenie, w którym możemy założyć lub dołączyć do organizacji zajmującej się projektowaniem i produkowaniem broni, którą później sprzedajemy z relatywnie dużym zyskiem.

GTA Online - Dozbrojenie: jak zdobywać zasoby

Zdobywanie środków do badań i produkcji.

Dodatek do GTA Online pod tytułem Dozbrojenie koncentruje się na prowadzeniu własnej działalności związanej z projektowaniem i produkcją nielegalnej broni, która finalnie ma znaleźć się na rynku lub zostać wykorzystana przez gracza. Zanim jednak rozpoczniesz ten proces, będziesz potrzebował nieco gotówki i własnej siedziby.

GTA Online - Dozbrojenie: jak kupić bunkier

Jak zacząć dodatek i gdzie znaleźć bunkier.

Nowy dodatek do GTA Online, Dozbrojenie (z angielskiego - Gunrunning), pozwala graczom na zakup własnego bunkra, w którym mogą być prowadzone badania i produkcja nad różnymi wojskowymi technologiami. Po udanej produkcji pojawi się z czasem także handel, ale zanim się to stanie, musimy stać się właścicielami bunkra.

GTA Online - tryby adwersarza: Miniaturowe wyścigi

Jak wygrać, do czego służą bronie i co oznaczają ikonki.

Nie wypadnij z toru, nie daj się zniszczyć, rozpraw się z pozostałymi i dojedź jako pierwszy do mety. Tak w najkrótszy sposób można scharakteryzować nowy tryb adwersarza dostępny w ostatniej aktualizacji GTA Online, czyli Miniaturowe wyścigi. Rozgrywka jest charakterystyczna, trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund na rundę.

GTA Online - Motocykliści: jak założyć klub

Zakładamy motocyklowy klub, którego stajemy się prezydentem.

Kto oglądał popularny jeszcze do niedawna serial Synowie Anarchii ten wie, że gangi motocyklowe raczej nie przywodzą na myśl grzecznych pasjonatów głośnych jednośladów. Nie inaczej dzieje się w przypadku dodatku Motocykliści do GTA Online, w którym możemy nie tylko dołączyć do takiego klubu, ale również stać się jego prezydentem.

GTA Online - wyścig kaskaderski: Fala

Nadmorski wyścig motocyklowy z licznymi przeszkodami.

Dość trudny wyścig, w dodatku przeznaczony tylko dla motocykli. Trasa, choć nie należy do najdłuższych, obfituje w wiele przeszkód i zróżnicowaną nawierzchnię, a także niechronione skraje trasy, co zachęca innych do przepychanek. Jak zresztą w każdym wyścigu w GTA Online.

GTA Online - tryby adwersarza: Atak - Obrona

Jak wygrać w drużynowych wyścigach i uprzykrzyć życie przeciwnikowi.

Opisywany tryb jest wariacją na temat standardowego wyścigu przez punkty kontrolne. Biorą w nim udział co najmniej dwie dwuosobowe drużyny podzielone na role. Biegacz ma samochód wolniejszy i jego zadaniem jest dotarcie do mety przez wskazane punkty, natomiast obrońca ma auto dużo szybsze. Jego rolą jest pomoc koledze z drużyny i utrudnienie zadania przeciwnikom.

GTA Online - wyścig kaskaderski: Spadek

Pędzimy na złamanie karku po podniebnym torze.

Jeśli polubiłeś wyścigi kaskaderskie w GTA Online, podchodząc do Spadku musisz uzbroić się w żelazne nerwy. Większość trasy prowadzi po wysoko umieszczonych drogach, bardzo rzadko z barierkami. Wypadnięcie z trasy oznacza zazwyczaj utratę wielu sekund i konieczność odrodzenia się.

Deadeye z Red Dead Redemption - mod do GTA 5

Szybka likwidacja oznaczonych wrogów.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych mechanizmów z Red Dead Redemption - grą nazywaną często „GTA na dzikim zachodzie” - jest system Deadeye. Oznaczanie przeciwników w zwolnionym tempie, które pozwala nam wykonać serię strzałów w jednej, krótkiej chwili. Pora, aby ktoś przeniósł oryginalne rozwiązanie do Grand Theft Auto 5.

Kamera od góry - mod do GTA 5

Widok niczym w pierwszych odsłonach serii.

Z widokiem od góry w serii GTA pożegnaliśmy się wraz z przeniesieniem rozgrywki w świat 3D. W trzeciej odsłonie serii tryb widoku znad postaci pozostał jako ciekawostka, jednak nie był zbyt praktyczny. Z czasem podjęto próby przywrócenia starych rozwiązań. Przykładem może być GTA Chinatown Wars. Jednak z postępem w grach idzie postęp przedstawiania świata z innej perspektywy.

Left 4 Santos - mod do GTA 5

Apokalipsa zombie w Los Santos.

Długo czekać musieliśmy na rozsądny mod wprowadzający zombie do świata GTA V. Dotychczasowe mody serwowały nam biegające trupy lub takie, które zupełnie nie przypominały nieumarłych. Pora to zmienić ponieważ na scenie pojawia się inspirowany Left 4 Liberty mod, który pokaże na jakie zombie zasługuje nowe Grand Theft Auto.

Informacja o położeniu - mod do GTA 5

Prosty mod pokazujący gdzie się znajdujemy.

Po wielu dniach spędzonych w wirtualnym świecie Los Santos znamy już każdą ulicę, miejscowość, skwer i wiele nazw, które momentalnie skojarzymy z konkretnymi miejscami. Nie zawsze jednak widok ukrytego zakamarku podpowie nam gdzie jesteśmy. Może centrum, a może osiedle baraków przy wybrzeżu? Ciągłe wchodzenie na ekran mapy może być nużące i czasochłonne. Dobrze byłoby być ciągle informowanym o położeniu, nie tylko w formie pokazującego się napisu, kiedy wjeżdżamy na nowy teren.

Zamiana domyślnego samochodu bohatera - mod do GTA 5

Mod pozwalający nam wybrać ulubiony samochód Michaela, Trevora i Franklina.

Czy nie denerwowało was nigdy, że gra narzuca nam odgórnie, jaki jest ulubiony samochód naszych bohaterów? Zawsze kiedy zaczynamy misję, jedziemy obskurnym pick-upem Trevora, limuzyną Michaela lub sportowym autem Franklina. Od teraz możemy mieć większy wpływ na wybór ulubionej maszyny, a wykorzystując proste w obsłudze menu zmienimy różne aspekty związane z naszym pojazdem.

Większa kontrola chodu - mod do GTA 5

Mod dający większą kontrolę nad stylem i prędkością poruszania się bohatera.

Czy nie denerwowało was nigdy, że gra automatycznie narzuca naszej postaci sposób w jaki ma się poruszać w danej chwili? Może czasem chcielibyśmy dziarsko kroczyć wśród wybuchów, ale gra, wykrywając akcję, zmieni postawę kontrolowanej postaci i tempo jej poruszania, aby odpowiadały bardziej naturalnym odruchom człowieka. Teraz możemy mieć na to większy wpływ.

Podnoszenie broni i amunicji - mod do GTA 5

Zmniejszenie ilości noszonej broni i urozmaicenie podnoszenia jej z ziemi.

Różnorodność arsenału dostępnego w serii Grand Theft Auto jest równie popularna, jak fakt noszenia wszystkiego ze sobą. Nierealnie głębokie kieszenie na broń są częstym przedmiotem modyfikacji. Nie inaczej jest przy okazji moda, który wprowadza również pewne zmiany w systemie podnoszenia broni bądź amunicji upuszczonej przez pokonanych przeciwników.

Niko Bellic - mod do GTA 5

Model postaci bohatera Grand Theft Auto 4.

Niko Bellic wraca w pięknym stylu. Po raz pierwszy nie poprzez prostą podmianę tekstur, lecz jako całkiem nowy model postaci. Już teraz możemy wcielić się w postać protagonisty czwartej części serii GTA. Mieszkający pierwotnie w Europie Wschodniej, potem w Liberty City, gdzie dorabiał jako taksówkarz u kuzyna, przenosi się do gorącego Los Santos.

Miotacz ognia - mod do GTA 5

Nowa, gorąca broń.

Grand Theft Auto 5 to zarówno gratka dla wielbicieli motoryzacji, jak i militariów. Szeroki wybór broni ręcznej nie uwzględnił jednak miotacza ognia. Wątpliwe, że twórcami gry kierowało lenistwo. Miotacz ognia - jak wiemy - „strzela” w trochę inny sposób niż regularna broń palna. Stworzenie broni plującej łatwopalnym gazem było więc zbyteczne, wymagałoby całkowicie nowej mechaniki.

Spawner - mod do GTA 5

Uporządkowany sposób spawnowania pojazdów.

Spawner to odpowiedź na brak modów pozwalających łatwo i wygodnie przeglądać dostępne do spawnowania samochody. Modyfukacja segreguje i umożliwia prosty dostęp do pojazdów z gry. Z wykorzystaniem skrótów lub komend będziemy w stanie bez problemu wezwać ostatni pojazd, przejrzeć wyraźną listę i posegregować samochody według nazwy i kategorii.

Padający śnieg - mod do GTA 5

Śnieg w Los Santos wraz z cząsteczkami padającymi z nieba.

Pory roku są bardzo delikatną kwestią w przypadku tworzenia modów do gier. Warunki atmosferyczne zmieniają bowiem wiele aspektów i mechanizmów rozgrywki. Na szczęście w przypadku GTA 5, problem ze zmianą pogody na zimową po części rozwiązał się sam, wraz z wprowadzeniem zmodyfikowanej mapy dla trybu gry wieloosobowej. Teraz możemy przenieść śnieżne Los Santos do trybu dla jednego gracza.

Lepsze zniszczenia pojazdów - mod do GTA 5

Zwiększenie deformacji samochodów przy kolizji.

Jeżeli poszukujemy realistycznego symulatora uszkodzeń samochodów, Grand Theft Auto V jest jednym z najgorszych wyborów. Nie oznacza to jednak, że zachowania pojazdów nie mogą być bliższe rzeczywistości. System zniszczeń aut sprowadza się w grze do zmian w teksturze niż w modelu pojazdu. Z pomocą moda możemy zwiększyć strefę zgniotu i uwydatnić uszkodzenia karoserii.

Mapa skarbów - mod do GTA 5

Oznaczenie podwodnych skarbów na mapie.

Grand Theft Auto, jako seria, znane jest z ogromnej ilości aktywności pobocznych. Z wielu opcji jakie daje nam gra z pewnością wybierzemy kilka, które są naszymi ulubionymi. Nurkowanie, choć z początku fascynujące, jest raczej rzadko wybierane jako najciekawsze zajęcie. Wolimy się ścigać i siać zniszczenie. Dla każdego, kto dzieli podobny pogląd, stworzono mapę skarbów, która ułatwi zbieranie wszystkich znajdziek.

Reinkarnacja - mod do GTA 5

Utrata gotówki i broni po śmierci bohatera.

Kiedy giniemy w GTA 5, nasze ciało zostaje przeniesione do szpitala. Tracimy ułamek gotówki, a cały arsenał, który nosiliśmy ze sobą, zostaje na swoim miejscu. Element odradzania się jest więc wielokrotnie wytykany serii GTA jako mało realistyczny. Za pomocą moda zmienimy ten aspekt rozgrywki na bardziej rygorystyczny.

Przeszukiwanie zwłok - mod do GTA 5

Szukanie przydatnych przedmiotów.

Zainspirowany mechanizmem przeszukiwania zwłok z Red Dead Redemption, autor modyfikacji wprowadza do GTA 5 możliwość przetrząsania kieszeni denata. Poza gotówką, znajdziemy także inne przedmioty, które przeniesiemy do swojego ekwipunku, by później z nich skorzystać.

Interakcja z przechodniami - mod do GTA 5

Rozmowy i bójki z obywatelami Los Santos.

Świat Grand Theft Auto jest wielki i pełny życia. Obserwując mijających nas przechodniów odnieść możemy wrażenie, że żyją własnym życiem. Komentują to co dzieje się dookoła. Czasem pochwalą nasz sportowy wóz, a innym razem obrzucą przekleństwami. Kiedy indziej, jeżeli staniemy za blisko, zaatakują nas bo naruszyliśmy ich przestrzeń osobistą. Z pomocą moda poszerzymy interakcje o opcje zależne od nas.

Strój pancerny ze skoku w Paleto - mod do GTA 5

Pancerz oraz animacja ruchów postaci ubranej w strój z jednej z misji fabularnych.

W trakcie wykonywania jednej z ulubionych misji wielu graczy bohaterowie zostają ubrani w pancerze balistyczne, zwane także Juggernaut. Dzięki wysokiej odporności na strzały możemy w takim stroju siać zniszczenie do woli, płacąc jednak niewielką ceną zmniejszenia prędkości i skrępowania ruchów. Mod bowiem wraz ze strojem uruchamia animację postaci ubranej w ociężały ołowiany kombinezon.

Dog łowca nagród - mod do GTA 5

Możliwość wcielenia się w postać łowcy nagród znanego z reality show.

Grand Theft Auto pełne jest misji pobocznych i aktywności niespecjalnie związanych z przestępczością. Możemy być taksówkarzem, policjantem lub strażakiem. Jeżeli jakiegoś zawodu wykonywać nie możemy w podstawowej wersji gry, uzupełnienie znajdziemy w modach. Nie inaczej jest w przypadku zawodu łowcy nagród, który w zamian za pieniądze ściga i dostarcza przestępców przed wymiar sprawiedliwości.

Zbiór samochodów - mod do GTA 5

Lista najciekawszych modów dodających nowe pojazdy.

Instalowanie nowych samochodów jest nierozłączną częścią serii GTA od momentu, kiedy zaczęto tworzyć mody do gier od studia Rockstar. Będące podstawowym narzędziem do poruszania się w grze samochody zawsze były i są w centrum uwagi moderów, stale przygotowujących nowe modele rzeczywistych i tych bardziej zakręconych pojazdów.

Tornado - mod do GTA 5

Możliwość wywołania trąby powietrznej w trakcie burzy.

Mody pogodowe to istotny element każdej gry na PC. Jednak nie samym upiększaniem efektów atmosferycznych człowiek żyje. Czasem trafiają się mody, które uzupełniają grę o całkiem nowe zjawisko. Przykładem może być tornado do Grand Theft Auto V. Wywołane przez trwającą burzę lub aktywowane klawiszem spustoszy okolice i zostawi za sobą pogorzelisko.

Greenscreen - mod do GTA 5

Lokacja do wykorzystania przy fotografowaniu i filmowaniu gry.

Greenscreen jest narzędziem, dzięki któremu przy produkcji filmów lub fotografowaniu obiektów, w łatwiejszy sposób wytniemy tło, pozostawiając jedynie obiekt zainteresowania. Dzięki zabiegowi będziemy mogli ustawić dowolne tło dla sfilmowanej akcji, lub zaprezentować na czystym tle nasz ulubiony samochód.

Menyoo - mod do GTA 5

Dostęp do większości opcji i skryptów w grze.

Menyoo krótko opisać się nie da. Masywne narzędzie, będące hitem w scenie modingowej, daje nam dostęp do setek opcji związanych ze skryptami, efektami czy nawet pracą kamery. Za pomocą moda będziemy mogli zabawić się dostępnymi oszustwami - dodając sobie nieśmiertelność, broń i super moce. Dostępne opcje są także nie lada gratką dla osób lubiących nagrywać filmy z gry. Możliwości zmiany pory dnia, pogody czy ustawień kamery są praktycznie nieograniczone. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Grumman Albatros, będący łodzią latającą, służył od lat 40-tych do misji ratunkowo-poszukiwawczych. Z czasem maszyny zaczęto wykorzystywać w amerykańskim wojsku. Jako samolot mogący lądować i startować na wodzie, Albatros jest bardzo oryginalnym pojazdem, za którego sterami możemy teraz zasiąść w GTA 5, wgrywając odpowiedni mod.

Ulepszone menu kodów - mod do GTA 5

Wygodniejsze poruszanie się po menu kodów Native Trainera.

Native Trainer, będący podstawowym narzędziem każdego testera modów i nie tylko, ma wiele niedociągnięć. Niewygodne poruszanie się po menu, brak intuicyjnego interfejsu i nieprzejrzyste opcje nie przeszkadzają w korzystaniu z wielu dostępnych w programie opcji, ale jeżeli jednak można coś poprawić, należy to poprawić.

Prognoza pogody - mod do GTA 5

Mod informujący nas o nadchodzących warunkach atmosferycznych.

Nieingerujący w rozgrywkę, przydatny i wkomponowany w grę mod, który przepowie nam pogodę, to świetne rozwiązanie dodające uroku grze. Wykorzystując mechanizm SMS-ów, mod za pośrednictwem Weazel News - lokalnego dostawcy wiadomości - będzie nas informował o wszelkich zmianach pogodowych i prognozie.

Wojny gangów - mod do GTA 5

Walka o obszar wpływów.

Każdy, kto grał w GTA San Andreas, pamięta jeden z ciekawszych - chociaż nie do końca dopieszczonych - elementów rozgrywki, jakim były wojny gangów. Przejmowanie terenów Los Santos, poprzez wywoływanie potyczek na ulicach miasta, było satysfakcjonujące chociażby z powodu możliwości prowadzenia walk, które nie są częścią misji, ani też bezmyślnym zabijaniem policjantów.

Więcej przestępców - mod do GTA 5

Losowe wydarzenia kryminalne w Los Santos.

Los Santos, jako kolebka przestępców, pełne jest gangsterów, mafiozów i innych członków półświatka. Trevor, Michael i Franklin na swojej drodze spotkają wielu z nich. Skryptowane misje to jednak co innego niż rzeczywista przestępczość. Dlaczego nie spotykamy przestępców na ulicach? Los Santos jest zbyt spokojne jak na przeżarte złem miasto. Pora to zmienić.

Lepsze misje taksówkarskie - mod do GTA 5

Dopracowane i rozwinięte misje taksówkarza.

Misje taksówkarskie towarzyszą serii GTA od dawna. Jako jedna z mniej ekscytujących aktywności, jak próba jeżdżenia pojazdem według przepisów drogowych, praca taksówkarza jest całkowicie oderwana od realiów gry. Musimy w sposób spokojny i łagodny odbierać pasażerów i dostarczać ich w ustalone miejsca, starając się nie wywoływać u klienta zawału serca. Chcemy w końcu zapracować na napiwek.

Mapa satelitarna 4K - mod do GTA 5

Zmiana wyglądu mapy na realistyczny.

Mapa w Grand Theft Auto 5, będąca schludną płaszczyzną ze znacznikami, nie przedstawia swoim wyglądem wiele detali. Niejednokrotnie chcielibyśmy, aby była dokładniejsza, żeby dojrzeć konkretne budynki, zakamarki lub po prostu precyzyjnie coś zlokalizować.

Flash - mod do GTA 5

Mod pozwalający wcielić się w postać serialowego Flasha i używać jego mocy.

Flash z komiksów DC Comics ponownie zawładnął sercami widzów, poprzez emisję serialu przedstawiającego przygody Barrego Allena. W wyniku wypadku, zyskując nadludzkie moce, zostaje superbohaterem - najszybszym człowiekiem na świecie. Dzięki modyfikacji możemy wcielić się w rolę Flasha i korzystać z posiadanych mocy w GTA 5.

Community Script Hook V .NET - mod do GTA 5

Narzędzie do uruchamiania skryptów napisanych w języku .NET.

Podobnie jak opisywany przez nas Script Hook V, wersja .NET odpowiada za wczytywanie skryptów napisanych przez innych graczy w języku .NET. Zadaniem narzędzia jest możliwość uruchomienia w łatwy sposób wielu modyfikacji, wykorzystujących jedną z technik tworzenia modów do GTA 5.

Spopularyzowane przez Just Cause 3 mini dopalacze, które możemy przyczepić do różnych obiektów, zagościły w GTA 5. Frajda jaką daje tworzenie rakiet z „byle czego” sprawiła, że kwestią czasu było stworzenie modyfikacji kopiującej ten pomysł.

Stroje Aidena z Watch Dogs - mod do GTA 5

Mod dodający cztery warianty ubioru.

Często porównywane Watch Dogs i Grand Theft Auto V sprawiły, że scena moderska nie mogła przejść koło tej kwestii obojętnie. Watch Dogs - gra wydana przez Ubisoft - bardziej opiera się modyfikacjom. Dlatego wspólnych modów dopatrujemy się w GTA. Tak powstał Watch Dogs V. Modyfikacja sprawiająca, że elementy rozgrywki z Watch Dogs przeniesione zostały do GTA. Jako uzupełnienie powstała modyfikacja zmieniająca strój bohatera gry, na kilka wariantów znanych z Watch Dogs.

Watch Dogs V - mod do GTA 5

Mod przenoszący elementy rozgrywki z gry Watch Dogs do Grand Theft Auto V.

Porównywane przez znawców jak i zwykłych odbiorców, GTA V i Watch Dogs mają wiele wspólnych elementów. Różnią się jednak sposobem rozgrywki. W Watch Dogs całe miasto zaprojektowano tak, aby móc wykorzystać maksimum zdolności hakerskich Aidena. Nowy mod do gry studia Rockstar to rozwiązania z Watch Dogs, do wykorzystania w Los Santos, a także dodane nowe umiejętności.

Prowadzenie i wykolejanie pociągów - mod do GTA 5

Jazda pociągiem i powodowanie wypadków.

Na liście ciekawych zajęć i zabaw w GTA 5 u każdego gracza powinna znaleźć się próba wykolejenia lub zatrzymania pociągu. Naiwnie ustawiamy autobusy w tunelu i liczymy na cud. Nigdy nie nastąpi. Poprawimy sytuację, jeśli wgrywając moda.

Lokacje napadów - mod do GTA 5

Uzupełnienie moda Otwarte Wnętrza.

Lokacje napadów to modyfikacja uzupełniająca dla moda, który odblokowuje wnętrza budynków. O otwartych wnętrzach już pisaliśmy. Lokacje napadów dodają do kolekcji miejsca znane z napadów z trybu gry wieloosobowej.

Otwarte wnętrza - mod do GTA 5

Wejście do wszystkich lokacji w grze.

Grand Theft Auto 5 jest wielka grą. Zarówno w kwestii różnorodnych lokacji i rozmiaru całej mapy. Część miejsc odwiedzimy wykonując misje, a niektóre zobaczymy po raz pierwszy dopiero po instalacji opisanego tu moda. Nie zostały bowiem dodane do finalnej wersji gry.

Mody do GTA 5 - baza modów

Totalny chaos, latanie, tsunami, działo samochodowe i wiele innych modyfikacji.

Mody do GTA 5 to jedna z najbardziej wyczekiwanych rzeczy związanych bezpośrednio z premierą gry na komputery osobiste. Począwszy od części trzeciej, poprzez Vice City i San Andreas, a na „czwórce” kończąc, scena moderska była niesamowicie silna, jeśli chodzi o produkcje Rockstar Games.

Mody wodne: Susza, Tsunami, Atlantyda - mody do GTA 5

Wyschnięte lub zalane Los Santos - z tym modem to możliwe.

Wyobraziliście sobie kiedyś Los Santos zalane tsunami? A może wysuszone na wiór? Jeżeli lubiliście misje, gdzie należało nurkować batyskafem, też znajdzie się coś dla was.

OpenIV - mod do GTA 5

Program pomagający w instalacji innych modów.

OpenIV jest tworem rozbudowanego projektu, który wspomaga graczy przy modyfikacjach. Mimo nazwania OpenIV „modem” w tytule, jest to program użytkowy, mający na celu ułatwienie dostępu do plików gry. Jest jednak wykorzystywany głównie do instalowania modów do gier takich jak Grand Theft Auto 5, Grand Theft Auto 4/EFLC oraz Max Payne 3.

Działo Samochodowe - mod do GTA 5

Broń, która strzela pojazdami? Czemu nie.

Vehicle Canon zasłynął na scenie moddingowej jako jeden z zabawniejszych modów do GTA 5. Rzadko kiedy mamy możliwość strzelania karabinem maszynowym, który zamiast amunicji, wypluwa z lufy samochody. Tak, dobrze przeczytaliście. Mod oddaje w nasze ręce możliwość siania jeszcze większej zagłady, tym razem za pomocą pojazdów.

Chaos na ulicach - mod do GTA 5

Totalna strzelanina na ulicach Los Santos - jak długo jesteś w stanie przeżyć?

Ped Riot/Chaos Mode jest modyfikacją przygotowaną dla wszystkich tych, którzy uwielbiają totalną zagładę. Nic dziwnego więc, że tacy grają w GTA. Piąta część serii jest świetnym miejscem, by w świecie wirtualnym wprowadzić trochę chaosu. Co jednak, kiedy wszyscy przechodnie mają taką samą postawę?

Latanie - mod do GTA 5

Poczuj się jak super bohater i lataj po Los Santos.

Nice Fly jest modyfikacją do Grand Theft Auto V, pozwalającą na szybowanie postacią. Sposób, w jaki to robimy, przypomina lot samolotem tylko że... nie potrzebujemy do tego samolotu. Ileż to razy marzyliśmy o możliwości latania? Naoglądaliśmy się super bohaterów w filmach, czy przyśniła nam się możliwość uniesienia w przestworza swojego ciała?

Gravity Gun - mod do GTA 5

Przemieszczanie obiektów, pojazdów, a nawet ludzi - z tą modyfikacją to możliwe.

Gravity Gun to broń, która zawsze jest mile widziana w grach. Przy logicznych zagadkach daje do myślenia swoim nielogicznym zastosowaniem. Mimo że nosi miano broni, nie zawsze służy do siania chaosu. Oczywiście, do czego innego mogłaby posłużyć w GTA? Jest to zabawka idealna. Pomijamy oczywisty fakt miotania ludźmi i pojazdami, jak gdyby grawitacja na nich nie oddziaływała.

Prędkościomierz - mod do GTA 5

Jeśli chcecie jeździć, jak porządny obywatel.

Nie oszukujmy się, każdy z nas grając w którąkolwiek część serii GTA, próbował jeździć jak praworządny obywatel. Pedał gazu dociskaliśmy tylko na autostradach. Jako taksówkarze staraliśmy się jak najmniej zniszczyć auto. Niestety przestrzeganie ograniczenia prędkości jest niczym, kiedy nie wiemy jak szybko jedziemy. A może po prostu chcemy sprawdzić „ile pociągnie” ten sportowy motocykl. Z pomocą przychodzi prędkościomierz.

Script Hook V + Native Trainer - mod do GTA 5

Jeden z najlepszych modów do gry - odblokowuje skrypty z poziomu rozgrywki.

Jako jedno z podstawowych narzędzi do korzystania z modów, Script Hook V pozwala nam doczytywać wgrywane skrypty, tworzone przez innych użytkowników. Ułatwienie instalacji modów, dzięki temu narzędziu, sprawi że z łatwością przyjdzie nam uruchamiać nowe modyfikacje, nie musząc grzebać w plikach bardziej niż musimy.

Digital FoundryNajlepszy sprzęt PC dla GTA 5

Karty graficzne, procesory i ustawienia na każdy budżet.

Przetestowaliśmy Grand Theft Auto 5 na większości dostępnych na rynku kart graficznych z jednym chipem. Przedsięwzięcie było ogromne, ale biorąc pod uwagę duże zainteresowanie grą - warte wysiłków. Rockstar wyprodukował produkcję idealnie skalującą się na różnych konfiguracjach. W naszych testach nawet najtańsze karty graficzne stawały w szranki z jakością osiągalną na PlayStation 4, ale z drugiej strony - włączenie maksymalnych ustawień daje wycisk nawet modelowi Titan X. Warto jednak pamiętać, że choć GPU pozostaje jednym z najważniejszych komponentów komputera do gier, to ostatnie tytuły w większym stopniu stawiają także na procesor, a GTA 5 nie jest wyjątkiem.

GTA Online - Jak zdobyć Hydrę i Valkyrię

Egzotyczne i pożądane pojazdy w GTA Online - każdy chce je mieć.

To jedne z najbardziej egzotycznych i pożądanych pojazdów w sieciowych Napadach GTA 5. Ale jak je zdobyć? I ile kosztują?

Poniżej wskażemy wam szybki sposób na zaczęcie rozgrywki sieciowej w świecie gry GTA 5 oraz przybliżymy platformę Social Club, gdzie posiadanie swojego profilu jest absolutnie niezbędne do eksplorowania Los Santos zarówno w trybie pojedynczego gracza, jak i rozgrywce sieciowej.

GTA 5 - Ustawienia i opcje grafiki na PC

Jak polepszyć jakość lub zwiększyć płynność - zerknij do naszego przewodnika.

Na poniższej stronie przybliżymy wszystkie ustawienia graficzne dotyczące pecetowej wersji gry GTA 5. Choć tytuł studia Rockstar został naprawdę świetnie zoptymalizowany i działa poprawnie nawet na słabszych komputerach, warto wiedzieć, które opcje mogą być przyczyną zwalniania gry, gdy na ekranie dzieje się nieco więcej. Postaramy się naprowadzić na ustawienia kluczowe dla płynności animacji.

GTA 5 - Sterowanie na PC

Wszystkie najważniejsze funkcje z poziomu klawiatury i myszki.

Poniższe opcje sterowania dotyczą wersji pecetowej gry GTA 5. Podane funkcje są oczywiście w pełni konfigurowalne, aby każdy mógł dopasować klawisze według swoich preferencji. Poniżej podpowiadamy, jakie przyciski przewidzieli twórcy, a na końcu objaśniamy, jak konfigurować klawisze według własnych potrzeb.

GTA Online - poradnik i najlepsze porady

Jak zacząć grać w GTA Online, na co zwrócić uwagę, porady i wskazówki.

GTA Online to sieciowa część gry GTA 5, skupiająca maksymalnie szesnastu graczy na jednym serwerze. GTA Online oferuje praktycznie ten sam otwarty świat, który poznaliśmy grając Michaelem, Franklinem i Trevorem. Możesz tutaj zmierzać gdzie chcesz i robić co chcesz, oczywiście w granicach przyzwoitości, gdyż gra nagradza zachowania fair play. GTA Online oferuje także ogromne ilości różnych misji, które są zbudowane w zbliżony sposób do tych znanych z rozgrywki dla pojedynczego gracza.

GTA 5 - Poradnik, Solucja

Wszystkie misje główne i poboczne, wszystkie sekrety i mapy.

Witamy w obszernym, darmowym poradniku i solucji do gry Grand Theft Auto 5 w wersji na PC, PS4, PS3, Xbox 360 oraz Xbox One. W niniejszej publikacji odnajdziecie porady ogólne oraz przydatne wskazówki dotyczące rozgrywki, opis misji wątku głównego, a także zadań pobocznych. Nie brakuje również map, ze wszystkimi aktywnościami w grze.