Final Fantasy XV

Otwierające grę hasło: „Final Fantasy dla wiernych fanów i nowych odbiorców” jest prawdziwe tylko częściowo, ale przygoda i tak wciąga.

Najważniejsze

Digital Foundry: Final Fantasy 15 na Xbox One X - lepiej niż PS4 Pro

Dzięki ciągłemu wsparciu ze strony Square Enix, w Final Fantasy 15 sporo się zmieniło od czasu debiutu w ubiegłym roku. Wydano łatki i przygotowano zmiany, które miały za zadanie poprawić wrażenia - choć nie zawsze się udawało. Wsparcie dla PS4 Pro jest obecne od samego początku, lecz wypada w najlepszym przypadku nierówno - opcje pojawiały się i znikały wraz z upływem czasu, ale nigdy nie było tak płynnie, jak można oczekiwać. Czy Xbox One X zmienia sytuację?

Nie mogliśmy się doczekać testów, ponieważ wydanie na standardowe Xbox One - choć mocno rozmyte - ma kluczową przewagę nad wersjami PlayStation, w postaci poprawnego synchronizowania kolejnych klatek obrazu, co 33 ms. Rozgrywka jest dzięki temu spójna i płynna. Na PS4 Pro jest pod tym względem różnie, ale wszystkie dostępne tryby w pewnym stopniu cierpią przez niepoprawną synchronizację, co sprawia, że pomimo 30 klatek na sekundę wydaje się, że gramy przy niższej wartości.

Teraz możemy dodać nasze wnioski z testów Xbox One X. Pisząc w skrócie, aktualizacja jest na wiele sposobów zgodna z oczekiwaniami, ale nie brakuje kilku małych kwestii, które należałoby doszlifować. Zachowano trzy tryby obrazu z Pro: „high” koncentruje się na najwyższej możliwej jakości w 30 FPS, „steady” ogranicza rozdzielczość do 1080p i zapewnia oprawę rodem ze standardowej konsoli, a „lite” odblokowuje liczbę klatek na sekundę, także w 1080p. Dwie ostatnie opcje wypadają bardzo podobnie na Pro oraz X, ale już pierwsza funkcja wprowadza ważne różnice.

Czytaj więcej...

Gameplay z trybu kooperacji w nowym materiale z Final Fantasy 15

Square Enix podczas zorganizowanej na targach Tokyo Game Show prezentacji internetowej pokazało fragment rozgrywki z trybu kooperacji, który zmierza do Final Fantasy 15.

Nagranie pochodzi z japońskiej wersji gry, co jednak nie przeszkadza w oglądaniu. Film przedstawia przykładowe zadanie realizowane przez czteroosobową grupę.

Gracze stawiają czoła kilku przeciwnikom, by na końcu stanąć do walki z potężnym stworem znanym jako King Behemoth. Sukces wymaga oczywiście współpracy członków drużyny.

Czytaj więcej...

Final Fantasy 15 potwierdzone na PC

Premiera w przyszłym roku.

Final Fantasy 15 ukaże się na PC. Nową odsłonę produkcji Square Enix potwierdzono podczas prezentacji Nvidii na targach Gamescom. Premiera na początku przyszłego roku.

Beta trybu wieloosobowego Final Fantasy 15 startuje 3 sierpnia

Przedstawiciele Square Enix ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące trybu wieloosobowego, który trafi przed końcem roku do Final Fantasy 15. Poinformowano też, że testy dodatku potrwają od 3 do 8 sierpnia.

W becie wezmą udział wyłącznie posiadacze przepustki sezonowej na PS4 i Xbox One.

Tryb multiplayer nosi nazwę Comrades i stawia na kooperację. Gracze stworzą własną postać i razem z innymi będą eksplorować lokacje, szukać cennych przedmiotów i - przede wszystkim - polować na potwory.

Czytaj więcej...

Oczekiwany patch zmienia rozdział trzynasty w Final Fantasy 15

Zgodnie z oczekiwaniami, Square Enix opublikowało łatkę modyfikującą krytykowany, trzynasty rozdział kampanii fabularnej w Final Fantasy 15. Jest też szereg innych poprawek.

Aktualizacje - 1.6 oraz 1.7 - trafiły jednocześnie na PS4 i Xbox One. Gracze powinni przygotować się na konieczność pobrania sporej porcji danych - około 5,6 GB.

Wspomniany rozdział 13 to punkt, w którym otwarty świat zamienia się na nieco bardziej liniowe poziomy, z częstym naciskiem na skradanie, które części graczy nie przypadło do gustu.

Czytaj więcej...

Square Enix zapewniało na krótko przed premierą Final Fantasy 15, że szykuje aktualizację oferującą więcej klatek na sekundę dla wersji PS4 Pro. Teraz, trzy miesiące później, łatka 1.05 jest już dostępna, obiecując nawet 60 FPS. Sprawdzamy, jak jest w rzeczywistości. Testujemy także, czy rozwiązano problemy z synchronizacją klatek, obecne w trybie 1800p/4K na nowej konsoli Sony.

Final Fantasy XV - Recenzja

Final Fantasy XV - Recenzja

Niedoskonała gra, którą warto poznać.

Liczy się podróż, a nie jej cel - te słowa najcelniej opisują istotę Final Fantasy XV. Banalna historia o następcy tronu planującym obalenie złego imperium jest właściwie zasłoną dymną, która kryje sedno gry. Trzon stanowi opowieść o przyjaźni, lojalności i przemianie młodego człowieka wkraczającego w dorosłość.

Nie jest to zauważalne od razu. Pierwsze, na co zwracamy uwagę, to skomplikowana dla nowicjuszy fabuła. Osoba, która nie zaznajomiła się z filmem „Final Fantasy: Kingsglaive” i miniserialem „Brotherhood”, trafi do niezrozumiałego świata, w którym wydarzenia mają odczuwalny wydźwięk, ale bez kontekstu nie robią wrażenia. Dołączanie w aktualizacjach przerywników pokazuje, że twórcy za późno zdali sobie sprawę z tego problemu i próbują to naprędce poprawić.

Obietnica stworzenia gry przystępnej dla odbiorców, którzy nie są fanami cyklu, nie została spełniona. Im dalej zagłębiamy się w fabułę, tym bardziej to odczuwamy. Większość uroku nowego Final Fantasy tkwi w relacjach między bohaterami i starymi wrogami. Bez poznania treści z dzieł filmowych, świat wydaje się pusty, dramaty bohaterów niezauważalne, a opowieść gwałtownie zawiązuje się w połowie gry, by później szybko dążyć do finału.

Czytaj więcej...

Digital FoundryAnaliza wydajności Final Fantasy 15

Świetna optymalizacja, ale PS4 i Pro wymagają poprawek.

Przed premierą wydajność Final Fantasy 15 nie zawsze wyglądała optymistycznie. Dema i zapowiedzi ujawniały stawianie raczej na efekty, nie na płynność. Rozczarowywała nawet niedawna wersja demonstracyjna - Platinum - gdzie wprowadzono dynamiczne skalowanie rozdzielczości. Dobra wiadomość jest taka, że pełna wersja gry oferuje kolejne wysiłki na polu optymalizacji, wymagane do uzyskania stałego poziomu 30 klatek na sekundę. Są jednak i złe wieści - odsłony na sprzęt PlayStation 4 wymagają jeszcze nieco pracy.

Premierowy trailer Final Fantasy 15 stawia na prawdziwych aktorów

Czwórka dzieci przeciwstawia się ogromnemu demonowi. Co może pójść nie tak? Jak pokazuje najnowszy trailer Final Fantasy 15, do pomocy potrzeba jeszcze bohaterów gry wideo.

Premierowy zwiastun japońskiej produkcji stawia na prawdziwych aktorów, by udowodnić, że bohater drzemie w każdym z nas, bez względu na wiek czy pochodzenie.

Final Fantasy 15 debiutuje dzisiaj na PS4 i Xbox One. Gra zbiera pozytywne oceny w pierwszych recenzjach. Wersja PC - o ile w ogóle powstanie - ukaże się nieprędko.

Czytaj więcej...

Final Fantasy 15 debiutuje jutro na PS4 i Xbox One po dziesięciu latach prac, a w sieci pojawiły się pierwsze recenzje. Czy warto było czekać? Z artykułów wyłania się obraz gry choć nie przełomowej, to nadal bardzo dobrej.

Trailer Final Fantasy 15 wyjaśnia założenia fabuły i podstawy rozgrywki

Final Fantasy 15 debiutuje już 29 listopada. Przedstawiciele Square Enix opublikowali nowy materiał wideo, w którym opisano najważniejsze elementy gry.

Prezentacja przypomina założenia fabularne. Wcielamy się w księcia Noctisa, który musi odzyskać utracone królestwo, które zostało zaatakowane przez złe imperium podczas jego nieobecności.

Bohaterowi towarzyszą trzej przyjaciele, z których każdy dysponuje nieco innym uzbrojeniem i umiejętnościami. Na polu bitwy mogą wykonywać czasem ataki grupowe.

Czytaj więcej...

Final Fantasy 15 otrzymało 16 trailerów dla preorderowych DLC

Dodatki do zamówień przedpremierowych są obecnie standardem, bez względu na to, jakie są nasze przemyślenia na temat takich bonusów. Otrzyma je również Final Fantasy 15, choć wydaje się, że deweloperzy ze Square Enix nieco przesadzili.

Okazuje się bowiem, że japońska produkcja otrzyma aż szesnaście dodatków, w zależności od miejsca złożenia zamówienia. Co więcej, każde DLC otrzymało osobny zwiastun zachęcający do zakupu.

Większość bonusów nie jest zbyt imponująca i ogranicza się do przedmiotów kosmetycznych, takich jak kostiumy dla postaci czy malowania samochodu, którym podróżują drużyna gracza. Są też dodatkowe bronie czy motyw dla PS4.

Czytaj więcej...

Final Fantasy 15 ozłocone

Koniec ponad dziesięcioletniej opowieści.

Jedna z najdłużej produkowanych gier wideo - Final Fantasy 15 - osiągnęła „złoty” status i trafiła do tłoczni, więc zaplanowana na 29 listopada premiera nie jest już niczym zagrożona.

Sympatyczne Moogle na pierwszym planie w trailerze Final Fantasy 15

Charakterystyczne stworki Moogle to rasa istot związana nieodłącznie z cyklem Final Fantasy, debiutując już w FF3. Znaczenie i rola zwierzaków różni się w zależności od odsłony, co pokazuje także najnowsza część.

„W Final Fantasy 15, moogle odpędzają zło” - czytamy w tekście umieszczonym w trailerze produkcji Square Enix. Główny bohater - Noctis - może rzucić specjalnym pluszakiem, który odciągnie uwagę wrogów i skupi na sobie ataki, wydając przy tym piszczące dźwięki.

Jak pokazuje poniższy zwiastun, niektóre potwory są nieco mądrzejsze - potrafią odróżnić zwierzaka od prawdziwego przeciwnika i nie dadzą się oszukać.

Czytaj więcej...

Final Fantasy 15 w wydaniu PC nadal nie zapowiedziano, ale twórcy nie wykluczają, że kiedyś gra rzeczywiście trafi na wspomnianą platformę. W jednym z wywiadów reżyser produkcji - Hajime Tabata - stwierdził, że stworzenie takiej wersji zajęłoby „ponad rok”.

Nowy trailer Final Fantasy 15 koncentruje się na fabule

Trwająca w tym tygodniu impreza Tokyo Game Show była dla Square Enix okazją na zaprezentowanie nowego zwiastuna Final Fantasy 15, koncentrującego się na fabule produkcji.

Materiał wideo opublikowano w japońskiej wersji dźwiękowej, ale z angielskimi napisami. Oglądamy głównie przerywniki filmowe, więc osoby unikające spoilerów mogą preferować pominięcie tego trailera.

Na samym początku poznajemy postać Ardyna Izunii, który przedstawiany jest tutaj tylko jak „złowrogi nieznajomy”. Osoby zaznajomione z wydarzeniami z filmu „Kingsglaive: Final Fantasy 15” wiedzą jednak, że to tylko pozory, a postać odgrywa dużo ważniejszą rolę w konflikcie na linii Lucis - Niflheim.

Czytaj więcej...

Obszerny fragment rozgrywki z Final Fantasy 15

Walka w kopalni i infiltracja bazy.

Na targach PAX West pojawili się przedstawiciele Square Enix, którzy zorganizowali transmitowany w internecie panel dyskusyjny poświęcony Final Fantasy 15. W trakcie wydarzenia pokazano nowe fragmenty gameplayu z gry.

Niemal godzina gameplayu z Final Fantasy 15

Niemal godzina gameplayu z Final Fantasy 15

Na osłodę po opóźnieniu.

Final Fantasy 15 zanotowało ostatnio dwa miesiące opóźnienia, ale na pocieszenie zostaje obszerny materiał z rozgrywki, opublikowany właśnie przez Square Enix na poprawę nastrojów.

Otrzymujemy imponujące 50 minut gameplayu, obejmującego - jak się wydaje - sam początek opowieści. Są więc drobne spoilery, ale także elementy charakterystyczne dla serii, jak pompatyczne przerywniki filmowe i nie najlepsze dialogi. Oraz samochód!

Najważniejsze są jednak ujęcia z rozgrywki. Widzimy rozwój postaci, ekwipunek, eksplorację, smartfon, dynamiczny system walki, wizytę w restauracji, a nawet relaksujące łowienie ryb.

Czytaj więcej...

Dynamiczna walka w nowym gameplayu Final Fantasy 15

Na konferencji Microsoftu pojawili się przedstawiciele koncernu Square Enix, którzy zaprezentowali nowe fragmenty rozgrywki z Final Fantasy 15.

Pokazany gameplay koncentrował się przede wszystkim na walce, która ma być bardziej dynamiczna niż w poprzednich odsłonach cyklu.

W krótkiej demonstracji bohaterowie toczyli pojedynek z potężnym olbrzymem, budzącym skojarzenie z tytanami z Shadow of the Colossus.

Czytaj więcej...

Magia i walka w krótkim gameplayu z Final Fantasy 15

Nowy materiał wideo z Final Fantasy 15 koncentruje się na magii „wysokiego poziomu” oraz na systemie swobodnej walki, szykowanym przez Square Enix.

Wideo od serwisu IGN w niecałe dwie minuty pokazuje głównego bohatera „wyczarowującego” przeróżne bronie, teleportującego się na krótkie odległości czy wykonującego wielokrotne skoki w powietrzu.

Jest też spojrzenie na wybuchy, kilka mniejszych i większych modeli przeciwników, a także na ataki obszarowe, tworzące na przykład dziwną mgłę w okolicy.

Czytaj więcej...

Garść detali na temat Final Fantasy 15

Rodzaje zadań, talenty, bronie, fabuła, remake FF7 i inne.

Magazyn Game Informer w najnowszym numerze opublikował obszerną zapowiedź Final Fantasy 15, ujawniając garść detali na temat debiutującej we wrześniu produkcji RPG.

Po wielu latach prac, Final Fantasy 15 jest już na ostatniej prostej przed premierą. Po licznych problemach, roszadach personelu i zmianie nazwy, produkcja Square Enix ujrzy światło dzienne 30 września, a wcześniej możemy jeszcze sprawdzić nowe demo, zatytułowane Platinum. Około 20-minutowy projekt służy jako teaser i nie ma większego związku z pełną wersją, oferując raczej spojrzenie na technologię i możliwości silnika Luminous Studio na PlayStation 4 i Xbox One.

Dziwne demo Final Fantasy 15

To tylko ciekawy sen.

Idealna wersja demonstracyjna powinna pozwolić zapoznać się z podstawą rozgrywki - z tym, co zajmie nam najwięcej czasu w pełnej wersji gry. Przedstawienie innych elementów to kwestia drugorzędna. Twórcy Final Fantasy 15 podeszli do tematu nieco inaczej.

Nowy gameplay z Final Fantasy 15 prezentuje jazdę samochodem

Square Enix ujawniło kilka informacji na temat Final Fantasy 15 podczas imprezy PAX Prime w ten weekend. Dowiedzieliśmy się między innymi, że oficjalną datę premiery poznamy w marcu przyszłego roku, podczas specjalnego pokazu.

Opublikowano także nowy materiał z rozgrywki, koncentrujący się na podróżowaniu samochodem. Pojazdem pokierujemy samodzielnie, ale możliwe będzie także włączenie „autopilota” do wybranego punktu na mapie i skupienie się na widokach.

Jest nawet zabawny klakson, muzyka w radiu, tunele, kamera z kokpitu oraz inni uczestnicy ruchu na drodze. W dowolnym momencie możemy wyskoczyć ze skórzanych foteli i zająć się eksploracją czy eksterminacją potworów.

Czytaj więcej...

Gameplay z Final Fantasy 15 - Malboro w roli głównej

Jak można się było spodziewać, w Final Fantasy 15 powróci Malboro, czyli jeden z najbardziej „zasłużonych” potworów w tej serii, z „karierą” sięgającą 1988 roku.

Poza opublikowanym już na naszych łamach zwiastunem fabularnym, Square Enix zaprezentowało na targach Gamescom także fragmenty rozgrywki z nowej odsłony serii.

Główny bohater - Noctis - i jego wesoła kompania ścierają się z Malboro w drugiej części gry, na bagnach pełnych przerażających potworów.

Czytaj więcej...

Trailer Final Fantasy 15 prezentuje przeszłość głównej postaci

Square Enix opublikowało nowy zwiastun dla Final Fantasy 15, specjalnie na targi Gamescom. Materiał nie prezentuje rozgrywki, a skupia się na głównej postaci - Noctisie - gdy ta była jeszcze dzieckiem.

Trailer zatytułowany „The Dawn” pokazuje wydarzenia, które miały miejsce 15 lat przed rozpoczęciem opowieści w grze, zmierzającej w przyszłym roku na PlayStation 4 i Xbox One.

„Nierozerwalna więź pomiędzy Noctisem i jego ojcem, Królem Regisem, zostanie przetestowana” - czytamy w opisie. „Przez trudne decyzje związane z Imperium najeźdźcy i rosnącą w jego królestwie wojną.”

Czytaj więcej...

Zadanie ratowania świata dla wielu postaci z cyklu Final Fantasy nie jest czymś niezwykłym, ale nowa grupa „herosów” związanych z serią jest już inna, mniej wirtualna. Gdy Naoki Yoshida otrzymał misję uratowania bałaganu, jakim była pierwsza wersja Final Fantasy 14, wyzwanie wydawało się być niewykonalne. Ale z A Realm Reborn poradził sobie bardzo dobrze. Zrobił także coś więcej, ponad zrekompensowanie długich i drogich prac: przywrócił nadzieję w Square Enix i w serię, która od pewnego czasu zdaje się oddalać od swoich fanów.

Gry RPG kontra Xbox One

Phil Spencer o liście startowej nowej konsoli i potencjalnych hitach.

Wśród dwudziestu trzech tytułów startowych na Xbox One zabrakło choćby jednego wysokobudżetowego RPG-a.