Farming Simulator 19 Poradniki

Farming Simulator 19 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, uprawa i hodowla, leśnictwo, maszyny, jak grać.

Witamy w poradniku do Farming Simulator 19. Znajdziecie tutaj opis podstaw gry, informacje o mechanice rozgrywki, spis rodzajów roślin do uprawy oraz zwierząt do hodowli oraz porady ułatwiające rozpoczęcie gry.

Jeżeli chcemy równocześnie uprawiać ziemię i rozwijać hodowlę, mamy możliwość pozyskania nawozów naturalnych. Krowy i świnie produkują gnojowicę i obornik, a z pozostałości po uprawach możemy uzyskać kompost. Te nawozy wymagają jednak zastosowania dodatkowych maszyn, a co za tym idzie nie muszą być ekonomicznie efektywne.

Farming Simulator 19 - uprawa: przechowywanie plonów i surowców, korzystanie z pociągu

Magazynowanie zbiorów w wewnętrznych i zewnętrznych magazynach oraz ich sprzedaż za pomocą pociągu towarowego.

W silosach, które możemy zbudować na terenie naszego gospodarstwa, możemy przechowywać wybrane rośliny: pszenicę, jęczmień, rzepak, kukurydzę, owies, słoneczniki i soję. Do pozostałych służą zewnętrzne magazyny np. silosy kolejowe. Pamiętajmy, że budynki mają ograniczoną pojemność i możemy być zmuszeni do korzystania z zewnętrznych magazynów, jeżeli nie chcemy rozbudowywać gospodarstwa.

Farming Simulator 19 - maszyny i sprzęt: silosokombajny i sieczkarnie

Wykaz silosokombajnów wraz z dedykowanymi hederami.

Silosokombajny to maszyny szczególnego rodzaju, które przetwarzają rośliny na półprodukty. Z ich pomocą możemy wytworzyć np. plewy i sieczkę. Do pracy wymagają zakupu hedera, a ze względu na brak zbiornika w przypadku każdego dostępnego modelu, jesteśmy zmuszeni do zaopatrzenia się w przyczepę.

Jednym z etapów uprawy są zbiory roślin. Aby przeprowadzić żniwa, musimy posiadać odpowiedni kombajn, a do maszyny musi być przyczepiona żniwiarka (heder). Na ogół kombajny posiadają własne zbiorniki, choć nie jest to regułą - np. przy zbiorze trzciny cukrowej potrzebujemy specjalnej wywrotki. Niektóre rośliny możemy zebrać zarówno za pomocą specjalnego, kosztownego kombajnu, jak i przy użyciu narzędzia przyczepionego do ciągnika.

Farming Simulator 19 - sprzęt do nawożenia: opryskiwacze do wapna, nawozu stałego i płynnego

Wskazówki co do zakupu maszyn do nawożenia pól wapnem, nawozami stałymi i płynnymi.

Ze względu na to, że nawozy można stosować w różnych maszynach, wybór odpowiedniego narzędzia może być trudny. W pierwszej kolejności musimy zdecydować się, jakie nawozy chcemy wykorzystywać. To ograniczy nam wybór maszyny do zakupu. Kolejnymi kryteriami są: stosunek ceny i pojemności zbiornika na nawóz, moc ciągnika, do którego narzędzie musi być podłączone (o ile musi), a także szerokość urządzenia, informująca o jego powierzchni roboczej.

Farming Simulator 19 - uprawa: odchwaszczanie i opryski

Stosowanie chwastowników i oprysków przeciwko chwastom.

Chwasty są nieodłącznym elementem upraw. Pojawiają się na wczesnym stadium wzrostu roślin i jeżeli w porę nie zareagujemy, zmniejszą nasze plony. Na tym etapie potrzebujemy chwastownika, a jeśli przegapimy ten moment, będziemy musieli dokonać oprysków przy użyciu opryskiwacza.

Farming Simulator 19 - uprawa: zasiew i sadzenie

Sianie i sadzenie roślin uprawnych.

Po kultywacji lub orce możemy przejść do zasiewu. Proces ten różni się w szczegółach w zależności od tego, jaką rośliny chcemy posiać. Część roślin zasiejemy przy użyciu zwykłego siewnika, dostępnego w Sklepie w kategorii Narzędzia / Siewniki. Inne będą wymagać maszyn z kategorii Sadzarki, a do ziemniaków i trzciny cukrowej musimy zakupić dedykowane narzędzia.

Farming Simulator 19 - uprawa: orka i kultywacja

Oranie i kultywatorowanie ziemi.

Pierwszym etapem w uprawie roli jest przygotowanie pola do zasiewu. W tym celu dokonujemy orki lub kultywacji ziemi. Obie czynności wyglądają dość podobnie, ale różnią się powodem ich wykonywania. Orkę musimy przeprowadzić po zbiorach: kukurydzy, trzciny cukrowej, buraków cukrowych oraz ziemniaków, ponieważ jej brak spowoduje zmniejszenie przyszłych plonów. W innym przypadku kultywatorowanie będzie wystarczające, o ile nie gramy z opcją wymaganej orki po 3 zbiorach.

Farming Simulator 19 - zwierzęta hodowlane: konie

Hodowla koni oraz opieka nad nimi.

Ostatnim typem zwierzęcia, które możemy hodować w grze, jest koń. Opieka nad nim różni się nieco od pozostałych zwierząt - oprócz pokarmu, wody i słomy, konie potrzebują treningów i czyszczenia sierści. Zadbany koń to dobry i stosunkowo szybki zarobek, który warto wziąć pod uwagę.

Farming Simulator 19 - zwierzęta hodowlane: krowy i świnie

Hodowla bydła mlecznego i trzody chlewnej.

Kolejne zwierzęta, które możemy hodować w grze, to krowy i świnie. Posiadając bydło mleczne zarabiamy na mleku, a w przypadku trzody chlewnej zyskujemy przez sprzedaż żywego inwentarza. W obu przypadkach zwierzęta produkują obornik lub/i gnojowicę w zależności od rodzaju dostarczanej im paszy. Pamiętajmy, że maszyn do jednego rodzaju nawozu nie możemy użyć do drugiego i odwrotnie.

Farming Simulator 19 - Sklep i Warsztat: podstawy, zakup oraz modyfikacje maszyn

Dokonywanie zakupów maszyn w Sklepie oraz korzystanie z Warsztatu.

Niezbędny do pracy sprzęt czy potrzebne budynki możemy zakupić lub wypożyczyć w Sklepie, który wywołujemy przyciskiem View/Options. Możemy także udać się bezpośrednio do lokacji widocznej na mapie. W tym drugim przypadku musimy podejść do podświetlonego na żółto znacznika i dokonać z nim interakcji.

Farming Simulator 19 - garaż i podgląd pojazdów: naprawa, statystyki

Przegląd parku maszynowego i budynków oraz naprawa maszyn.

W widoku monitorowania farmy, w 3. zakładce znajdziemy kartę Podgląd pojazdu (1). W tym miejscu widzimy tabelę z wszystkimi pojazdami, maszynami i obiektami do naszej dyspozycji. Zajmowane pozycje na liście odpowiadają kolejności zakupów i wypożyczeń. Zawartość tabeli możemy analizować pod kątem 5 kryteriów:

Farming Simulator 19 - finanse i kontrola wydatków

Kontrola przychodów i kosztów prowadzenia gospodarstwa.

Kontrola finansów farmy to jedno z najważniejszych zadań w grze. Bez pilnowania przychodów i kosztów możemy łatwo popaść w finansowy dołek, który może pozbawić nadziei na sukces gospodarstwa. Bez względu na to, jaką gałęzią rolnictwa się zajmiemy, musimy obserwować wskaźniki w czwartej zakładce pt. Finanse (1) w widoku monitorowania farmy.

Farming Simulator 19 - samouczek w Ravenport

Podstawy gry, podłączanie maszyn, tempomat.

Po wybraniu trybu Nowy rolnik oraz mapy Ravenport możemy odegrać samouczek przed właściwą rozgrywką w Farming Simulator 19. Tutorial poprowadzi nas przez część zadań, z którymi będziemy mieć do czynienia w trakcie zabawy. Jeżeli zagraliśmy wcześniej w jeden z niezależnych samouczków, zauważymy że gra porusza znane nam zagadnienia.

Farming Simulator 19 - samouczek: leśnictwo

Jak sadzić oraz ścinać drzewa i transportować drewno.

Jeżeli po prasowaniu bel, którego nauczyliśmy się w piątym samouczku, szukamy wciąż zajęcia, możemy wykorzystać umiejętności zdobyte w ostatnim tutorialu, czyli Leśnictwie. Farming Simulator 19 wskaże nam, jak efektywnie wykorzystać potencjał lasu, którego jesteśmy właścicielami.

Farming Simulator 19 - samouczek: prasowanie bel

Przerabianie słomy na bele i kostkę.

Po żniwach, które przeprowadziliśmy w poprzednim samouczku Dbanie o glebę, przyszedł czas na przygotowanie bel ze słomy, która zalega nam na polu po zbiorach. Tego nauczy nas piąty i przedostatni samouczek w Farming Simulator pt. Prasowanie bel.

Wraz z wiedzą o odchwaszczaniu, którą zdobyliśmy w drugim samouczku w Farming Simulator 19, możemy przejść do kolejnego zajęcia, czyli nawożenia. Stosowanie nawozów umożliwia nam zwiększenie naszych plonów.

Drugim w kolejności samouczkiem, w który możemy zagrać w Farming Simulator 19, jest Ochrona roślin. W pierwszym tutorialu, czyli w Uprawianiu roli, nauczyliśmy się kultywatorowania, siewu oraz zbioru rzepaku. Tym razem przyszła kolej na odchwaszczanie pól, czyli nowości w Farming Simulator 19.

Farming Simulator 19 - samouczek: wstęp oraz uprawianie roli

Wstęp do samouczków w grze oraz uprawa roli.

Przed rozpoczęciem kampanii możemy zagrać w proste samouczki oferowane przez Farming Simulator 19. Pomagają w oswojeniu się ze sterowaniem maszyn z sektorów: rolniczego i leśniczego oraz wdrożeniu się w rolnicze zajęcia. Mamy do dyspozycji 6 różnych samouczków dostępnych po wybraniu opcji Samouczki w głównym menu gry.

Farming Simulator 19 - Trofea i Osiągnięcia

Lista wewnętrznych osiągnięć do odblokowania w grze.

W trakcie gry w Farming Simulator 19 możemy zdobyć łącznie 23 osiągnięć. Wyzwania skupiają się głównie na uprawie, ale dotyczą również hodowli, leśnictwa, finansów czy kontraktów do wykonania.

Farming Simulator 19 - kontrakty i zlecenia, misje

Jak rozpocząć misje od innych rolników.

Dodatkowym sposobem na zdobycie pieniędzy w Farming Simulator 19 są kontrakty, czyli misje zlecane przez innych rolników w naszej lokacji. Dotyczą głównie prac polowych, ale zdarzają się również misje transportowe, polegające na przewiezieniu towaru z miejsca A do miejsca B.

Naszym celem w Farming Simulator 19 jest osiągnięcie sukcesu finansowego przede wszystkim w dziedzinie rolnictwa. W tym celu skupiamy się przede wszystkim na sprzedaży naszych plonów. Warto zapoznać się z zasadami mechanizmu rynkowego w grze, żeby zawierane transakcje były dla nas korzystne.