Fallout 4 Poradniki

Western VATS - mod do Fallout 4

Nowe dźwięki dla systemu VATS inspirowane klasykami kina dzikiego zachodu.

W świecie Fallouta spotkamy wiele charakterystycznych - ze swojego stylu bycia - postaci. Każdy stara się być wyjątkowy na swój własny, unikalny sposób, a odgrywanie roli jest przecież rdzeniem rozgrywki w każdym RPG. Nie pomijając więc postaci gracza, wcielić się możemy w troskliwą matkę, płatnego zabijakę lub... kowboja. Komu filmy Sergio Leone nie są obce, ten z pewnością doceni nowy kosmetyczny mod.

Nvidia Vault 1080 - mod do Fallout 4

Nowe efekty świetlne oraz lokacja - Krypta 1080.

Nie ma nic lepszego niż mody tworzone przez duże firmy. Raz na dodatek w formie moda pokuszą się sami twórcy gry, innym zaś - jak w przedstawianym przypadku - do stworzenia moda weźmie się ktoś całkiem niespodziewany. Nvidia wraz ze sowim studiem LightSpeed stworzyła mod dający nam nowe spojrzenie na post-apokaliptyczny świat Fallouta.

Zniesienie limitu kompanów - mod do Fallout 4

Zabierz w podróż więcej towarzyszy.

Jednym z najcięższych wyborów w Fallout 4 jest wybór kompana. Kogoś, kto będzie komentował każdy nasz ruch, co wpłynie na nasze odczucia z rozgrywki. Czy będzie to Cait zagrzewająca nas do walki i otwierająca zamki, Hancock prawiący przeciwnikom morały czy Ochłap, który zamerda ogonem niezależnie od tego jak okropną rzecz zrobimy. Sprawmy więc aby poszli za nami wszyscy - jednocześnie.

Metalowy Ochłap - mod do Fallout 4

Mod zmieniający Ochłapa w metalowego czworonoga.

Chciałbyś mieć psa, ale jesteś uczulony na sierść? Nie ma problemu! Adoptuj psa zrobionego z metalu i ubierz go według gustu w jeden ze stalowych pancerzy. Mod podmieniający model Ochłapa - psa protagonisty Fallout 4 - daje nam także możliwość przyłączenia trzech innych metalowych psów.

Papierosy, cygara i fajki - mod do Fallout 4

Mod z nowymi akcesoriami dla bohatera.

Palenie zabija i powoduje raka. Dymek nie jest jednak bardziej szkodliwy od promieniowania czy Odlotu. Mimo to pozostaje tematem tabu dla mieszkańców post-apokaliptycznych pustkowi. Dzięki japońskiemu moderowi jesteśmy teraz w stanie wyposażyć swoją postać oraz kompanów w dymiące akcesorium zastępujące ubiór dolnej części głowy.

Robo-pies - mod do Fallout 4

Wzorowany na psie-robocie z Wolfenstein towarzysz.

Inspirowany słynnym Panzerhundem z gry Wolfenstein nowy pies, który może zostać naszym towarzyszem, to świetne narzędzie mordu i zabawy. Jeżeli szukamy nowych kompanów, którzy nie są ludźmi, Panzerhund może być strzałem w dziesiątkę, a sposób w jaki się porusza, działa i brzmi, spodoba się każdemu.

Powiększenie obszaru i wysokości osad - mod do Fallout 4

Zniesienie ograniczeń związanych z wysokością.

„Sky is the limit”. Hasło często występujące przy promowaniu gier związanych z kreatywnością. Co oznacza? Brak ograniczeń. W budowaniu takich osad w Fallout 4, o jakich marzymy, przeszkadzają nam zarówno granice w osi poziomej jak i pionowej. O ile niektóre mody pozwalają na budowę za granicami osady, budowanie wzwyż daje nam szersze pole do popisu przy bardziej ambitnych projektach. Pora znieść ograniczenia i dać się ponieść fantazji w budowaniu.

Portal Gun - mod do Fallout 4

Broń z pomocą której przeniesiemy siebie, przedmioty lub postaci między portalami.

Portal Gun zasłynął oczywiście dzięki grze Portal. Od czasu popularyzacji gry broń pojawia się we wszystkich tytułach obsługujących mody w mniej lub bardziej zmienionej formie. Przyszła więc pora na Fallout 4 i aż dziw bierze, że zajęło to tyle czasu. Portal Gun to idealna broń do wykorzystania w tak obszernej grze z wielkim światem.

Atomic Radio - mod do Fallout 4

Nowa stacja radiowa z programami i reklamami w klimacie Fallouta.

Jednym z elementów, którego szczególnie brakuje w Fallout 4 - jak i poprzednich częściach - jest różnorodność programów radiowych. Najpopularniejsze Diamond City Radio gra w kółko te same utwory, a gracze już po kilku dniach zdolni są odśpiewać z pamięci większość piosenek puszczanych przez Travisa. Z nowym modem wspomniana monotonność się skończy.

NukaMon - mod do Fallout 4

Pokemony w świecie Fallouta.

„Najlepszym być naprawdę chcę, jak nigdy dotąd nikt. Zdać muszę ważny test. Wyszkolić wszystkie z nich. Kraj przemierzę wzdłuż i wszerz. Znajdę w sobie moc. Świat Nukamonów zrozumieć chcę, odnajdę wszystkie bo... Nukamon!” - złap wszystkie potwory z pustkowi za pomocą nowych, możliwych do wyprodukowania Nukamon-balli, posiadających moc ujarzmienia dowolnej postaci w grze.

Roboty do ochrony osady - mod do Fallout 4

Możliwość zbudowania nowych maszyn, które ochronią naszych osadników.

Wielokrotnie, kiedy przeszukujemy czyjeś opuszczone miejsce zamieszkania, natrafimy na roboty strzegące dobytku - nawet kiedy ten jest bezpański od dziesięcioleci. Nic dziwnego więc, że ktoś wpadł na pomysł, że sami też powinniśmy mieć możliwość zbudowania własnej, zautomatyzowanej linii obrony osad. Od teraz więc będziemy mogli budować własne roboty.

Fryzury dla kobiet i nie tylko - mod do Fallout 4

Zestaw nowych i nowoczesnych fryzur dla postaci.

Wygląd postaci w Fallout 4 - jak i innych grach Bethesdy - to rzecz, nad którą spędzamy najwięcej czasu w pierwszych chwilach, a czasem w całej grze. Dodając nowe opcje, zwiększamy czas potrzebny na rozpoczęcie rozgrywki, ale w zamian otrzymujemy szereg nowych wariantów wyglądu postaci, którymi będziemy cieszyć oczy przez resztę rozgrywki. Zwłaszcza jeżeli gramy z widokiem zza pleców bohatera lub bohaterki.

Statyczne przedmioty z ekwipunku - mod do Fallout 4

Możliwość ustawienia każdego przedmiotu jako obiektu dekoracyjnego.

Budowanie osad to dla wielu graczy chleb powszedni w Fallout 4. W przerwie w błąkaniu się po pustkowiach i zbieraniu złomu, zajmujemy się tworzeniem schronień dla naszych mieszkańców. Stawiamy trzymające się na słowo honoru chałupy, a puste ściany dekorujemy wszelakim śmieciem znalezionym w ruinach. Problem w tym, że pierwszy lepszy mieszkaniec, lub my sami, kiedy przejdzie obok misternie poustawianych przedmiotów, przewróci wszystko niszcząc nasze dzieło. Pora to zmienić.

Szorty Wspólnoty - mod do Fallout 4

Nowy strój dla bohaterek przemierzających pustkowia Wspólnoty.

Upał i żar z nieba zalewają świat Fallouta. Nic dziwnego więc, że każdy szuka sposobu na ochłodę. Jedni kryją się w zimnym metrze, a drudzy zdejmują kolejne warstwy ubrań za nic mając sobie oparzenia radiacyjne. Pora więc nadać naszej bohaterce odpowiedniego szyku, ubierając ją w lekki strój letni, odsłaniający atuty świetnie zachowanego w Krypcie ciała.

BodySlide - mod do Fallout 4

Narzędzie pozwalające modyfikować modele postaci.

BodySlide jest narzędziem mocno rozpowszechnionym w świecie modów do Fallout 4. Wiele nowych strojów wykorzystuje możliwości programu, który na rożne sposoby zmienia wygląd modelu postaci. Dzięki zawartym narzędziom będziemy mogli pogrubić lub odchudzić różne części ciała, a także dopasować nowe rozmiary tak, aby wyglądały dobrze z pancerzem, który nosimy.

Lepsze Dobre Sąsiedztwo i Trzecia Szyna - mod do Fallout 4

Przemodelowane i bogatsze w detale lokacje Sąsiedztwa i Trzeciej Szyny dla Fallout 4.

Dobre Sąsiedztwo i Trzecia szyna to wspaniały zamysł stojący za obiema lokacjami, tworzący klimat małego osiedla, które radzi sobie w zniszczonym świecie. Tworzy swoją kulturę, politykę i prawo. Kiedy pierwszy raz odwiedzimy Dobre Sąsiedztwo, zachwyci nas oryginalność tego miejsca, a może nawet przypomną nam się czasy pierwszych Falloutów. Później jednak przyjdziemy drugi i trzeci raz, a znane miejsce straci swój urok i powieje nudą.

Crude Blowback - mod do Fallout 4

Nowa broń na wzór concept artu.

Jak powszechnie wiadomo, do gier trafia tylko część pomysłów twórców i osób kreatywnych z zespołu deweloperskiego. Nie każdy pomysł da się wykonać. Niektóre wymagają więcej czasu, więcej sił i więcej funduszy. Dlatego niektóre perełki swój żywot kończą jako zamysł na stronicach artbooków i grafik koncepcyjnych. Historia Fallouta już wielokrotnie wykazała, że jeżeli jakiś pomysł jest dobry, znajdzie swoją drogę, żeby trafić do gry.

Dekoracyjny nieporządek - mod do Fallout 4

Mod dodający subtelne elementy dekoracyjne dla naszej osady.

Artystyczny nieład, dekoracyjny nieporządek czy w końcu drobne przedmioty urozmaicające codzienne życie naszym mieszkaniom we Wspólnocie. Opisane elementy to nic innego niż wypełnienie pustej przestrzeni, którą sami zaprojektowaliśmy. Postawiwszy chatę dla naszych osadników rzadko kiedy zainteresujemy się udekorowaniem wnętrz, ale też gra niespecjalnie daje nam takie możliwości. Pora to zmienić.

Pancerz Wspomagany z BioShocka - mod do Fallout 4

Inspirowany BioShockiem, nowy wygląd Pancerza Wspomaganego.

Staromodny akwalung to strój wyglądający na połączenie kombinezonu do nurkowania i ciężkiego dzwonu zakładanego na głowę. W przeszłości, będąc szczytem technologii pozwalającym na długie zanurzenie pod wodą, został wyparty przez lżejsze opcje. Swoją masywnością jednak, strój staromodnego akwalungu, nadal wzbudza szacunek. Pora więc aby powrócił, w idealnie pasującej, masywnej roli Pancerza Wspomaganego.

Latarki taktyczne - mod do Fallout 4

Montowane w różnych częściach stroju bohatera nowe źródła światła.

Tworząc atmosferę mroku pustkowi post-nuklearnych dodatkowe źródła światła są zawsze mile widziane. Światło bowiem jest głównym czynnikiem, który wpływa na odbiór wizualny otoczenia. Mod wykorzystujący mechanizm podobny do zastosowanego w grze kasku budowlanego z latarką lub hełmu Pancerza Wspomaganego dodaje nowe opcje oświetlenia, które ulepszą nasze doświadczenie z grą.

Lepsze mieszkania w kryjówkach frakcji - mod do Fallout 4

Ulepszone oraz nowe kwatery bohatera.

Jak mówi powiedzenie: „Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Nie inaczej powinno być w przypadku Fallouta. Z czasem jednak ciągłe powracanie do kryjówki staje się męczące, a zamiłowanie do włóczęgi ciągnie nas ku odkrywaniu nowych miejsc. Jeżeli nie mamy wystarczających umiejętności, by udekorować nasz dom - żeby powracanie stało się przyjemnością - możemy wykorzystać przydatne mody.

Przedwojenne domy do budowania - mod do Fallout 4

Możliwość konstrukcji budynków w stylu przedwojennym.

Domy, które pamiętamy z prologu do gry Fallout 4, są jedyne w swoim rodzaju. Nietypowy styl modularnych, nowoczesnych struktur to charakter budownictwa wyjątkowy dla osiedla, na którym żyje rodzina naszego bohatera. Podobną architekturę odnajdziemy w okolicach Bostonu bardzo rzadko. Miło byłoby mieć możliwość stawiania podobnych budowli w świecie post-apokaliptycznym.

Nieinwazyjny HUD - mod do Fallout 4

Zanikanie interfejsu.

HUD (Head-Up Display) jest elementem interfejsu, który przedstawia nam wszelkie niezbędne informacje, nie jest jednak częścią świata gry. To, przykładowo, pasek życia, kompas lub punkty akcji. Za pomocą moda możemy zdecydować, jakie części HUD-u będą wyświetlane lub w jakich warunkach pokażą się i znikną niezbędne informacje.

Statek powietrzny jako baza - mod do Fallout 4

Baza na pokładzie latającego statku.

Statek powietrzny Bractwa Stali nie jest już żadnym zaskoczeniem. Gigantyczny pojazd, którym przybyli ze Stołecznych Pustkowi zakuci w zbroje żołnierze, zapiera dech w piersi. Zapewne każdemu z nas, kiedy pierwszy raz odwiedziliśmy Prydwen, przeleciała przez głowę myśl, że super byłoby mieć tutaj bazę. Teraz z pomocą moda jest to możliwe. Może nie na Prydwen, ale w bardzo podobnym pojeździe.

Rozdzielacz złomu - mod do Fallout 4

Urządzenie rozbierające śmieci na zasoby.

Bycie budowniczym w czasie zagłady to twardy orzech do zgryzienia. Nasze życie to ciągłe zbieranie złomu, zanoszenie ciężarów do osady, a następnie wyrzucanie wszystkiego na ziemię w celu rozłożenia każdego przedmiotu na czynniki pierwsze. Pora więc usprawnić tę czynność i sprawić, aby zbieranie złomu stało się przyjemne. Przed nami rozdzielacz złomu.

Łatwiejsze przetrwanie - mod do Fallout 4

Konsola komend, szybka podróż i auto-zapis dla trybu przetrwania.

Po wprowadzeniu do gry poziomu trudności „Przetrwanie”, niektóre zmiany mogły wydać się zbyt rygorystyczne. Z pomocą moda odblokujemy kilka kluczowych elementów rozgrywki, nie obniżając zbytnio wyzwania jakie narzuca najwyższy poziom trudności. Szybka podróż, automatyczny zapis przy zmianie lokacji czy dostęp do konsoli to niektóre z odblokowanych opcji.

Łuski na ziemi - mod do Fallout 4

Więcej łusek po wystrzałach.

Prawdopodobnie wielokrotnie, po strzelaninie na ulicach Bostonu, zastanawialiśmy się gdzie są wszystkie łuski po wystrzelonych nabojach. Łuski, jak i znikające magazynki, są elementami dynamicznego świata, na które niespecjalnie zwraca się uwagę. Mod poświęcony łuskom po pociskach sprawi, że staną się bardziej widocznym elementem rozgrywki.

Magazynki na ziemi - mod do Fallout 4

Wyrzucone po przeładowaniu magazynki nie znikają.

Niektóre mody wprowadzają zmiany w aspektach, które na pierwszy rzut oka są dość naturalne dla gry. Po zastanowieniu jednak, okazuje się, że nigdy nie myślimy o znikających w powietrzu magazynkach, kiedy przeładowujemy broń. Po prostu ignorujemy ten fakt. Na szczęście istnieją ludzie, którzy zauważą braki i uzupełnią grę o kolejny element delikatnie zwiększający odczucie realizmu rozgrywki.

Obozy i budowanie nowych osad - mod do Fallout 4

Możliwość rozbicia obozu i zamienienia go w pełni funkcjonującą osadę.

Po pojawieniu się w Fallout 4 trybu przetrwania, zwiększyło się zapotrzebowanie na odnajdywanie spokojnych miejsc, w których nasz bohater lub bohaterka mogliby odpocząć. Byle jakie łóżko, ognisko i podstawowe warsztaty do pracy nagle okazują się wielkim bogactwem. Fakt, że możemy przespać się na środku zdziczałych pustkowi, daje nam nowe możliwości, pozwala częściej zapisywać grę i planować z mniejszym rozmachem.

Bronie do rzucania - mod do Fallout 4

Odblokowanie nowych broni znalezionych w dodatku Far Harbor.

Odkryte w kodzie dodatku Far Harbor bronie, którymi możemy rzucać, zostają przywrócone. Pozostawione i ukryte w grze sugerują, że twórcom nie starczyło czasu, aby zaimplementować nowe przedmioty. Co dziwne, wiele z mechanizmów, które odkrywa mod, zostaje niezmienionych. Znajdziemy więc noże do rzucania, piły tarczowe, haki czy eksplodujące włócznie w różnych miejscach lub stworzymy je sami przy stacji chemicznej.

Najazdy na osady - mod do Fallout 4

Możliwość aktywowania bitwy o osadę.

Kiedy odkryjemy możliwość tworzenia osad, gra od razu sugeruje nam budowanie linii obrony przed najeżdżającymi przeciwnikami. Atakujące grupy, którymi mogą być bandyci, ghule czy super mutanci, zdarzają się jednak rzadko, a energia i zasoby jakie włożyliśmy w fortyfikację naszych zabudowań, nie dają nam wystarczającej satysfakcji. Możemy jednak zwiększyć znaczenie takich bitew dzięki opcji ich samodzielnej aktywacji.

Urwij kolesiowi rękę i zatłucz go nią na śmierć - mod do Fallout 4

Zabawny i brutalny mod pozwalający wyrywać wrogom ręce.

Nazwa moda pochodzi z jednej z reklam czytanych przez Travisa w radiu Diamond City. W sposób dosłowny tłumaczy działanie moda. „Urwij kolesiowi rękę i zatłucz go nią na śmierć” pozwala nam na pozbawienie jednej z kończyn górnych naszego adwersarza w celu odebrania życia, nie przez odniesione rany wywołane samym procesem urywania, a możliwością dalszego toczenia walki pożyczoną kończyną właśnie.

System osłon - mod do Fallout 4

Ulepszony system chowania się za obiektami.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia systemu osłon w Fallout 4. Podchodząc do krawędzi budynku, kiedy naciśniemy przycisk odpowiadający za celowanie, wychylamy się do oddania strzału. Powstał jednak mod, który usprawnia ten aspekt rozgrywki, dodając bardziej intuicyjne sterowanie i poprawiający sam efekt ukrycia się za osłoną.

Latarka w Pip-Boyu - mod do Fallout 4

Inne oświetlenie Pip-Boya.

Zainspirowany takimi grami jak S.T.A.L.K.E.R. czy Metro 2033, autor moda postanowił wpłynąć na efekty światła rzucanego przez naszego Pip-Boya. Mając na celu zmianę atmosfery, mod zmienia bijące od nas - jak od lampy - światło na realistyczny promień latarki. Punktowe oświetlenie z pewnością zwiększy odczucie grozy, a przemierzanie podziemi przyprawi nas o niepokój przed czającymi się w mroku potworami.

Zamiana w syntka - mod do Fallout 4

Mod zmieniający nas w syntka.

Temat rasizmu powraca w serii Fallout wielokrotnie. Odznaczał się w przypadku ghuli w Fallout 3 i powraca z natężeniem w Fallout 4. Syntetyczni ludzie, lub jak nazywają ich mieszkańcy Bostonu - Syntki, to jak nazwa wskazuje, maszyny imitujące wygląd i zachowania Homo sapiens. Stworzeni przez Instytut przemierzają pustkowia Wspólnoty i są znienawidzeni przez mieszkańców okolicznych ruin.

Zamiana w ghula - mod do Fallout 4

Możliwość zmiany modelu postaci na jednego z dzikich ghuli.

Co by było, gdyby Krypta 111 i kapsuła kriogeniczna, w której nas zamknięto, były nieszczelne? Gdybyśmy obudzili się po zamrożeniu jako zwyrodniały, zgarbiony i zmutowany ghul? Dla osób, które uważają powyższy scenariusz za zabawny lub interesujący, stworzono mod, który pozwoli nam wcielić się w jednego z przedstawicieli dominujących gatunków po katastrofie nuklearnej.

Zamiana w dziecko - mod do Fallout 4

Możliwość grania w Fallouta jako dziecko.

Z powodów moralnych w starszych wersjach Fallouta 4 blokowano możliwość zabijania dzieci. Jest to całkowicie wytłumaczalne. Nikt jednak nie przewidział faktu, że za pomocą moda możemy wcielić się w pociechę i z radosnym uśmiechem siać zamęt i zniszczenie we Wspólnocie. Mod odblokowuje możliwość załadowania modelu dziecka oraz zmiany rozmiaru postaci.

Zamiana w Szpona Śmierci - mod do Fallout 4

Zamiana modelu postaci w Szpona Śmierci.

Deathclaw - lub jak kto woli: Szpon Śmierci - jest efektem modyfikacji genetycznych przeprowadzanych nad gatunkiem Kameleona Jacksona. Mimo iż z wyglądu potwór z Fallouta przypomina bardziej kangura, w rzeczywistości pochodzi od sympatycznej jaszczurki. W świecie post-apokaliptycznym Szpon Śmierci, kosztem zatracenia możliwości zmiany barwy, zyskał możliwość siania - jak sama nazwa wskazuje - śmierci.

Zamiana w kota - mod do Fallout 4

Zmiana modelu postaci w kota.

„Gdyby reinkarnacja istniała, w przyszłym życiu chciałbym być kotem”. Teraz jest to możliwe. Po prawdzie wiąże się to także z post apokaliptycznymi pustkowiami, na których jako kot będziemy musieli sobie poradzić. Co jednak jest przyjemniejszego od wylegiwania się na wypalającym oczy słońcu? Jako kot nie będziemy mieli wcale większych możliwości. Bądźmy realistami i zachowujmy się jak kot.

Zamiana w robota - mod do Fallout 4

Zmiana modelu postaci na jednego z trzech dostępnych robotów.

DLC Automatron wprowadziło do Fallouta 4 budowanie własnego robota. Co jednak zrobić, jeżeli sami chcielibyśmy zagrać taką maszyną? Mod dający nam taką możliwość sprawi, że wybierając jedną z trzech opcji, będziemy mogli korzystać z możliwości i właściwości robotów. Będziemy poruszali się jak wybrany model oraz korzystali z takich samych broni i ataków, a to wszystko zostanie okraszone odpowiednimi animacjami.

Zamiana w psa - mod do Fallout 4

Możliwość zamiany modelu gracza na Ochłapa lub innego psa.

W Fallout 4 możemy być kotem, robotem, ghulem a nawet Szponem Śmierci. Najważniejszym modem zmieniającym model postaci jest jednak możliwość przemiany w psa. Za pomocą kilku prostych komend wcielimy się więc w Ochłapa, psa bandytów lub zwykłego zdziczałego kundla, których pełno na pustkowiach zniszczonego Bostonu i Wspólnoty. Pora pogryźć trochę kostek.

Elementy dekoracyjne twarzy - mod do Fallout 4

Nowe tatuaże, obrażenia i malunki twarzy bohatera.

Fallout 4 oferuje szeroki wachlarz możliwości zmiany wyglądu postaci. Głównie twarzy. Możemy upodobnić się do bandyty, pomalować się kosmetykami, sprawić że będziemy wyglądać jak zmęczony walką i podróżą rodzic z worami pod oczami i siniakiem na czole. Możemy także wgrać moda, który dodaje nowe charakterystyczne elementy dekoracyjne twarzy.

Cztery pory roku - mod do Fallout 4

Możliwość zmiany warunków atmosferycznych.

Pierwsze, legendarne części Fallouta przyzwyczaiły nas do pustynnego pejzażu. Nie wykluczały zielonej roślinności ani opadów śniegu. Po prostu surowy klimat zachodniego wybrzeża USA nie pozwalał na pokazanie różnych warunków klimatycznych. Późniejsze części gry, zaczynając od śnieżnych gór w Fallout Tactics, zaczęły sugerować inne niż wypalone słońcem i radiacją pustkowia. A co z porami roku?

Więcej trawy - mod do Fallout 4

Zwiększona gęstość zieleni, także pod wodą.

Roślinność w Falloucie zawsze traktowano odrobinę po macoszemu. Bulwiaste owoce pokryte pęcherzami, szarobure trawy i drzewa, rzadkie kępki traw i porostów. Widok nieatrakcyjnej roślinności u niektórych wywołał zastanowienie, czy po nuklearnej zagładzie świat rzeczywiście by tak wyglądał? Wystarczy spojrzeć na fotografie z terenów Czarnobyla. Teraz to miejsce porasta gęsta roślinność.

Ładniejsze zwierzęta - mod do Fallout 4

Zmiana tekstur niektórych zwierząt, ptaków i owadów.

Kolejnym krokiem, po efektach specjalnych i ładniejszej naturze, w celu upiększenia świata gry jest zajęcie się ładniejszymi zwierzętami. W Falloucie, mimo pustki i wszechobecnej martwej natury, dojrzymy kilka gatunków które przetrwały apokalipsę. Mod zajmuje się braminami, kotami, ptakami, a nawet karaluchami. Teraz już nie będą takie szkaradne, a za pomocą moda może nawet polubimy ich wygląd.

Dzika, zielona roślinność - mod do Fallout 4

Całkowita zmiana otoczenia.

Jak wyglądałby Fallout, jeśli katastrofa nuklearna nie wyjałowiłaby ziemi, a rośliny rozrastałyby się dziko wzdłuż i wszerz opustoszałego świata? Albo gdyby ktoś uruchomił Generator Ekosystemu Cudownej Krainy i nie mógł nad nim zapanować? Wszystko, co zniszczyła wojna, zostałoby obrośnięte mchem, bluszczem, a drzewa przesłaniałyby niebo. Dzięki modowi możemy przekonać się sami, jak wyglądałby zielony, zniszczony teren Wspólnoty.

Planowana przez twórców opcja - co potwierdzają notatki twórców odnalezione w plikach gry - posiadania dwóch kompanów zostaje odblokowana dzięki modyfikacji. Konkretnie rzecz ujmując, towarzyszyć może nam jeden towarzysz oraz Ochłap, czyli pies spotykany niemal na samym początku przygody. Usunięcie pierwotnie projektowanej opcji posiadania dwójki kompanów wynikało z braku czasu deweloperów na łatanie błędów tego rozwiązania.

Holotaśma z kodami - mod do Fallout 4

Narzędzie łatwego dostępu do kodów w grze.

Dawno minęły czasy kiedy, aby skorzystać z kodów, wpisywaliśmy odpowiedni ciąg znaków w trakcie rozgrywki. Nie byliśmy pewni, czy nie wpisujemy kodu błędnie, a tylko czasami gra komunikowała nas o aktywacji oszustwa sygnałem dźwiękowym. Kody do gier ewoluowały. Najpierw w formie dostępu do narzędzia komend deweloperskich, potem do oddzielnego menu w opcjach gry. Za pomocą moda wprowadzić możemy do Fallouta 4 nową formę łatwego dostępu do oszustw.

Więcej muzyki w radiu - mod do Fallout

Ponad setka nowych utworów.

Seria Fallout słynie z legendarnej już ścieżki dźwiękowej. Wpadające w ucho utwory z lat 50. były dla wielu graczy okazją do zetknięcia się z charakterystyczną muzyką z połowy XX wieku po raz pierwszy. Civilization, Butcher Pete czy znany z trailera gry Wanderer w wykonaniu Dion, a także cały szereg twórczości Ink Spots, to utwory które przywołuje się w pamięci, nawet w najmniej odpowiednich chwilach. Teraz mamy jeszcze więcej muzyki.

Pancerze wspomagane w Fallout 4 przeszły niemałą ewolucję. Po raz pierwszy jednak traktowane są bardziej jako pojazd niż strój, który zakładamy, by rozprawić się z mutantami. Zakładając - a raczej wchodząc - do Pancerza Wspomaganego, odczujemy potęgę i solidną budowę zbroi. Ciężka waga i gruba warstwa stali dają wrażenie, jakbyśmy sterowali robotem bojowym. Według niektórych dźwięki wydawane przez pancerz nie oddają jednak dostatecznie wagi i powagi urządzenia.

Realistyczne strzelanie - mod do Fallout 4

Zmiana zachowania pocisków broni palnej w Fallout 4.

Strzelanie w Fallout 4 jednym wydać się może nierealistyczne. Inni nie zwrócą na tę kwestię uwagi. Dla obu grup stworzony został mod zmieniający zachowania pocisków wystrzelonych z broni palnej. Jedni znajdą utęskniony realizm, który świetnie doprawi tryb przetrwania, pozostali zaś mogą liczyć na urozmaicenie i konieczność poznania dostępnych w grze broni na nowo.

Lepsi Minutemani - mod do Fallout 4

Mod zwiększający znaczenie oraz możliwości frakcji Minutemanów.

Minutemani, będący jedną ze stron konfliktu w Fallout 4, wprowadzają nas w system osad i warsztatów. Stając się generałem i dowódcą, nie odczuwamy jednak znacznego zwiększenia naszych możliwości. Za pomocą moda wprowadzimy zmiany w systemie zarządzania ugrupowaniem oraz uzbroimy i nadamy nowe możliwości żołnierzom walczącym o sprawiedliwość na pustkowiach dookoła Bostonu.

Szybka podróż dla trybu przetrwania - mod do Fallout 4

Trzy warunkowane warianty szybkiej podróży dla najwyższego poziomu trudności.

Tryb przetrwania, będący największym wyzwaniem dla graczy w Fallout 4, wprowadza między innymi blokadę szybkich podróży. Grając na najwyższym poziomie trudności, wszędzie musimy docierać na piechotę. Zbawieniem jest korzystanie z Lataczy Bractwa Stali, jednak co jeżeli chcielibyśmy przywrócić szybką podróż, nawet z małymi restrykcjami?

Dynamiczna głębia ostrości - mod do Fallout 4

Mod dynamicznie zmieniający ostrość obrazu w oddali.

Dynavision, mając swoje korzenie zarówno w poprzednich częściach Fallouta jak i w Skyrimie, jest jedną z najciekawszych modyfikacji zmieniających wygląd klimat gry. Za pomocą dynamicznej zmiany głębi ostrości, mod sprawi że gra nabierze bardziej filmowego charakteru, a za sprawą łatwo dostępnych ustawień moda, zmienimy wartości na takie jakie nam odpowiadają.

Wiosenne porządki - mod do Fallout 4

Czyszczenie osad z liści, śmieci, gruzu i zanieczyszczeń.

Budując osadę w Fallout 4, możemy pójść w stronę stworzenia sterylnego obozu, gdzie wszystko jest błyszczące i czyste. Gra nie pozwala nam jednak na usuwanie niektórych elementów. Nie zagrabimy liści, bluszcz obrastający ściany będzie szpecił widok, a kupki gruzu zawalać będą podjazd do naszego garażu. Problem kasowania zalegającego śmiecia rozwiązuje mod.

Wyraźniejsza mimika twarzy - mod do Fallout 4

Mod uwydatniający mimikę postaci.

Mod, który uwydatnia mimikę postaci w grze, powstał w odpowiedzi na nijakie twarze bez wyrazu. Oblicza mieszkańców Wspólnoty nie wyrażają zbyt wielkich emocji. Mimo przyjemnego dla oka mechanizmu mimiki, gra nie nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Poprawia to modyfikacja.

Lepsi osadnicy - mod do Fallout 4

Poprawa losowości wyglądu i wyposażenia osadników.

Powtarzający się wygląd osadników, którzy przybywają zwabieni sygnałem radiowym sprawia, że z czasem tracimy odczucie indywidualności mieszkańców. Budowanie osad w Fallout 4 to jeden z największych elementów gry. Mod poprawiający losowość wyposażenia iwyglądu naszych podopiecznych sprawi, że element zarządzania stanie się ciekawszy.

Opuszczenie broni - mod do Fallout 4

Koniec ze stale wycelowanym karabinem.

Widok stale wyciągniętej i wycelowanej naprzód broni przeszkadza. Często kiedy prowadzimy dialog, lufa broni jest wycelowana w twarz rozmówcy. Taki stan rzeczy w rzeczywistym świecie byłby co najmniej niewygodny. Zmienimy to za pomocą moda.

Fallout 4: Czasopisma - Zakazane tatuaże, La Coiffe, Wymarzony dom

Zobacz, gdzie znaleźć czasopisma podnoszące statystyki głównego bohatera.

Poniżej znajdują się lokalizacje czasopism, które można znaleźć w trakcie eksploracji postunklearnego świata w Fallout 4. Warto rozglądać się za tymi sekretami, ponieważ dzięki nim otrzymujemy dostęp do sporej ilości bonusów - od możliwości wzmocnienia i rozwinięcia bohatera, poprzez zmianę jego wyglądu, kończąc na nowych elementach, jakie możemy postawić w naszych osadach.

Fallout 4: Czasopisma - Haker absolutny, Zabawa z RobCo, Hotrodowiec

Zobacz, gdzie znaleźć czasopisma podnoszące statystyki głównego bohatera.

Poniżej znajdują się lokalizacje czasopism, które można znaleźć w trakcie eksploracji postunklearnego świata w Fallout 4. Warto rozglądać się za tymi sekretami, ponieważ dzięki nim otrzymujemy dostęp do sporej ilości bonusów - od możliwości wzmocnienia i rozwinięcia bohatera, poprzez zmianę jego wyglądu, kończąc na nowych elementach, jakie możemy postawić w naszych osadach.

Fallout 4: Czasopisma - Magazyn ślusarski, Poradnik przetrwania na pustkowiach, Niezwyciężeni

Zobacz, gdzie znaleźć czasopisma podnoszące statystyki głównego bohatera.

Poniżej znajdują się lokalizacje czasopism, które można znaleźć w trakcie eksploracji postunklearnego świata w Fallout 4. Warto rozglądać się za tymi sekretami, ponieważ dzięki nim otrzymujemy dostęp do sporej ilości bonusów - od możliwości wzmocnienia i rozwinięcia bohatera, poprzez zmianę jego wyglądu, kończąc na nowych elementach, jakie możemy postawić w naszych osadach.

Fallout 4: Czasopisma - Vademecum Amerykańskich Sił Specjalnych, Opowieści handlarza mięsem z Junktown, Nauka z Teslą

Zobacz, gdzie znaleźć czasopisma podnoszące statystyki głównego bohatera.

Poniżej znajdują się lokalizacje czasopism, które można znaleźć w trakcie eksploracji postunklearnego świata w Fallout 4. Warto rozglądać się za tymi sekretami, ponieważ dzięki nim otrzymujemy dostęp do sporej ilości bonusów - od możliwości wzmocnienia i rozwinięcia bohatera, poprzez zmianę jego wyglądu, kończąc na nowych elementach, jakie możemy postawić w naszych osadach.

Fallout 4: Czasopisma - SPECJAŁ, Grognak Barbarzyńca, Niesamowicie niesłychane opowieści

Zobacz, gdzie znaleźć czasopisma podnoszące statystyki głównego bohatera.

Poniżej znajdują się lokalizacje czasopism, które można znaleźć w trakcie eksploracji postunklearnego świata w Fallout 4. Warto rozglądać się za tymi sekretami, ponieważ dzięki nim otrzymujemy dostęp do sporej ilości bonusów - od możliwości wzmocnienia i rozwinięcia bohatera, poprzez zmianę jego wyglądu, kończąc na nowych elementach, jakie możemy postawić w naszych osadach.

Fallout 4 - Towarzysze i romanse

Zobacz, jakie postacie spotkasz na swojej drodze oraz z kim będziesz mógł nawiązać bliższą znajomość.

Podczas eksploracji świata w Fallout 4 natkniesz się na wiele postaci. Niektóre będą do ciebie nastawione wrogo, inne przyjaźnie, ale nie zabraknie też takich, które będą prosiły cię o pomoc, wykonanie zadań za pieniądze lub zapragną zwyczajnie pohandlować. We Wspólnocie nie brakuje również osób mogących dołączyć do głównego bohatera.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Rozwój zachowania

Misja związana z naszą towarzyszką - robotem Curie, którą spotykamy w Krypcie 81.

Misja może pojawić się w dzienniku dopiero, jeśli uda ci się zdobyć zaufanie Curie (obrazek poniżej) - robota, na którego trafisz w trakcie zadania dodatkowego „Dziura w ścianie". Następnie należy dołączyć Curie do drużyny i nawiązać z nią dobre relacje. W tym celu należy skupić się głównie na bezinteresownym, dobrym działaniu w stosunku do innych osób.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Kryjówka Randolph

Misja dla Trasy, która jest zlecana przez jedną z osób ze sztabu - Bębniarza.

Misję może zlecić ci Bębniarz (obrazek poniżej) przebywający w sztabie Trasy, o ile zdobędziesz zaufanie tej frakcji. Zadanie jest stosunkowo proste i polega na docieraniu do zaznaczanych na mapie skrzynek z wiadomościami (pojawiają się w losowych miejscach na mapie oznaczonych znacznikiem).

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Garaż Atomowych Kotów

Dołączamy do nietypowego gangu, w którym rządzi Zeke.

Aby rozpocząć misję skieruj się do Garażu Atomowych Kotów (mapa #1) na południowym wschodzie i odszukaj siedzącego przy barze człowieka nazywającego się Zeke (w charakterystycznej czarnej, skórzanej kurtce i okularach przeciwsłonecznych). Jest to przywódca lokalnego gangu, który będzie chciał ci zaproponować przystąpienie do organizacji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na auto w garażu - na jego masce jest figurka zwiększająca statystyki walki wręcz.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wiatrowskaz

Misja dla Trasy, w której pomagamy Tomowi Majsterkowiczowi montować jego wynalazki.

Misję możesz rozpocząć po nawiązaniu dobrych kontaktów z frakcją Trasa. W sztabie znajdziesz postać nazywającą się Tom Majsterkowicz (obrazek poniżęj). Porozmawiaj z nim, a będziesz mógł otrzymać misję polegającą na zainstalowaniu specjalnego nadajnika Mila.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Aktywuj wieżyczki Barneya

Misja wykonywana w dystrykcie Salem. Pomagamy Berneyowi Rookowi odeprzeć atak błoatniaków i włączyć systemy obronne.

Jest to krótka misja (pojawiająca się w dzienniku w zakładce „Różne"), którą możesz rozpocząć po dotarciu do domu rodzinny Rooków (mapa #1), znajdującego się w miasteczku Salem na północnym wschodzie mapy. Zlokalizuj dom na wzgórzu, w którym jego gospodarz Barney (stoi na dachu) broni się przed błotniakami.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Początek długiej drogi

Misja związana z jednym z towarzyszy - McCreadym.

Misja ta staje się dostępna po dołączeniu MacCready'ego (obrazek poniżej) do drużyny i nawiązaniu z nim dobrych kontaktów. Postać tę znajdziesz w barze Trzecia Szyna w lokacji Dobre Sąsiedztwo, w trakcie kłótni z kilkoma strzelcami. Będzie mógł do ciebie dołączyć, jeśli zapłacisz mu 250 kapsli (200, jeśli masz rozwiniętą charyzmę i uda ci się go przekonać, żeby zszedł z ceny).

Znoszony Pip-Boy - mod do Fallout 4

Zmiana wyglądu Pip-Boya na bardziej znoszony i zniszczony.

Jak wyglądałby Pip-Boy, jeśli nie znaleźlibyśmy go wychodząc z krypty, a na zewnątrz - gdzie przeleżałby 200 lat pod radioaktywnym opadem, kurzem i złem całego świata?

Widok z hełmu pancerza wspomaganego - mod do Fallout 4

Mod wyświetlający HUD symulujący autentyczność widoku z wnętrza hełmu.

Zwiększanie immersji w grach to chleb powszedni dla modów. W przypadku pancerzy wspomaganych w Fallout 4 możemy nie tylko zmniejszyć prędkość poboru mocy rdzeni fuzyjnych. Jedną z modyfikacji jest wyświetlenie nakładki na ekranie, która symuluje widok z wnętrza hełmu pancerza wspomaganego.

Nieprzezroczysty HUD pancerza wspomaganego - mod do Fallout 4

Mod niwelujący przezroczystość interfejsu pancerza wspomaganego.

Pancerze wspomagane z Fallouta przeszły długą ewolucję. W czwartej odsłonie serii to ociężałe sprzęty napędzane rdzeniami fuzyjnymi. Kiedy wsiadamy do potężnie zbudowanych egzoszkieletów, naszym oczom ukazuje się panel wewnątrz zbroi. Jest przezroczysty. Mod zmienia wartości w grze, sprawiając, że panel staje się całkowicie widoczny.

Dźwięk blastera ze Star Wars - mod do Fallout 4

Mod zmieniający dźwięk karabinu laserowego na odgłos blastera.

Gwiezdne Wojny to świetne źródło inspiracji dla twórców modów. Zwłaszcza w Fallout 4, gdzie mamy do czynienia z całkiem podobnym arsenałem, jeżeli porównać grę z filmową sagą. Wystarczy podmienić dźwięk karabinu laserowego, żeby osiągnąć zabawny efekt.

Dostrojone światła - mod do Fallout 4

Mod zmieniający wartości oświetlenia w grze, tworząc mroczny efekt ciemności.

Pustkowia Wspólnoty, mimo nuklearnych wypaczeń, nie słyną z najstraszniejszego klimatu. Owszem - są lokacje jak Morze Blasku czy Galeria Pickmana, które potrafią wywołać dreszcz grozy. Mimo wszystko, Fallout 4 nie ukrywa przed nami wielu strachów w cieniach zakurzonych pomieszczeń.

Budowanie osad w Fallout 4 ma wiele ograniczeń. Większość z nich rozwiązują jednak mody. Nie inaczej jest w przypadku kabli - modyfikacja zwiększająca długość linii energetycznych z pewnością ułatwi łączenie wielu odległych elementów.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Ślad Brenta Savoldi

Misja dla Joego z Bunker Hill, w której pomagamy odnaleźć ślad po zmarłym dziadku.

Misję możesz rozpocząć po rozmowie z Joem Savoldym (obrazek poniżej) przebywającym w Bunker Hill. W pierwszej rozmowie powie co o swoim synu Tonym, który chce współpracować z Trasą i ratować syntki. Według ojca może się to źle dla niego skończyć. Po pierwszym dialogu rozpocznij rozmowę z Joem ponownie i zapytaj o pracę.

Zadanie dodatkowe: Oczyść ośrodek szkoleniowy z ghuli

Mała misja zlecana przez Debie przebywającej w Bunker Hill.

Zadanie pojawi się w zakładce „Różne", jeśli porozmawiasz z handlarką o imieniu Deb (obrazek poniżej) przebywającą w Bunker Hill. Kobieta poprosi cię o pomoc w pozbyciu się ghuli w ośrodku gwardii narodowej. Jeśli posiadasz rozwiniętą charyzmę, to początkową stawkę za nagrodę możesz podbić do 300 kapsli.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Dziura w pamięci

Zadanie dla Trasy, w którym eliminujemy oddział syntków pierwszej generacji.

W trakcie pobytu w Sztabie Trasy porozmawiaj z robotem PAM na temat rozprawienia się z pewnymi syntkami pierwszej generacji. Udaj się do Zakamarka Pamięci w lokacji Dobre Sąsiedztwo. Na miejscu porozmawiaj z doktor Amari (obrazek poniżej), która poprosi cię o wyeliminowanie syntków.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Najwyższy czas

Misja dla naszego kompana, detektywa Nicka Valentine'a, w której rozprawiamy się z demonami przeszłości.

Nicka Valentine'a spotkasz w trakcie kampanii fabularnej po dotarciu do Diamond City. Jest to syntek sprawujący rolę lokalnego detektywa, na trop którego trafisz w zadaniu „Klejnot Wspólnoty". Następnie będzie twoim kompanem, a jeśli jego postać przypadnie ci do gustu, to będzie mógł ci towarzyszyć stale.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Materace

Seria misji dla Trasy, w których eliminujemy przywódców gangu.

Po zniszczeniu Instytutu i ukończeniu kampanii dla Trasy wykonaj dla niej kilka zadań dodatkowych. W pewnym momencie w sztabie pojawi się ciało szpiega, który działał we wnętrzu Instytutu. Od Desdemony dowiesz się kim był oraz co czuł w trakcie finalnej rozprawy.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Zagubiona dusza

Misja dla Trasy, w której odszukujemy zaginione syntki.

Po zniszczeniu Instytutu i ukończeniu wątku głównego dla Trasy, skieruj się do sztabu, gdzie spotkasz doktora Carringtona (obrazek poniżej). Porozmawiaj z nim, a dowiesz się, że jeden z syntków zagubił się we Wspólnocie.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Bingo

Misja dla Trasy, w której zabezpieczamy skrytki dla agentów.

Misję zleci ci robot PAM (obrazek poniżej) przebywający w sztabie Trasy, po wykonaniu poprzedniej misji o nazwie Kryjówka Mercer. W trakcie rozmowy dowiesz się o losowo wybranym miejscu (np. Węzeł 360 lub Szpital Medford Memorial), w którym znajdują się ważne dla organizacji dane lub przedmioty.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wynik równania

Misja dla Trasy, w której rozprawiamy się z patrolami Bractwa Stali.

Misja aktywuje się po wyeliminowaniu Bractwa Stali i rozmowie z robotem PAM w sztabie Trasy, po wypełnieniu kilku poprzednich zadań dodatkowych. PAM powie ci, że pomimo rozprawienia się z Bractwem na powierzchni wciąż znajdują się patrole, które należy wyeliminować.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Lista kostuchy 2

Misja dla Trasy, w której poszukujemy agenta Kosa.

Misję aktywujesz po ukończeniu zadania „Lista kostuchy", odczekaniu z dala od sztabu Trasy pewnego czasu i ponownej rozmowie z doktorem Carringtonem, który opowie ci o pewnym agencie, prawdopodobnie porwanym przez jeden z gangów.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Lista kostuchy

Misja dla Trasy, w której sprawdzamy, co stało się z jedną z kryjówek organizacji.

Misja stanie się dostępna po wykonaniu zadaniu „Boston po zmroku" i ponownej rozmowie z doktorem Carringtonem w Sztabie Trasy. Twoim pierwszym celem będzie dotarcie do skrzynki przerzutowej, znajdującej się na południowy zachód od bazy Trasy (nieopodal wraku USS Riptide).

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Ostatni rejs USS Constitution

Misja, w której pomagamy w żegludze nietypowej załodze.

Zadanie możesz rozpocząć po wejściu na pokład wraku statku USS Constitution (mapa #1), który znajdziesz na jednym z budynków, na wschód od Bunker Hill. Kiedy się do niego zbliżysz podleci do was robot Czujka, który ucieszy się, że przybywacie z pomocą.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Dezynsekcja

Misja dla Instytutu, w której likwidujesz skupisko ghuli.

Misję możesz rozpocząć po ukończeniu zadania fabularnego „Człowiek i instytucja", po nawiązaniu dobrych relacji z podziemną organizacją. Udaj się do doktora Alana Bineta (obrazek poniżej), którego spotkasz u siebie w kwaterze lub na oddziale Robotyki.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Skłonności polityczne

Misja dla Instytutu, w ramach której odwiedzamy burmistrza Diamond City.

Misję możesz rozpocząć po ukończeniu zadania fabularnego „Człowiek i instytucja", po tym, jak zdobędziesz zaufanie Instytutu. Udaj się do doktora Justina Ayo (obrazek poniżej) przebywającego w oddziale BNS albo u siebie w kwaterze i rozpocznij z nim rozmowę.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Przywłaszczenie

Misja dla Instytutu, w której pomagamy naukowcowi zdobyć techniczne plany.

Misję możesz rozpocząć po opowiedzeniu się po stronie Instytutu i po wypełnieniu misji „Człowiek i instytucja". Skieruj się do działu systemów zaawansowanych, gdzie spotkasz naukowca Evana Watsona (obrazek poniżej).

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Odzyskiwanie

Misja dla Instytutu, w którym pomagamy uwalniać porwane syntki.

Misję możesz rozpocząć po przystąpieniu do Instytutu po wykonaniu zadania „Człowiek i instytucja". Udaj się do działu BNS, gdzie w ciągu dnia spotkasz doktor Alanę Secord (obrazek poniżej). Porozmawiaj z nią, a dowiesz się, że bandyci porwali jednego z syntków.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Przeciekom stop

Misja dla Instytutu, w której rozwiązujemy zagadkę znikania z bazy syntków.

Misja stanie się dostępna po rozmowie z Justinem Ayo (obrazek poniżej), o ile w misji „Człowiek i instytucja" zdecydowałeś się dołączyć do Instytutu. Ayo, którego możesz znaleźć w dziale syntków lub w jego kwaterze, powie ci, że ktoś z Instytutu pomaga syntkom w ucieczkach. Wskaże również swojego podejrzanego - doktora Bineta.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Hipoteza

Misja dla Instytutu, w której pomagamy naukowcowi zdobyć próbki supermutanta.

Misję możesz aktywować po zakończeniu zadania „Człowiek i instytucja". Zlokalizuj doktora Claytona Holdrena (obrazek poniżej), przebywającego w swojej kwaterze lub w dziale Bionauk. Naukowiec powie ci o swoich eksperymentach i poprosi, abyś dostarczył fragment tkanki mocnego supermutanta.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Plony wyższego sortu

Misja dla Instytutu, w której pomagamy rozwiązać konflikt na farmie.

Zadania możesz się podjąć po nawiązaniu współpracy z Instytutem, po wykonaniu misji „Człowiek i instytucja" i ułożeniu dobrych stosunków z Ojcem. Przebywając w tajnej bazie udaj się do działu Bionauk, gdzie w trakcie dnia spotkasz doktora Isaaka Karlina (obrazek poniżej), z którym porozmawiaj.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wyżywienie wojska

Misja dla Bractwa Stali, w której zdobywamy zapasy żywności.

Misję możesz rozpocząć u Teagana (obrazek poniżej), czyli zbrojmistrza przebywającego na głównym poziomie Prydwenu, po tym, jak zyskasz zaufanie Bractwa. Prefekt poprosi cię o pomoc w załatwieniu zapasów żywności, które należy na bieżąco uzupełniać.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wzór do naśladowania

Misja dla Bractwa Stali, gdzie zajmujemy się młodym giermkiem.

Misję zleca ci Kells przebywający na Prydwenie, o ile porozmawiasz z nim po wykonaniu zadania „Niedokończona sprawa". Przełożony powie ci, abyś skierował się do giermka Bractwa, czekającego na ciebie na lotnisku poniżej Prydwenu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Niedokończona sprawa

Misja dla Bractwa Stali, w której naszym celem jest pozbycie się niewygodnego naukowca.

Misję zleci ci Kells przebywający na statku Prydwen, ale tylko pod warunkiem ukończenia wcześniejszego zadania „Powinność czy hańba" oraz, jeśli przynajmniej rozpocząłeś dla Bractwa misję fabularną „Powrót do służby".

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Powinność czy hańba

Misja dla Bractwa Stali, w której rozwiązujemy zagadkę ginących zapasów.

Misję możesz rozpocząć u Kellsa na pokładzie Prydwenu, po tym, jak zostaniesz przyjęty do Bractwa Stali (ukończenie zadań „Zaginiony patrol" oraz „Bez litości"). W trakcie rozmowy dowiesz się od Kellsa, że ktoś podbiera zapasy w jednym z magazynów. Twoim celem będzie przeprowadzenie śledztwa i wytropienie winnego.

Fallout 4 - Krecia robota / Sieć informacji / Skryci, tajni i podziemni

Różne frakcje, różne nazwy tej samej misji polegającej na wykradzeniu danych z Instytutu.

Misja ta aktywuje się pod koniec przedostatniej misji fabularnej o nazwie „Poziom molekularny", a konkretnie zaraz przed skorzystaniem z teleportu. W zależności od frakcji, z którą się sprzymierzyłeś lokalny naukowiec poprosi cię, abyś po dotarciu do Instytutu wgrał na holotaśmę dane z komputera. I tak u:

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Formowanie szeregów

Misja dla Minutemanów, w której zbieramy sojuszników.

Jest to krótkie zadanie, które pojawi się w dzienniku po tym, jak zostaniesz wrogiem Instytutu, a nie nawiązałeś jeszcze dobrych stosunków z odpowiednią liczbą osad. Aby zerwać porozumienie z Instytutem możesz podczas pierwszej rozmowy z Ojcem w Instytucie powiedzieć mu, że nie jesteś zainteresowany współpracą z tą organizacją. W ten sposób trafisz na powierzchnię i nie będziesz mógł wrócić do tajnej bazy.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Broń zamku

Misja dla Minutemanów, w której odpieramy atak syntków.

Misja stanie się dostępna po rozmowie z Prestonem, ale tylko pod warunkiem, że zostałeś wrogiem Instytutu oraz udało ci się przekonać do współpracy przynajmniej osiem osad, pomagając w wypełnianiu zadań ich osadnikom. Inne sposoby rozpoczęcia tego zadania, to spełnienie omówionych warunków i słuchanie Radia Wolność lub odwiedzenie zamku.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Łagodna interwencja

Misja, w której pomagamy naszej kompance pozbyć się problemu z narkotykami.

Misja ta jest związana z postacią Cait, która może dołączyć do twojej drużyny. Znajdziesz ją w lokacji o nazwie „Strefa Walki". Zlokalizuj pub, w którym przebywają bandyci i podejdź do klatki, gdzie odbywają się pojedynki. Kiedy bandyci rzucą się na ciebie załatw ich, a następnie podejdź do Tommy'ego i Cait przebywających w środku. Ghul z chęcią uwolni się od dziewczyny, a ty możesz jej zaproponować, aby do ciebie dołączyła. Więcej na ten temat w opisie zadania "Tommy i Cait".

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Krypta 75

Misja poboczna, w której docieramy do tajemnic jednego ze schronów przeciwatomowych.

Aby rozpocząć to zadanie skieruj się do Gimnazjum Malden na północnym zachodzie (mapa #1). Przez ruiny wejdź na teren zniszczonej placówki, przejdź przez bramę z kratami i skieruj się w lewo w stronę podwójnych drzwi, za którymi jest gimnazjalna piwnica.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Dyrektor Galerii General Atomics

Krótka misja, w której możemy otrzymać dostęp do kilku handlarzy.

Jest to bardzo krótkie zadanie, które nie ma swojej nazwy własnej i pojawia się w Pip-Boyu w misjach z kategorii „Różne". Po dotarciu do General Atomics na północy (mapa #1) natkniesz się na robota nazywającego się Amfitrion.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Tommy i Cait

Krótka misja, w której możemy zdobyć nową towarzyszkę.

Zadanie to nie posiada oficjalnej nazwy, a „Tommy i Cait" jest naszą wersją misji, która pojawia się w dzienniku w zakładce „Różne". W pubie o nazwie „Strefa Walki", który znajduje się na północny wschód od Diamond City (na południe od Urzędu Stanu Massachusetts), znajduje się baza bandytów. Po wejściu do środka zostaniesz przez nich zaatakowany, więc przygotuj się na oczyszczenie lokacji.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Zamówienie

Misja, w której rozwiązujemy spór między właścicielką restauracji i dilerem.

W północno zachodniej części świata natkniesz się na restaurację Drumlin (mapa #1). Kiedy się do niej zbliżysz będziesz świadkiem kłótni między jej właścicielką Trudy oraz handlarzem narkotyków Wolfgangiem. Okaże się, że syn Trudy jest uzależniony od prochów i zalega z pieniędzmi dla dilera.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wyciąganie wtyczki

Misja, w której pomagamy naprawić usterkę generatora.

Misja staje się dostępna po rozmowie z Sully Mathisem, przebywającym w pobliżu pompy przy kamieniołomie Thicketów (mapa #1) w północno zachodniej części mapy. Sully powie ci, że niedawno nastąpiła awaria pomp, które należy naprawić. Jeśli masz rozwiniętą charyzmę, to możesz podbić nagrodę za wykonanie misji do 125 kapsli.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Tajemnica domu Cabotów

Misja, w której poznajemy ojca Jacka Cabota.

Misja aktywuje się automatycznie po wypełnieniu zadania „Emogene bierze sobie kochanka" i rozmowie z Jackiem. Dowiesz się, że szpital psychiatryczny, który odwiedzałeś wcześniej w trakcie szukania serum, został zaatakowany przez bandytów. W środku z oddziałem broni się Edward, któremu trzeba pomóc.

Realistyczna mapa - mod do Fallout 4

Mod zmieniający teksturę mapy w Pip-Boyu na bardziej realistyczną.

Wspólnota w Fallout 4 jest duży. Wypełniona znacznikami mapa po kilku godzinach grania tworzy obraz bogatego w lokacje świata. Odwiedzając różne miejsca, uzupełniamy siatkę kartograficzną znacznikami, a mapa staje się coraz mniej czytelna.

Ulepszenie pogody - mod do Fallout 4

Mod zmieniający i poprawiający warunki pogodowe w Fallout 4.

Pustkowia serii Fallout zostały po raz pierwszy rozświetlone i wyjaskrawione przez Bethesdę w Fallout 4. Wspólnota, bardziej kolorowa niż obszary poprzednich części serii, prezentuje się pięknie w różnych warunkach pogodowych. Doświadczymy słonecznych dni, porannej mgły, mżawki, ulewy, a nawet radiacyjnego sztormu.

Peleryna - mod do Fallout 4

Mod dodający pelerynę w różnych kolorach.

Kod gry zawiera przedmioty, lokacje i tekstury, które nie zostały wykorzystane w grze. Jednym z odkrytych przedmiotów jest peleryna. Znaleziona przez sprytnego moddera, szybko została udostępniona w formie osobnego pliku.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Przesyłka specjalna

Pierwsza z kilku misji wykonywanych dla Jacka Cabota.

Misję możesz rozpocząć po rozmowie z wojskowym ghulem Edwardem Deeganem, którego spotkasz w Bunker Hill (mapa #1) lub ewentualnie w barze Rezerwa w Diamond City (mapa #2). Edward będzie chciał ci zlecić pewne zadanie, ale najpierw musisz porozmawiać z jego szefem - Jackiem Cabotem.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Zależność

Misja poboczna, w której próbujemy wyjść z nałogu narkomanowi.

Misja stanie się dostępna po uratowaniu życia Austinowi w misji „Dziura w ścianie". Na lewo od szkoły w Krypcie 81 jest pomieszczenie z reaktorem. Udaj się tam, zejdź po schodach na dół i porozmawiaj z Tiną (obrazek poniżej) - siostrą uzależnionego od narkotyków Bobby'ego, który odkrył tajną kryptę z lekiem.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Dziura w ścianie

Misja w Krypcie 81, podczas której odkrywamy pewną tajemnicę.

Po wykonaniu misji „Kici, kici", w której odnajdujesz kotka dla dziewczynki Erin przebywającej w Krypcie 81. Pochodź trochę po powierzchni, po czym wróć do schronu i skieruj się do sali medycznej, gdzie będziesz świadkiem kłótni między doktorem Forsythem i doktor Penske.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Błądzić jest rzeczą ludzką

Misja, gdzie odwiedzamy idylliczną z pozoru osadę.

Misję możesz aktywować po rozmowie z osadnikami przebywającymi w osadzie nazywanej Przymierzem (mapa #1) w północnej części Wspólnoty. Aby dostać się do środka porozmawiaj z osobnikiem przy wejściu i przejdź test, o którym ci wspomni. Wybrane odpowiedzi nie będą miały większego znaczenia, bo ostatecznie Swanson i tak otworzy bramę.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Strzeż się potwora

Misja, w której docieramy do wnętrza podwodnej "bestii".

Aby rozpocząć to zadanie skieruj się do doków Zatoki Bostońskiej (mapa #1) w pobliżu Hotelu Bosman. Na kei znajdziesz chłopca - Danny'ego Kowalskiego, który powie ci, że widział morskiego potwora.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Opowiadania

Misja, w której opowiadamy dzieciom o naszych przygodach.

Misja aktywuje się po rozmowie z nauczycielką Katy (obrazek poniżej), przebywającej w Krypcie 81. Podejdź do kobiety, która zainteresuje się twoimi przygodami na zewnątrz. Po chwili zaproponuje ci, abyś przeprowadził dla dzieciaków lekcję i opowiedział im o tym, co widziałeś na terenie Wspólnoty.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Kici, kici

Misja, w której odszukujemy kotka dla dziewczynki o imieniu Erin.

Misja aktywuje się po rozmowie z dziewczynką o imieniu Erin, którą spotkasz w Krypcie 81. Dowiesz się, że zaginął jej kotek o imieniu Popiołek. Erin poprosi cię, abyś go dla niej odszukał. Zwierzaka mogłeś spotkać w pierwszej części krypty, w momencie, gdy ją opuszczał.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Krypta 81

Misja, w której docieramy do zamieszkanego, podziemnego schronu.

Zadanie aktywuje się po dotarciu do Krypty 81, którą znajdziesz w zachodniej części Wspólnoty (mapa #1), na południe od wioski Oberland Station. Przy próbie wejścia do środka zostaniesz zatrzymany przez Edwardsa i McNamarę.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Smutki Diamond City

Misja, w której sprzeczka małżeńska zamienia się w narkotykową intrygę z gangsterami.

Misję możesz rozpocząć po dotarciu do Oberży Kolonialnej na wyższym piętrze (na lewo od wejścia do windy prowadzącej do biura burmistrza) bazaru w Diamond City. W środku będziesz świadkiem kłótni między małżeństwem - Paulem Pembrokiem i Darcy Pembroke, do której wmiesza się barman Henry Cooke (obrazek poniżej).

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: W wilczej skórze

Misja, w której poznajemy tajemnicę burmistrza Diamond City.

Zadanie uruchomi się tylko wtedy, jeśli uruchomiłeś generator Instytutu i sprzymierzyłeś się z inną frakcją niż Instytut. Na bazarze w Diamond City, na dole kładki prowadzącej do burmistrza, znajdziesz rannego żołnierza - Danny'ego Sullivana (obrazek poniżej). Porozmawiaj z nim.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Diabłu, co diabelskie

Misja, w której zdobywamy jajo Szpona Śmierci. Co z nim zrobimy? Możliwości jest kilka.

Na północnym wschodzie mapy, na wschód od Wiertła Dunwicha i Nory Hugona, znajduje się Muzeum Czarnej Magii. W ogrodzie przy jednej ze ścian znajdziesz zmasakrowane zwłoki, a przy nich holotaśmę szeregowej Hart, którą odsłuchaj w Pip-Boyu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Owacje na stojąco

Misja, w której pomagamy Reksowi uwięzionemu na szczycie wieży radiowej.

Zadanie pojawi się w twoim dzienniku po włączeniu Radia Trinity w twoim Pip-Boyu. Odpowiednią falę będziesz mógł złapać między innymi w Diamond City oraz w zrujnowanej części miasta na północny wschód od niego. Twoim celem będzie zbadanie sprawy audycji lecącej w radio, w której niejaki Rex wzywa pomocy.

Realistyczny ragdoll - mod do Fallout 4

Mod zmieniający fizykę działania martwych ciał.

Fallout 4 to zabijanie. Przedzieranie się przez przeciwników wszelkimi możliwymi środkami. Od karabinów przez granaty do rakietnic. Silnik fizyczny, stosowany do określania zachowań martwych ciał, zawsze potrafił rozbawić. Pokonani wrogowie latali jak kukiełki, sprawiając wrażenie jakby nic nie ważyli. Ten oczywisty brak realizmu możemy naprawić.

Torba na ramię - mod do Fallout 4

Z torbą każdemu do twarzy.

Pustkowia Wspólnoty, mimo mylącej nazwy, pełne są śmieci. Zbierane, a następnie przetwarzane służą do tworzenia przedmiotów i konstrukcji. Nosimy więc tony złomu, tylko gdzie przechowujemy łup?

Plecaki - mod do Fallout 4

Modyfikacja do Fallout 4 dodająca plecaki.

Po Skyrimie, Falloucie 3 i New Vegas mogliśmy się spodziewać, że Bethesda wyciągnie rękę do graczy i zrozumie ich potrzeby. A jednak, znów mocno się myliliśmy. W Fallout 4 nie ma plecaków. W wymienionych grach, zawsze pojawiały się w formie modów jako zwiększenie realizmu. Nie inaczej jest teraz. Niniejszy mod dodaje plecak do naszej postaci.

Fallout 4 - Mapa: Budynki rządowe, szpitale, szkoła, metro

Sprawdź, gdzie znajdują się budynki administracji, metro i biura.

Tym razem nasza mapa przedstawia lokalizację ważnych budynków administracji, w tym budynki rządowe, szpitale, szkoły, rozległy park, stacje metra i biura prywatne. Fallout 4 to bardzo intrygujące miejsce do poszukiwań.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Pięknym za nadobne

Misja dla Minutemanów, w której odzyskujemy cenny wisiorek pewnemu osadnikowi.

Zadanie pojawi się w dzienniku w trakcie słuchania Radia Wolność podczas eksploracji Wspólnoty. Może cię o nim również poinformować Preston. Skieruj się na farmę Abernathych znajdującą się na zachodzie mapy i porozmawiaj z Blakiem.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Prosto z płomieni

Misja poboczna dla Minutemanów, w której odnajdujemy cenny miecz Sziszkebab.

Zadanie aktywuje się w dzienniku w trakcie eksploracji Wspólnoty i wysłuchaniu komunikatu radiowego na stacji Radio Wolność. Dowiesz się z niego, że ktoś potrzebuje pomocy na farmie Finchów we wschodniej części mapy.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Niespokojne wody

Misja dodatkowa dla Minutemanów, w której wykonujemy zadanie dla nietypowych osadników.

Misja pojawi się w dzienniku po ukończeniu zadania „Stare działa" w trakcie słuchania audycji radiowych stacji Radio Wolność. W pewnej chwili otrzymasz informację, że pewni osadnicy potrzebują twojej pomocy.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wygnanie z Instytutu

Misja, w której zrażamy do siebie Instytut. Dzięki temu możemy zyskać np. zaufanie Minutemanów.

Misja pojawi się w dzienniku automatycznie, jeśli w trakcie pobytu w Instytucie zaatakujesz któregoś z jego pracowników (naukowca lub syntka). Licz się wtedy z tym, że przeciwko tobie wystąpią wszystkie osoby przebywające w Instytucie (obrazek poniżej), z którego będziesz musiał uciec.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Stare działa

Misja dla Minutemanów, w której tworzymy działo artyleryjskie.

Misję zleci ci Preston, po tym, jak po zadaniu „Sprzątanie zamku" wykonasz dla niego kilka zadań związanych z oczyszczaniem wskazanych miejscówek z przeciwników oraz po dostarczeniu holotaśmy z Instytutu Sturgesowi.

Rozbudowane pancerze - mod do Fallout 4

Mod pozwalający dodać odrobinę szyku pancerzom mieszkańców pustkowi.

Fallout 4 pozwala na przebranie postaci na wiele wyszukanych sposobów. Możemy nosić wspaniałe suknie wieczorowe, trzyczęściowy garnitur, skórzaną kurtkę lub połatany strój bandyty. To jak wyglądać będzie postać zależy od naszej kreatywności. Są jednak pewne limity.

Trzykrotny limit budowy osady - mod do Fallout 4

Zwiększanie limitu budowy osady za pomocą komendy.

Udało nam się zbudować wielką, funkcjonującą osadę. Mieszka w niej wielu mieszkańców, a każdy ma swoje zajęcie. Jednak w połowie budowy kolejnej linii obrony przed mutantami, docieramy do limitu, na który dotychczas nie zwracaliśmy uwagi. Co wtedy?

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Sprzątanie zamku

Misja dla Minutemanów, w której zdobywamy nową siedzibę dla frakcji.

Misja aktywuje się po rozbudowaniu Sanktuarium oraz wykonania dla Prestona kilku misji z cyklu pozbycia się przeciwników w wybranych lokacjach (np. Kierat: Zielonoskórzy i Żłobek Greentop: Problemy z bandytami).

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Oczyszczanie lokacji (Minutemani)

Misje polegające na pozbywaniu się wrogów różnych miejscach. Zadania takie, jak Kierat: Zielonoskórzy, Kino samochodowe Starlight: Odbudowa, Żłobek Greentop: Problemy z bandytami.

Po dotarciu do Sanktuarium i odbudowaniu go, przywódca Minutemanów, Preston, zacznie ci zlecać co pewien czas różne misje związane z oczyszczaniem wybranych lokacji, w których będą mogli osiedlić się nowi mieszkańcy.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Operacja Czerwony Blask

Misja dla Trasy, w której rozprawiamy się z wrogą organizacją.

Zadanie aktywuje się automatycznie po ukończeniu misji „Na skraju wojny". Wsiądź na pokład latacza i poczekaj, aż Tom wystartuje maszyną i skieruje się w kierunku Prydwenu - latającej bazy Bractwa Stali.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Dzieciak na zimno

W trakcie przemierzania pustkowi trafiamy na nietypową, gadającą lodówkę.

Na południe od Bostonu, w pobliżu rzeki (mapa #1) znajduje się małe wysypisko śmieci. Kiedy do niego podejdziesz usłyszysz głos dobiegający z zamkniętej lodówki. Podejdź do niej i zacznij rozmawiać z osobą w środku. Tajemniczy nieznajomy powie ci, że zamknął się w lodówce przed bombami i nie może się z niej wydostać.

Fallout 4 - mody do gry

Aktualna baza modów: lepsze tekstur, optymalizacja, poprawki fanów i wiele więcej.

Gry w otwartych światach tworzą świetne fundamenty dla sceny moderskiej. Zakres możliwości, jakie stoją przed fanami jest praktycznie nieograniczony, a granicą pozostaje wyobraźnia i zaangażowanie. Nie inaczej jest w przypadku Fallouta 4, do którego pierwsze mody pojawiły się dosłownie kilka dni po premierze.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Skryci, tajni i podziemni

Misja dla Trasy, w której przenikamy w struktury Instytutu.

Misja aktywuje się automatycznie po ukończeniu zadania „Nauka rzemiosła" i w trakcie wykonywania misji głównej „Poziom molekularny", po tym, jak uda ci się stworzyć teleport i dotrzeć do bazy Instytutu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Podzielony dom

Misja dla Instytutu, w której rozwiązujemy problem zbuntowanych naukowców.

Misja pojawia się w twoim dzienniku losowo w trakcie wypełniania zadań dla Instytutu (po misji „Nowe oblicze ludzkości"). W trakcie jednej z rozmów z Ojcem otrzymasz komunikat o Newtonie Oberlym, z którym porozmawiaj. Znajdziesz go dziale bionauk Instytutu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Cambridge Polymer Labs

Przeprowadzamy pewien eksperyment, w którym możemy stworzyć część pancerza.

Po dotarciu do fabryki Cambridge Polymer Labs mniej więcej w centrum mapy (dotrzesz do niej np. podczas zadania dodatkowego „Skryci, tajni i podziemni" wykonywanego dla Trasy) udaj się na parterze w prawo. Przejdź przez pomieszczenie skanujące, a po wejściu do kolejnego pomieszczenia zadanie pojawi się automatycznie w dzienniku.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Kryjówka Mercer

Misja dla Trasy, w której musimy oczyścić z potworów jedną z placówek.

Zadanie to możesz aktywować, jeśli w trakcie misji głównej o nazwie „Poziom molekularny" zwróciłeś z pomocą o zbudowanie teleportera do Toma Majsterkowicza ze sztabu organizacji Trasa. Po przekazaniu mu holotaśmy z danymi porozmawiaj z robotem PAM przebywającym w bazie.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Boston po zmroku

Zadanie dla Trasy, w której eskortujemy do kryjówki jednego z syntków.

Misja aktywuje się automatycznie po ukończeniu zadania „Nauka rzemiosła". Skieruj się do sztabu dowodzenia Trasy w kościele Old North i porozmawiaj z czekającym na ciebie doktorem Carringtonem.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Spalona przykrywka

Misja dla Trasy, w wyniku której tracimy możliwość wypełnienia celów tej frakcji.

Misja aktywuje się po wykonaniu zadania „Nauka rzemiosła" w momencie wykonywania zadania głównego „Człowiek i instytucja". W jego trakcie dotrzesz do Ojca, który zaproponuje ci pozostanie w Instytucie. Będzie to dobra okazja do nawiązania kontaktu z kimś, kto pracuje w tej organizacji, ale działa na jej niekorzyść.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Nauka rzemiosła

Misja dla Trasy, w której pomagamy Deaconowi w ataku na bazę.

Misja pojawi się w dzienniku po ukończeniu zadania „Droga ku wolności", w której trafisz do sztabu Trasy. Twoim pierwszym celem będzie porozmawianie z Deaconem przebywającym w sztabie dowódczym Trasy w kościele Old North.

Ciche osady - mod do Fallout 4

Mod przyciszający pracę urządzeń w osadach.

Irytujące dźwięki dobywające się z wielu urządzeń w naszych osadach, potrafią doprowadzić do szaleństwa. Przeszkadzają i nie pozwalają się skoncentrować. Zwłaszcza kiedy wzdłuż głównej alei Sanktuarium ustawimy dwa rzędy zautomatyzowanych karabinów maszynowych. Hałas jest nie do zniesienia.

Bogaci handlarze - mod do Fallout 4

Mod dodający handlarzom kapsle, umożliwiając sprzedanie większych liczby przedmiotów.

W trakcie przemierzania pustkowi Wspólnoty zbieramy masę złomu, śmieci i starej broni. Będziemy ściągać podarte łachy z zabitych bandytów i opróżniać przedwojenne apteki. Tylko co dalej zrobić z całym tym łupem?

Sloty pancerza w strojach - mod do Fallout 4

Mod dodający sloty na elementy pancerza w strojach, które domyślnie na to nie pozwalają.

Znaleźliśmy świetny strój na pustkowiach. Lecimy szybko ulepszać zbroję, ale co się okazuje? To jest cały kostium i nie można do niego dodawać elementów pancerza. Ten i podobne problemy rozwiązuje niniejsza modyfikacja.

Zmiana zużycia mocy Pancerza Wspomaganego - mod do Fallout 4

Mod zmniejsza pobór mocy z rdzenia fuzyjnego przez Pancerz Wspomagany.

Rdzenie fuzyjne są efektem rozwoju gospodarki jądrowej w alternatywnej przeszłości świata, w którym osadzona jest akcja serii. W Fallout 4 znaleźć je możemy w kilku miejscach. W Pancerzach Wspomaganych, reaktorach zasilających budynki czy w końcu u sprzedawców złomu na pustkowiach. Nam służą jedynie do napędzania Pancerza Wspomaganego własnej konstrukcji.

Łatwiejsze hakowanie - mod do Fallout 4

Mod ułatwiający hakowanie terminali poprzez uproszczenie mini-gry do jednego wyboru.

Hakowanie terminali jest elementem gry, który irytuje wielu fanów serii Fallout już od czasów trzeciej odsłony. Całość bazuje na logicznej grze planszowej „Mastermind” - łamiemy więc szyfr, trafiając kolejno słowa, zawierające litery, których szukamy.

Donice na uprawy - mod do Fallout 4

Mod dodający donice, pozwalające na posadzenie upraw w dowolnym miejscu.

Jeżeli byliśmy w Greygarden, naszej uwadze nie mogły umknąć donice w tamtejszej szklarni. Rośliny zostały posadzone w pojemnikach przypominających wielkie tace. To właśnie te przyrządy dodaje do gry mod.

Więcej do budowania osad - mod do Fallout 4

Coś dla miłośników osad - mod dodaje pojazdy, drzewa, skały i wiele więcej.

Twórcy gry udostępnili potężne narzędzie do budowania własnych osad w Fallout 4. Dzięki niemu stawiamy ściany, budujemy gospodarstwa i infrastrukturę broniącą naszych mieszkańców. Jednak nie wszystko da się zbudować.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Nowy świt

Ostatnia fabularna misja dla Bractwa Stali.

Misja pojawi się w dzienniku po ukończeniu zadania „Nuklearna alternatywa", w trakcie którego wysadziłeś w powietrze główną bazę Instytutu. Wróć na Prydwen i skieruj się do centrum dowódczego.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Nuklearna alternatywa

Misja dla Bractwa Stali, Trasy oraz Minutemanów, w której eliminujemy twórców syntków.

Misja aktywuje się automatycznie po wykonaniu jednej z końcowych misji dla Bractwa Stali, Trasy lub Minutemanów. Rozpoczniesz je w momencie ataku na Instytut. Różnice w tej misji dotyczą tylko jej początku - dalszy przebieg jest dla wszystkich frakcji taki sam. Poniżej opisaliśmy różnice występujące w poszczególnych przypadkach.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Ad Victoriam

Misja dla Bractwa Stali, w której atakujemy razem z Liberty Prime główną placówkę przeciwnika.

Misja uruchomi się automatycznie po ukończeniu zadania „Wojenne łupy", w którym zdobywasz rezonator berylowy niezbędny do uruchomienia robota Liberty Prime. Skieruj się do prefekt Ingram i porozmawiaj z nią.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wojenne łupy

Misja dla Bractwa Stali, w której zdobywamy rezonator berylowy.

Misja rozpocznie się po ukończeniu zadania „Zmysł taktyczny". Po powrocie na Prydwen i zdaniu raportu kapitanowi Kellsowi, udaj się do Ingram i porozmawiaj z nią. Dowiesz się o rezonatorze, który jest wymagany do pełnego uruchomienia robota Liberty Prime. Znajdziesz go w budynku Mass Fusion.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Zmysł taktyczny

Misja dla Bractwa Stali, w której eliminujemy jedną z wrogich organizacji.

Misja rozpocznie się automatycznie po ukończeniu zadania „Ślepa zdrada", w którym rozwiązałeś problem paladyna Danse'a. Udaj się na statek Prydwen i porozmawiaj z kapitanem Kellsem, który powie ci o twoim kolejnym celu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Ślepa zdrada

Misja dla Bractwa Stali, w której musimy odszukać paladyna Danse'a.

Misja pojawi się w dzienniku automatycznie po ukończeniu zadania „Powrót do służby", w którym uruchamiałeś wielkiego robota bojowego, nazywanego Liberty Prime. Skieruj się na Prydwen, gdzie porozmawiaj z czekającym starszym Maxsonem.

Przygotowanie Fallouta 4 do obsługi modów

Instrukcja sposobu przygotowania plików gry, do wgrywania modów do Fallout 4.

Fallout 4 jako gigantyczne pole do popisu, daje wiele możliwości przy zabawie z modami. Wgrywanie poprawek i uzupełnień stworzonych przez innych graczy, rzadko kończy się na jednym pliku. Żeby się nie pogubić w wielu zainstalowanych moedach, potrzebujemy nie lada umiejętności.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Powrót do służby

Misja dla Bractwa Stali, w której próbujemy uruchomić Liberty Prime.

Misja aktywuje się w dzienniku po ukończeniu zadania „Wewnętrzny wróg" oraz po przekazaniu holotaśmy z Instytutu prefekt Ingram (zadanie „Sieć informacji" związana z misją główną „Poziom molekularny").

Fallout 4 - Frakcja: Instytut

Poznaj główne cele frakcji oraz dowiedz się, jak dołączyć do Instytutu. Uwaga na spoilery!

Instytut jest tajemniczą organizacją, o której początkowo wiemy bardzo niewiele. W trakcie eksploracji świata zdobywamy tylko szczątkowe informacje o porywaniu ludzi przez agentów tej frakcji, a także o enigmatycznych badaniach prowadzonych przez naukowców Instytutu. Nikt jednak nie wie gdzie znajduje się główny ośrodek ugrupowania, ani w jakim celu są przeprowadzane eksperymenty.

Fallout 4 - Frakcja: Trasa

Poznaj główne cele frakcji oraz dowiedz się, jak dołączyć do Trasy. Uwaga na spoilery!

Trasa jest tajemniczym i działającym w podziemiu ugrupowaniem mającym jeden cel - uwolnić syntki, czyli humanoidalne roboty tworzone przez Instytut. Według członków Trasy cyborgi posiadają nie tylko zdolność myślenia, ale przede wszystkim wolną wolę i powinny funkcjonować na równi z innymi ludźmi we Wspólnocie.

Fallout 4 - Frakcja: Bractwo Stali

Poznaj główne cele frakcji oraz dowiedz się, jak dołączyć do Bractwa Stali. Uwaga na spoilery!

Bractwo Stali pojawia się praktycznie w każdej odsłonie serii Fallout. Podobnie, jak poprzednim razem, głównym zadaniem tej organizacji jest bronienie ludności przed niebezpieczeństwami w postaci mutantów, ghuli czy syntków. Przynajmniej w teorii, ponieważ jak zwykle z działaniami Bractwa wiąże się na ogół pewien ukryty cel.

Fallout 4 - Frakcja: Minutemani

Poznaj główne cele frakcji oraz dowiedz się, jak dołączyć do Minutemanów. Uwaga na spoilery!

Minutemani to frakcja dowodzona przez Prestona Garveya i spotkasz ją jako pierwszą, już na początku gry w misji fabularnej „Gdy wzywa wolność".

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wewnętrzny wróg

Misja w której staramy się przekonać pewną panią naukowiec do powrotu do Bractwa Stali.

Zadanie rozpocznie się automatycznie po ukończeniu misji „Bez litości", w której zabezpieczyłeś materiały nuklearny w Fort Strong. Porozmawiaj z Maxsonem, który powie ci o nowym wyzwaniu polegającym na namówieniu byłego naukowca, doktor Li, do powrotu do Bractwa. Prawdopodobnie pracuje ona obecnie dla Instytutu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Bez litości

Oczyszczamy z supermutantów Fort Strong i zdobywamy dla Bractwa zapas broni nuklearnej.

Misja pojawi się w dzienniku automatycznie po ukończeniu zadania „Okres służby", w którym poznajesz niektórych uważanych członków Bractwa Stali i zdobywasz niezły pancerz wspomagany o nazwie T-60. Kiedy będziesz gotów porozmawiaj z Maxsonem, który ma dla ciebie nową misję.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Okres służby

Misja polegająca na poznaniu ważnych osób w bazie Bractwa Stali.

Misja pojawi się w dzienniku automatycznie po ukończeniu zadania dla Bractwa Stali o nazwie „Stalowy cień", po tym, jak w bazie organizacji porozmawiasz z paladynem Dansem. Od tej pory będzie mógł ci towarzyszyć w trakcie eksploracji świata oraz wykonywania misji.

Piękne oczy - mod do Fallout 4

Mod zastępujący tekstury oczu na ładniejsze i w większej rozdzielczości.

Geneza powstania tego moda sięga Skyrima, gdzie podobna modyfikacja utrzymuje się na pozycji jednego z najciekawszych modów wszech czasów. Autor za pomocą fotografii medycznych, komputerowych obrazów oraz zdjęć nadesłanych przez graczy, stworzył nowe tekstury oczu postaci w grze. Dzięki temu, podziwiać możemy w pełni realistyczne oczy w Fallout 4.

Lepsza mapa - mod do Fallout 4

Mod poprawiający widoczność mapy w Pip-Boyu. Uwydatnia drogi, linie brzegowe i topografię terenu.

Jeżeli przeszkadza nam, w jaki sposób Pip-Boy wyświetla obraz w grze, zawsze możemy zmienić kolor w menu. Nie poprawia to jednak widoczności na mapie.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Nuklearna rodzina

Ostatnia fabularna misja wykonywana dla Instytutu.

Misja rozpocznie się automatycznie po zakończeniu poprzedniego zadania o nazwie „Ostatni lot Bractwa", a konkretnie po doprowadzeniu do wybuchu i zniszczenia bazy tej organizacji. Po obejrzeniu widoku wróć do Instytutu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Ostatni lot Bractwa

Finalna misja Instytutu, od powodzenia której zależy być albo nie być tej organizacji.

Po wypełnieniu misji „Stacja końcowa" porozmawiaj z Ojcem na temat zniszczenia Bractwa Stali. Następnie udaj się do doktor Li, aby poznać szczegóły całej operacji. Wyjaśnij ci je jedna z naukowców, dając przy okazji specjalne granaty, dzięki którym możesz błyskawicznie przyzwać oddział syntków, gdyby na polu bitwy zrobiło się gorąco.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Stacja końcowa

Misja dla Instytutu, w której eliminujemy wrogów tej organizacji.

Misja rozpocznie się automatycznie po ukończeniu zadania „Mocy, przybywaj". Po spotkaniu z dyrektoriatem, jak zwykle skieruj się do Ojca i omów z nim szczegóły pozbycia się dowództwa Trasy - organizacji zagrażającej istnieniu Instytutu.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Mocy, przybywaj

Doprowadzamy do uruchomienia reaktora w Instytucie.

Misja trafi do dziennika automatycznie po ukończeniu zadania „Przygwożdżenie", w której pomogłeś przekonać Wallace'a, aby pomógł Instytutowi. Wróć do podziemnej placówki i skieruj się do Ojca, z którym porozmawiaj.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Przygwożdżenie

Misja dla Instytutu, w której przekonujemy pewnego naukowca do przyłączenia się do organizacji.

Misję rozpoczniesz automatycznie po ukończeniu poprzedniego zadania dla Instytutu, czyli „Mass Fusion". Na początek porozmawiaj z Ojcem, aby poznać szczegóły nowego zadania. Okaże się, że masz dopilnować, aby do Instytutu bezpiecznie pana Wallace'a przebywającego w Graygarden na północny zachód od obecnej lokacji.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Mass Fusion

Misja dla Instytutu, w której zdobywamy cenny rezonator.

Zadanie rozpocznie się automatycznie po ukończeniu narady dyrektoriatu w ramach misji „Nowe oblicze ludzkości". Kiedy odbędziesz rozmowę z Ojcem, zlokalizuj na terenie Instytutu Allie Filmore i rozpocznij z nią rozmowę na temat przygotowywanej operacji. Twoim celem będzie zdobycie rezonatora.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Nowe oblicze ludzkości

Krótka misja dla Instytutu, w której poznamy plany Ojca dotyczące ugrupowania i nas samych.

Misja pojawi się w dzienniku po ukończeniu zadania „Bitwa o Bunker Hill", a konkretnie po rozmowie z Ojcem na temat jej przebiegu. Udaj się do Instytutu i skieruj się na zebranie dyrektoriatu w jednym z pomieszczeń na górnym piętrze (obrazek poniżej). W jego trakcie dowiesz się, że frakcji zależy na uruchomieniu elektrowni atomowej, która zapewni Instytuowi niezbędna do funkcjonowania energię.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Bitwa o Bunker Hill

Misja dla Instytutu polegająca na odzyskaniu kilku zbuntowanych syntków.

Misja aktywuje się automatycznie po ukończeniu zadania o nazwie „Nadzór syntków", wykonywanego dla Instytutu. Po odwiedzeniu nowej kwatery w podziemnym kompleksie skieruj się do Ojca. Dowiesz się od niego, że członkowie frakcji Trasa starają się „wyzwalać" syntków i kilka z nich trafiło w ich ręce.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Nadzór syntków

Misja, w której pomagamy Ojcu rozprawić się z nieposłusznym robotem.

Zadanie pojawi się w dzienniku automatycznie po ukończeniu ostatniej misji fabularnej, czyli „Człowiek i instytucja". Twoim celem będzie porozmawianie z Ojcem. Dowiesz się od niego, że z Instytutu uciekł jeden z syntków, który założył kryminalną organizację, mającą już na sumieniu wiele ofiar.

Fallout 4 - Zakończenia

Zobacz, jakie epilogi czekają cię po ukończeniu przygody.

Główna linia fabularna w Fallout 4 kończy się wraz z misją główną o nazwie „Człowiek i instytucja", kiedy poznajesz Ojca oraz stworzony przez niego ośrodek. Odkrycie tajemnicy nie jest jednak finałem całej przygody. Finalne zakończenie jest bowiem związane z jednym z czterech ugrupowań - Bractwem Stali, Minutemanami, Trasą oraz Instytutem.

Fallout 4 - Człowiek i instytucja

Finalna misja, w której odkrywamy tajemnice związane z podziemną organizacją.

Zadanie rozpocznie się automatycznie po przetelportowaniu się do Instytutu, co następuje pod koniec misji głównej „Poziom molekularny". Wyrusz przed siebie i zacznij słuchać tego, co zacznie ci mówić „Ojciec" - głos, który opowie ci o Instytucie.

Fallout 4 - Poziom molekularny

Misja główna, w której dostajemy się do bazy tajemniczej frakcji.

Zadanie aktywuje się automatycznie po ukończeniu misji fabularnej o nazwie „Myśliwy czy łowca?". Po zdobyciu chipa z ciała łowczego wróć do Dobrego Sąsiedztwa i przekaż przedmiot doktor Amari przebywającej w Zakamarku Pamięci.

Lepsza krew - mod do Fallout 4

Poprawia krew w Fallout 4 na ładniejszą.

Seria Fallout jest dobrze znana z podejścia do tematu krwawej jatki. Części ciała i hektolitry krwi przelewają się w tej grze rwącym potokiem. Co zrobić, kiedy tekstury krwi wydają nam się za mało realistyczne lub po prostu nam się nie podobają?

Dialogi w formie listy i pełne wypowiedzi bohatera - mod do Fallout 4

Mod zmienia dialog w listę wyboru i pokazuje, co rzeczywiście powie bohater.

Po premierze Fallouta 4 często można usłyszeć słowa sprzeciwu wobec nowego systemu dialogów. Odbiegając formą od poprzednich części, sprawia, że reprezentowany przez cztery przyciski tekst jest tylko podpowiedzią tego, co w rzeczywistości powie bohater. Części graczy ten pomysł się spodobał, inni chcieli go zmienić. Dla tych drugich powstał opisywany mod.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Droga ku wolności

Misja, w której docieramy do tajemniczej organizacji nazywanej Trasą.

Misja może rozpocząć się po wejściu do biura detektywistycznego Valentine'a i rozmowie z Ellie Perkins w Diamond City, pod koniec misji głównej „Klejnot wspólnoty". Twoim celem będzie docieranie do kolejnych punktów.

Fallout 4 - Myśliwy czy ofiara?

Zadanie, w którym dopadamy łowczego z cennym chipem.

Zadanie pojawi się w dzienniku po ukończeniu misji fabularnej o nazwie „Morze blasku". Pod jej koniec porozmawiasz z Virgilem - naukowcem, który uciekł z Instytutu. Dowiesz się od niego, że do bazy tej organizacji można dostać się tylko teleportem, a do tego potrzebny jest chip wszczepiany łowcom Instytutu.

Fallout 4 - Morze blasku

W tej misji głównej dotrzesz do naukowca, któremu udało się uciec z Instytutu.

To zadanie główne uruchomi się automatycznie po ukończeniu misji fabularnej o nazwie Niebezpieczne umysły, po tym, jak ze wspomnień Kellogga uda ci się wyciągnąć informacje na temat Virgila - naukowca, który zbiegł z Instytutu.

Fallout 4 - Niebezpieczne umysły

Misja, w której docieramy do wspomnień Kellogga i na swój sposób odnajdujemy syna.

Zadanie uruchomi się automatycznie po ukończeniu poprzedniej głównej misji o nazwie Dawni znajomi. Twoim celem będzie dotarcie do doktor Amari, którą spotkasz w lokacji Dobre Sąsiedztwo, a konkretnie w budynku o nazwie Zakamarek Pamięci.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Zaginiony patrol

Misja dla Bractwa Stali, w której sprawdzamy, co stało się z żołnierzami pewnego oddziału.

Misję zleci ci paladyn Danse (Mapa #1) po ukończeniu zadania Za czystość Wspólnoty (możliwe również, że wystarczy skończyć równoległą misję od Haylen - Kwatermistrzostwo). Dowódca poinformuje cię o zaginionym trzy lata temu patrolu i poprosi, abyś spróbował ustalić, co stało się ze zwiadowcami.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Galeria Pickamana

Misja, w której na zlecenie Hancocka sprawdzamy pewien budynek.

Zadanie to nie ma klasycznej nazwy - pojawi się dzienniku w zakładce „Różne" w trakcie pobytu w Dobrym Sąsiedztwie (może zostać dodane np. podczas wykonywania misji Srebrny Fantom). Na mapie na północny wschód od lokacji zostanie zaznaczona Galeria Pickmana, do której się udaj.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Podkop stulecia

Misja, w której włamujemy się do pewnego skarbca.

Zadanie pojawi się w dzienniku w zakładce „Różne", kiedy odwiedziesz Old State House w Dobrym Sąsiedztwie. Jest to miejsce, w którym przebywa burmistrz Hancock. Kiedy nieco pokręcisz się po budynku, to jeden ze strażników powie ci, że Bobby szuka ludzi do pracy.

Fallout 4 - Lista zadań dodatkowych

Alfabetyczny spis misji pobocznych - zerknij, czy zrobiłeś każde zadanie w grze.

Poniżej znajduje się spis zadań dodatkowych dostępnych w Fallout 4 w kolejności alfabetycznej. Z lewej strony znajduje się link prowadzący do zadania w poradniku, a z prawej jego typ - czy jest to np. zadanie dla którejś z frakcji czy zupełnie niezależna misja ("Różne").

Ciemniejsze noce - mod do Fallout 4

Noce w Fallout są za jasne? Ten mod to zmienia.

Każdy, kto grał w którąkolwiek grę Bethesdy, mógł spokojnie zakładać, że w Fallout 4 noce będą zbyt jasne. Tego samego doświadczyliśmy w poprzednich Falloutach i w Skyrimie. Jest to naturalna kolej rzeczy z racji tego, że chcemy podziwiać świat również kiedy zapadnie zmrok.

Kolorowe pustkowia - mod do Fallout 4

Mod zmieniający szarobure pustkowia, poprawiając ich wygląd efektami i kolorami.

Fallout 4 wydaje się zbyt mało kolorowy? Porównując go do poprzednich części jest najbardziej kolorową odsłoną serii. Mimo to, nadal zauważyć można rzeczy, które warto poprawić. To właśnie robi ten mod.

Modyfikacja udźwigu - mod do Fallout 4

Zmiana udźwigu postaci. Od małego zwiększenia, po kieszenie bez dna.

Nie da się ukryć, że seria Fallout to gry o zbieraniu przedmiotów. W Fallout 4 zbieractwo nabrało nowego wymiaru. Wraz z rozbudową systemu craftingu, modyfikacji broni i pancerza oraz po dodaniu możliwości budowy osady, każdy śmieć znalazł swoje zastosowanie.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Srebrny Fantom

Misja, w której wcielasz się w bohatera słuchowiska i rozliczasz się z bandytami.

W okolicy Stacji Park Street na północny wschód od Diamond City znajdziesz sygnał radia Srebrny Fantom. Włącz je w Pip-Boyu, a po chwili zadanie pojawi się w dzienniku. Twoim pierwszym celem będzie dotarcie do Kenta Conolly'ego. Znajdziesz go w lokacji Dobre Sąsiedztwo (Good Neihgboor), która zostanie zaznaczona na mapie.

Narzędzie konfiguracyjne - mod do Fallout 4

Program pomoże zmienić ustawienia, których nie udostępnia sama gra.

Narzędzie konfiguracyjne pozwoli zmienić kilka wartości, który nie pozwala zmodyfikować sama gra. Program nadpisuje pliki .ini i - co ważne - zmienia ich atrybut na „Tylko do odczytu”, przez co Fallout 4 nie przywróci własnych ustawień.

Fallout 4 - Najczęściej zadawane pytania

Sprawdź, jak rozbierać przedmioty na części, jak ustanowić linię zaopatrzeniową oraz gdzie poznać pierwszych kompanów i zdobyć potężnego kriolatora.

Poniżej prezentujemy jedne z najczęstszych pytań i odpowiedzi związanych ze światem Fallouta 4. Po więcej, bardziej szczegółowych informacji związanych między innymi z tworzeniem postaci, otwieraniem zamków czy włamywaniem się do komputerów, zapraszamy do innych działów naszego poradnika.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Złocony pasikonik

Śledztwo detektywistyczne związane z tajemniczą figurką.

Misję rozpoczniesz w biurze detektywistycznym Valentine'a po przeczytaniu akt Marty'ego Bullfincha i wysłuchaniu holotaśmy z nim związanej - zostanie dodana do Pip-Boya po zabraniu akt. Możliwe, że zadanie stanie się dostępne dopiero po wypełnieniu innej misji detektywistycznej (np. Jak kamień w wodę).

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Jak kamień w wodę

Misja, w której prowadzimy śledztwo w sprawie zaginionej osoby.

Misja pojawi się w dzienniku po dotarciu do biura detektywistycznego Nicka Valentine'a, którego i tak spotkasz podczas jednej z misji w kampanii fabularnej. Po odwiedzeniu biura w Pip-Boyu pojawi się informacja, abyś przejrzał dokumenty znajdujące się w agencji i zajął się sprawami.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Więc chodź, pomaluj mi miasto

A świat się zarumieni... gdy pomożesz malarzowi Abbotowi odmalować ścianę.

Misja może pojawić się w dzienniku po rozmowie z braćmi Bobrow w ich barze. Otrzymasz informację, aby porozmawiać z Abbotem, zajmującym się malowaniem ściany w Diamond City. Gdybyś miał problemy ze znalezieniem go za dnia, to spróbuj w nocy.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Zagrywka na lewe pole

Misja, w której pomagamy zdobyć relikwie baseballu nietuzinkowemu fanowi.

Misję możesz rozpocząć u handlarza Moe, przebywającego na bazarze w Diamond City, do którego docierasz w ramach zadania fabularnego Klejnot wspólnoty. Można łatwo go poznać po sportowym stroju baseballowca. Powiedz mu, że szukasz pracy, a Moe z chęcią zleci ci pewne zadanie.

Zestaw surowców do budowy - mod do Fallout 4

Wszystko o modyfikacji: aktualna wersja, opis i instrukcja instalacji.

Fallout 4 to gigantyczna gra. Oddaje w nasze ręce wspaniałą przygodę, możliwość zwiedzania zrujnowanego wojną świata, rozbudowany systemu craftingu i budowania swoich osiedli. Do tego ostatniego potrzebujemy jednak masę śmieci, a nie każdemu chce się je zbierać po mapie i traktuje ten element gry bardziej jako ciekawostkę, niż coś znaczącego.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Zmutowany kwiat paproci

Misja, w której dostarczamy pewną roślinę Solomonowi, sprzedawcy medykamentów w Diamond City.

Misję tą możesz otrzymać po rozmowie z Solomonem przebywającym na bazarze w Diamond City. Jest to jeden z handlarzy zajmujący się sprzedażą chemikaliów i narkotyków. Porozmawiaj z nim na temat zadania, a ten poprosi cię o przyniesienie zmutowanego kwiatu paproci.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Historia stulecia

Zadanie dodatkowe, w którym udzielamy wywiadu dziennikarce Piper.

Misję może zlecić ci dziennikarka Piper, którą poznasz przed wejściem do Diamond City. To właśnie jej pomagasz dostać się do miasta. Zamień z nią na miejscu kilka słów, a już po chwili w dzienniku pojawi się bieżące zadanie.

Fallout 4 - Dawni znajomi

Misja główna, w której docieramy do zabójcy żony głównego bohatera.

Zadanie aktywuje się automatycznie po przeszukaniu domu Kelloga w ramach misji głównej o nazwie W pogoni za tropem. Po tym, jak dasz powąchać cygaro Ochłapowi, ten wyczuje trop. Zacznij więc za nim iść.

Fallout 4 - W pogoni za tropem

Misja, w której poszukujemy porywacza naszego syna.

Zadanie aktywuje się po ukończeniu poprzedniej misji głównej o nazwie - Detektyw o stalowym sercu. Wróć do biura detektywistycznego w Diamond City i usiądź na fotelu przy biurku Valentine'a, po czym rozpocznij z nim rozmowę.

Fallout 4 - Detektyw o stalowym sercu

Misja główna, w której odnajdujemy Valentine'a - człowieka mogącego pomóc nam odnaleźć syna.

Zadanie pojawi się w dzienniku automatycznie pod koniec zadania fabularnego Klejnot wspólnoty. W trakcie rozmowy z Ellie Perkins w agencji detektywistycznej dowiesz się, że zaginął jej szef detektyw Valentine. Powiedz, że zajmiesz się sprawą, dzięki czemu rozpoczniesz misję.

Fallout 4 - Klejnot wspólnoty

Misja głównej, w której poszukujemy osoby mogącej pomóc nam w odnalezieniu syna.

Zadanie włączy się automatycznie w trakcie wykonywania innej misji głównej o nazwie „Gdy wzywa wolność". Pojawi się ono w dzienniku po oczyszczeniu miasta z bandytów i potwora (Szpona Śmierci) w trakcie rozmowy z Prestonem (Mapa #1).

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Kwatermistrzostwo

Misja dla Bractwa Stali, w której odszukujemy cenne artefakty.

Jest to jedno z zadań wykonywanych dla Bractwa Stali. Zleca ci je Haylen na posterunku policji w Cambridge w ramach innej misji - Semper Invicta. Twoim celem będzie odszukanie wskazanych przez nią artefaktów znajdujących się w Zajezdni Floty Szalonych Dostaw na północnym zachodzie.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Semper Invicta

Zadanie dla Bractwa Stali, w którym musisz zyskać zaufanie Rhysa i Haylen.

Misję tak pojawi się w twoim dzienniku, jeśli po wykonaniu zadania „Do broni!" przystaniesz na propozycję paladyna Danse'a i wyrazisz chęć przyłączenia się do Bractwa Stali. Jeśli się na to zdecydowałeś, to wróć na posterunek policji w Cambridge, gdzie pomagałeś paladynowi i jego oddziałowi odeprzeć atak zdziczałych ghuli.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Za czystość Wspólnoty

Misja dla Bractwa Stali, w której oczyszczasz z ghuli lokalną stację metra.

Misja zlecana przez Bractwo Stali w trakcie innego zadania o nazwie Semper Invicta. Otrzymasz je przez nieufającego ci Rhysa na posterunku policji w Cambridge. Mężczyzna poprosi cię, abyś oczyścił z wrogów stację College Square - lokację znajdującą się nieco na północ od posterunku.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Do broni!

Pomagamy jednemu z żołnierzy Bractwa Stali zdobyć ważny komponent.

Zadanie aktywuje się automatycznie w trakcie misji „Wsparcie ogniowe" po zapewnieniu paladyna Danse'a przebywającego przy posterunku policji w Cambridge o tym, że mu pomożesz.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Wsparcie ogniowe

Pomagamy oddziałowi Bractwa odeprzeć atak dzikich ghuli.

Nieco na południe od fabryki samochodów Corvega otrzymasz informację o audycji radiowej na częstotliwości wojskowej AF95. Wybierz w Pip-Boyu zakładkę „Radio" i wybierz odpowiednią stację. Usłyszysz wzywanie o pomoc potrzebnej na posterunku policji w Cambridge na południe od twojej pozycji.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Pierwszy krok

Misja, w której pomagamy osadnikom pozbyć się bandytów.

Misja stanie się dostępna po ukończeniu zadania głównego o nazwie „Gdy wzywa wolność". Po dotarciu do Sanktuarium Preston (Mapa #1) powie ci o problemach okolicznych osadników i poprosi, abyś pomógł im w walce z bandytami. Jeśli chcesz to uczynić, to zgódź się na udzielenie im wsparcia.

Fallout 4 - Zadanie dodatkowe: Sanktuarium

Misja poboczna, w której rozbudowujemy i wzmacniamy naszą pierwszą osadę.

Zadanie możesz rozpocząć po dotarciu do Sanktuarium w ramach misji głównej o nazwie „Gdy wzywa wolność". Po zakończeniu rozmowy z Prestonem podejdź do Sturgesa i wypytaj o możliwość udzielenia mu pomocy. Mężczyzna powie ci, że cały zespół jest wykończony i przydałoby się w końcu stworzyć miejsce, w którym mogliby normalnie funkcjonować.

Fallout 4 - Gdy wzywa wolność

Misja główna: docieramy do pierwszych ocalonych i tworzymy nową osadę.

Misja aktywuje się automatycznie po ukończeniu zadania „Powrót z przeszłości", a konkretnie po dotarciu w Concord w pobliże Muzeum, gdzie trwa wymiana ognia między obrońcami i bandytami.

Fallout 4 - Hakowanie i otwieranie zamków

Zobacz, jak uzyskać dostęp do zamkniętych lokacji i zabezpieczonych wiadomości.

Otwieranie zamków oraz zdolność włamywania się do komputerów są jednymi z ważniejszych czynności w świecie Fallouta 4. Dzięki nim możesz dotrzeć do wielu niedostępnych z początku miejsc, oferujących często prawdziwe skarby. Hakowanie komputerów zapewnia zresztą nie tylko dostęp do nowych lokacji, ale także do informacji pozwalających lepiej zrozumieć świat gry. Poniżej znajdują się szczegółowe opisy obydwu czynności.

Fallout 4 - Figurki: lokalizacja i mapy

Zobacz, gdzie szukać zabawkowych Pip-Boyów podnoszących statystyki postaci.

Figurki to specjalna odmiana znajdziek w Fallout 4. Ich zbieranie pozwala zwiększać statystyki postaci - podniesienie każdej z dodaje punkt do wybranego atrybutu lub zdolności. Poniżej znajduje się lista figurek do zdobycia z opisem, gdzie ich szukać.

Fallout 4 - Powrót z przeszłości

Misja główna: opuszczamy kryptę i... poznajemy pieska!

Po przebudzeniu w kapsule i opuszczeniu jej, skieruj się w prawo. Rusz wzdłuż korytarza i otwórz drzwi na końcu. W dalszej części możesz otworzyć metalowe drzwi z lewej i skorzystać z komputera. Z informacji dowiesz się, że wszyscy zahibernowani w komorach nie żyją. Wróć na główny korytarz i przejdź przez drzwi z prawej.

Fallout 4 - Prolog

Misja główna: rozpoczynamy przygodę w postnuklearnym świecie.

Zaczynasz w swoim domu przed lustrem w łazience. W tej sekwencji możesz wybrać czy chcesz grać mężczyzną czy też kobietą. Przy pomocy klawiszy wyświetlonych na dole ekranu możesz decydować między innymi o wyglądzie twarzy, kolorze skóry oraz wielu innych detalach dotyczących np. wielkości ust. Po skończeniu kreacji postaci możesz rozejrzeć się po domu i wchodzić w interakcję z niektórymi obiektami oraz swoim synem Shaunem.

Fallout 4 - Osada, rozbudowa i rozwój

Co warto wiedzieć o osadach i jak nimi zarządzać.

W Fallout 4 istnieje możliwość rozwoju i rozbudowy osady, co powinno ucieszyć zwłaszcza graczy lubiących zbierać różne rzeczy i elementy rozsiane po całym świecie gry. Dzięki nim można od teraz wznosić budynki i rozwijać osady.

Fallout 4 - Broń, modyfikacje i ulepszenia

Wszystko, co warto wiedzieć o broni.

Poniżej przedstawiliśmy kilka porad związanych z modyfikowaniem i ulepszaniem broni. Warto zaznajomić się z tymi opcjami, ponieważ umożliwiają stworzenie oręża o lepszych parametrach związanych między innymi z wagą broni, jej celnością, zasięgiem czy wartością.

Fallout 4 - Początek: Szybka podróż, VATS, Pip-Boy

Szybkie podpowiedzi na początek przygody.

Poniższe porady ułatwią ci przetrwanie w świecie Fallouta 4 oraz zrozumienie mechaniki rządzącej grą. Wskazówki skupiają się na najważniejszych elementach, których poznanie pozwoli ci bardziej cieszyć się przygodą na pustkowiach.

Fallout 4 - Tworzenie postaci

Porady, jak odpowiednio stworzyć własnego bohatera.

Fallout 4 rozpoczyna się od konwersacji głównego bohatera ze współmałżonkiem. To właśnie w tym momencie określasz wygląd oraz cechy prowadzonej przez siebie postaci. Poniżej znajdziesz informacje związane z tworzeniem nowego bohatera.

Fallout 4 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik, opis przejścia, zadania poboczne i mapy.

Witamy w poradniku i solucji do gry Fallout 4. Ta obszerna publikacja zabierze nas w świat pełen przygód, wyborów, walki i eksploracji. W naszym opracowaniu znajdziesz kompletny opis przejścia wszystkich misji i zadań pobocznych. Znajdą się tutaj także mapy, porady dotyczące rozwoju bohatera, sekrety świata gry i wiele, wiele więcej.