Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fortnite - szybki EXP: jak szybko levelować

Oraz jak włączyć Superdoładowanie.

PD w Fortnite (zwane też XP lub expem) służy do osiągania kolejnych poziomów Karnetu Bojowego. Im wyższy poziom, tym więcej nagród możesz w nim wykupić, wydając Gwiazdki Bojowe.

Istnieje sporo metod na szybkie PD w Fortnite, wliczając w to tzw. farmy expa. Doświadczenie można zdobywać zarówno w trybie battle royale, jak i trybie Kreatywnym oraz w Ratowaniu Świata.


Na tej stronie:

Szybkie odpowiedzi:

Porady do konkretnych trybów:


Jak zdobywać XP i poziomy w Fortnite

Mapy z trybu kreatywnego były kiedyś najlepszym sposobem na szybkie i łatwe zdobycie XP do Karnetu Bojowego, ale zostały znacznie osłabione w ostatnich aktualizacjach. Mapy stworzone przez graczy nadal mogą być dobrym sposobem na zdobycie PD, jeśli są używane równocześnie z poniższymi metodami:

1. Regularnie graj we wszystkie tryby

Najszybszym sposobem na zdobycie XP w Fortnite i podniesienie poziomu Karnetu Bojowego jest ukończenie codziennych, tygodniowych, specjalnych i sezonowych wyzwań przy jednoczesnym docieraniu do maksymalnego pułapu XP w trybach Ratowanie Świata i Kreatywnym każdego dnia.

Codzienne osiąganie maksymalnych pułapów XP w trybach Kreatywnym i Ratowaniu Świata gwarantuje ci zdobycie 10 poziomów Karnetu Bojowego każdego dnia. To PD, w połączeniu z codziennymi i sezonowymi wyzwaniami, pozwoli ci bardzo szybko osiągnąć poziom 200., bez konieczności kupowania kolejnych poziomów za V-dolce.

Ratowanie Świata trzeba co prawda zakupić, ale wydajemy pieniądze tylko raz. Dostęp do trybu kosztuje ok. 80 zł, ale czasami w sklepie w grze możesz znaleźć pakiety obniżające jego cenę do ok. 60 zł. Po kupnie, uzyskasz dostęp do potencjalnych 600 000 punktów XP dziennie. Jeśli dużo grasz w Fortnite, zakup Ratowania Świata na pewno będzie opłacalny.

2. Wchodź ze wszystkim w interakcję

Chociaż wykonywanie prostych czynności, takich jak otwieranie skrzynek, eliminowanie graczy, zbieranie znalezionych przedmiotów i przetrwanie Kręgu Burzy, nie nagradza wieloma punktami XP, to z czasem kumuluje całkiem sporą jego ilość.

Otwieraj więc wszystkie skrzynie, pudełka z amunicją i zrzuty zaopatrzenia, na które się natkniesz. Rozmowy z postaciami, łowienie ryb, zabijanie różnymi rodzajami broni i granie z przyjaciółmi to tylko niektóre sposoby na zdobycie jak największej ilości PD z każdego meczu battle royale.

3. Kupuj poziomy Karnetu za pomocą V-dolców

Jeśli nie masz czasu zdobywać dużo XP w Fortnite, możesz kupić nawet 100 poziomów Karnetu Bojowego każdego sezonu. Każdy poziom kosztuje 150 V-dolców, ale nie powinieneś kupować od 12 do 24 poziomów, jeśli po raz pierwszy kupujesz poziomy w sezonie.

Koszt pierwszego zakupu 25 poziomów Karnetu jest obniżony, co oznacza, że wydasz więcej V-dolców za mniej poziomów, jeśli kupisz od 12 do 24 poziomów za pierwszym razem (innymi słowy, taniej wyjdzie kupić 25 poziomów niż 12, 13, 14... lub 24 poziomy).

V-dolce zdobywamy poprzez awans w Karnecie Bojowym i wykonywanie zadań w trybie Ratowania Świata. Możesz je też kupić za pieniądze, przechodząc do zakładki V-dolce na głównym ekranie gry.

Ceny przedstawiają się następująco:

 • 1000 V-dolców: 27,99 zł
 • 2800 V-dolców: 70,99 zł
 • 5000 V-dolców: 113,29 zł
 • 13 500 V-dolców: 283,49 zł

4. Graj podczas wydarzeń zwiększających XP

Weekendy z levelowaniem mocy i podwójnym XP nie są już tak częste jak kiedyś. Jeśli jednak już się pojawią, warto wziąć w nich udział. Podobnie jak w przypadku Superdoładowania, zwiększa się podczas nich ilość PD zdobywanego za wykonywanie zwykłych zadań, takich jak otwieranie skrzyń, przeszukiwanie pudełek z amunicją czy przetrwanie Kręgu Burzy.

Nie powinieneś polegać w całości na levelowaniu mocy i weekendach z podwójnym XP, ale kiedy już się trafią, są skutecznym sposobem na szybkie zdobywanie poziomów w Fortnite.


Jak włączyć Superdoładowanie PD

Superdoładowanie to specjalny tryb PD, podczas działania którego otrzymujesz podwójną ilość XP. Aktywuje się ono, gdy nie wykonujesz regularnie codziennych zadań.

Superdoładowanie trwa, dopóki nie osiągniesz pułapu doświadczenia, ustalonego na nieco ponad 300 000 XP. Twój pasek XP będzie wskazywał, kiedy masz Superdoładowanie, a punkty zdobywane za wykonywanie zadań będą miały kolor pomarańczowy, a nie fioletowy.

Im bliżej jesteś górnej granicy, tym mniej XP zdobędziesz w trakcie Superdoładowania. Po osiągnięciu tego limitu, wrócisz do regularnego zdobywania punktów XP za wykonywanie takich czynności jak otwieranie skrzyń z amunicją czy zbieranie znalezionych przedmiotów. Jeżeli następnie znów będziesz pomijał wyzwania codzienne, Superdoładowanie XP aktywuje się ponownie, aż do osiągnięcia kolejnego pułapu 300 000 XP.

Zadania codzienne wciąż są bardziej opłacalne niż Superdoładowanie, bo możesz za nie zyskać nawet 45 tys. XP, ale Superdoładowanie to dobry sposób na nadrobienie zaległości, jeśli chcesz odpocząć od gry lub nie masz ochoty logować się codziennie.


Szybkie XP w trybie Battle Royale

Istnieją różne metody zdobywania XP w Fortnite, ale najłatwiejszym i najbardziej niezawodnym jest regularne rozgrywanie meczów Battle Royale i wykonywanie wyzwań w ramach tego trybu.

Bez względu na to, w którym momencie sezonu dołączysz do gry, możesz zdobywać duże ilości XP za ukończenie wyzwań w tych seriach zadań:

 • Rebelia
 • Codzienne
 • Sezonowe
 • Kamienie milowe

Najlepszym sposobem na szybkie zdobycie dużej ilości XP w Battle Royale jest branie udziału we wszystkich cotygodniowych zadaniach sezonowych i specjalnych wyzwaniach. Świetnie nabijają one poziom, ponieważ ich ukończenie zajmuje bardzo mało czasu, biorąc pod uwagę ilość XP, które za nie otrzymujesz.

Zadania sezonowe i Rebelii

Wyzwania specjalne zwykle zmieniają się w zależności od sezonu. W przypadku 2. sezonu 3. rozdziału, ukończenie każdego zadania Rebelii gwarantuje zdobycie 23 tys. XP, co daje w sumie co najmniej 184 tys. XP tygodniowo.

W chwili pisania tego tekstu, każde zwykłe tygodniowe wyzwanie sezonowe nagradza cię 20 tys. XP, co daje w sumie co najmniej 140 tys. każdego tygodnia.

Oznacza to, że w ciągu jednego sezonu możesz zdobyć co najmniej 3,8 miliona XP za ukończenie każdego wyzwania sezonowego i wyzwania Rebelii. To aż 52 poziomów, a więc odblokowanie ponad połowy Karnetu Bojowego.

Zadania dzienne

Ukończenie trzech codziennych wyzwań da ci 48 tys. XP. Możesz ukończyć dodatkowe wyzwania dzienne za 1 tys. XP każde, ale tak naprawdę warto ukończyć tylko trzy, aby otrzymać bonusowe XP.

Jeśli każdego dnia podczas trwania sezonu wykonasz trzy codzienne zadania, zdobędziesz nieco ponad 3,6 miliona XP, co odpowiada 48 poziomom Karnetu Bojowego.

Ukończenie trzech codziennych zadań i każdego cotygodniowego wyzwania pozwoli ci zdobyć co najmniej 100 poziomów, co oznacza odblokowanie wszystkich kart Karnetu. Za każde ukończone zadanie dzienne otrzymujesz nowe, więc postaraj się ukończyć wszystkie łatwe zadania, takie jak otwieranie skrzynek z amunicją czy ślizganie się przez określoną odległość.

Kamienie milowe

W Fortnite znajduje się 19 zadań związanych z osiąganiem konkretnych celów w różnych obszarach gry:

 • Złap ryby
 • Zrealizuj zlecenia na graczy
 • Zjedz zdobyte przedmioty
 • Zadawaj obrażenia siłom UR
 • Zadawaj obrażenia przeciwnikom
 • Zadawaj obrażenia przeciwnikom w czołgu, artylerii lub wieżyczce
 • Zniszcz struktury
 • Zniszcz drzewa
 • Eliminacje
 • Uderzaj w słabe punkty
 • Otwórz skarbce
 • Zakończ mecz w pierwszej dziesiątce
 • Przywróć kolegów z drużyny do meczu
 • Przywracaj zdrowie
 • Przeszukaj skrzynie lub pudełka z amunicją
 • Wydawaj sztabki
 • Podziękuj kierowcy busa
 • Pokonaj odległość w pojeździe
 • Rób zakupy w automatach

Każda kategoria składa się z 20 etapów, a za każdy zrealizowany etap otrzymasz 7 tys. XP. W sumie daje to 140 000 XP za każdą linię zadań i nieco ponad 2,6 miliona XP, jeśli wszystkie 19 zostanie w pełni ukończonych.

Większość z tych zadań wykonasz oczywiście nieświadomie, w trakcie zwykłych rozgrywek. Jeżeli jednak wciąż brakuje ci PD, możesz spróbować wykonać je umyślnie.

Dodatkowe źródła XP

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze najbardziej „pasywne” XP, które otrzymujesz za samo uczestnictwo w meczach Battle Royale. Otrzymasz 80 punktów XP za dotarcie do pierwszej 50, pierwszej 25 i pierwszej 10 graczy. Zwycięstwo w trybie Royale również daje 80 XP i jest jednym ze sposobów na zdobycie Korony Zwycięzcy, która zwiększa liczbę punktów XP za wykonywanie akcji w następnym meczu.

Inne działania, które dają XP w meczach Battle Royale, to m.in.:

 • Otwieranie zwykłych skrzyń - 140 XP
 • Otwieranie zwykłych skrzyń z amunicją - 100 XP
 • Wyeliminowanie gracza - 150 XP
 • Przetrwanie kręgu burzy - 140 XP
 • Łowienie ryb - 80 XP
 • Zbieranie przedmiotów do jedzenia - 25 XP

Odkrywanie nowych punktów orientacyjnych (szare obszary na mapie Fortnite) daje od 1000 do 4000 punktów XP, a zdobycie Celów kariery (np. wygranie pierwszego meczu, realizacja celu na gracza, eliminacje graczy konkretną bronią) daje zwykle kilkaset punktów XP.

Grając w grupie, możesz zdobyć jeszcze więcej nagród za cele, np. obronę kolegów z drużyny, za których wyznaczono nagrodę, lub ich ożywienie.

Podsumowując, aby zebrać jak najwięcej XP w battle royale:

 • Wykonuj jak najwięcej wyzwań
 • Graj ze znajomymi
 • Wchodź w interakcję ze wszystkimi przedmiotami
 • Staraj się zajmować wysokie miejsca w meczach

Szybkie XP w trybie Kreatywnym

Chociaż nie można już polegać Trybie Kreatywnym tak jak kiedyś, nadal jest to niezły sposób na darmowe XP, a staje się skuteczniejszy, kiedy odwiedzasz różne mapy, nie tylko te popularne.

Kreatywne mapy w Fortnite były kiedyś bardzo łatwym sposobem na szybkie zdobywanie poziomów, ponieważ można było zarobić dużo XP po prostu... nic nie robiąc, a konkretnie korzystając z tzw. XP glitchy.

System XP został jednak zmieniony wkrótce po wprowadzeniu urządzeń Accolades. Urządzenia te są umieszczane na mapach przez ich twórców i ustawiane tak, aby nagradzać graczy bardzo małymi, małymi, średnimi, dużymi lub bardzo dużymi ilościami XP po wykonaniu przez nich określonych zadań.

Jednak głównym powodem, dla którego exploity XP w trybie Kreatywnym nie działają tak dobrze jak kiedyś, jest to, że im więcej osób aktywuje urządzenie Accolades na danej mapie, tym mniej punktów XP jest przyznawanych odwiedzających ją graczom.

 • Jeśli kod mapy z łatwym sposobem na zdobycie XP stanie się zbyt popularny, siłą rzecz więcej osób będzie grało na tej mapie, a więc i aktywowało urządzenia Accolades, co zmniejszy ilość zdobywanego XP dla każdego gracza na tej mapie
 • Ponadto im więcej grasz na danej mapie z trybu Kreatywnego, tym mniej otrzymujesz punktów XP. Tak więc popularna mapa, na której często grasz, z czasem będzie dawać coraz mniej punktów XP za wykonywanie tych samych zadań

Istnieje również tzw. „miękki limit” Kreatywnego XP, który pojawia się po zdobyciu około 200 000 XP z aktywacji urządzeń Accolades na dowolnej mapie Kreatywnej w ciągu jednego dnia. Co prawda nie przestaniesz zdobywać XP z gry w trybie Kreatywnym, ale będzie ono przyznawane w znacznie mniejszym tempie. Limit ten zostanie zresetowany po odświeżeniu Sklepu z przedmiotami o godz. 2:00 w nocy polskiego czasu.

Z powodu ostatnich zmian, nie ma idealnego sposobu na zdobywanie XP w trybie Kreatywnym, jednak mapy typu deathrun/parkour to jedne z najłatwiejszych światów do szybkiego zdobycia dużej ilości XP, ponieważ nie wymagają one walki.

 • Tego typu mapy możesz znaleźć w zakładce „Odkrywaj” lub znaleźć kody w sieci. Pamiętaj jednak, że im bardziej popularny jest kod, tym mniej XP otrzymają wszyscy grający na danej mapie
 • Aby temu zapobiec, graj na mapach, które stanowią pewne wyzwanie lub których ukończenie zajmuje trochę czasu (np. deathrun z 500+ poziomami). Zazwyczaj mniej osób bierze w nich udział i aktywuje urządzenia Accolades, więc otrzymasz więcej XP

Szybkie XP w trybie Ratowanie Świata

Aby zdobyć XP z Ratowania Świata w Fortnite, musisz najpierw zakupić ten tryb. Jest on częścią pojawiającego się regularnie pakietu dodatków, który zawiera także skina, przedmioty kosmetyczne i zestaw misji, za które można zdobyć do 1500 V-dolców. Obecny pakiet nosi nazwę „Mecha Tatko” i kosztuje 56,79 zł.

Po zakupie pakietu otrzymasz dostęp do Ratowania Świata na stałe i będziesz mógł zacząć grać w różne tryby gry, aby zdobyć XP do Karnetu Bojowego. Codziennie możesz tam zdobyć do 600 000 XP, przy czy jest to dzienny limit.

Licznik resetuje się po odświeżeniu Sklepu z przedmiotami o godz. 2:00 w nocy polskiego czasu.

W Ratowaniu Świata jest wiele trybów gry, a ilość zdobywanego dzięki XP zmienia się wraz z kolejnymi aktualizacjami. Obecnie najlepsze tryby gry, w których można zdobyć PD Karnetu Bojowego, to (nazwy oryginalne):

 • Inferno (Dungeon)
 • Ride the Lightning
 • The Crypts (Dungeon)
 • The Lab

Poziom trudności misji nie ma znaczenia, więc graj na najłatwiejszym trybie, jeśli zależy ci wyłącznie na PD.

W przeciwieństwie do trybu Kreatywnego, ilość XP, które otrzymasz z każdego trybu i poziomu w Ratowaniu Świata, nie zmniejsza się, im więcej w niego grasz, więc możesz trzymać się kilku trybów lub poziomów, w których czujesz się pewnie.

Powodzenia w szybkim zdobywaniu poziomów w Fortnite!

Spis treści: Fortnite - rozdział 3, sezon 2: poradnik i najlepsze porady

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze