Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Final Fantasy 15 - awansowanie i rozwój postaci

Zdobywanie doświadczenia, nowych poziomów i umiejętności.

Jak w każdej grze RPG, tak i w serii Final Fantasy, zdobywanie nowych poziomów doświadczenia jest kluczowym elementem rozgrywki. Cała mechanika rozwijania postaci nie zbyt skomplikowana i nie odbiega od klasycznych rozwiązań. Polega - w gruncie rzeczy - na zdobywaniu doświadczenia, które przekłada się na osiąganiu nowych poziomów, za które to z kolei otrzymujemy punkty umiejętności (Ability Points - AP).

Te wykorzystujemy do wykupowania nowych zdolności. W ten sposób rozwijamy naszych bohaterów. Ze względu na to, że nie będziemy w stanie wykupić wszystkich talentów, musimy mądrze je wybierać, determinując, w którym kierunku chcemy rozwijać postać.


Doświadczenie, zdobywanie nowych poziomów doświadczenia, Ability Points (AP)

Dzięki Ability Points (AP) wykupujemy umiejętności, których listę znajdziemy w menu głównym gry (main menu), opcja ASCENSION. Zdolności są posegregowane w ośmiu kategoriach: magic (magia), recovery (regeneracja), techniques (techniki), combat (walka), teamwork (praca zespołowa), stats (atrybuty), exploration (eksploracja), wait mode. Każda z nich odpowiada innym zdolnościom.

Niektóre z nich odnoszą się do poszczególnych towarzyszy (najczęściej do Noctisa), ale część z nich wpływają na wszystkich członków drużyny. Jeśli chcemy wykupić daną zdolność, musimy zainwestować określaną ilość AP. Każdy talent ma inną wartość. Rozpiętość pomiędzy poszczególnymi wartościami jest znaczna, gdyż najtańsza umiejętność kosztuje zaledwie 6 AP, a najdroższa aż 999.

Ability Points zdobywamy, gdy osiągamy nowy poziom doświadczenia. Aby awansować, musimy zbierać punkty doświadczenia (EXP). Uzyskujemy je w ramach wykonywania zadań (głównych i pobocznych) oraz po walce, gdy pokonamy przeciwników. Punkty doświadczenia otrzymujemy jeszcze w innych sytuacjach, na przykład podczas rozmów z postaciami niezależnymi, kiedy wybierzemy odpowiednią kwestię dialogową.

Informację o aktualnym stanie punktów doświadczenia (EXP) oraz ilości doświadczenia - której brakuje, by wejść na kolejny poziom - znajdziemy w menu głównym gry (main menu), do którego przechodzimy za pomocą klawisza: Tab (na PC), przycisku: touch pada (na PS4) lub przycisku podglądu (XBO). W tym miejscu możemy również sprawdzić aktualny poziom (level) naszych postaci oraz maksymalną wartość punktów życia, a także ilość punktów magii (MP) - w przypadku Noctisa.

Zdobywanie nowych poziomów doświadczenia nie dzieje się automatycznie. Nowe poziomy, a co za tym idzie Ability Points, uzyskujemy tylko podczas nocowania. W tym celu należy rozbić obóz, wykupić nocleg w hotelu lub w innym miejscu do tego przeznaczonym.

Podczas nocowania zostają podliczone wszystkie punkty doświadczenia, które uzyskaliśmy od ostatniego noclegu. Jeżeli ilość zarobionych punktów jest odpowiednia, to możemy wejść na nowy poziom doświadczenia, i otrzymać AP, za które możemy wykupić nowe umiejętności.

Ekran zdobywania nowych poziomów doświadczenia jest dostępny podczas nocowania.


Warto zwrócić uwagę na współczynnik (mnożnik punktów doświadczenia), podczas gdy wybieramy nocleg. Im jest on wyższy, tym większy bonus do zdobytych punktów doświadczenia otrzymamy. Na najlepsze współczynniki możemy liczyć w najdroższych pokojach hotelowych.

Co więcej, wraz ze awansowaniem na nowy poziom, wszystkim postaciom - Noctisowi, Gladiolusowi, Ignisowi i Prompto - zwiększa się maksymalna liczba punktów życia.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze