Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Final Fantasy 14 napędza wyniki Square Enix, Outriders nie spełniło oczekiwań

Japoński wydawca podsumowuje rok.

Square Enix zaprezentowało raport finansowy za miniony rok fiskalny, który zakończył się 31 marca. Wyniki firmy napędzało Final Fantasy 14, które zniwelowało gorsze rezultaty Outriders i Guardians of the Galaxy.

W omawianym okresie łączne przychody japońskiego wydawcy wyniosły 365,2 miliardów jenów, co jest wzrostem o 9,8 procent względem poprzednich dwunastu miesięcy. Zanotowano znaczny wzrost zysków - o 90 procent - do poziomu 51 miliardów jenów.

Duża część wyników to zasługa działu odpowiedzialnego za gry, którego sprzedaż netto i przychody operacyjne uplasowały się na poziomie odpowiednio 279,68 miliarda jenów (więcej o 6 proc.) i 58,96 miliardów jenów (16,7 proc.).

Wpływ na tak dobre rezultaty miał segment MMO, a konkretnie Final Fantasy 14 - nie tylko dzięki „znacznemu wzrostowi liczby płacących abonentów”, ale również premierze oczekiwanego wśród fanów rozszerzenia Endwalker.

Sukces sieciowej produkcji zniwelował słabsze wyniki pozostałych gier. Square Enix nie ukrywa, że w obszarze wysokobudżetowych tytułów (zwanym HD) doszło do spadków przychodów, choć w omawianym okresie firma wydała trzy pozycje - Outriders, Marvel’s Guardians of the Galaxy i Nier Replicant ver.1.22474487139.

Komunikat Japończyków wskazuje, że firma jest rozczarowana sprzedażą wymienionych tytułów, co pokrywa się z niedawnym oświadczeniem polskiego studia People Can Fly. Twórcy pierwszej ze wspomnianych pozycji sugerowali, że nie zwróciły się jeszcze koszty produkcji strzelanki.

Outriders chyba nie odniosło sukcesu

Trzeba jednak zaznaczyć, że Square Enix porównuje wyniki w minionym roku fiskalnym do okresu, w którym ukazało się Final Fantasy 7 Remake, czyli jedna z najbardziej oczekiwanych gier wydawcy z Kraju Kwitnącej Wiśni.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze