Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Fig nową konkurencją dla Kickstartera z możliwością inwestycji

Urquhart, Fargo i Schafer w zespole doradców.

Justin Bailey, były dyrektor operacyjny w studiu Double Fine, uruchomił nową platformę crowdfundingową - Fig to konkurencja dla Kickstartera, ale oferuje także możliwość inwestycji.

Pierwsza kampania to zbiórka na rzecz gry Outer Wilds - produkcji o „eksploracji, ciekawości, pieczeniu cukrowych pianek i odkrywaniu tajemnic kosmosu”. Gracze zwiedzają planetę i starają się badać inne, pobliskie ciała niebieskie.

Założyciel Fig ze wspierającymi go gigantami branży

Założyciele platformy podkreślają, że zaprojektowali ją tak, by zainteresowani nie mieli problemów ze znalezieniem niezbędnych informacji. Strona główna przypomina nieco Steama.

Dotacje na konkretne projekty związane są z różnymi nagrodami - tak jak w przypadku zbiórek na Kickstarterze. Dodatkową opcją dla tych, którzy chcą zapłacić więcej, jest możliwość poważnych inwestycji. W przypadku Outer Wilds minimum to tysiąc dolarów.

- Otrzymujesz procent zysków. Wszystko to wytłumaczymy jasno na stronie - powiedział Beiley w rozmowie z Polygonem.

- Reguły są niezmienne. Mamy oczywiście głównych inwestorów, a wszyscy pozostali będą działać na identycznych zasadach.

Warunkiem jest jednak spełnianie wymogów inwestora akredytowanego. Bailey zaznacza jednak, że twórcy Fig chcą to zmienić - po kilku kampaniach najchętniej otworzyliby możliwość inwestycji dla każdego.

Warto zaznaczyć, że w skład rady doradczej Fig wchodzą: Feargus Urquhart (prezes Obsidian), Brian Fargo (szef studia inXile) oraz Tim Schafer (założyciel Double Fine).

- Ten pomysł nie byłby dla mnie tak ekscytujący, gdyby chodziło tylko o akredytowanych inwestorów - stiwerdził Fargo. - Tu jednak każdy będzie mógł zainwestować. Nawet ludzie, którzy nie znają się na giełdzie i biznesie, ale znają się na grach. Będą w stanie włożyć własne środki w coś, co znajduje się w ich sferze komfortu.

Dzięki dodatkowym opcjom, jak zauważają doradcy, Fig może stać się platformą, która pomoże ufundować nie tylko tytuły o stosunkowo niedużych budżetach.

- Zawsze chciałem zrobić coś więcej z crowdfundingiem i pomóc go rozwijać - powiedział Tim Schafer. - By nie był tylko platformą dla mniejszych gier, ale też naprawdę sprawdzonym sposobem na fundowanie większych produkcji.

- Jeżeli, przykładowo, Outer Wilds okaże się ogromnym hitem i zarobi miliony, to ludzie, którzy pomogli ufundować projekt, powinni mieć szansę na uczestnictwo w tym sukcesie - dodał.

Nudzisz się? Zobacz także:

O autorze
Komentarze