Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 21 - kariera: rozwój i trening zawodników

Kondycja, skupienie, morale.

Na tej stronie przedstawiamy najważniejsze porady dotyczące rozwoju piłkarzy w trybie kariery FIFA 21. Rozwój zawodników jest nie tylko ważny, ale i opłacalny - możesz bowiem uczynić młodego zawodnika prawdziwą gwiazdą futbolu.

Opanowanie treningu i odpowiednie planowanie zapewni też twoim piłkarzom wystarczającą ilość energii oraz zagwarantuje zadowolenie z kariery w klubie.


Forma zawodników - kondycja, morale

Kondycja to aspekt, którego nie wolno ignorować w karierze FIFA 21. Zawodnicy bez kondycji nie pomogą drużynie - szybko się zmęczą i nie będą w stanie biec sprintem. Wzrośnie też ryzyko kontuzji, co wyłączy ich z gry na tygodnie lub miesiące.

Podczas meczu możesz wykonać tylko trzy zmiany, więc zawsze powinieneś dać graczom odpocząć i kontrolować pasek kondycji przed spotkaniem na murawie. Jeśli pasek energii jest tylko w połowie pełny, skorzystaj z ławki rezerwowych.

Planuj z wyprzedzeniem i oszczędzaj najlepszym graczom mniej istotnych spotkań, zachowując ich energię na kluczowe mecze. W takim przypadku trzy czwarte paska to absolutne minimum.

Jeśli jesteś aktywny tylko w lidze, twoi zawodnicy mają więcej czasu na regenerację, lecz jeśli spotkań jest więcej, zawsze powinieneś mieć dobrych zawodników na ławce.

Oprócz kondycji, w trybie kariery liczą się też morale. Tak jak w rzeczywistości, zawodnicy mają pewne oczekiwania względem swojej kariery w klubie. Jeśli rzeczywistość od nich odbiega, morale spada. Jeśli nie chcesz stracić piłkarzy, powinieneś dbać o ich zadowolenie, aby nie zechcieli odejść z klubu.

Aby podnieść ten współczynnik, po prostu pozwól im grać i chwal ich w rozmowie z prasą. Warto też negocjować odpowiednie kontrakty. Jeśli dasz zawodnikowi fałszywe nadzieje na rolę w drużynie, a potem nie dotrzymasz obietnic, ich morale będzie spadać.

Pamiętaj, że w przypadku, gdy trudno będzie dotrzymać obietnic, możesz renegocjować kontrakt lub sprzedać zawodnika.


Właściwe odpowiedzi w wywiadach

W FIFA 21 powracają wywiady i konferencje prasowe. Wypowiedzi, których podczas nich udzielisz, mają wpływ na zespół.

Decydując się na konkretne odpowiedzi, możesz zwiększyć morale całego zespołu. Jeśli pochwalisz konkretnego zawodnika, wpłyniesz z kolei na jego zadowolenie.

Nie ignoruj więc wywiadów i nie wybieraj losowych wypowiedzi, bo to dobre narzędzie do zarządzania morale.


Rozwój młodych piłkarzy w gwiazdy

Nie ma wątpliwości, że kupno popularnego piłkarza natychmiast pomoże zespołowi zwyciężać, jednak istnieje też tańszy i rozsądniejszy sposób.

Jeśli planujesz na dłużej zostać ze swoim zespołem, młode talenty będą świetnym wyborem. Spójrz na nasze strony o tej tematyce:

Oprócz skorzystania z naszych list, możesz też samemu szukać zawodników na rynku transferowym. Najlepiej sprawdzą się piłkarze bez klubu, maksymalnie 23-latkowie, z oceną ogólną co najmniej 70. Zawodników bez drużyny zdobędziesz bez opłaty transferowej, co jest dużym plusem.

Zwróć uwagę na wysoki potencjał, a powinieneś skorzystać na takich transferach. Jeśli z jakiegoś powodu zawodnik nie nada się do twojej drużyny po rozwoju, możesz go zawsze sprzedać, więc i tak zyskasz. Są to więc operacje o niskim ryzyku i potencjalnie dużym zysku.


Trening drużyny

Pomiędzy meczami, twoi zawodnicy mogą wziąć udział w sesjach treningowych. Ich rodzaj zależy od pozycji zawodników na boisku.

Udany trening poprawia zdolności zawodników, co wpływa na ich ocenę ogólną. Im skuteczniejszy trening, tym większy bonus.

Trening ma wpływ na trzy atrybuty każdego piłkarza: skupienie, kondycję i morale. Skupienie determinuje skuteczność w meczu, kondycja to ich energia, a morale, jak już wspomnieliśmy, to po prostu zadowolenie zawodnika.

Treningi możesz wykonywać sam - kierując zawodnikami - albo je symulować. Druga opcja jest oczywiście szybsza i wygodniejsza, ale symulowane rezultaty mogą być niskie. Musisz sam zadecydować, na czym bardziej ci zależy.

Powinieneś wykorzystywać okazję na przeprowadzenie treningu, bo ćwiczenia pomagają piłkarzom w rozwoju i mogą uczynić obiecującego młodego zawodnika prawdziwą gwiazdą futbolu.

Następnie: FIFA 21 - obrona, odzyskiwanie piłki: skuteczna defensywa

Spis treści: FIFA 21 - poradnik i najlepsze porady

Poprzednio: FIFA 21 - kariera: jak zdobyć pieniądze dla klubu

O autorze

Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Komentarze