Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 20 - skuteczna obrona

Jak odbierać piłkę i uniemożliwić strzelenie gola.

Witaj w poradniku o skutecznej obronie w FIFA 20. Nauczymy cię tutaj podstaw defensywy i pokażemy najlepsze sztuczki, dzięki którym z łatwością odzyskasz piłkę lub przynajmniej mocno utrudnisz przeciwnikowi przedostanie się do twojego pola karnego i strzelenie bramki.

Obrona w serii FIFA to zdecydowanie trudniejszy do nauczenia się aspekt gry. Wiele osób doskonale radzi sobie w ataku i zdobywa bramki, ale kiedy tracą piłkę, nie potrafią odpowiednio zareagować.

Obrona i odbiór piłki w FIFA 20 - porady ogólne

Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki odnośnie defensywy w FIFA 20. Przyswój te metody i stosuj je podczas każdego spotkania - to absolutne podstawy, gwarantujące wyniesienie gry na wyższy poziom.

Dla ułatwienia i przejrzystości ograniczyliśmy się do omawiania przycisków z kontrolera do PlayStation 4 - w innym wypadku należy użyć odpowiedników, znajdujących się naturalnie w tym samym miejscu.

 • Korzystaj z kontroli tempa, czyli tzw. dżokeja - kiedy przytrzymasz L2, twój zawodnik ugnie kolana i przyjmie pozycję defensywną. Poruszasz się wtedy nieco wolniej, ale bardziej precyzyjnie, a dodatkowo masz większą szansę na przejęcie podania lub zablokowanie strzału. To kluczowy mechanizm w FIFA 20, więc warto korzystać z niego jak najczęściej. Pamiętaj też, że masz możliwość wykonania szybkiego dżokeja - wystarczy dodatkowo przytrzymać sprint, czyli R2.
 • Zaletą dżokeja jest fakt, że piłkarz jest zawsze zwrócony w kierunku piłki. Dodatkowo, podejście do zawodnika będącego w posiadaniu futbolówki z włączonym dżokejem, automatycznie aktywuje próbę przejęcia.
 • Dżokej doskonale blokuje strzały na bramkę - jeżeli wiesz, że przeciwnik zbiera się do strzału, ustaw się na prawdopodobnym torze lotu piłki i przytrzymaj L2. Twój piłkarz automatycznie spróbuje wychwycić piłkę, przykładowo wysuwając się na bok lub wystawiając nogę. Pamiętaj jednak, żeby nie skupiać się tylko na zastawieniu bramki, zasłaniając też zawodników, którym przeciwnik może podać piłkę.
 • Nie bój się cofać w obronie - wysoki pressing nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Większość graczy czeka, aż zrobisz błąd, by móc cię ominąć sprytnym zwodem. FIFA 20 premiuje w obronie wyczekanie odpowiedniego momentu próby przejęcia piłki. Trzymaj się blisko oponenta, ale w takiej odległości, by móc cały czas podążać obok niego. Daj mu podejść do ciebie, zamiast od razu nacierać. Czekaj na jego niewłaściwy ruch, np. za dalekie odrzucenie piłki, i wtedy zaatakuj.
 • Przejmuj podania - podbieganie wprost na oponenta to najczęstszy błąd nowicjuszy. Zamiast tego staraj się przewidzieć, do kogo za chwilę przeciwnik może podać piłkę. Przełącz się na odpowiedniego piłkarza, stań na linii potencjalnego podania i aktywuj dżokeja. Dopiero z tej pozycji warto jest nacierać w kierunku piłki - wciąż przecinając linię podania.
 • Naucz się korzystać z prawego analoga przy przełączaniu zawodników - to porada, która pozwala w pełni wykorzystać technikę opisaną powyżej. Automatyczne przełączanie jest co prawda wygodne, ale samemu ustalając, nad którym piłkarzem chcesz przejąć kontrolę, możesz lepiej kryć graczy oponenta.
 • Zostaw obronę skrzydeł sztucznej inteligencji - SI doskonale poradzi sobie z przeszkadzaniem skrzydłowym w dośrodkowaniu lub zejściu w kierunku pola karnego. Przełącz się na zawodnika ze środka pola i pokryj ewentualnego odbiorcę podania lub dośrodkowania, wyjdziesz na tym znacznie lepiej.
 • Nie biegaj sprintem, kiedy nie jest to potrzebne - im wolniej się poruszasz, tym większa szansa na odebranie piłki. Gdy biegniesz, przeciwnik może podać komuś piłkę dosłownie między twoimi nogami albo minąć cię podstawowym zwodem.
 • Zawołaj pomoc - kiedy jesteś w defensywie, nad jednym z twoich zawodników możesz zauważyć szary wskaźnik. To twój drugi obrońca. Przytrzymaj R1, aby podbiegł do posiadającego piłkę gracza. Kierując pierwszym zawodnikiem ręczne, możesz „zamknąć” przeciwnika z jednej strony, ograniczając możliwość podania.

Jak działają w FIFA 20 pojedynki jeden na jednego

W FIFA 19 EA wprowadziło nowy system pojedynków ramię w ramię. Oblicza on, kto powinien wygrać piłkę, na podstawie kilku czynników. To, czy uda ci się przejąć w takiej sytuacji futbolówkę, zależy od:

 • cech piłkarza (np. siły, wagi)
 • rodzaju wykonywanej czynności (podanie, odbiór, wślizg)
 • pozycji względem piłki i oponenta (kąt, prędkość, pozycja ciała)

Najlepsze formacje defensywne

Dzięki możliwości dynamicznego ustalania taktyki, w FIFA 20 nie ma już jednej, najlepszej formacji obronnej. Przydaje się wiele układów, a dodatkowe warianty sprawiają, że można znaleźć odpowiedź na każdą sytuację. Mimo wszystko warto przyswoić kilka najważniejszych informacji.

 • Formacja typu 4-1-3-2 to świetna propozycja dla Bardzo defensywnego planu gry. Dzięki niej centralny pomocnik pomaga częściowo w obronie, odciążając defensywę. Rozważ też styl Cofnięty, który zachowuje formację zespołu, ale przesuwa go w kierunku twojej bramki. Napastnicy nie będą wtedy tak bardzo wybiegać do przodu, ale zdecydowanie wzmocnisz obronę.
 • W kontekście instrukcji wydawanych konkretnym zawodnikom, rozważ przypisanie funkcji Cofnij się podczas ataku do obrońców i pomocników.
 • Z defensywnym planem gry doskonale współgra formacja 4-3-3. Wybierz pressing jako defensywną taktykę - upewnisz się tym samym, że odpowiednio dużo zawodników cofa się w obronie.

Następnie: FIFA 20 - skuteczny atak: jak strzelać gole

Spis treści: FIFA 20 - poradnik i najlepsze porady

O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.

Komentarze