Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 18 - własna taktyka

Własne ustawienia taktyczne.

Na zachowanie piłkarzy na boisku wpływa bardzo dużo elementów. Głównym składnikiem jest formacja i ustawienie piłkarzy, ale niebagatelne znaczenie ma też dostosowanie prawidłowej taktyki. Nie musimy być jednak skazani na gotowe, przygotowane przez twórców schematy.

W oknie składu, bez względu na to czy grasz w karierę menadżera, czy może preferujesz tryby FUT, w piątej zakładce znajdziesz opcje taktyczne. Możesz tam zdecydować jak ma zachowywać się drużyna - czy stawiać ma na kontrataki, czy może skupić się na pressingu. Do wszystkich tych opcji masz dostęp z poziomu gry, naciskając krzyżak na padzie w górę lub w dół.

W tym miejscu nas interesuje jednak własne ustawienie - czyli ostatnia opcja ekranu taktyki - aby uniknąć sztywnej konfiguracji gotowych schematów. Widok własnej taktyki składa się z kilku suwaków, określających wiele aspektów rozgrywki. Warto zapoznać się z tym ekranem, także w przypadku graczy początkujących.

Widok na własne ustawienia taktyczne w FIFA 18.

Powyżej znajduje się przykład okna z własną taktyką. Wszystkie suwaki będą wyglądać inaczej w przypadku danego widoku taktycznego, czyli wspomnianych gry z kontry czy wysokiego pressingu, o których pisaliśmy w poprzednich akapitach. Jeśli chcesz podejrzeć jakie występują ustawienia na przykład przy posiadaniu piłki, wskaż tę opcję i naciśnij X/□.

Wróćmy jednak do widoku własnych ustawień, w których masz pełną dowolność konfiguracji wszystkich aspektów. Suwaki podzielone są na trzy grupy: konstruowania akcji, stwarzania szans i obrony. Poniżej postaramy się opisać pokrótce wszystkie dostępne opcje i ich wpływ na rozgrywkę.

Tempo ma oczywiście wpływ na szybkość poruszania się piłkarzy.

  • Nie opłaca stosować się wysokiego tempa w przypadku drużyn słabszych - zawodnicy będą się szybko męczyć i nie dograsz meczu do końca na wysokim poziomie.
  • Spowoduje to także zwiększenie ryzyka poniesienia kontuzji w przypadku wyczerpanych zawodników.

Podania z kolei mają określać jak często zawodnicy będą ustawiać się do odbioru szybkich podań.

Zwiększ tę wartość, jeśli jesteś zwolennikiem długiego rozgrywania akcji. Ustawianie się swobodne lub zorganizowane będzie z kolei miało wpływ czy piłkarze będą sztywno trzymać się swoich pozycji, czy też będą czasami improwizować. Sprawdzi się to w przypadku zawodników zwinnych i szybkich, wprowadzając tym samym chaos w formacjach obronnych rywala.

Co do stwarzania szans, wszystkie trzy suwaki skierowane bardziej ku prawej stronie będą skutkować jak najwyższą częstotliwością podań i dośrodkowań w obrębie pola karnego i na większej części połowy przeciwnika. Musisz mieć na uwadze, że przesunięcie tych suwaków zbyt mocno w prawą stronę może poskutkować szybszym męczeniem się piłkarzy, gdyż nie tylko tempo ma na to wpływ.

W rzeczywistości takie ustawienie współczynników stwarzania szans wcale nie gwarantuje mnóstwa goli, a raczej więcej sytuacji do ich zdobycia. Jeśli nastawiasz się jednak na defensywę, staraj się nie szaleć z tymi suwakami.

Najważniejszym aspektem własnej taktyki jest tak naprawdę obrona, w której określisz jak agresywny ma być pressing, czyli naciskanie na rywala, gdy nie mamy piłki, a także agresja. Im większy współczynnik agresji, tym pewniejsze odbiory tradycyjne i wślizgi, ale i większe ryzyko zdobycia żółtej lub czerwonej karki.Z kolei ostatni suwak, rozstawienie, ma już wpływ tylko i wyłącznie na odległość pomiędzy kolejnymi defensorami. Wysokość ustawienia na boisku defensywnych zawodników regulujesz z kolei ostatnią opcją, czyli linią obrony.

Eksperymentuj z ustawieniami własnej taktyki i obserwuj jaki mają wpływ na poczynania zawodników na boisku. Gotowe ustawienia często dają wymierne efekty, ale dopiero dopieszczenie taktyki do własnych boiskowych upodobań może wspomóc osiąganie najlepszych wyników na wirtualnej murawie. Zachęcamy więc do skorzystania z ustawień własnej taktyki!

Komentarze