Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 17 - trening: najważniejsze wskazówki

Znakomity wybór dla rozpoczynających zabawę z serią Fifa.

Tak jak w kilku ostatnich częściach Fify, tak i w tegorocznej graczom został oddany do dyspozycji tryb treningowy. Jest on dostępny z poziomu głównego menu gry i podzielony jest na kilka głównych części, jak poradnia po ziemi i górą, drybling, obrona, strzelanie i rzuty wolne oraz karne.

Każda z nich zawiera w sobie od ośmiu do szesnastu mini-gier, które odbywają się na boisku, ale przy użyciu różnych przedmiotów typu pachołki, tarcze, a także w towarzystwie kolegów z zespołu. Już w samych grach treningowych można miło spędzić bardzo dużo czasu, a przy okazji śrubować swoje oceny i wyniki, a także porównywać je z osiągnięciami naszych znajomych.

Na tej stronie przedstawiamy wam osiem gier treningowych obejmujących podstawy na boisku. Dobrze jest od nich zacząć, gdy wcześniej nie mieliśmy styczności z serią Fifa lub po prostu chcemy sobie odświeżyć główne założenia rozgrywki. To także dobra rozgrzewka przed rozpoczęciem Drogi do sławy, trybu fabularnego w Fifa 17.

Na kolejnych stronach poradnika znajdziesz przedstawienie wszystkich gier treningowych, wraz z przyciskami potrzebnymi do ukończenia oraz statystykami możliwymi do rozwinięcia w fabularnym trybie. Im lepszy wynik będziesz osiągał, tym większy przyrost danej umiejętności.


Sprawdź, w czym możesz się doskonalić:

Spis treści: FIFA 17 - poradnik i najlepsze porady


Poruszanie się - podstawy

Twoim celem jest dotarcie do mety przed upływem czasu bez opuszczania wyznaczonego toru. W pewnym momencie do wyścigu dołączy kolega z zespołu - gdy uwiniesz się przed nim, otrzymasz premię punktową.

Na zakrętach staraj się obierać jak najkrótszą drogę do przebiegnięcia.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (ruch piłkarza), RT/R2 (sprint)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: szybkość biegu


Drybling - podstawy

Tym razem chodzi o bieg z piłką przy nodze. Tutaj również nie wolno ci wybiec poza wyznaczony tor i tak samo jak w przypadku poruszania się, w pewnym momencie do zabawy dołączy kolega z zespołu. Gdy go pokonasz, otrzymasz premię.

Na samym końcu toru czeka cię kilka przeszkód. Uderzenie w nie poskutkuje odjęciem punktów.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (ruch piłkarza), RT/R2 (sprint)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: drybling, panowanie nad piłką, przyspieszenie


Podania po ziemi - podstawy

To bardzo prosta i przyjemna gra treningowa. Nauczy cię dokładnego podawania piłki po ziemi do kolegów z drużyny. Ustawieni będziecie w trójkącie, a gra będzie przyznawać punkty tylko za te podania, które są wskazane aktualnie żółtą strzałką.

Za błędne podanie gra nie zabierze ci punktów, ale nie wolno wybiegać piłkarzem za prostokątne oznaczenie.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (ruch piłkarza i celowanie), A/X (podanie)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: Krótkie podania, panowanie nad piłką


Strzelanie - podstawy

W końcu czas na coś bardziej zaawansowanego, czyli strzały na bramkę. Twoim zadaniem, zaraz po przyjęciu piłki podawanej przez kolegę, jest oddanie celnego strzału w podświetloną część bramki. Z każdym kolejnym strzałem w bramce pojawiać się będą przeszkody utrudniające celny strzał. Pamiętaj także, że im dłużej przytrzymasz przycisk strzału, tym piłka poleci wyżej, ale w ten sposób możesz również przestrzelić nad bramką.

Prostokąt na ziemi oznacza miejsce, z którego możesz oddać strzał.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (ruch piłkarza i celowanie), B/○ (strzał)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: siła strzału, strzał z daleka


Dośrodkowania - podstawy

Podawaliśmy już po ziemi, teraz czas na dośrodkowania górą. Twoim zadaniem jest przerzucenie piłki górą z jednego zaznaczonego obszaru w drugi. Tam czeka kolega, który finalnie musi mieć możliwość oddania strzału.

Na tym etapie kolega, który otrzymuje dośrodkowanie, jest sterowany przez sztuczną inteligencję.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (drybling), X/□ (dośrodkowanie)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: dośrodkowanie


Odbiór tradycyjny - podstawy

W tym ćwiczeniu poznajemy podstawy sterowania obrońcami. Biegnij w stronę przeciwnika, by na samym końcu nieco zwolnić i w odpowiednim momencie wcisnąć przycisk odbioru piłki. Jest to klasyczny sposób na zatrzymanie nacierającego napastnika z przeciwnej drużyny. Jeśli jesteś początkującym graczem, może to na początku sprawiać trochę trudności, ale przecież od tego jest ten trening, prawda?

Piłkę musisz odebrać w wyznaczonym przerywanymi liniami polu. W niektórych przypadkach będziesz musiał także dogonić przeciwnika.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (ruch), B/○ (odbiór tradycyjny)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: odbiór piłki


Wślizg - podstawy

Tutaj poznamy nieco agresywniejszy sposób na odebranie piłki rozpędzonemu przeciwnikowi. Ćwiczenie bardzo przypomina poprzednie, ale tym razem będziemy wślizgiwać się pod nogi rywala, starając się celować w prowadzoną przez niego piłkę.

Wykonując wślizgi staraj się to robić maksymalnie od frontu nacierającego piłkarza, minimalizując tym samym ryzyko sfaulowania go po wejściu w nogi.

Wymagane użycie przycisków: L. analog (ruch), X/□ (wślizg)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: wślizgi


Wznowienie gry - podstawy

Tym razem będziesz współpracował z kolegą. Sterowanie odbywa się tu na zasadzie kierowania tym piłkarzem, który aktualnie ma piłkę. Twoim celem jest wykorzystanie wcześniej nauczonych podań po ziemi, uniemożliwienie obrońcom odebrania piłki i finalnie strzeleniem bramki. Za każde celne podanie i zdobycie bramki otrzymasz punkty, zaś odejmowane będą za przejęcie piłki przez rywali.

Nie spiesz się ze strzałem na bramkę. Lepiej wykonać kilka mądrych podań i wypracować sobie dogodniejszą sytuację.

Wymagane użycie przycisków: LB/L1 (zmiana zawodnika), B/○ (strzał), A/X (podanie)

Statystyki możliwe do rozwinięcia: wykończenie

Komentarze