Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 17 - Droga do sławy: Pozycja na boisku

Wybór pozycji na murawie i zadań związanych z pozycją.

Już tylko kilka kroków dzieli cię od rozpoczęcia testów końcowych w akademii. Przed momentem miałeś okazję odgryźć się jednemu z kolegów lub pozostać w danej sytuacji chłodnym i spokojnym, co miało na pewno odniesienie do twojej kształtującej się osobowości. Teraz czas jednak na wybór domyślnej pozycji, na której będziesz - teoretycznie - grał.

Powyżej przedstawiamy okno, w którym wybierzesz domyślną pozycję Aleksowi Hunterowi. Możesz zauważyć, że opcji jest zaledwie cztery i wszystkie koncentrują się na pierwszej linii, czyli atakujących. Ma to związek z całą konstrukcją historii, gdzie główna postać przedstawiona jest jako żądna sukcesów i głodna bramek.

Stąd właśnie decyzja twórców o ograniczeniu pozycji, na których możemy grać w trybie "Droga do sławy". Jeśli jednak zależy ci na rozgrywaniu kariery jako pomocnik, obrońca lub bramkarz, pozostaje ci wybór trybu Kariery zawodnika. W tym wypadku nie będziesz mógł jednak poznać historii Aleksa.

Wracając jednak do naszego dobrze zapowiadającego się piłkarza - wybór pozycji nie zawsze będzie miał odzwierciedlenie na boisku. Czasami, gdy wybierzesz na przykład opcję napastnika, zostaniesz cofnięty bardziej do środka i spróbujesz swych sił jako rozgrywający. Może to być spowodowane choćby kontuzją lub słabszą formą zawodnika tam przypisanego.

Okno wyboru pozycji na boisku.

Innym razem, gdy na danej pozycji w wybranym klubie okaże się, że istnieje silna konkurencja, będziesz częściej rywalizował o skład, przez co zwiększasz ryzyko rzadszych występów. Wówczas kluczowe będą wyważone wypowiedzi w dialogach oraz dawanie z siebie maksimum na treningach.

Musisz zatem dobrze przemyśleć pozycję, na której zagrasz.


Wybór napastnika

Chyba każdy jest świadomy zadań napastników - na boisko wychodzą po to, aby strzelać bramki i dawać zwycięstwo zespołowi. Po wyborze tej pozycji będziemy też uzależnieni od formacji, którą dla naszej drużyny wybierze trener. Jeśli zespół będzie grać dwoma napastnikami z przodu, możesz być przesunięty nieco w prawo lub w lewo.

Z kolei gdy system gry opierać się będzie na jednym napastniku, będziemy rywalizować o wystawienie na tak zwanej szpicy. Jest to centralnie ustawiony napastnik, typowy lis pola karnego, który powinien wykorzystać każdą okazję do oddania strzału.

Atrybuty, które powinieneś rozwijać grając na tej pozycji to Drybling, Strzelanie i Tempo.


Wybór pomocnika ofensywnego

Ciężko nazwać tę pozycję napastnikiem, tak samo jak typowym pomocnikiem. Jak sama nazwa wskazuje, pomocnik ten gra na środku pola i ma zadania ofensywne, czyli podłączanie się do ataków, a także wyprowadzanie piłki jeszcze bardziej do przodu, po udanym rozegraniu jej w środku boiska.

Miejsce dla pomocnika ofensywnego jest przewidziane dla prawie każdej formacji. Nawet jeśli niektóre z nich nie wskazują na to, na przykład 4-4-2, to zawsze jeden z środkowych pomocników przejmuje funkcje typowo ofensywne. O takiej pozycji można też powiedzieć w kontekście tak zwanej "fałszywej dziewiątki", czyli właśnie rozgrywającego i często podłączającego się do sytuacji ofensywnych.


Spis treści: FIFA 17 - poradnik i najlepsze porady

Następnie: FIFA 17 - Droga do sławy: Testy końcowe - sparing


Punkty umiejętności grając ofensywnym pomocnikiem powinieneś wydawać na Drybling, Podania i Strzelanie.


Wybór skrzydłowego

Jeśli brakuje ci wyboru obrońcy, pozycja skrzydłowego - lewego lub prawego - może okazać się najbliższa twym upodobaniom. Jednym z jego zadań bowiem, jest wspieranie obrońców ustawionych przy bocznej linii. Nie jest to oczywiście głównym zadaniem skrzydłowego. Ma wspierać przede wszystkim ofensywę.

Pozycja skrzydłowego pozostawia naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Przede wszystkim piłkarza ustawionego tutaj powinna cechować szybkość, aby był w stanie wykonywać rajdy aż na wysokość pola karnego, często zakończone wrzutkami pod bramkę. Nie wszystko musi się jednak kończyć dośrodkowaniem, równie dobrze takie rajdy możesz zakończyć zejściem w pole karne i próbą strzału lub oddaniem piłki rozgrywającemu. To naprawdę elastyczna pozycja, choć dość sztywno przypisana do bocznych rejonów boiska.

Rozwinięcie takich atrybutów jak Drybling, Podania i Tempo powinny znacznie pomóc w rozgrywce.

Komentarze