Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 16 - Kariera zawodnika

Poprowadź znanego piłkarza lub stwórz własną gwiazdę.

Oprócz kariery menadżera w grze Fifa 16 dostępny jest także znany z poprzednich części tryb kariery zawodnika. Gdy uruchomisz go po raz pierwszy, będziesz musiał podjąć decyzję czy grać prawdziwym piłkarzem, czy też stworzyć własną postać. Zdecydowanie ciekawszy i bardziej nieprzewidywalny jest drugi wariant.

Jedną z twoich pierwszych decyzji będzie wybranie klubu, w którym będziesz grał na co dzień. Jest jednak pewien szkopuł. Gdy stworzysz własną postać, po rozegraniu kilku towarzyskich meczy będziesz mógł być wypożyczony do słabszego klubu, nawet w innej lidze. Podczas trwania wypożyczenia możesz prosić włodarzy klubu o powrót, ale nie muszą do takiej prośby się przychylić.

Zwykle wypożyczenie trwa sezon lub pół, po którym możesz wrócić do pierwotnego klubu albo zostać wypożyczony raz jeszcze, a także sprzedany. Jeśli zależy ci na grze w ulubionym i popularnym klubie, musisz się uzbroić w cierpliwość. Za stworzeniem własnego piłkarza przemawia także fakt, że możesz mu wybrać domyślną pozycję, gdzie będzie grał, także w charakterze bramkarza.

Nowemu zawodnikowi możesz wybrać także wygląd zewnętrzny, wzrost, budowę ciała i podstawowe atrybuty cechujące jego umiejętności. Warto się nad tym dobrze zastanowić, gdyż na cechy ma wpływ między innymi wysokość zawodnika.

Główne okno trybu kariery zawodnika

Okno kariery zawodnika przypomina w dużej mierze wygląd okna kariery menadżera. Możesz tam zaplanować trening swojego zawodnika, który wygląda identycznie jak we wspomnianym trybie, ale dotyczy tylko i wyłącznie twojego piłkarza, a nie całej drużyny. Korzystaj z tej opcji, gdyż stanowi doskonały sposób na szybki rozwój umiejętności.

W zakładce Moja gwiazda masz dostęp do założonych dla ciebie celów, najświeższych wiadomości dotyczących twojego zawodnika, a także spis wyzwań, których ukończenie poskutkuje znaczącym wzrostem umiejętności. W zakładce Sezon masz wgląd w harmonogram rozgrywek, statystyki zespołu i zawodników, a także dostęp do tabel, terminarza i sytuacji w innych ligach.

Sama gra w trybie Kariery zawodnika może się nieco różnić w porównaniu do Kariery menadżera. Podczas rozgrywania meczów możemy kontrolować tylko naszą gwiazdę lub cały zespół.

Oba sposoby mają swoje wady i zalety. Gdy kontrolujesz tylko swojego piłkarza, możesz ustawiać się do piłki w sposób indywidualny, ale w trakcie meczu dzieje się mniej, bo kontrolujesz tylko jednego zawodnika. Z kolei kontrolując cały zespół nudzisz się mniej, ale polegasz w pełni na sztucznej inteligencji, która kontroluje twojego piłkarza, gdy ten nie ma piłki.

Może to przełożyć się na obniżoną ocenę na końcu spotkania, co negatywnie wpłynie na rozwój zawodnika. Z perspektywy polepszania umiejętności lepiej jest rozgrywać mecze pojedynczym zawodnikiem. Wyboru tego typu możesz dokonać przed każdym spotkaniem.

Grając swoją gwiazdą możesz także użyć kamery TPP, czyli zza pleców piłkarza. W przeciwieństwie do klasycznego, izometrycznego rzutu na boisko, taki widok gwarantuje ciekawsze odczucia jeśli chodzi o dynamikę i symulację prawdziwego uczestnictwa w meczu, ale jest sporo trudniejszy.

Bierze się to głównie z tego powodu, że w wielu sytuacjach nie widzimy co dzieje się za naszymi plecami, a ograniczony wgląd w sytuację na boisku ogranicza nasze spojrzenie na aktualny obraz meczu. Widok TPP choć efektowny, jest mało praktyczny, dlatego polecamy używanie normalnego trybu kamery.

Następnie: FIFA 16 - Drybling bez piłki, dokładne podania, strzelanie

Powrót do spisu treści: FIFA 16 - Poradnik, FUT, Kariera, Triki

O autorze
Komentarze