Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 16 - Drybling bez piłki, dokładne podania, strzelanie

Nowości w grze

Przez wiele lat doświadczeni gracze serii FIFA mogli zasiąść do nowej części i po prostu zacząć grać bez zbędnych zagłębień się w sterowanie czy inne niuanse. Nie oszukujmy się, kolejne części były do siebie podobne i nie wymagały nowego podejścia. Na pierwszy rzut oka to samo ma miejsce w przypadku najnowszej odsłony, ale gdy zagłębimy się w pewne detale, wyciśniemy z tej gry jeszcze więcej.

EA Sports twierdzi, że w tym roku niemal każdy aspekt rozgrywki został poddany co najmniej kosmetycznym zmianom, ale mającym silny związek z obrazem gry. Jeżeli więc jesteś weteranem serii FIFA, a nie chcesz samodzielnie odkrywać różnego typu nowości, zechciej poświęcić kilka chwil na lekturę poniższych akapitów.

Drybling bez piłki

Chyba najciekawszą nowością jest system dryblingu bez piłki, podzielony na dwie części. Jedna jest dużo prostsza i wychodząca od gracza niemal intuicyjnie, druga nieco bardziej zaawansowana i wymagająca dłuższych ćwiczeń.

W pierwszym przypadku, posiadając piłkę, po prostu przytrzymaj LB/L1 i zacznij ruszać lewym analogiem. Wówczas piłkarz nie będzie dotykać futbolówki, a będzie markował ruchy i oszukiwał przeciwnika minimalnym przemieszczaniem ciała. Można to nazwać tańcem nad piłką, który ma zdezorientować rywala.

W drugim przypadku powinieneś przytrzymać ten sam przycisk, ale dodatkowo ten od sprintu, czyli RT/R2. W tym momencie rusz lewym analogiem, aby wykonać jeszcze większe i fałszywe ruchy. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że piłkarz sterowany przez ciebie wypuści piłkę dużo dalej niż w pierwszym przypadku. Warto używać tego rozwiązania, gdy szarżujesz na bramkę, a nie stoisz w miejscu. Wówczas możesz łatwo stracić piłkę. Wymaga to długich ćwiczeń, ale są warte poświęcenia.

Pamiętaj, że w obu przypadkach wykorzystanie dryblingu bez piłki ma większy sens w trakcie gry sieciowej. Zabawa w pojedynkę to gra przeciw sztucznej inteligencji, która w silniejszy sposób jest przygotowana na twoje ruchy i decyzje.

Dokładne podania

Inną ciekawą nowością są jeszcze celniejsze podania. Charakteryzują się dużą szybkością, ale są także celniejsze. Nie zawsze używanie ich ma sens, dlatego korzystaj z nich głównie wtedy, gdy obrona ustawiona jest dość nisko (przy swojej bramce), a ty potrzebujesz celnego i prostopadłego podania do piłkarza wybiegającego na pozycję strzelecką.

Wykonasz takie podanie poprzez naciśnięcie i przytrzymanie RB/R1 oraz użycie przycisku od podania, przy jednoczesnym celowaniu w kolegę z zespołu, który wystawia się na pozycję. Jeśli dodatkowo przytrzymasz wtedy LT/L2, będziesz mógł podać piłkę pomiędzy dwóch blisko siebie ustawionych przeciwników.

Celne strzelanie

FIFA 16 posiada także nowy system strzelania. Sposób strzału jest uzależniony w dużej mierze od dystansu do bramki, a także kąta pod jakim podchodzi do niej napastnik. Zmiany w algorytmach strzału nagradzają tych, którzy w ostatnim momencie strzału będą nadawać analogami jego kierunek. Dużo większy sens mają także strzały z dystansu, które w poprzednich częściach były niemal bezużyteczne.

Lepsza obrona

Wszystkie te wymienione wyżej nowości mogą sprawić wrażenie, że rozgrywka będzie dużo prostsza, a zdobywanie bramek dziecinnie proste. Nic bardziej mylnego. Nowy sposób ustawiania się obrońców będzie skutecznie ograniczać twoje pole manewru, czyniąc grę bardziej wymagającą, ale pozwalającą strzelać przepiękne bramki.

Sporym ułatwieniem okazuje się też system wślizgów. Do tej pory, gdy gracz nacisnął przycisk odpowiadający za niego, piłkarz wstawał z murawy dopiero wtedy, gdy wykonał całkowicie wślizg. Teraz, gdy uważasz, że rozpoczęty manewr był pozbawiony sensu, raz jeszcze naciśnij przycisk od wślizgu, aby zawodnik szybko postawił stopę na boisku i wstał do pierwotnej pozycji.

Jak widzisz, FIFA 16 doczekała się sporej ilości zmian niby kosmetycznych, ale mających diametralny wpływ na szczegóły rozgrywki. Warto nauczyć się nowych trików, aby wprawić w niejednokrotnie osłupienie twoich przeciwników. Zachęcamy, abyś ćwiczył nowe sztuczki i stawał się coraz lepszym graczem, zwłaszcza w rozgrywce wieloosobowej.

Następnie: FIFA 16 - Sztuczki i triki techniczne

Powrót do spisu treści: FIFA 16 - Poradnik, FUT, Kariera, Triki

O autorze
Komentarze