Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

FIFA 14 - Poradnik, Kody, Tipsy

Podstawowe zagrania, triki, porady.

Witamy w krótkim poradniku do gry FIFA 14. Znajdziecie tutaj opis sterowania na PC, PS3 i Xbox 360, a także listę najbardziej przydatnych zagrań i trików, które pozwolą wam zabłysnąć na wirtualnym boisku.

-

Sterowanie w ataku

Funkcja PC Xbox 360 PS3
Poruszanie się WSAD Lewy analog Lewy analog
Wybór taktyki i nastawienia Strzałki kierunkowe Krzyżak Krzyżak
Podanie prostopadłe K Y
Podanie górą, lob, strzał z główki J X
Strzał, wolej, strzał z główki Spacja B
Zwykłe podanie, strzał z główki L A X
Wyjście na pozycję, modyfikator Ctrl LB L1
Modyfikator strzału finezyjnego I R1
Kontrola tempa Caps Lock LT L2
Sprint Shift RT R2

Sterowanie w obronie

Funkcja PC Xbox 360 PS3
Poruszanie się WSAD Lewy analog Lewy analog
Wybór taktyki i nastawienia Strzałki kierunkowe Krzyżak Krzyżak
Wyjście bramkarzem K Y
Wślizg J X
Odbiór piłki, popchnięcie Spacja B
Pressing L A X
Przełączanie piłkarzy Ctrl LB L1
Pressing kolegi z drużyny I R1
Kontrola tempa Caps Lock LT L2
Sprint Shift RT R2

-

FIFA 14 - strzały, rzuty karne, rzuty wolne

Strzały w serii FIFA podzielone są ze względu na technikę wykonania. Najprostszy do oddania strzał, to strzał mocny - jego siła zależy od długości przytrzymania przycisku strzału. Jeżeli chcesz zaskoczyć przeciwnika potężnym uderzeniem z dużej odległości, to odpowiednia metoda. Nie zapomnij oczywiście o wybraniu kierunku strzału. Choć w praktyce często mało skuteczne z daleka, to mogą pomóc w zdezorientowaniu bramkarza, który najczęściej - o ile piłka trafi w światło bramki - zmuszony jest do piąstkowania, co czasem stwarza okazję do szybkiej „dobitki" innym zawodnikiem.

Strzał finezyjny to bardziej zaawansowana technika, choć dosyć łatwa do opanowania po paru meczach treningu. Jest to po prostu „podkręcenie" piłki, szczególnie przydatne podczas samotnego ataku, gdy przeciwny bramkarz nie ma wyboru i najczęściej jest na wprost naszego zawodnika. Wciśnij przycisk modyfikatora strzału finezyjnego, przycisk strzału, oraz oczywiście wskaż kierunek, w którym ma zostać posłana futbolówka.

Ostatni rodzaj strzału to tak zwana „podcinka". Wykorzystywana niemal wyłącznie w jednej sytuacji - próbie strzału nad bramkarzem wychodzącym i starającym się złapać piłkę sprzed nóg naszego zawodnika. Wciśnij przycisk modyfikatora i przycisk strzału oraz kierunek. Pamiętaj, że kopnięta w ten sposób piłka porusza się zazwyczaj o wiele wolniej, niż w przypadkach innych strzałów.

W trakcie rzutów karnych, również możemy strzelić na kilka sposobów. Techniki strzałów są podobne do tych z normalnej rozgrywki. Mamy więc strzał mocny (przytrzymanie, byle nie za długie, przycisku strzału + kierunek), strzał techniczny (przycisk strzału + przycisk modyfikatora strzału finezyjnego + kierunek). Pojawia się także możliwość wykonania efektownej „zmyłki" z podcięciem piłki i posłaniem jej w sam środek bramki (przycisk strzału + modyfikator).

Podczas wykonywania „jedenastki" możesz też zdezorientować bramkarza, przystając na chwilę podczas rozbiegu, wciskając przycisk strzału. Pamiętaj też, że przyciskiem kontroli tempa możesz aktywować celownik, który wskaże obszar, w którym piłka wpadnie do bramki.

Rzuty wolne często stanowią okazję do zdobycia pięknej bramki. Można zdecydować się na dośrodkowanie, lub na strzał, o ile odległość od siatki nie jest zbyt duża.

 • Podkręcony strzał - klasyczny, normalny strzał z rzutu wolnego. Wciśnij i przytrzymaj (nie za długo) przycisk strzału.
 • Silny strzał - Mocny strzał, niepodkręcony. Przytrzymując przycisk strzału, wciśnij też modifykator.
 • Strzał techniczny - By strzelić lżej, lecz precyzyjnie, podczas strzału wciśnij modyfikator strzału finezyjnego.

-

FIFA 14 - podania, dośrodkowania

Podania to element spajający, od dobrego ich wykonania zależy zwycięstwo. Gracz, który opanuje do perfekcji sztukę podawania piłek oraz dośrodkowywania, nie musi wcale posiadać w drużynie piłkarzy-gwiazd potrafiących wykonywać skomplikowane triki.

 • Piłkę można podawać po ziemi oraz w powietrzu, to główny podział. Dalej, wszystko zależy od siły, czyli tego, jak długo przytrzymamy przycisk podania. Krótkie i szybkie podanie wymaga tylko szybkiego wciśnięcia przycisku, podanie długie wymaga już przytrzymania. Podanie górą wymaga tylko wciśnięcia przycisku podania górą, w tym przypadku długość przytrzymania przycisku też wpływa na siłę podania i odległość. Oczywiście w każdym przypadku należy także kontrolować kierunek podań.
 • Istnieje jeszcze przydatne podanie prostopadłe - dzięki niemu możemy podać piłkę przed zawodnika z drużyny wychodzącego na wolną pozycję. Przydaje się to podczas rozgrywania szybkich akcji. Wystarczy, że wybierzemy kierunek strzału i wciśniemy przycisk podania prostopadłego. Dodając do przycisku podania prostopadłego modyfikator, podamy prostopadle górą.

  Dośrodkowania są również bardzo ważnym zagraniem, ich płynne i dynamiczne wykonywanie pozwala na stwarzanie wielu okazji do zdobycia bramki. Dośrodkowywać możemy górą, lub też po ziemi, używając przycisku podania lub przycisku podania górą, a także kierować przycisk kierunkowy lub analog w stronę pola karnego.

  • Dośrodkowanie klasyczne - Tradycyjne dośrodkowanie górą. Wciśnij przycisk podania górą i skieruj piłkę na pole karne.
  • Dośrodkowanie niskie, płaska wrzutka - Szybkie posłanie piłki do towarzysza, idealne na strzał z woleja, lub z główki przy rzucie „na szczupaka". Wciśnij dwukrotnie przycisk podania górą.
  • Dośrodkowanie po ziemi - Dośrodkowanie po murawie. Wciśnij trzykrotnie przycisk podania górą.
  • Dośrodkowanie kozłujące - Piłka odbija się od murawy, wprowadza to lekki chaos i różne sytuacje do strzału. Wciśnij podanie górą z modyfikatorem strzału finezyjnego.

  Uwaga - podobne kombinacje klawiszy skutkują takimi samymi zagraniami z rzutu rożnego.

  -

  FIFA 14 - obrona, gra bramkarzem

  Podczas gry w obronie, możemy zdać się na różne sposoby odebrania piłki przeciwnikom i powstrzymywania ataków. Najbezpieczniej jest oczywiście stosować najprostszy sposób, czyli starać się używać przycisku odbioru piłki. Nasz zawodnik po prostu w odpowiednim momencie wystawia nogę, by zatrzymać piłkę. Taki odbiór umożliwia też szybki kontratak.

  Możemy też zdać się na wślizg, choć powinno się go używać jako ostatecznego rozwiązania, wtedy, gdy nie da się zastosować zwykłego odbioru. Należy wcisnąć przycisk wślizgu i kierować zawodnika przed nogi przeciwnika, to istotne, by uniknąć faulu. Należy bezwzględnie unikać wślizgów od tyłu, chyba, że jest to jedyny i pewny sposób zapobiegnięcia utracie bramki.

  W niektórych sytuacjach, gdy staramy się przerwać akcję dobrego zawodnika, trzeba skorzystać z pomocy towarzysza używając przycisku pressingu kolegi z drużyny. Tym samym, odbieraniem piłki jednemu atakującemu zajmuje się jednocześnie dwóch odbiorców.

  Podczas wybijania piłki, do czego dochodzi bardzo często, z okolic pola karnego, pamiętaj, żeby nie panikować. Odebranie piłki we własnym polu karnym może przerodzić się w świetną akcję, dlatego nigdy nie wybijaj „na ślepo", czujnie obserwuj kolegów z drużyny.

  Gra bramkarzem to również istotna część obrony. Wiele początkujących nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wyjście do atakującego naszą bramkę zawodnika - przyciskiem wyjścia bramkarzem - bardzo często może zapobiec bramce, zaburza to bowiem rytm i plan rywala. Szybkie skrócenie dystansu do atakującego może też sprawić, że podejmie na szybko nieprawidłową decyzję.

  Jeżeli chodzi o obronę rzutów karnych, niestety, nie ma dobrego sposobu na sukces. Podobnie jak w prawdziwym meczu, bardzo trudno przewidzieć, w którą stronę zostanie skierowana piłka. Najlepiej czekać do ostatniej chwili, obserwować kąt biegu zawodnika i w ostatniej chwili rzucić się w prawo lub w lewo, licząc na to, że rywal nie użył zmyłki. Rzucamy się używając klawiszy kierunkowych lub analoga oraz przycisku strzału lub podania górą.

  -

  FIFA 14 - zwody i triki

  Wykonywanie podstawowych zwodów w FIFA 14 jest stosunkowo proste, choć na początku trudno „wyczuć" rytm zawodnika i korzystać z nich płynnie, nie zaburzając dynamiki ruchu. Jednak, do wykonania tak zwanej ruletki, wystarczy płynny ruch analogiem dookoła, zaczynając od pozycji dolnej - w lewo, lub w prawo.

  W przypadku używania klawiatury, ruchowi analogiem odpowiada wciśnięcie w określonej kolejności klawiszy W, A, S i D. W przypadku ruletki w prawo, byłoby to S, A, W, D. Zaznaczamy jednak, że wykonywanie płynnych i udanych zwodów jest o wiele łatwiejsze, gdy używamy kontrolera.

  Poza tym, wykonując analogiem półobrót w lewo lub w prawo, stosujemy podstawowy zwód w którymś z kierunków, połączony z szybkim ruszeniem w przeciwnym kierunku. Można używać też podstawowego przetaczania piłki w lewo i w prawo, które wykonujemy po prostu wybierając kierunek przetoczenia prawym analogiem.

  Inne triki to:

  • Zagranie piętą w prawo (w biegu) - Wciśnij prawy analog i dwa razy wykonaj ruch w prawo i dół (na ukos).
  • Podbicie piłki - Przesuń prawy analog w górę, a następnie szybko w dół.
  • Sombrero - Efektowny sposób na odbicie piłki, bowiem odbijamy ją plecami. Wystarczy w odpowiednim momencie przyjąć lecącą do nas piłkę z przytrzymaniem prawego analoga w wybranym kierunku.
  • Rabona - Specyficzna „podcinka" piłki, posłanie jej w innym kierunku, niż spodziewa się przeciwnik, można z niej korzystać także przy rzutach wolnych. Należy przycisnąć klawisz kontroli tempa, podania górą, a następnie podania zwykłego przy przytrzymaniu lewego analoga w dół.
  • Dookoła świata - To popis, który wykonujemy podczas żonglerki (którą z kolei wykonujemy przytrzymując przycisk sprintu i kontroli tempa jednocześnie). Wystarczy wykonać ruch okrężny prawym analogiem.

  Komentarze