Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Farming Simulator 19 - finanse i kontrola wydatków

Kontrola przychodów i kosztów prowadzenia gospodarstwa.

Kontrola finansów farmy to jedno z najważniejszych zadań w grze. Bez pilnowania przychodów i kosztów możemy łatwo popaść w finansowy dołek, który może pozbawić nadziei na sukces gospodarstwa. Bez względu na to, jaką gałęzią rolnictwa się zajmiemy, musimy obserwować wskaźniki w czwartej zakładce pt. Finanse (1) w widoku monitorowania farmy.

Z danych możemy wywnioskować, które sprzęty lub czynności są najbardziej kosztowne. Widzimy koszty stałe, czyli np. opłaty za budynki, jak i koszty zmienne, do których możemy zaliczyć np. jednorazowy zakup sprzętu.

Tych pierwszych nie unikniemy, ale możemy je kontrolować, aby nie osiągnęły astronomicznych kwot. Często będziemy zmuszeni do ponoszenia kosztów zmiennych, ale jeżeli zachowamy bilans na plus, nie powinniśmy popaść w długi.

W karcie Finanse widzimy sporej wielkości tabelę, w której wyszczególnione są wszystkie koszty operacyjne naszego gospodarstwa. Funkcjonuje podział na dni tygodnia (2) - możemy obserwować rozłożenie poszczególnych wydatków na przestrzeni 5 dób (w tym dzisiaj). W podsumowaniu tabeli widzimy pola:

3. Suma - podsumowanie wszystkich operacji finansowych z danego dnia

4. Saldo - obejmuje podsumowanie wydatków i zysków tylko z dzisiaj

5. Pożyczka - wartość pożyczki.

Sprawdzajmy przede wszystkim, czy saldo dnia jest ujemne, czy dodatnie. Inwestując ponosimy koszty, ale nie pozwólmy, aby ujemny bilans utrzymywał się przez dłuższy czas. Musimy pilnować, żeby nasz zysk pokrywał zobowiązania z kosztów stałych, a jeżeli będziemy mieć nadwyżkę finansową, nie spieniężajmy jej natychmiast.

Bez wątpienia zakup niezbędnych maszyn bardzo obciąża budżet, zwłaszcza gdy gramy na wyższych poziomach trudności. Na początku gry kupujmy maszyny, które są niezbędne do pracy, np. podstawowy ciągnik (ale z możliwością np. instalacji konsoli ładowacza (6) na przyszłość). Inne maszyny możemy wypożyczać, zwłaszcza gdy prowadzimy eksperymentalną uprawę.

Mając niewielkie gospodarstwo możemy nie wykorzystywać w pełni potencjału najdroższych maszyn, dlatego z rozwagą wybierajmy modele. Zwracajmy uwagę także na maszyny uniwersalne (2w1), czyli kultywatory z możliwością zasiewu albo oprysków. Dzięki temu zaoszczędzimy na zakupach. Niepotrzebne maszyny sprzedawajmy, ale tylko w Warsztacie. Dzięki temu uzyskamy 20% bonusu do ceny.

Postawienie budynków kosztuje. Zwracajmy uwagę, czy budujemy się na płaskim terenie - niwelowanie terenu pod budynek podbija znacząco cenę. Zwróćmy uwagę na pojemność budynków i zastanówmy się, czy nie lepiej zainwestować w nieco większą kubaturę. Jeżeli hodowla zwierząt ma być dodatkiem niż głównym celem naszego gospodarstwa, nie ma potrzeby zakupu np. chlewa na 300 świń. Pamiętajmy, że utrzymanie pojedynczego budynku może kosztować od 20 do nawet 300 € dziennie.

Inwestycja w obszary drenuje mocno portfel. Jeżeli chcemy powiększyć nasze gospodarstwo, zastanówmy się, czy nie warto wykorzystać do tego celu pług (7) - niemal za darmo powiększamy pole. Jeżeli potrzebujemy terenu pod budowę budynków, zakup obszaru pozostaje jedynym wyjściem. Przed zakupem terenu dokonajmy wizji lokalnej, aby wybrać możliwie płaską parcelę.

Przy wypożyczaniu maszyn zwróćmy uwagę, czy jest ono zawsze opłacalne. Jeżeli chcemy wyspecjalizować się w np. uprawie buraków cukrowych, prędzej czy później będziemy zmuszeni do zakupów przynajmniej podstawowych urządzeń. Długotrwały leasing może zacząć doganiać cenę wyjściową maszyny - nie mamy możliwości odkupienia jej z rabatem.

Głównym zarobkiem w grze jest sprzedaż plonów i zwierząt. Bez względu na to, którą gałąź rolnictwa wybraliśmy, musimy obserwować ceny w skupie. Pamiętajmy jednak, że plonów nie ma bez siewu - na szczęście koszty nasion i sadzonek nie są astronomiczne. Podobnie jest z hodowlą - aby móc sprzedać żywy inwentarz, musimy wcześniej sprowadzić zwierzęta do naszego gospodarstwa i rozmnożyć.

Specjalizacja wyłącznie w jednej dziedzinie rolnictwa i ciągła sprzedaż jednego plonu skutkuje niższą ceną, ponieważ zaspokoiliśmy popyt. Miejmy zawsze w zanadrzu dodatkowe zajęcie, żeby mieć możliwość sprzedaży w dobrej cenie np. rzepaku, gdy cena ziemniaków (czyli naszej specjalizacji) utrzymuje się na niskim poziomie (8).

Poza przychodem ze zbiorów, możemy zarabiać na realizacji kontraktów i zleceń. Niekiedy jest to bardzo łatwa forma zarabiania pieniędzy. Jeżeli zatrudnimy pracowników do pomocy, będziemy musieli opłacać im pensje, a to pozbawi nas części zysku z kontraktu.

W celu podreperowania budżetu możemy skusić się na pożyczkę w wysokości wielokrotności 5000€. Pod koniec dnia będziemy musieli zapłacić spore odsetki od pożyczonej kwoty - korzystajmy rozważnie z tej opcji, ponieważ na wyższym poziomie trudności łatwo wejść w spiralę zadłużenia.


Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Farming Simulator 19

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze