Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Epic Games złożyło w UE skargę przeciwko Apple

Ciąg dalszy batalii o „uwolnienie Fortnite”.

  • Epic Games prosi Komisję Europejską o interwencję w sprawie Apple
  • Firma zarzuca koncernowi z jabłuszkiem w logo ograniczanie konkurencji

Epic Games kontynuuje zmagania z Apple. Firma złożyła przeciwko producentowi iPhone'ów skargę antymonopolową do Komisji Europejskiej.

Wniosek jest częścią kampanii „uwolnić Fortnite”, której celem jest - jak twierdzą twórcy silnika Unreal Engine - walka o „promowanie bardziej sprawiedliwych praktyk platform cyfrowych dla deweloperów i konsumentów”.

Spór rozpoczął się, gdy autorzy Fortnite umożliwili na iOS dokonywanie bezpośrednich płatności, z pominięciem prowizji dla właściciela systemu. W efekcie Apple usunęło strzelankę i inne gry zespołu ze swojego sklepu i urządzeń, co Epic Games nazywa „zemstą”.

Walka o Fortnite przeniosła się do Europy

„Serią starannie zaprojektowanych ograniczeń antykonkurencyjnych Apple nie tylko zaszkodziło, ale całkowicie wyeliminowało konkurencję (…). Wykorzystuje kontrolę nad ekosystemem iOS, aby czerpać korzyści, jednocześnie blokując innych konkurentów, a takie zachowanie jest nadużyciem dominującej pozycji i naruszeniem unijnego prawa” - napisano.

Epic Games domaga się od Komisji Europejskiej „efektywnych środków zaradczych”, by producent iPhone'ów przywrócił Fortnite i inne gry do oferty App Store. Sama skarga to kolejne działanie pojęte przez spółkę - wcześniej złożył pozwy w USA, Australii i Wielkiej Brytanii.

- Klienci mają prawo instalować aplikacje z wybranych przez siebie źródeł, a deweloperzy konkurować na uczciwym rynku - twierdzi Tim Sweeney, szef firmy. Podkreśla, że działania Apple skutkują zawyżonymi cenami dla konsumentów i uzależnieniem programistów od koncernu z jabłuszkiem.

O autorze
Awatar Piotr Bicki

Piotr Bicki

News Editor

Tytan pracy. Wybitny profesjonalista. Piotr Bicki w latach 2016-2022 był dziennikarzem Eurogamera i jednym z najbardziej doświadczonych autorów w redakcji. Zmarł tragicznie 31 lipca 2022 roku.

Komentarze