Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Ellen Page oskarża Naughty Dog o skorzystanie z wizerunku bez zgody aktorki

Ellie z The Last of Us zbyt podobna do Ellen?

Aktorka Ellen Page oskarżyła studio Naughty Dog o nielegalne skorzystanie ze swojego wizerunku na potrzeby produkcji The Last of Us.

Podczas pierwszej prezentacji postaci Ellie, fani od razu spostrzegli uderzające podobieństwo do kanadyjskiej aktorki, znanej m.in. z filmów „Juno” i „Incepcja”.

Pierwszy projekt Ellie z The Last of Us

W maju 2012 roku Naughty Dog poinformowało, że zmieni wygląd bohaterki, by bardziej przypominała ona aktorkę wcielającą się w grze w rolę Ellie - Ashley Johnson.

- Zdecydowaliśmy się na nieco młodszy wygląd i podobna nam się, że uwieczniliśmy nieco więcej Ashley - mówił reżyser gry, Bruce Straley, na targach E3 w ubiegłym roku. - Chcemy docenić Ashley i wspaniłą pracę, jaką wykonała.

Naughty Dog przyznało, że wszelkie podobieństwo do Ellen Page to „kompletny przypadek”, a projekt postaci stworzono, zanim aktorkę zakontraktowano do prac nad inną grą - Beyond: Dwie Dusze od studia Quantic Dream.

Ellie w wersji poprawionej

Obie gry wydaje Sony: za The Last of Us odpowiada Sony Computer Entertainment America, a Beyond zajmuje się europejski oddział firmy.

- Nie wiedzieliśmy co się dzieje - mówił Straley. - Nie wiemy, jak przebiegają prace nad innymi grami.

Reżyser dodał, że wzmianki o podobieństwie do Ellen Page były zaskoczeniem dla studia z Santa Monica.

- Słyszymy, co mówią ludzie - sami nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, ponieważ zawsze staramy się kreować bohaterów takich, jakich chcemy. Ale nie spodobały nam się późniejsze reakcje. Chcemy, by nasze postacie same się wyróżniały - mówił.

W jednym z wcześniejszych wywiadów sytuację skomentował także Guillaume de Fondaumiere, jeden z szefów w Quantic Dream.

- Dla nas to nie był większy problem, bo wiedzieliśmy, że pracujemy z Ellen Page - wspomina. - Problem leżał po stronie Naughty Dog, dlatego musieli zmienić model postaci. Nie wydaje mi się, żeby pracowali nad postacią Ellen Page, raczej szukali bohatera takiego jak my - wrażliwego, ale hardego. Bardzo szybko wyjaśniliśmy sobie całą sprawę i nie było już o czym dyskutować - dodał.

Tymczasem Ellen Page wyraziła swoje niezadowolenie podczas rozmowy z użytkownikami serwisu Reddit.

„Chyba powinno mi schlebiać, że wykorzystali mój wizerunek, ale występuję w innej grze - Beyond: Dwie Dusze - więc nie byłam zadowolona.”

Dyplomatycznie do sprawy podszedł Neil Druckmann, dyrektor kreatywny w Naughty Dog: „Ashley Johnson zagrała Ellie perfekcyjnie w The Last of Us. Nikt inny nie zrobiłby tego lepiej” - napisał na Twitterze.

Ellen Page w Beyond: Dwie Dusze
Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze