Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Elden Ring - Ranni, Blaidd, Iji, pierścień przysięgi

Opisujemy zadanie poboczne związane z postacią Ranni.

Na tej stronie opisujemy misję poboczną w Elden Ring związaną przede wszystkim z Ranni, ale także z innymi postaciami, jak z Blaiddem i kowalem Ijim. Wykonując to zadanie, otworzysz sobie drogę do jednego z zakończeń gry, zdobędziesz unikalne przedmioty, a także poznasz historię wspomnianych postaci.

Zanim zaczniesz, sprawdź też, czy warto służyć Ranni.


Przebieg zadania związanego z postacią Ranni, Blaidda i Ijiego

Poniżej opisujemy przebieg długiej misji pobocznej związanego z postacią Ranni.

 • Ranni spotkasz po raz pierwszy w kościele Elleha. Wręczy ci Dzwonek do przywoływania duchów.
 • Kolejny raz spotkasz Ranni w jej wieży (A). Wieża Ranni znajduje się za Karyjską Posiadłością. Musisz dotrzeć do Królewskiego obserwatorium, gdzie stoczysz walkę z Lorettą, królewskim rycerzem. Dopiero gdy pokonasz tego bossa, możesz przedostać się na teren za Karyjską Posiadłością, gdzie znajduje się Wieża Rani. Wejdź na szczyt, by z nią porozmawiać. Zgódź się na jej propozycję, by jej służyć - w ten sposób rozpoczniesz opisywane zadanie. Po zakończeniu pierwszego dialogu, porozmawiać z nią kolejny raz, dopóki rozmowa nie zacznie się zapętlać.
 • Następnie zejdź na parter wieży, by porozmawiać z duchami przyjaciół Ranni - kowalem Ijim (dwukrotnie), wojownikiem Blaiddem i czarodziejem Seluvisem. Gdy z zakończysz dialogi z tymi postaciami, wróć do Ranni i znowu z nią porozmawiaj.
 • Warto także porozmawiać z fizyczną postacią Seluvisa w jego wieży (B).
 • Następnie porozmawiaj ponownie z przyjaciółmi Ranni, już w nieduchowej wersji: Ijim, którego spotkasz przy miejscu łaski: Droga do posiadłości (C) (rozmawiając z nim, wykorzystaj wszystkie opcje dialogowe), a także z Blaiddem (D), którego znajdziesz w lokacji: Rzeka Siofra.
 • Wejdź do Nokronu, gdzie w lokacji Święta Ziemia Nocy (punkt 11) odnajdziesz w skrzyni za kościołem Ostrze zabójcy placów.
 • Oddaj Ostrze zabójcy placów Ranni, którą spotkasz w jej wieży (A). W nagrodę przekaże ci Karyjski odwrócony posąg. Po tej rozmowie warto odwiedzić Seleviusa w jego wieży (B), gdzie odnajdziesz jego zwłoki i wartościowe przedmioty. Jeśli czarodziej żyje, jego zwłoki znajdziesz po zakończeniu zadania. Wróć więc potem.
 • Udaj się do Karyjskiej biblioteki (F) w Jeziorze Liurnia. Wewnątrz umieść odwrócony posąg przed globusem (1). Budynek obróci się. Dzięki temu będziesz mógł/a przejść ten budynek, by przedostać się na Most do wieży w Liurni (G). Na szczycie Boskiej Wieży Liurni (H) odnajdziesz Przeklęty znak śmierci.
 • Teraz możesz wejść do Wieży Renny (I) znajdującej się tuż obok Wieży Ranni (A). Na szczycie tejże wieży odnajdziesz teleport prowadzący do Głównego koryta rzeki Ainsel, gdzie odnajdziesz w kamiennej trumnie Miniaturę Ranni (2).
 • Następnie odpocznij przy miejscu łaski (3) znajdującym się nieopodal i porozmawiaj z Ranni, wybierając odpowiednią opcję przy miejscu łaski. Uwaga: rozmawiaj do skutku, aż Ranni opowie o Cieniu zagłady.
 • Udaj się do Nokstelli (idź wzdłuż koryta rzeki), a potem przejdź do Jeziora Zgnilizny (na podanej stronie wskazaliśmy, gdzie znajduje się przejście do Nokstelli, a potem dalej do Jeziora Zgnilizny). Między miejscem łaski: Basen Wodospadu Nokstelli a Brzeg Jeziora Zgnilizny spotkasz Cień zagłady (4), którego musisz zabić. W nagrodę otrzymasz Porzucony klucz od skrzyni.
 • Kiedy go pokonasz, zobaczysz zapieczętowane przejście (6). Aby przez nie przejść, musisz mieć przy sobie Pierścień ciemnego księżyca. Ten przedmiot zdobędziesz w Akademii Rai Lucarii. Udaj się więc do Wielkiej Biblioteki Rai Lucarii (J). W skrzyni (7) obok Rennali odnajdziesz Pierścień ciemnego księżyca (otworzysz kufer za pomocą Porzuconego klucza od skrzyni, który otrzymałeś powyżej - w walce z Cieniem zagłady).
 • Wróć do miejsca łaski: Astel, Zrodzony z Pustki. Posiadając pierścień w ekwipunku, pieczęć (6) zniknie. Możesz teraz skorzystać z windy, którą dotrzesz do lokacji: Ołtarz Blasku Księżyca.
 • W lokacji Ołtarz Blasku Księżyca udaj się do Katedry Manus Celes. Wskocz przez dziurę w podłodze (8). W jaskini odnajdziesz Ranni. Załóż jej pierścień na palec. Po zakończeniu rozmowy, po tym jak zniknie, zabierz Wielki miecz z ciemnego księżyca.
 • To w zasadzie koniec prawie zadania. Warto jednak udać się jeszcze raz do Wieży Ranni (A). Przed budynkiem bowiem spotkasz Blaidda, który cię zaatakuje. Gdy go pokonasz, zabierz jego miecz i pancerz.
 • Na koniec porozmawiaj jeszcze z Ijim na temat śmierci Blaidda, który, tak jak poprzednio, stacjonuje przy miejscu łaski: Droga do posiadłości (C). Następie przenieś się w inne miejsce i wróć z powrotem do Ijiego. Podejdź do kowadła i zabierz Dzwonek kulisty Ijiego oraz Lustrzany hełm Ijiego. Jeśli wcześniej tego nie robiłeś, wróć też do czarodzieja Seleviusa w jego wieży (B), by odnaleźć jego zwłoki i cenne przedmioty.

Spis treści: Elden Ring - Poradnik, Solucja

O autorze

Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze