EA Sports FC 25 - najlepsze ustawienia kontrolera i asysty
Które ustawienia pada wybrać.
Podobnie jak poprzednie odsłony piłkarskiego cyklu EA, tak i EA Sports FC 25 oferuje mnóstwo ustawień sterowania, w których nietrudno się pogubić. Na tej stronie przedstawiamy zatem gotową listę najlepszych ustawień pada i asyst w FC 25, które zapewnią ci komfort, a być może nawet wyniosą twoją rozgrywkę na wyższy poziom.
Aby przejść do ustawień kontrolera, w menu głównym wybierz ikonę zębatki w lewym górnym rogu. Potem przejdź do sekcji Ustawienia, a potem Ustawienia gry.
Najlepsze ustawienia pada w FC 25
Oto ustawienia, które stosują najlepsi gracze w FC 25:
Plany
- Ustawienia domyślne: E-sportowe. To ustawienie ma wpływ tylko na rozgrywkę single-player, bo w meczach online wszyscy gracze mają automatycznie ustawienia E-sportowe. Jeśli nie interesuje cię multiplayer, możesz wybrać Własne, ale radzimy wybrać tę drugą opcję - można uznać, że jest ona dla tej serii domyślna.
Strzelanie
- Automatyczne strzały: Wył.
- Wspomagane główki: Wył.
- Wspomaganie strzałów: Asysta to najlepsza opcja dla zdecydowanej większości graczy. Wprawieni fani serii mogą spróbować Precyzja, żeby mieć większą kontrolę nad strzałami.
- Precyzyjne wykończenie: Wł. Ta opcja pozwala ci zwiększyć siłę i dokładność strzału poprzez drugie naciśnięcie kółka/B w momencie kontaktu stopy zawodnika z piłką. Jeśli jednak masz tendencję do wielokrotnego naciskania przycisku strzału w stresujących momentach, to musisz wybrać Wył., bo twoje strzały będą kompletnie niecelne.
Podania
- Automatyczne popisowe podania: Wył. Popisowe podanie można łatwo wykonać samemu, naciskając L2/LT + podanie.
- Wspomaganie podań prostopadłych: Częściowe. Jeśli wybierzesz Ręczne, będziesz musiał włożyć znacznie więcej wysiłku w wycelowanie każdego prostopadłego podania.
- Podanie prostopadłe górą: Częściowe będzie najlepsze dla większości osób, jednak wprawieni gracze mogą też wypróbować Ręczne, żeby lepiej mijać takimi podaniami linię obrony. Asystowane podania prostopadłe górą nie są bowiem w FC 25 zbyt dokładne. Jednak im lepszych zawodników będziesz miał w drużynie, tym bardziej zasadne jest użycie Częściowych.
- Wspomaganie podań po ziemi: Asysta. Pozwoli ci to w spokoju prowadzić grę, nie martwiąc się tak podstawową kwestią, jak wybieranie precyzyjnego kierunku podania.
- Wspomaganie dośrodkowań: Asysta. Dzięki temu zapewnisz sobie celność dośrodkowań przy dużej łatwości ich wykonania.
- Wspomaganie podań górą: Asysta. Ewentualnie rozważ Częściowe, jeśli chcesz mieć więcej kontroli nad mocą i kierunkiem podań.
- Blokada adresata podania: Późno. Dla większości graczy będzie to najlepsze i najbardziej naturalne rozwiązanie, bo oznacza, że przełączasz się na adresata podania dopiero wtedy, gdy piłkarz wykona to podanie, czyli kopnie piłkę.
- Czułość precyzyjnych podań: Normalna. Precyzyjne podania to te, które wykonuje się z przytrzymaniem R1/RB, a czułość wpływa na szybkość poruszania się wskaźnika.
Obrona
- Automatyczne wybicia: Wył.
- Wspomaganie wybić: Kierunkowe. Daje ci to więcej swobody w wybraniu kierunku wybicia piłki w niebezpiecznych sytuacjach.
- Kontrola tempa: Ręczna. Znacznie zwiększa kontrolę nad zawodnikiem podczas korzystania z tzw. jockeya, czyli kiedy przytrzymujesz L2/LT w obronie.
- Obrona: Zaawansowana obrona. To typ obrony, dzięki którym możesz wybrać, czy chcesz wykonać tradycyjny odbiór (kółko/B), czy wejść w zawodnika barkiem (X/A). W FC 25 ten system sprawdza się fenomenalnie. Wejście barkiem nie jest tak skuteczne, ale zmniejsza ryzyko faulu, więc świetnie sprawdza się w polu karnym. Jeśli jednak chcesz postawić na uproszczony system, wybierz Obronę taktyczną, która sama będzie wybierać typ akcji.
- Wspomaganie blokowania podań: Wł. Sprawi to, że piłkarze automatycznie będą próbować przechwytywać podania blisko nich. Nie ma powodu, dla którego miałbyś z tego nie korzystać.
Przełączanie
- Automatyczne przełączanie: Wysokie i bezpańskie piłki to optymalne ustawienie. Doświadczeni gracze mogą wybrać Tylko bezpańskie piłki, żeby gra sama nie wybierała piłkarza do kontroli, gdy rywale wykonują podania górą.
- Automatyczne przełączanie (wspomaganie ruchu): Brak wspomagania. Zapewnia to największą responsywność, bo po przełączeniu się na danego zawodnika natychmiast masz nad nim kontrolę. Wybierz Częściowe, jeśli masz tendencję do wychylania analoga w niewłaściwym kierunku po przełączeniu się na innego zawodnika.
- Zmiana prawym drążkiem: Klasyczne. Zdecydowanie najlepszy i najwygodniejszy wybór, z którego korzystają wszyscy zaawansowani gracze.
- Zmiana prawym drążkiem - odniesienie: Zależne od piłkarza. To ustawienie zdecydowanej większości graczy. Możesz też spróbować Zależne od piłki, co sprawi, że kierunek zmiany piłkarza wybierzesz w odniesieniu do futbolówki - np. kiedy wychylisz drążek w górę, to przełączysz się na najbliższego zawodnika w górę od piłki.
- Zmiana prawym drążkiem - czułość: 4. To domyślne ustawienie, które dobrze się sprawdza.
- Przełączanie między piłkarzami: Klasyczne. Przy takim ustawieniu gra sama wybiera, na którego piłkarza przełączysz się po naciśnięciu L1/LB.
- Modyfikator czasu reakcji: Wył. W teorii włączenie tej opcji ma zmniejszać tzw. input lag, czyli opóźnienie, ale ta funkcja po prostu nie działa. Lepiej ją wyłączyć.
- Czułość modyfikatora czasu reakcji: nie ma znaczenia, bo wyłączyliśmy poprzednią opcję.
- Blokada adresata: Wł. Możesz nacisnąć dwa analogi jednocześnie, żeby zablokować danego zawodnika, a potem ruszyć prawy analog, by zmienić na innego. Nie jest to może funkcja, bez której nie da się grać, ale czasami może ci się przydać.
Drybling
- Kontekstowy zwinny drybling: Wył. Zwinny drybling możesz wykonać samemu, przytrzymując R1/RB.
Bramkarz
- Wspom. gry bramkarzem: Asysta.
Ustawienia kontrolera
- Analogowy sprint: Wył. będzie odpowiednie dla większości graczy i sprawi, że nie będziesz musiał naciskać R2/RT do końca, żeby osiągnąć maksymalną szybkość. Radzimy jednak wypróbować Wł., które da ci więcej kontroli nad sprintem.
- Efekt „Trigger”: Wył. Włączenie tej opcji przeszkadza, szczególnie w grze online - sprawia bowiem, że czasami musisz włożyć więcej siły, by wcisnąć R2/RT. Niepotrzebne nam siłowanie się z padem, więc wyłączamy tę funkcję.
- Wibracje: Rozszerzone. Dzięki temu delikatne wibracje pada będą współgrać z akcją na boisku, np. podaniami. Świetna opcja, która nie dekoncentruje, a wręcz zwiększa immersję. Jest to jednak kwestia preferencji, więc możesz też sprawdzić pozostałe możliwości.
Spis treści: EA Sports FC 25 - poradnik i najlepsze porady