Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Don Mattrick opuszcza Microsoft i dołącza do koncernu Zynga - Raport

AKTUALIZACJA: Jest oficjalne potwierdzenie. Mattrick odchodzi. Ballmer dziękuje i życzy sukcesu.

Mark Pincus, założyciel Zyngi potwierdził, że Don Mattrick dołączy do koncernu, zastępując Pincusa na stanowisku dyrektora generalnego. Tym samym Mattrick odchodzi z Microsoftu, gdzie od 2007 roku pracował w dziale Interactive Entertainment Business, zajmującym się szeroko pojętą, interaktywną rozrywką, w tym markami Xbox 360 i Xbox One.

„Jestem podekscytowany ogłaszając, że Don Mattrick dołączy do Zyngi jako dyrektor generalny i członek zarządu” - napisał mark Pincus na blogu.

„Zawsze mówiłem, że jeśli tylko znajdę kogoś, kto mógłby być lepszym dyrektorem generalnym, zrobię wszystko, aby taką osobę pozyskać dla naszej firmy. Jestem pewien, że Don jest takim liderem” - dopisał Pincus. „On doskonale rozumie wartość sieci i tworzenie długofalowych relacji z klientami. Zamienił Xboksa w największą na świecie konsolę do gier, opartą na sieci, rozwijając bazę sprzętu z 10 do 80 milionów, oraz przemienił ten biznes z dużych strat do pokaźnych zysków. Dodatkowo, powiększył sieć graczy na Xbox Live z 6 do 50 milionów aktywnych użytkowników.”

Mattrick rozpocznie pracę jako dyrektor generalny Zyngi w przyszłym tygodniu. Tymczasem Pincus pozostanie prezesem koncernu.

Steve Ballmer, szef Microsoftu potwierdził odejście Mattricka w oświadczeniu wysłanym e-mailem do pracowników, a później opublikowanym na blogu firmy.

„To wielka szansa dla Dona, i życzę mu sukcesu” - napisał Ballmer.

„Odkąd sześć lat temu dołączył do IEB [Interactive Entertainment Business - przyp. red.], Don i jego zespół osiągnęli wiele. Wzrosła liczba użytkowników Xbox Live z 6 do 48 milionów. Xbox 360 został najlepiej sprzedającą się konsolę w Ameryce Północnej w ostatnich dwóch latach. Przedstawiliśmy Kinect i sprzedaliśmy go w ponad 24 milionach egzemplarzy. Stworzyliśmy fantastyczne gry, a co najważniejsze, rozszerzyliśmy funkcję Xboksa, który od świetnej platformy dla graczy stał się platformą rozrywki - sport, muzyka, filmy, telewizja na żywo i wiele więcej.”

„Konsola jest niesamowitym urządzeniem, zawierającym w sobie wszystko, co kochają klienci: przeglądarkę Bing, Xbox Live, Internet Explorer, SkyDrive i Skype. Oraz, tak samo ważne, Xbox Games, Xbox Video, Xbox Music oraz SmartGlass.”

„Dziękuję, Don, za wyznaczenie drogi do całkowitego przedefiniowania branży rozrywkowej. Mocne przywództwo zespołu w IEB oraz pozostałych zespołów dobrze przygotowało nas na dostarczenie konsoli nowej generacji.”

*

Oryginalny tekst (1 lipca 2013):

Don Mattrick - szef działu interaktywnej rozrywki w Microsofcie, zajmującego się m.in. marką Xbox 360 i Xbox One - prawdopodobnie opuszcza korporację Billa Gatesa - informuje nieoficjalnie serwis AllThingsD, powołując się na kilka niezależnych źródeł.

Mattrick miałby przejść do koncernu Zynga, gdzie pracowałby blisko z założycielem i dyrektorem generalnym - Markiem Pincusem. Pojawiają się sugestie, że mógłby nawet zastąpić Pincusa na stanowisku dyrektora generalnego.

Niecały miesiąc temu Zynga, potentat na rynku gier casualowych, informowała o restrukturyzacji: zwolnieniu 18% pracowników i zamknięciu czterech studiów deweloperskich.

Don Mattrick przygodę w przemyśle gier wideo rozpoczął mając zaledwie 17 lat, gdy w 1982 roku wspólnie z Jeffem Semberem założył studio Distinctive Software, znane m.in. z gry Test Drive (1987).

Na początku lat 90. studio zostało wykupione przez Electronic Arts, a Mattrick pełnił w nim kolejno różne funkcje kierownicze, m.in. szefował rozsianym po świecie studiom deweloperskim koncernu. W Microsofcie rozpoczął pracę w 2007 roku.

Eurogamer skontaktował się z Microsoftem. Gdy tylko uda nam się ustalić szczegóły, zaktualizujemy wiadomość.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami. .

O autorze
Awatar Zbigniew Jankowski

Zbigniew Jankowski

Editor

Od ponad 20 lat związany z mediami internetowymi, a w międzyczasie także z czasopismami o grach wideo oraz prasą regionalną.

Komentarze