Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

„Do której macie otwarte?” - fan ożywia mieszkańców Skyrim dzięki ChatGPT

NPC rozumieją, co się do nich mówi i odpowiadają na pytania gracza.

Patrząc na błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji, kwestią czasu było tylko wykorzystanie technologii w grach. Na razie najlepiej wychodzi to modderom, a ostatnim tego przykładem są mieszkańcy Skyrim wspomagani przez ChatGPT.

Na YouTube opublikowano niedługi film, na którym prezentowany jest nowy mod do Skyrim VR tworzony przez fana, który postanowił tchnąć nieco życia w mieszkańców Tamriel. Twórcy udało się połączyć popularnego bota ChatGPT z syntezatorem mowy oraz programem do automatycznej transkrypcji dźwięku, a następnie sprząc to wszystko z postaciami niezależnymi.

W efekcie bohaterowie niezależni, jakich Smocze Dziecię napotyka na swojej drodze wykazują się pewnego rodzaju świadomością sytuacyjną - pamietają wcześniejsze rozmowy i odpowiadają na pytania gracza. Co więcej, pytania te można zadawać najzwyczajniej mówiąc do mikrofonu, natomiast NPC odpowiadają swoimi własnymi głosami (mniej więcej). Także ruchy ust są zsynchronizowane z wypowiadanymi dialogami, które powstają niemal na bieżąco.

Trzeba przyznać, że wygląda to imponująco, choć nadal nieco surowo (modyfikacja ciągle powstaje i nie jest jeszcze dostępna). Postacie opowiadają historie i zdają się pamiętać postać gracza, potrafią określić porę dnia czy powiedzieć, jak długo otwarty będzie sklep, który prowadzą. Choć wymowa bywa czasem dziwna, a przygotowanie odpowiedzi potrafi trochę potrwać, to widać tu niebywały potencjał.

Modder o pseudonimie Art from the Machine wykorzystał w swojej pracy wspomniany już ChatGPT, który odpowiada za tworzenie wypowiedzi i „rozumienie” pytania gracza. Wygenerowany tekst jest następnie „czytany” przez syntezator xVASynth, który zamienia tekst na mowę i imituje głosy postaci (czasem lepiej, a czasem gorzej). Z kolei za transkrypcję słów gracza do formy tekstowej, którą może zrozumieć ChatGPT odpowiada inna SI OpenAI - Whisper.

Dzięki sprytnemu wykorzystaniu kilku SI, gracze będą mogli wkrótce prowadzić w Skyrim znacznie bardziej realistyczne konwersacje. NPC nie tylko nas zrozumieją, ale porozmawiają z nami na różne tematy, choć na razie działanie systemu dalekie jest od ideału. Nietrudno jednak wyobrazić sobie, że za kilka lat tego typu rozwiązania staną się standardem, a nie tylko ciekawostką.


Dlaczego warto sięgnąć po „Legendy gier wideo”?

Dzięki książce poznasz największych twórców gier wideo w historii, a przy okazji dowiesz się, jak wielki był ich wpływ na wszystkie kolejne gry, również dzisiejsze hity, w które grasz na co dzień.

Pobierz darmowy fragment i zamów książkę „Legendy gier wideo” w przedsprzedaży »

Kto pierwszy poruszył postacią na ekranie, jak narodziły się komputerowe RPG-i, dlaczego grom tak blisko do filmów, kto wymyślił otwarte światy, jak narodziły się strzelanki czy wreszcie, który znany twórca poleciał w kosmos jako drugi cywil w historii.

Dowiedz się więcej teraz »

O autorze
Awatar Marek Makuła

Marek Makuła

News & Content Writer

Marek to miłośnik modów, kawy i jezior. Jego serce bije w 32 bitach. Lubi grać bez minimapy i wspierać fanowskie projekty.

Komentarze