Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Batman: Arkham Knight - dlaczego gra będzie w USA dostępna od 17 lat?

Uwaga na spoilery!

W ubiegłym miesiącu agencja Entertainment Software Rating Board (ESRB) ze Stanów Zjednoczonych ujawniła, że gra Batman: Arkham Knight otrzymała w tym kraju oznaczenie wiekowe Mature (od 17 roku życia).

Batman nie przebiera w środkach

Teraz ESRB opublikowało krótkie streszczenie, w którym opisano dokładnie, jakie elementy produkcji wpłynęły na tak wysoką klasyfikację.

Uwaga na spoilery poniżej!

Jak czytamy w opisie, w grze umieszczono między innymi sceny tortur na stole operacyjnym oraz za pomocą kół batmobilu. Jest też wzmianka o tym, że gracz może „strzelać do nieuzbrojonych postaci i zakładników”. To zdanie wydaje się być dziwne, ponieważ wcielamy się w Batmana, który przecież nikogo nie zabija. Możliwe, że chodzi o gumowe kule lub o sekcję, gdzie zagramy jako inny bohater.

ESRB wspomina także o innych, raczej standardowych elementach: plamach krwi znajdywanych podczas śledztw, walce wręcz ze scenami w zwolnionym tempie, okrzykach bólu czy przekleństwach.

Arkham Knight wydaje się więc nie być bardziej problematyczne niż poprzednie odsłony serii, które otrzymywały niższe kategorie wiekowe. Wydawca - Warner Bros. - ostrzegał podobno twórców, że niektóre sceny mogą być kontrowersyjne, jednak Rocksteady zdecydowało się niczego nie zmieniać.

- Nie tworzyliśmy tych fragmentów z myślą o kategoriach wiekowych - przyznał reżyser Sefton Hill w rozmowie z serwisem IGN. - Nie robiliśmy czegoś podobnego także w poprzednich tytułach.

- To koniec trylogii. Złoczyńcy przybywają do Gotham, by zniszczyć Batmana. Nieuniknione jest, że stanie się coś złego. Ale to nie znaczy, że zmieniamy nasze podejście. Chcemy zrealizować zakończenie bez żadnych kompromisów, a to zabiera nas w mroczne miejsca.

Batman: Arkham Knight ukaże się 2 czerwca na PC, PlayStation 4 i Xbox One.

O autorze
Awatar Daniel Kłosiński

Daniel Kłosiński

News Editor

Daniel współpracuje z Eurogamer.pl od początku istnienia serwisu. Obecnie zajmuje się głównie wiadomościami i tłumaczeniami Digital Foundry.

Komentarze