Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Divinity: Original Sin 2 - zdolności (abilities)

Zobacz, w jakie elementy inwestować, aby stworzyć odpowiedniego bohatera.

Zdolności stanowią podstawę specjalizacji i rozwoju postaci. To właśnie dzięki nim możesz zdecydować czy chcesz, aby bohater lepiej władał bronią, magią czy też biegle posługiwał się perswazją, umożliwiającą wydobywanie w trakcie rozmów dodatkowych informacji od rozmówców.

Ogólnie można podzielić zdolności na dwie główne grupy - cywilne i bojowe - a te można podzielić na jeszcze dodatkowe podgrupy. Z pierwszych korzystasz głównie podczas eksploracji świata, prowadzenia dialogów i tak dalej. Drugie są ściśle powiązane z walką. Poszczególne zdolności możesz rozwijać na kolejne poziomy. Im jest on wyższy, tym bieglej postać będzie posługiwać się daną zdolnością.

Poniżej opisujemy zdolności postaci z podziałem na cywilne i bojowe wraz z podgrupami, które pojawiają się w grze. Spis zdolności jest w kolejności alfabetycznej.


Zdolności bojowe

Skills (biegłości)

Aerotheurge (magia powietrza) - zwiększa obrażenia zadawane pancerzowi magicznemu. Rozwijaj ją tylko u postaci specjalizujących się w magii ofensywnej, dzięki czemu będą w stanie efektywniej atakować nieprzyjaciół.

Zdolności bojowe: biegłości (1), bronie (2), obrona (3).

Geomancer (magia ziemi) - podnosi szybkość regeneracji pancerza fizycznego oraz ilość obrażeń zadawanych od trucizn. Głównie dla postaci, które mają przyjmować ciosy oraz korzystać z umiejętności związanych z truciznami.

Huntsman (myśliwy) - zwiększa skuteczność ataków dystansowych (łuki, kusze) w trakcie prowadzenia ognia z dogodniejszej pozycji. W praktyce chodzi tu o znalezienie się w terenie położonym wyżej od przeciwnika. Dobre rozwiązanie dla wszystkich postaci parających się walką dystansową.

Hydrosophist (magia wody) - zdolność związana ze skuteczniejszym odzyskiwaniem zdrowia (zarówno z umiejętności, jak i mikstur) oraz regeneracją magicznego pancerza. Zdolnością powinny być zainteresowane zwłaszcza postacie nastawione na leczenie sojuszników.

Necromancer (nekromancja) - skupia się na odzyskiwaniu punktów życia w momencie pozbawiania przeciwników punktów życia. Zdolnością tą powinny być zainteresowane głównie postacie z odpowiednimi umiejętnościami potęgującymi te efekty (np. klasa Inkwizytora).

Polymorph (polymorf) - za każdy punkt tej zdolności otrzymujesz jeden punkt, który możesz przeznaczyć na dowolny atrybut.

Pyrokinetic (magia ognia) - zwiększa liczbę obrażeń zadawanych przez ogień. Zdolność powinna być rozwijana głównie przez postacie parające się magią ognia.

Scoundrel (łotr) - zwiększa szanse na trafienia krytyczne oraz szybkość poruszania się postaci. Zdolność głównie dla wszelkiego rodzaju skrytobójców i bohaterów wyprowadzających szybkie ataki z zaskoczenia lub ukrycia.

Summonig (przyzwanie) - zwiększa statystyki (życie, zadawane obrażenia, pancerz fizyczny i magiczny) przyzywanych istot.

Warfare (walka) - podnosi obrażenia zadawane celom z fizycznym pancerzem. Zdolność przeznaczona głównie dla postaci walczących w bezpośrednich starciach.


Weapons (bronie)

Dual wielding (dwuręczność) - zwiększa skuteczność ataku oraz szansę na unik w trakcie korzystania z dwóch, jednoręcznych broni (np. sztyletów) jednocześnie. Dobre rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju postaci atakujących z ukrycia i walczących w wyżej wymieniony sposób.

Ranged (broń dystansowa) - zwiększa siłę ataku oraz umożliwia częstsze trafienia krytyczne w trakcie korzystania z broni dystansowych (łuki, kusze). Zdolność do rozwijania przez postacie korzystające z tego rodzaju oręża.

Single handed (bronie jednoręczne) - zwiększa siłę oraz precyzję ataku podczas korzystania z broni jednoręcznych (miecze, sztylety, pałki, maczugi, topory) w momencie, gdy druga ręka jest pusta lub znajduje się w niej tarcza.

Two handed (bronie dwuręczne) - zwiększa siłę ataku oraz mnożnik krytycznych trafień podczas korzystania z broni dwuręcznych (miecze, sztylety, pałki, maczugi, topory).


Defence (obrona)

Leadership (dowodzenie) - zwiększa szansę na unik i podnosi zdolności obronne wszystkich sojuszników w promieniu 5 metrów.

Perseverance (wytrwałość) - regeneruje pancerz magiczny po pozbyciu się efektu zamrożenia (frozen) lub ogłuszenia (stunned), a fizyczny po wyeliminowaniu przerażenia (petrified) oraz powalenia (knock down).

Retribution (kara) - odbija część obrażeń w stronę atakującego przeciwnika.


Zdolności cywilne

Craftsmanship (rzemiosło)

Loremaster (mistrz wiedzy) - zdolność pozwalająca na skuteczniejsze i szybsze identyfikowanie przedmiotów oraz przeciwników. W pierwszym przypadku zdobywasz wiadomości o danej rzeczy, co wpływa również na podwyższenie jej ceny, a w drugim otrzymujesz informacje na temat wrogów, dzięki czemu możesz dostosować do nich sposób prowadzenia walki.

Zdolności cywilne: rzemiosło (1), przebiegłość (2), osobowość (3).

Telekinesis (telekineza) - umożliwia przenoszenie coraz cięższych przedmiotów i postaci na coraz większe odległości. W późniejszym etapie rozgrywki bywa to przydatne zarówno podczas eksplorowania świata, jak i walki (upadające przedmioty/postacie wyrządzają krzywdę sobie i obiektom, na które spadną).


Nasty deeds (przebiegłość)

Sneaking (skradanie) - umożliwia pozostawanie niezauważonym przez inne postacie i przeciwników. Dzięki temu możemy zakraść się do rywala i zaatakować go niespodziewanie zadając dodatkowe obrażenia.

Thievery (złodziejstwo) - bardzo przydatna zdolność, jeśli zależy nam na szybkim docieraniu do zablokowanych miejsc. Łączy w sobie dwie czynności - możliwość kradzieży kieszonkowej oraz wkradania się do zamków. Dzięki pierwszej możemy na przykład niezauważenie okradać napotkane postacie, a druga zapewnia dostęp do wielu zablokowanych skrzyni lub pomieszczeń.Personality (osobowość)

Bartering (handel) - zapewnia lepsze warunki umów handlowych. Przedmioty możesz kupować taniej, a sprzedawać drożej niż w normalnych warunkach.

Lucky charm (łut szczęścia) - zdolność przydatna, jeśli nastawiasz się na eksplorowanie miejsc i zaglądanie w każdy zakątek i do każdej skrzyni. Zwiększa szansę na odnalezienie drogocennych przedmiotów w różnych miejscach oraz po pokonanych wrogach.

Persuasing (perswazja) - umożliwia przekonywanie napotkanych rozmówców do swoich racji. W praktyce oznacza to np. nowe opcje dialogowe, dzięki którym nie musimy uciekać się do rozwiązań z użyciem przemocy. Dobrze, jeśli przynajmniej jedna osoba w drużynie posiada tę zdolność rozwiniętą.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze