Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dishonored: Death of the Outsider - walka: najlepsze porady

Jak radzić sobie w walce w zwarciu i na dystans.

O tym, czy będziemy często walczyć, decyduje nasz styl gry. Jeśli preferujemy bardziej skradankowe podejście do misji, do walki będzie dochodziło rzadziej. Jednak, mimo tego, warto poznać podstawy posługiwania się broniami do walki wręcz i dystans.


Walka na miecze

Walka za pomocą miecza składa się z kilku elementów. Przede wszystkich są to ataki sieczne, którymi zadajemy obrażenia przeciwnikowi. Blokowanie umożliwia nam obronę przed ciosami przeciwników, a także wyprowadzanie kontr.

Ataki mieczem wyprowadzamy, gdy oponent jest odsłonięty. To najlepsza metoda, by zadać obrażenia, a również daje nam możliwość do zadania śmiertelnego ciosu. Machanie mieczem na lewo i prawo nic nie da. Lepiej jest poczekać na dogodny moment - najlepiej po zadanym ataku przez przeciwnika.

Odeprzeć atak wroga można dzięki blokowaniu. Kiedy zobaczymy, że przeciwnik atakuje, wtedy naciśnijmy klawisz/przycisk odpowiedzialny za blok. Zaraz po tym wyprowadźmy kontrę, która może zakończyć się śmiertelna dla oponenta.

Warto pamiętać, że jeżeli dojdzie do bezpośredniej konfrontacji, to nie ma sensu walczyć z całą grupą przeciwników. Oczywiście najlepiej jest walczyć z pojedynczym wrogiem. W przypadku walki z dwoma oponentami, dobrze jest trzymać jednego z nich na dystans, tak aby nie atakowali nas jednocześnie - trudno wtedy jest odbić ciosy.

W drugiej części gry zdobędziemy nóż o dwóch ostrzach. Sprawi, że uzyskamy umiejętność uderzenia pustki, dzięki której ataki mieczem będą miały większą moc i pozwalały na odrzucenie wrogów. Warto to wykorzystać, bowiem przeciwnicy przewrócą się, co umożliwi zadanie im śmiertelnego ciosy, o ile szybko do nich podbiegniemy.

Dzięki umiejętnemu posługiwaniu się bronią można zabić wiele przeciwników.

Walka na dystans

Dzięki kilku broniom i gadżetom efektywna jest również walka na dystans. Umożliwia to przede wszystkim uzbrojenie wmontowane w ramię Bille Lurk. Dzięki temu możemy posługiwać się wolnostrzałem oraz elektrycznym pociskam, które - kolejno - zabija i obezwładnia wrogów. Bronie te są przydatne szczególnie, gdy chcemy kogoś zlikwidować bez potrzeby podchodzenia bliżej.

Przy tej okazji warto pamiętać, że Billie posiada lunetę wbudowaną w oku, która służy do przybliżania, co umożliwia dokładniejsze celowanie. Chcąc zabić przeciwnika, najlepiej jest celować w głowę, co zadaje największe obrażenia, a nierzadko zabija oponentów jednym strzałem. Inna sprawa ma się ze strażnikami, którzy mają założony hełm. Wtedy pierwszy strzał strąci im nakrycie głowy, a dopiero kolejny może zabić. Chyba, że będziemy celować dokładnie w miejsca głowy nie osłonięte przez hełm.

Przydatne są również przedmioty, które Billie nie nosi przy sobie, ale może zabrać z ziemi lub innych miejsc. Są to przede wszystkim butelki i inne szklane naczynia, które po rzuceniu w odpowiednie miejsce, zwabią przeciwników. Co więcej, tego typu przedmioty przydają się również do rzucania we wrogów, co powoduje ich chwilowe zachwianie, które możemy wykorzystać do zadania ataku, który nie będzie przez nich zablokowany.

Bardziej szczegółowe informacje o wszystkich broniach i amunicji znaleźć można w części poświęconej tymże przedmiotom.Łączenie stylów walki

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby walkę w zwarciu połączyć z walką dystansową, a skrytobójstwo z otwartą walką. Kiedy mamy do czynienia z grupą przeciwników, warto rozpocząć od ich oznaczenia, co umożliwia moc: Wejrzenie. Następnie należy skupić się na przeciwnikach, którzy samotnie patrolują dany obszar i po cichu ich eliminować z dystansu lub zakradając się od tyłu, obezwładniając ich lub zabijając.

Kiedy oponenci zauważą twoją postać lub leżące zwłoki, trzeba będzie z nimi stanąć do walki lub uciec. Można ich również zaskoczyć, skacząc z góry na nich, i wbijając miecz w plecy lub podbiec do nich, gdy ci nie spodziewają się ciebie.

O autorze

Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze