Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - tworzenie postaci: postać do walki

Zobacz, w jaki sposób rozwinąć bohatera nastawionego do prowadzenia otwartej wymiany ognia.

Na poprzedniej stronie opisaliśmy postać stawiającą na bezgłośne poruszaniu się po polu bitwy i unikającej otwartej konfrontacji (zobacz: Tworzenie postaci: cicha postać). Jeśli jednak nie przepadasz za tym stylem rozgrywki i nudzi cię nieustanne ukrywanie się i przemykanie między strażnikami i systemami obronnymi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby eliminować wrogów brutalnie w typowych strzelaninach.

Już na początku warto zaznaczyć, że taktyka oparta na strzelaniu jest nieco mniej opłacalna. Wynika to głównie z faktu, że zabijanie wrogów w otwartych starciach zapewnia mniej punktów doświadczenia niż ich ciche obezwładnianie (chociaż z drugiej strony możesz zabić znacznie więcej rywali niż osoba, która omija przeciwników, co w pewien sposób może zrekompensować tę różnicę). Warto mieć to na uwadze przed rozwijaniem bohatera w tym kierunku.

Ukrywanie się za osłonami to podstawa prowadzenia strzelanin

Rozwijając postać nastawioną na walkę nie zapominaj, że nawet z ulepszeniami defensywnymi Adam może szybko stracić życie, jeśli nie zachowasz odpowiedniej uwagi. Przede wszystkim nigdy nie rozpoczynaj walki w otwartym terenie. Zawsze staraj się ukrywać za różnego rodzaju osłonami w postaci ścian, narożników czy innych obiektów zapewniających osłonę przed kulami wroga (obrazek powyżej).

Walkę z przeciwnikami dobrze jest rozpocząć atakując z zaskoczenia, na przykład ostrzeliwując ich z daleka z karabinu snajperskiego. Oczywiście zawsze najlepiej jest celować w głowę. Kiedy wrogowie zorientują się w sytuacji zaczną szybko zmierzać w twoim kierunku. Dobrze jest wtedy zmienić broń na szybkostrzelny oręż np. karabin maszynowy. Co za tym idzie dobrze jest mieć w ekwipunku kilka rodzajów broni, dzięki którym uda ci się wyjść cało z różnych sytuacji. Nie zapominaj także o granatach zdolnych do eliminowania kilku oponentów za jednym zamachem.

Pamiętaj także, że w przypadku kłopotów z bronią lub amunicją zawsze możesz posłużyć się orężem zostawionym przez zabitych wrogów. Nie zapominaj o tej opcji.

Modyfikowanie broni może zapewnić ci przewagę na polu bitwy

Staraj się również dopasowywać broń do własnych potrzeb (obrazek powyżej). Pamiętaj, że do zwykłych wrogów najlepiej sprawdza się zwykła amunicja, ale już do opancerzonych celów warto zainwestować w pociski przeciwpancerne. Ponadto dobrze jest zmodyfikować broń w taki sposób, aby spełniała twoje oczekiwania. Być może czasami będziesz chciał oczyścić jakieś pomieszczenie po cichu, co znacznie ułatwi ci np. zamontowanie tłumika na lufie.

Ulepszenia podstawowe:

 • System zdrowotny strażnik RX - jako postać narażona na ciągły ostrzał powinieneś maksymalnie rozwinąć stan zdrowia Adama. Podstawą jest rozwinięcie Nieograniczonej angiogenezy zwiększającej do 150 punktów limit zdrowia bohatera. Potem można pomyśleć o szybkości Regeneracji i Defibrylatorze (te może rozwijać stopniowo).
 • Cybernetyczna obsługa broni - tutaj również stopniowo rozwijaj kolejne ulepszenia. Zwłaszcza te związane ze Stabilnością celowania i Odrzutem broni. W dalszej kolejności możesz też zainwestować w Szybsze przeładowywanie.
 • Konwerter energetyczny seria Sarif 8 - zwiększa pojemność baterii oraz szybkość ich regeneracji. Jest to bardzo ważne, ponieważ pancerze stanowiące ochronę przed pociskami wrogów pobierają sporo energii.
 • Pancerz skórny nosorożec - nie raz uratuje ci skórę, jeśli rozpoczniesz walkę z przeważającymi siłami przeciwnika. Koniecznie rozwiń ulepszenie Maksymalna konfiguracja redukcji, dzięki czemu zyskasz maksymalny poziom ochrony.
 • Tytan - eksperymentalny rodzaj pancerza, który może całkowicie zniwelować efekty obrażeń (przydatny zwłaszcza w późniejszej fazie gry). Aby w pełni z niego korzystać należy rozwinąć Optymalizację kosztu fasetek, dzięki czemu znacznie ograniczysz pobór energii z baterii.

Oprócz powyższych warto jeszcze rozważyć zakup następujących ulepszeń:

 • Cybernetyczne protezy ramienia - chodzi zwłaszcza o ulepszenie Maksymalny udźwig. Dzięki niemu możesz zwiększyć pojemność ekwipunku, a co za tym idzie nosić ze sobą więcej broni oraz pocisków.
 • Tropiciel celu LiDAR - umożliwia namierzanie i oznaczanie przeciwników. Może się to okazać bardzo przydatne zwłaszcza w pomieszczeniach z większą ilością wrogów, których normalnie może być ci dość trudno dojrzeć podczas strzelaniny.
 • Poprawa skupienia - eksperymentalne ulepszenie, dzięki któremu możesz spowolnić czas, co zapewnij ci w przewagę w trudnych momentach, na przykład gdy zostaniesz zagnany przez wrogów do kozi róg.

Powrót do spisu treści: Deus Ex: Mankind Divided, Rozłam Ludzkości - Poradnik, Solucja

Następnie: Deus Ex: Rozłam Ludzkości - interfejs: ekran, ikony i menu


Ulepszenia trzeciorzędne:

 • Tajfun - wystrzeliwuje pociski ostre lub obezwładniające w promieniu 360 stopni wokół bohatera. Możesz w ten sposób błyskawicznie wyeliminować rywali, którzy otoczyli twoją postać.
 • Nanoostrze - jeśli chcesz czasem urozmaicić korzystanie z typowych broni, to bieżące, eksperymentalne, ulepszenie sprawdzi się bardzo dobrze. Możesz nim eliminować wrogów z bliska lub dystansu, a po zainwestowaniu w Ostrze pirotechniczne możesz wywoływać eksplozje na pewnym obszarze, zadając obrażenia nawet kilku przeciwnikom.
 • Wzmacniacz społeczny - tylko jeśli zależy ci na tym, aby rozwiązywać niektóre sytuacje w trakcie dialogów.
 • Hakowanie przechwytujące i Skryte hakowanie - tylko, jeżeli zależy ci na możliwości wkradania się do komputerów, terminali i łamania zabezpieczeń systemów sieciowych i obronnych.

Oczywiście powyższe wskazówki oraz sposoby rozwoju postaci są tylko przykładami. Dobrze jest samemu eksperymentować, aby stworzyć taki zestaw ulepszeń, który najlepiej będzie pasował do twojego stylu gry.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze