Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - tworzenie postaci: cicha postać

Tworzymy bohatera działającego po kryjomu.

Deus Ex oferuje wiele możliwości prowadzenia rozgrywki. Autorzy nie narzucają z góry jedynego słusznego sposobu, dając graczowi wiele możliwości rozwoju głównego bohatera i stosowanie własnych strategii. Początkowo taka swoboda może nieco przytłaczać, zwłaszcza graczy, którzy mają do czynienia z serią po raz pierwszy i nie wiedzą jeszcze, na co do końca zwracać uwagę. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek dla bohatera skupiającego się na skrytym działaniu. W drugiej części znajdziecie porady dla postaci nastawionej na walkę.

Należy już na początku zaznaczyć, że gra niejako premiuje cichą taktykę, polegającą na niezauważonym obezwładnianiu strażników, a nie prowadzeniu otwartej walki. Szybko się zorientujesz, że np. obezwładnianie wrogów zapewnia więcej punktów doświadczenia niż ich zabijanie. Podobnie jest z pozostawaniem w ukryciu. Jeśli nie będziesz rzucał się w oczy rywalom i omijał uruchamianie alarmów, to możesz liczyć na dodatkowe bonusy związane z punktami doświadczenia.

Obserwowanie ruchów rywali na ekranie (#1) i radarze (#2) stanowi podstawę cichej taktyki

Taktyka ta wymaga więcej cierpliwości niż prowadzenie otwartej walki. Przede wszystkim musisz kryć się za osłonami i uważnie obserwować wrogów - zarówno ludzi (#1 na obrazku powyżej), jak i systemu obronne w postaci kamer. Bardzo przydatny jest w tym przypadku radar (#2 na obrazku powyżej), który znacznie ułatwia śledzenie ruchów rywali.

Potencjalnych wrogów, których nie możesz ominąć, najlepiej jest obezwładniać. Możesz to czynić zakradając się do wrogów od tyłu (pamiętaj o kucaniu, ponieważ inaczej cię usłyszą) lub posługując się bronią z amunicją usypiającą np. karabinem albo jakimś ulepszeniem (np. Tesla).

Szyby wentylacyjne umożliwiają skryte docieranie do wielu lokacji

W trakcie korzystania z cichej taktyki dokładnie obserwuj otoczenie. Do większości lokacji możesz wejść na kilka sposobów. Dlatego zamiast pchać się przez plac zatłoczony rywalami często lepiej rozejrzeć się za alternatywą np. w postaci szybu wentylacyjnego, który umożliwi niezauważone dotarcie do celu.

Warto też pomyśleć o rozwinięciu zdolności hakerskich - dzięki nim możesz nie tylko łatwiej łamać zabezpieczenia, ale również zdobywać kody oraz wyłączać systemu ochronne w postaci kamer, wieżyczek czy robotów. W ten sposób przemieszczanie się po określonych miejscach stanie się znacznie prostsze.


Polecane ulepszenia podstawowe:

 • System radarowy przewodnik - a zwłaszcza ulepszenie Sprzężenie wizualne, które umożliwi śledzenie wzroku strażników na radarze. Dzięki temu możesz precyzyjnie zaplanować kolejne ruchy w lokacjach z wrogami.
 • Szklana tarcza - bardzo przydatne ulepszenie pozwalające na chwilę stać się niewidzialnym. Świetnie się sprawdza w miejscach z dużą ilością wrogów, w których trudno przemknąć między nimi. W podstawowej wersji tarcza pobiera sporo mocy, dlatego warto pomyśleć o ulepszeniu Zoptymalizowane zużycie energii w maskowaniu, a jeśli chcesz szybko obezwładniać wrogów z ukrycia, to również o Skrytym obezwładnianiu. Dobrze jest uruchamiać Szklaną tarczę razem z Cichobiegami, co umożliwia szybkie i niewidoczne przemieszczanie się (sama tarcza nie tłumi bowiem kroków i jeśli nie chcesz być słyszany powinieneś przemieszczać się na kuckach).
 • Wyostrzenie wzroku - pozwala szybko wypatrzeć w otoczeniu wiele interesujących miejsc i obiektów, a także wrogów za ścianami. Dobrze jest pomyśleć o Precyzyjnym dostrojeniu nadajnika, dzięki czemu pobór mocy podczas korzystania z niego zostanie znacznie zredukowany.
 • Cybernetyczne proteza nogi - wraz z ulepszeniem Cichobiegi, które wraz ze Szklaną tarczą zapewniają możliwość szybkiego i bezgłośnego przemieszczania się. Ponadto system Kozica umożliwia dużo wyższe skakanie i dostęp do wyżej położonych miejsc, które normalnie nie są dostępne.
 • Konwerter energetyczny seria Sarif 8 - a zwłaszcza ulepszenia związane z pojemnością baterii i szybkością jej ładowania (Prędkość ładowania). Umożliwią szybką regenerację baterii, jeśli często korzystasz z aktywnych ulepszeń.

Oprócz powyższych warto jeszcze rozważyć zakup następujących ulepszeń:

 • Wzmacniacz społeczny - jeśli lubisz załatwiać sprawy podczas rozmów, to jest to nieocenione narzędzie pozwalające przekonać rozmówcę do swoich racji i często osiągnąć cel samą rozmową. Jeśli nie lubisz załatwiać spraw rozmową, to możesz to ulepszenie odpuścić.
 • Cybernetyczne protezy ramienia - a zwłaszcza ulepszenia Przebicie przez ścianę (umożliwia znajdowanie nowych lokacji i dróg alternatywnych) oraz Zoptymalizowane umięśnienie (pozwala dźwigać ciężkie przedmioty, za którymi często znajdują się np. szyby wentylacyjne).
 • System lądowania Ikar - świetne narzędzie pozwalające spadać niemal z każdej wysokości bez uszczerbku dla zdrowia bohatera. Dzięki temu możemy np. wskakiwać do szybów wind i docierać do lokacji, do których normalnie dostęp byłby znacznie utrudniony lub nawet zablokowany.
 • Hakowanie przechwytujące - jeśli lubisz rozwiązania hakerskie, to warto rozwinąć wszystkie ulepszenia z tej dziedziny, co umożliwi ci włamywanie się praktycznie do wszystkich komputerów i terminali.
 • Skryte hakowanie - uzupełnienie zdolności hakerskich. Podobnie, jak Hakowanie przechwytujące warto je rozwinąć maksymalnie, ponieważ znacznie obniża możliwość wykrycia naszych poczynań przez systemy ochronne w sieci.

Powrót do spisu treści: Deus Ex: Mankind Divided, Rozłam Ludzkości - Poradnik, Solucja

Następnie: Deus Ex: Rozłam Ludzkości - tworzenie postaci: postać do walki


Ulepszenia trzeciorzędne:

 • Tesla - alternatywa dla typowych broni obezwładniających. Wystrzeliwuje ładunek elektryczny rażący cel. Jeśli już zdecydujemy się na to eksperymentalne ulepszenie, to warto rozwinąć Poczwórny łuk elektryczny, dzięki któremu będziemy mogli jednym strzałem obezwładnić nawet czterech wrogów oraz Zwiększony zasięg łuku elektrycznego, co zapewnij nam możliwość eliminowania ich z większej odległości.
 • Zdalne hakowanie - eksperymentalne ulepszenie, które umożliwia wkradanie się do niektórych elementów z dystansu. Rozwinięcie Kontrola zabezpieczeń może przydać się, jeśli chcemy np. z dystansu wyłączyć systemy obronne pokroju kamer i wieżyczek, co stanowi ciekawą alternatywę dla elektrycznych pocisków EMP .
 • Zaimplantowana oddycharka - umożliwia poruszanie się po terenach wypełnionych trującym gazem. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków możemy pozbyć się gazu szukając zaworów i je zakręcając.

Oczywiście powyższe zestawy ulepszeń są tylko przykładem. Każdy może je dowolnie modyfikować według swoich potrzeb - nie bój się eksperymentów i sprawdzania własnych taktyk.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze