Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - strzelanie, modyfikowanie broni, amunicja

Zobacz, jak wykorzystać pistolet i karabin.

Deus Ex oferuje wiele różnego rodzaju broni, które najlepiej dopasować do swojego stylu gry. Jeśli lubisz ciche działanie i zdobywanie dodatkowych punktów doświadczenia za nie zabijanie przeciwników, to warto zaopatrzyć się w karabin lub pistolet z pociskami ogłuszającymi. Z drugiej strony możesz być bardziej zainteresowany otwartą walką - wtedy karabin automatyczne okaże się nieoceniony.

Różnorodność broni to jednak dopiero początek. Gra oferuje bowiem duże możliwości jej modyfikowania między innymi poprzez możliwość zmiany prowadzenia ognia, korzystania z tłumików czy różnych rodzajów amunicji. Początkowo wszystkie te elementy mogą wydać się dość skomplikowane, jednak wystarczy odwiedzić strzelnicę, aby szybko zrozumieć podstawowe zasady.


Zmiana typu amunicji

Na strzelnicę możesz się wybrać w trakcie wykonywania Misji 4: Poznawanie TF29. Po dotarciu do bazy i wejściu po schodach na piętro spotkasz kwatermistrz Arię, która podaruje ci kartę pozwalającą na wejście na strzelnicę. Zejdź na dół i udaj się do pokoju o nazwie Shooting Range (na wprost wejścia do bazy). Tam czeka cię krótki kurs zaznajamiający cię z podstawami posługiwania się broni - został on opisany krok po kroku poniżej.

W karabinie automatycznym zmień (#1) amunicję ze zwykłej na przeciwpancerną, aby skuteczniej walczyć z opancerzonymi przeciwnikami. Zwróć też uwagę na możliwość zmiany trybu ognia (#2) - nauczysz się go obsługiwać w dalszej części pobytu na strzelnicy.

Po dotarciu na strzelnicę podejdź do pierwszego stanowiska z prawej i podnieś pistolet, którym eliminuj pojawiające się tarcze. Kiedy skończysz przejdź do drugiego stanowiska od prawej i podnieś karabin automatyczny.

Tym razem cele będą opancerzone, a ich zestrzelenie pochłonie sporo amunicji. Dlatego po pierwszej serii zestrzelonych obiektów podnieś amunicję przeciwpancerną z lewej, wciśnij klawisz, który pojawi się na ekranie i zmień rodzaj amunicji (#1 na obrazku powyżej). Następnie zestrzel kolejne cele.

Zwróć też uwagę na rodzaj prowadzenia ognia (#2 na obrazku powyżej). Ciągły zadaje większe obrażenia, ale odrzut utrudnia celowanie, natomiast pojedynczy cechuje się większą precyzją, a szybkość jest uzależniona od naciskania przez ciebie spustu (na początku strzelnicy nie możesz zmienić tej opcji).

Strzelaj w cele, gdy są blisko siebie

Po przetestowaniu pocisków przeciwpancernych wróć do pistoletu i podnieś amunicję EMP leżącą z lewej z strony. Przy jej pomocy unieruchom trzy przesuwające się cele (obrazek powyżej) - najlepiej strzelać szybko, gdy są blisko siebie.

Warto zapamiętać słowa instruktorki, która wspomnij, że po unieruchomieniu rywala pociskami EMP będziesz zadawał mu większe obrażenia nabojami przeciwpancernymi. Ponadto możesz przy ich pomocy eliminować systemy obronne.


Modyfikowanie broni

Po zapoznaniu się z amunicją EMP instruktorka poprosi cię, abyś podniósł tłumik z lewej strony.

Skorzystaj z opcji Modyfikuj (#3), aby zamontować tłumik na karabinie

Kiedy to uczynisz zmień broń na karabin automatyczny i przejdź do menu wyposażenie (#1 na obrazku powyżej). Następnie wybierz karabin automatyczny (#2 na obrazku powyżej), a kiedy pojawi się rozwijane menu skorzystaj z opcji Modyfikuj (#3 na obrazku powyżej). Pojawi się nowe menu - w lewym górnym narożniku wybierz znaczek + (opcja Dołącz), po czym dodaj do karabinu tłumik.

Opuść menu i zestrzel cele, które się pojawiają. Zauważ, że korzystanie z tłumika znacznie wycisza twoje strzały, przez co trudniej cię wykryć, ale z drugiej strony siła obalająca jest mniejsza i potrzebujesz dużo więcej pocisków, aby rozprawić się z celem. Żeby zdjąć tłumik z karabinu przejdź do ekranu zarządzania karabinem (tam, gdzie zmieniałeś rodzaje pocisków) i po prostu naciśnij ikonę tłumika z lewej strony i zestrzel kolejne cele.

Za zdobyte części stwórz mechanizm prowadzenia ognia ciągłego (#1) i rozwiń magazynek (#2)

Kiedy skończysz podejdź do stanowiska z lewej strony i podnieś części do budowy przedmiotów, po czym zmień broń na pistolet. Wciśnij i przytrzymaj przycisk przeładowania, żeby zmienić amunicję na zwykłą. Następnie przejdź do menu Wyposażenie, wybierz z ekwipunku pistolet i z rozwijalnego menu kliknij opcję Modyfikuj.

W kolejnym menu spójrz w lewy górny narożnik i wybierz opcję Ogień ciągły (#1 na obrazku powyżej), a następnie zwiększ pojemność magazynka wybierając odpowiednią opcję w menu w lewym dolnym narożniku (#2 na obrazku powyżej). Po zainstalowaniu usprawnień wyjdź z menu, przejdź do trybu zarządzania bronią i zmień tryb strzelania z Półautomatycznego na Ciągły.


Powrót do spisu treści: Deus Ex: Mankind Divided, Rozłam Ludzkości - Poradnik, Solucja

Następnie: Deus Ex: Rozłam Ludzkości - hakowanie: komputery i terminale


Krótkie podsumowanie

Rodzaje amunicji:

  • Zwykła - spisująca się dobrze przeciwko celom nieopancerzonym.
  • Przeciwpancerna (Ppanc.) - służąca do walki z celami opancerzonymi.
  • EMP - elektryczna, unieruchamiająca rywali oraz sprawiająca, że są podatniejsi na zadawane obrażenia, a także umożliwiająca unieruchamianie systemów obronnych.

Tryb strzelania:

  • Półautomatyczny - ile razy naciśniesz spust, tyle razy wystrzelisz. Dość powolny sposób prowadzenia ognia, ale cechujący się sporą celnością.
  • Ciągły - zalewa rywali gradem pocisków. Może sprawdzić się dobrze na bliskich dystansach - na większych może przeważyć spory odrzut broni i błyskawiczne opróżnianie magazynka.

O autorze

Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Komentarze