Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości - hakowanie: komputery i terminale, hasła

Poznaj rodzaje zabezpieczeń oraz sposoby ich obchodzenia.

Włamywanie się do komputerów czy terminali stanowi jeden z kluczowych aspektów gry Deus Ex: Mankind Divided, Rozłam Ludzkości. Dobrze rozwinięte zdolności hakerskie często mogą znacznie ułatwić nam wejście do trudno dostępnego miejsca, a nawet przejąć kontrolę nad systemami bezpieczeństwa i obrócić je przeciwko naszym rywalom. Zanim jednak dotrzemy do zaawansowanych technik warto poznać podstawy hakowania.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że w trakcie prób włamywania się do urządzeń elektrycznych jesteś obserwowany przez otoczenie. Jeśli znajdujesz się np. w banku i na oczach strażników spróbujesz włamać się do systemu alarmowego, to licz się z tym, że za chwilę otworzą do ciebie ogień.


Rodzaje komputerów i terminali oraz sposoby łamania zabezpieczeń

Podobnie jest np. w kryjówkach gangsterów, z którymi udało ci się dogadać. Jeżeli otwarte poruszanie się po ich terenie nie stanowi problemu, to nie zapominaj, że gdy tylko spróbujesz włamać się przy którymś z nich do komputera, to również otworzy on ogień. Pewnym wyjątkiem jest tutaj baza TF29 do której trafisz w misji Poznawanie TF29. Tutaj możesz włamywać się do większości komputerów na oczach personelu.

Komputer z otwartym systemem (#1) oraz zabezpieczony (#2)

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że systemy dzielą się na ogólnie dostępne (#1 na obrazku powyżej) oraz niedostępne (#2 na obrazku powyżej). Można je łatwo poznać po tym, że pierwsze mają otwartą kłódkę i komunikat w zielonym języki (Unlocked), natomiast przy drugich widnieje zamknięta kłódka i czerwony napis (Locked).

Systemy dostępne możesz przeszukiwać bez żadnych problemów - wystarczy podejść do urządzenia i zacząć z niego korzystać. W przypadku drugich sprawa nieco się komplikuje, ponieważ musisz pokombinować, jak obejść zabezpieczenia.

Zdolności Adama nie pozwalają na włamanie się do komputera zabezpieczonego na poziomie drugim (#1). Wcześniej udało się jednak odnaleźć hasło (#4), dzięki któremu zyskamy dostęp do systemu

Do zablokowanego komputera/terminala możesz dostać się na dwa sposoby. Pierwszy to zdobycie w innym miejscu hasła (#4 na obrazku powyżej), które wyświetli się nam przy logowaniu. Druga możliwość, to próba włamania się do systemu, czyli hakowanie. Systemy są zabezpieczone w skali od 1 do 5 - im wyższa cyfra, tym trudniej złamać zabezpieczenia. Należy mieć tu na uwadze, że Adam musi posiadać ulepszenie o nazwie Hakowanie przechwytujące na poziomie adekwatnym do poziomu zabezpieczeń (domyślnie bohater ma tę umiejętność na poziomie 1).

Jeśli Adam posiada Hakowanie przechwytujące na poziomie 3, to może próbować wkradać się do systemów na poziomie 3 i niższym, na 4 i 5 nie będziesz w stanie rozpocząć hakowania. Jeśli poziom zabezpieczeń jest wyższy, to pojawi się czerwony napis (#1 na obrazku powyżej) informujący, że nie możesz wkraść się do systemu. Jeżeli jednak posiadasz odpowiednie zdolności, to aby przystąpić do włamania należy wcisnąć klawisz Hakuj (#2 na obrazku powyżej).

Co w przypadku niepowodzenia hakowania? Możliwości są dwie - w pierwszym przypadku nie stanie się nic oprócz tego, że stracisz jedną z kilku możliwych prób logowania (#3 na obrazku powyżej). Jeśli ten licznik dojdzie do zera, to na kolejne próby będziesz musiał czekać po prostu dłużej. W drugim przypadku, już po jednej niewłaściwej próbie, może uruchomić się alarm, który zwróci na ciebie uwagę otoczenia.

Omniklucze pozwalają na szybkie i pewne obchodzenie zabezpieczeń

Istnieje jeszcze jeden sposób na uporanie się z zabezpieczeniami. Chodzi o przedmioty nazywane omnikluczami, które możemy znaleźć w trakcie eksploracji świata, stworzyć z części samemu albo zakupić u niektórych handlarzy. Jeśli posiadamy omniklucz, to wystarczy go wyjąć, podejść do systemu, do którego chcemy się włamać i użyć go (obrazek powyżej). Po chwili zabezpieczenia zostaną złamane.


Powrót do spisu treści: Deus Ex: Mankind Divided, Rozłam Ludzkości - Poradnik, Solucja

Następnie: Deus Ex: Rozłam Ludzkości - ulepszenia: czaszka, oczy, tułów


Gdzie szukać haseł?

Jeśli Adam nie dysponuje odpowiednio rozwiniętymi umiejętności hakerskimi ani nie posiada omniklucza, to pozostaje ci tylko szukanie haseł w innych miejscach. Należy tu zaznaczyć, że nie znajdziesz ich do każdego komputera, więc czasami trzeba będzie obejść się smakiem lub rozwinąć ulepszenia bohatera związane z hakowaniem.

Przeglądaj maile w komputerach i palmtopach, ponieważ często zawierają hasła (#1)

W trakcie eksploracji lokacji warto zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju wiadomości mailowe w komputerach oraz palmtopy. Dokładnie przeglądaj zawarte w takich miejscach wiadomości, ponieważ często zawierają hasła (#1 na obrazku powyżej) oraz określają miejsca, w których można ich użyć.

Na szczęście nie musisz zapisywać wszystkiego na kartce. Po natrafieniu na hasło w jakiejś wiadomości jest ona automatycznie zapisywana w pamięci. Kiedy trafisz na komputer lub terminal, gdzie można dane hasło użyć, to wyświetli się ono z boku ekranu. Wystarczy wtedy je przepisać na klawiaturze i potwierdzić klawisze Akceptuj lub Enter.

Tematy w tym artykule

Obserwuj, by otrzymywać szybkie powiadomienia na e-mail, gdy pojawią się nowe materiały na wybrane tematy.  Zarządzaj powiadomieniami.

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze