Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Destiny 2 - Tygiel (Crucible): nowości i porady

Zmiany w PvP.

Tygiel - Crucible - powraca w Destiny 2, po raz kolejny oferując sieciową rywalizację w ramach klasycznych meczów PvP. Tygiel odblokowujemy po wykonaniu misji fabularnej Iskra, zaraz po prologu. Na Farmie wystarczy udać się do Lorda Shaxxa, który znajduje się w tym samym budynku, co Hawthorne.

Na początku przygody dostępna jest jedynie opcja Szybkiej Gry, a możliwość samodzielnego wyboru konkretnych trybów pojawia się później. Tygiel - czyli PvP - uruchamiamy z poziomu Nawigatora, tak jak wybieramy różne lokacje i cele podróży.

W poniższym poradniku przyglądamy się wszystkiemu, co warto wiedzieć o Tyglu w Destiny 2, skupiając się na nowościach w porównaniu z pierwszą odsłoną serii oraz na najważniejszych wskazówkach.


Destiny 2 - zmiany w PvP

Ogólne założenia zmagań w Tyglu nie zmieniają się w większym stopniu: całość ma być przystępna dla początkujących, lecz z głębią zapewniającą atrakcje dla bardziej zaawansowanych fanów PvP.

W drugiej części serii nie brakuje jednak istotnych modyfikacji, które wpływają na ogólne odczucia z rozgrywki:

 • Potyczki toczymy teraz w formacie „4 na 4”, we wszystkich trybach.
 • Zmienił się HUD, wyświetlający nowe, przydatne informacje, jak stan posiadania ciężkiej amunicji, stan naładowania umiejętności Super czy też liczba pozostałych przy życiu graczy.
 • Odliczanie to jeden z nowych trybów, w którym polegli nie odradzają się automatycznie.
 • Powraca tryb Kontrola, ale z pewnymi zmianami - każdy zespół zaczyna z jednym zajętym obszarem.
 • Przejęcie strefy w Kontroli nie wymaga już uprzedniego przejścia „flagi” do neutralnego poziomu. Kolor zmienia się od razu z czerwonego na niebieski (lub w drogą stronę).
 • Większa liczba graczy w strefie Kontroli nie przyśpiesza przejmowania punktu - wystarczy jedna.
 • Utrzymywanie kilku stref Kontroli w trybie Control zapewnie szybszy przyrost punktów.
 • Mecze są krótsze.
 • Ciężka amunicja dostępna jest w specjalnych punktach, których lokację wskazują cały czas fioletowe ikony .

Destiny 2 - Crucible: wskazówki i strategie

Przed zajęciem się szczegółami na temat trybów warto zapoznać się z ogólnymi wskazówkami na temat tego, jak najlepiej radzić sobie z przeciwnikiem w PvP.

Takiego ekranu staramy się unikać
 • Podczas testów beta najlepiej sprawdzały się karabiny zwiadowcze, ułatwiające oddawania precyzyjnych strzałów na różne odległości. Egzotyczne wyposażenie było raczej słabe, lecz balans ekwipunku ciągłe się zmienia.
 • Strzelby to dobry wybór dla slotu broni ciężkiej, biorąc pod uwagę stosunkowo mały rozmiar map i format „4 na 4” w każdym trybie.
 • Porada klasyczna: współpracuj z drużyną. Samotna walka będzie krótka i mało efektywna, więc nie warto pędzić przed siebie bez pomyślunku, zwłaszcza zaraz po odrodzeniu się po śmierci.
 • Warto pozostawać w ruchu. Destiny 2 stawia na swobodę, dynamikę i długie skoki, więc dłuższe pozostawanie bez ruchu, nawet jako snajper, czyni z nas ławy cel. Nawet podczas przejmowania strefy Kontroli należy uważnie obserwować wszystkie wejścia i wyjścia.
 • Z umiejętności Super należy korzystać z rozwagą. Najczęściej będziemy mieli okazję włączyć talent tylko jeden raz w czasie meczu (chyba że idzie nam wyjątkowo dobrze), więc moment należy dobrać bardzo precyzyjnie, obserwując także poczynania wroga. Najlepiej włączać Super w większej grupie wrogów. Warto też zwrócić uwagę, by cały zespół nie używał swoich zdolności Super jednocześnie.
 • Każdy ukończony mecz w Tyglu to nagroda w postaci ekwipunku. To jedna z najszybszych metod na pozyskanie interesującego sprzętu w całej grze, zwłaszcza w porównaniu z dosyć długimi misjami typu Szturm (Strike).
 • Na koniec - strzelaj w głowę. Destiny 2 przypomina nieco Halo, a więc strzały w tors są o wiele mniej skuteczne niż headshoty. Tym bardziej, że zdrowie przeciwnika spada odrobinę wolniej niż w strzelankach typu Call of Duty czy Battlefield.


Na końcu warto przypomnieć, że podobnie jak w pierwszej części Destiny, ekwipunek w sequelu jest współdzielony między PvP i normalnymi misjami. Broń zdobytą jako nagrodę w PvP wykorzystać możemy w Szturmie czy podczas jednej z Przygód - i na odwrót.

Deweloperzy przygotują także okazjonalne wydarzenia związane z Tyglem. Powróci chociażby popularny w pierwszej odsłonie rodzaj rywalizacji Trials of Osiris.

Komentarze