Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Demon's Souls - tendencja świata i postaci: na czym polega, jak zmienić

Różnice pomiędzy tendencją świata a postaci, a także tendencją biała a czarną.

Świat Demon's Souls skrywa wiele mrocznych sekretów, a jednym z nich jest Tendencja, czyli mechanika wpływająca między innymi na pojawianie się pewnych postaci, dostęp do określonych obszarów i przedmiotów w grze.

Należy odróżnić od siebie dwa typy tendencji, czyli: Tendencja świata i Tendencja postaci. Jeśli się w pełni zrozumie te mechaniki, można wykorzystać je na różne sposoby i wyciągnąć z nich wiele korzyści.

Na tej stronie dowiesz się:

Na czym polega tendencja w Demon's Souls

Tendencja to mechanika, która dzieli się na dwie kategorie - Tendencja świata i postaci. Oto podstawowe informacje o tym, jak tendencja działa jako całość:

 • Ta statystyka działa w skali - na jednym końcu mamy „czystą czerń”, a po drugiej stronie jest „czysta biel”. Pomiędzy wyróżniamy odcienie czerni, szarości i bieli. Szary w tej skali oznacza neutralną tendencję.
 • Tendencja postaci znajduje się obok paska zdrowia - ikona przypominająca oko (1), a także w menu gry - zakładka: Tendencja (2), karta: Postać (3). Natomiast tendencję świata odnajdziesz tylko w zakładce: Tendencja (2), karta: Świat (4).
 • Na początku gry zarówno postać jak i tendencja świata będą neutralne lub „szare”, jeśli grasz w trybie offline.
 • Podczas gry wpływasz na tendencję na wiele różnych sposobów, co z kolei ma zauważalny wpływ na twoje wrażenia z rozgrywki.
 • Nie ma żadnej korzyści z zachowania neutralnej tendencji lub „szarej” (offline).
 • Granie online może wpłynąć na twoją Tendencję świata w oparciu o Tendencję świata innych graczy.

Tendencja postaci działa inaczej niż tendencja świata, w tym sensie, że jest niezależna od danych regionów (klińców) i wpływa na twoje zdrowie, siłę ataku oraz na to, jakie postacie (NPC) mogą pojawiać się w grze.

Generalnie rzecz ujmując, tendencja postaci jest trochę mniej ważna i ma mniejszy wpływ na rozgrywkę niż tendencja świata.

Jak uzyskać białą tendencję świata

Jeśli tendencja świata jest biała lub wyższa („czysta biel”), to:

 • wrogowie będą upuszczać mniej dusz, ale będą też łatwiejsi do zabicia;
 • otrzymasz korzyści, które przekładają się na pojawianie się niektórych postaci, nieznaczne zmiany w lokacjach, dzięki uzyskasz dostęp do niektórych skarbów (np. znikną barykady, które umożliwią przedostanie się do pewnej części obszaru), a także niepojawianie się w świecie trudnych wrogów, takich jak czerwone fantomy.

Aby uzyskać tendencję biała lub „czystą biel” musisz pokonać najeźdźców, czerwonych fantomów (jeśli występują), pokonać bossa danej lokacji (z wyjątkiem Starego Króla Dorana). Nie jest to łatwe zadanie, nie możesz bowiem umrzeć w formie ciała przy żadnym z konkretnym klińców, a więc musisz skorzystasz z kamienia efemerycznych oczu, by wrócić do formy ciała.

Jak uzyskać czarną tendencję świata

Jeśli tendencja świata jest czarna lub niższa („czysta czerń”), to:

 • wrogowie stają się silniejsi (zadają większe obrażenia, mają więcej punktów życia);
 • mogą pojawić się czarne fantomy, które mogą cię zaatakować;
 • w niektórych lokacjach pojawią się pradawne demony;
 • otrzymasz premię do statystyki szczęścia, a wrogowie będą upuszczać więcej dusz.

Aby uzyskać czarną tendencję świata lub niższą, musisz wielokrotnie umierać w formie ciała w tym konkretnym regionie. Aby to zrobić, użyj po prostu Kamienia efemerycznych oczu, który wskrzesi cię do formy ciała, i umieraj. Na tendencją świata wpływasz również, zabijając NPC, które pojawiają się w określonych regionach (światach), a także zabijając Starego Króla Dorana w Pałacu Bolaterskim.

Jak uzyskać białą tendencję postaci

Aby uzyskać białą lub wyższą („czysta biel”) tendencję postaci, likwiduj fantomy - najeźdźców NPC i tych sterowanych przez graczy - a także pokonaj Starego Mnicha z Wieży z kości słoniowej (Wieża Latrii) w trybie online.

Ta statystyka wpłynie na to, ile punktów życia posiadasz w formie duszy, a także wzmocni twoje ataki w „czystej bieli”. Jest to dosyć łatwe do wykonania, jeśli pomożesz innym graczom w ich świecie zabić bossa lub pokonać fantomy.

Jak uzyskać czarną Tendencję postaci

Czarna lub „czysta czerń” tendencji postaci jest równie prosta do osiągnięcia. Ta statystyka wpłynie na to, ile punktów życia posiadasz w formie duszy i pozwoli Mefistofeles pojawić się w Spójni, jeśli wcześniej zabiłeś Yurta. Możesz wpływać na czarną tendencję postaci, najeżdżając innych graczy oraz zabijając niewinne postacie niezależne (NPC).

Następnie: Demon's Souls - pomoc i nawiedzanie innych graczy i światów

Spis treści: Demon's Souls - Poradnik, Solucja

Poprzednio: Demon's Souls - waga, ciężar ekwipunku: wpływ na poruszanie się i przewroty

O autorze
Awatar Marcin Dolata

Marcin Dolata

Senior Guide Writer

Marcin zajmuje się w Eurogamer.pl tworzeniem poradników. Pierwsze gry uruchamiał spod DOS-a na monochromatycznym monitorze. Świetnie bawi się grając zarówno na PC, jak i konsoli.

Komentarze