Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Multiplayer: Atakowanie graczy, Wzywanie pomocy

Jak działa współpraca i rywalizacja.

Dark Souls 3 to przede wszystkim gra dla jednego użytkownika, ale aspekt sieciowy także ma tu spore znaczenie. Elementy rozgrywki multiplayer przejawiają się w różnoraki sposób.

Po pierwsze, podczas przygody możemy popatrzeć na zgony innych graczy, jeżeli dotkniemy napotkaną plamę krwi. Co jakiś czas zauważymy także białe duchy obcych, prezentujące ich w losowych sytuacjach. Na ziemi zobaczymy także wiadomości, żarzące się pomarańczowym blaskiem - to krótkie informacje od nieznajomych. Czasem pomocne, czasem zdradliwe.

Sami także możemy zostawiać wiadomości dla innych, przykładowo - jeżeli znajdziemy ukryty skarb i zechcemy zaznaczyć początek tajemnej ścieżki. Wystarczy otworzyć menu i wybrać opcję „Wiadomość”, a później ułożyć krótki przekaz z dostępnych zwrotów i słów.

Wszystko to jednak tylko drobne elementy sieciowego aspektu. Najważniejszymi pozostają opcje współpracy, a także inwazji - czyli atakowania innych użytkowników. Opiszemy je poniżej. Co ważne, jeżeli nie chcesz korzystać z tych funkcji, wystarczy, że w opcjach gry wybierzesz „Graj poza siecią” w „Ustawieniach uruchamiania”.

Przyzywanie graczy, współpraca

Dark Souls 3 nie jest grą łatwą, twórcy pomyśleli więc o systemie, który mógłby nieco pomóc tym, którzy nie radzą sobie z niektórymi potyczkami. Otrzymujemy więc możliwość przyzywania innych użytkowników.

By przywołać obcego gracza, musisz natknąć się w świecie gry na pozostawiony przez niego znak przywołania mieniący się białym blaskiem. Należy do niego podejść i zaakceptować wezwanie towarzysza. Znaki najczęściej pozostawiane są nieopodal pojedynków z wymagającymi przeciwnikami i bossami.

Co ważne, przywoływać sojuszników możesz tylko po użyciu Żaru (odpowiednika Człowieczeństwa z poprzednich odsłon). Jeżeli nie widzisz znaków nigdzie, upewnij się, że jesteś połączony z siecią. Spróbuj też użyć Diademu Białej Drogi, który masz w ekwipunku.

Pomagając innym, gramy jako biała zjawa

Jeżeli natomiast sam chciałbyś pomóc innym w walce z jakimś bossem, musisz sam zostawić znak przywołania. By tego dokonać, musisz kupić Biały stearytowy rysik od staruszki w Kapliczce Zjednoczenia. Użyj rysika, by pozostawić na ziemi swój znak. Nie oddalaj się od niego zbytnio, nie wchodź też do areny walki z bossem, gdyż znak wtedy zniknie.

Po udanej pomocy i pokonaniu bossa zyskujesz Żar lub zostajesz Rozpalony, jeżeli wcześniej nie byłeś. Warto jednak pamiętać, że możesz zginąć. Trzeba też podkreślić, że gracze, którym pomagają inni, są bardziej podatni na inwazje wrogo nastawionych użytkowników. Do swojego świata wrócisz chwilę po wyeliminowaniu bossa, dlatego wcześniej zwróć uwagę, czy wzywający pomocy nie potrzebuje wsparcia w walce z innymi wrogami.

Gra w ogóle o tym nie wspomina, ale można także połączyć się bezpośrednio ze znajomymi. Wystarczy, że przed przyzwaniem ustawicie w menu opcji to samo hasło.

Inwazje, atakowanie graczy

Żeby zostać zaatakowanym, trzeba pozostawać Rozpalonym, a więc użyć Żaru lub pokonać bossa - i później nie zginąć. Pozostawanie Nierozpalonym to więc dobry sposób na unikanie inwazji, alternatywa dla wyłączenia połączenia z siecią.

Kiedy zostaniemy zaatakowani, na ekranie pojawi się stosowny komunikat, którego nie da się przeoczyć. Atakujący będzie widoczny w naszej grze pod postacią czerwonego ducha. Niektórzy gracze są honorowi, lubią podejść spokojnie i ukłonić się, czasem poczekają nawet, aż pokonasz potwory, które mogłyby przeszkodzić w pojedynku.

Inni nie są jednak tacy uprzejmi. Mogą ukryć się, zaczaić między przeciwnikami, poczekać i zaatakować, gdy będziesz walczył z komputerowym oponentem. Warto mieć oczy dookoła głowy i nie zajmować się zwykłymi wrogami, gdy zostajemy zaatakowani przez obcego gracza.

Stosunkowo szybko możesz dołączyć do przymierza Drogi Błękitu. W lokacji Wysoka Ściana Lothrica, w świątyni leżącej naprzeciwko budynku z głównym bossem, spotkasz Emmę. Po rozmowie z nią otrzymasz specjalny przedmiot - wystarczy go wyposażyć w ekwipunku (w polu o kształcie rombu), by dołączyć do przymierza. Będąc w Drodze Błękitu masz szansę na automatyczne przyzwanie do pomocy innego gracza, gdy padniesz ofiarą inwazji.

Ten pan da nam pierwsze Pęknięte czerwone kule oka

Żeby samemu zaatakować innego gracza, musisz użyć odpowiedniego przedmiotu - Pękniętej czerwonej kuli oka lub Czerwonej kuli oka. Ten pierwszy jest jednorazowy, drugiego możesz używać do woli. Pękniętą kulę możesz wybrać jako dar startowy, a pięć takich kul otrzymasz od Leonharda - opierającego się w Kapliczce Zjednoczenia o największy tron, po tym jak pokonasz drugiego bossa w grze.

Żeby zdobyć Czerwoną kulę oka, musisz pokonać bossa w Osadzie Nieumarłych i wrócić do Leonharda. Da ci klucz, którym otworzysz drzwi na najniższym poziomie wieży z drugim ogniskiem w Wysokiej Ścianie Lothrica. Schodząc tam spotkasz przeciwnika, po którego pokonaniu otrzymasz przedmiot.

Celem inwazji jest oczywiście pokonanie zaatakowanego gracza. Strategia działania zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

O autorze
Komentarze