Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Irithyll w Mroźnej Dolinie: dotarcie do Anor Londo

Przejście do lokacji, do której dostaniesz się po pokonaniu bossa Pontyfika Sulyvahna.

Podróż do lokacji Anor Londo możesz rozpocząć po pokonaniu bossa Pontyfika Sulyvahna (M na mapie). Z tyłu komnaty, w której przebywał, otworzy się wąskie przejście. Skorzystaj z niego, aby wyjść na zewnątrz. Przed sobą zobaczysz sporych rozmiarów, półokrągły plac z dwiema jaszczurkami. Jeśli będziesz wystarczająco szybki, to dasz radę się z nimi rozprawić, otrzymując dwa Migoczące tytanity.

Jeśli skierujesz się na prawo od wejścia do lokacji, to zdobędziesz Duży odłamek tytanitu. Dalsza droga prowadzi jednak w lewo. Wejdź na górę po krętych schodach i kontynuuj do placu z uśpionymi olbrzymami (N na mapie). Możesz się teraz udać do lokacji między filarami z lewej - z jej prawej strony znajdziesz kilku niewidocznych rywali (wypatruj ich oczy), a w zaułku za nimi Pierścień z mrocznym kamieniem.

Wejście do katedry z mimikiem

Zamiast wchodzić na plac z olbrzymami lepiej skierować się teraz na podwyższenie, korzystając z wejścia po schodach z lewej (9 na mapie). Przed sobą zobaczysz wrogich biskupów, w charakterystycznych niebieskich strojach. Na razie ich zignoruj i skręć w prawo w kierunku budynku (obrazek powyżej). Na lewo od wejścia znajdziesz ciało z Dużym odłamkiem tytanitu.

W środku budynku z lewej strony znajdziesz windę (10 na mapie), którą możesz zjechać do miejsca, gdzie walczyłeś z Pontyfikiem. Wróć na górę (jeśli zjechałeś na dół) i przejdź przez podwójne schody naprzeciwko wejścia. Z prawej strony pod ścianą znajdziesz skrzynię - mimika (. Rozpraw się z nim, a zdobędziesz Złotą rytualną włócznię. Możesz jeszcze skierować się na schody na lewo od windy - doprowadzą cię do jaszczurki z Prostym klejnotem.

Unikaj wrogich pocisków, doskakuj szybko do biskupów i zabijaj ich

Po przeszukaniu budynku opuść go i zacznij kierować się w stronę przeciwników, których spotkałeś już wcześniej. Uważaj, bo biskupi będą ostrzeliwać cię ognistymi pociskami (obrazek powyżej). Nie atakuj kilku naraz, tylko staraj się ich zwabiać np. w zaułek z lewej, gdzie pozostali wrogowie nie będą mogli cię ostrzeliwać i tam rozprawiaj się z nimi stopniowo.

Przy końcu przejścia z prawej natkniesz się na dwóch rycerzy. Nie są szczególnie mocni i możesz dość łatwo blokować ich ciosy, ale nie walcz z nimi przy biskupach, ponieważ znacznie utrudnisz sobie walkę. Lepiej ściągnij ich dalej od sojuszników lub załatw najpierw strzelających rywali. Staraj się z nimi walczyć pojedynczo, a gdyby atakowali w parze, to uciekaj tak długo, aż zostanie tylko jeden z nich, z którym rozpocznij walkę.

Olbrzymy możesz zignorować, walczyć z nimi na dystans lub w zwarciu

Po oczyszczeniu terenu pozostanie ci jeszcze plac z olbrzymami (N na mapie). Część z nich jest martwa, ale dwa są uśpione. Na placu znajdziesz Duszę zmęczonego wojownika i dwa Żary. Możesz spróbować walczyć z gigantami lub po prostu ominąć plac, zbierając szybko przedmioty.

Jeśli zdecydujesz się na pojedynek, to czeka cię starcie, które możesz rozegrać na dwa sposoby. Pierwszy to wbiegnięcie na schody z prawej i rozpoczęcie ostrzału wrogów z dystansu (obrazek powyżej) np. przy pomocy łuku. Ostrzał zajmie trochę czasu, ale będziesz bezpieczny podczas pojedynku (uważaj na rzucane przez wrogów głazy).


Mapa - Irithyll w Mroźnej Dolinie

Mapę możesz powiększyć lub pobrać na dysk

Legenda:

 • 1 - drabina w piwnicy łącząca jej parter z pierwszym piętrem
 • 2 - wyjście z piwnicy do drogi prowadzącej pod kamienny most
 • 3 - przejście między budynkiem z piwnicą, a drogą do rzeki pod kamiennym mostem
 • 4 - przejście między parterem wielkiego holu, a piętrem ze skrzyniami (J na mapie)
 • 5 - winda między dolnym poziomem drogi prowadzącej do bossa, a placem przed bramą na dole mglistej bramy (furtkę na górnym piętrze będziesz mógł otworzyć dopiero od tyłu, po wjechaniu windą na górę)
 • 6 - drabina łącząca balkon w dolnej części budynku z jego piętrem w środku
 • 7 - schody łączące budynek z przejściem do komnaty z bossem
 • 8 - przejście z mgłą prowadzące do bossa - Puntyfika Sulyvahna
 • 9 - schody między placem z olbrzymami, a podwyższeniem z biskupami strzelającymi ognistymi pociskami
 • 10 - winda między budynkiem za placem z olbrzymami, a komnatą z bossem Puntyfikiem
 • 11 - drabina między budynkiem z krętymi schodami, a zalaną komnatą (musisz w tym pierwszym uderzyć mieczem w ścianę z lewej, aby odkryć tajne przejście)
 • 12 - schody między dołem budynku przy placu olbrzymów (N na mapie), a jego górną częścią
 • 13 - drabina, po której możesz zejść z dachu z łucznikami do podestu z biskupami (jeśli otworzysz z tej strony furtkę, która jest zamknięta z drugiej strony, to zyskasz w ten sposób skrót)
 • 14 - przejście po niewidzialny moście do Wieży więziennej (tylko, jeśli nie skorzystasz z kołowrotu - W na mapie, i zostaniesz na niższym poziomie)
 • 15 - przejście ze szczytu Wieży więziennej (14 na mapie) do Kościoła Yorshki (G na mapie) - możliwa jest tylko droga w jednym kierunku - z góry na dół wieży (patrz Strzałka na mapie)
 • A - ognisko (Irithyll w Mroźnej Dolinie)
 • B - ognisko (Centralny Irithyll)
 • C - zamknięta brama, będziesz mógł ją otworzyć w dalszej części miasta, po skorzystaniu z tajnego przejścia (D na mapie)
 • D - tajne przejście w postaci iluzorycznej barierki
 • E - tajne przejście pod postacią magicznej ściany
 • F - brama, którą otworzysz z drugiej strony po przejściu przez miasto
 • G - Kościół Yorshki, w którym znajdziesz ognisko pod tą samą nazwą oraz, gdzie możesz spotkać Anri
 • H - skrzynia z Włócznią Yorshki, dotrzesz do niej zeskakując z belki na platformę poniżej
 • I - zalana piwnica z pajękopodobnymi potworami, prowadząca do budynku z wielkim holem i skrzyniami
 • J - rycerz Siegward
 • K - trzy skrzynie na piętrze w wielkim holu
 • L - miejsce możliwego ataku mrocznego ducha - Białej Zjawy Londoru
 • M - boss - Puntyfik Sulyvahn
 • N - plac z olbrzymami
 • O - potwór mimik - pułapka ze skrzynią
 • P - arcybiskup McDonell
 • R1, R2 - prawy i lewy dach łączący wieżę z budynkiem z łucznikami
 • S - posąg-iluzja, za którym kryje się tajne przejście
 • T - ołtarz w tajnym pomieszczeniu, gdzie możesz spotkać Anri
 • U - dźwignia aktywująca przejście do sąsiedniej wieży
 • W - kołowrót z dźwignią - jeśli z niego skorzystasz, to podniesiesz wieżę i zyskasz przejście do Anor Londo
 • X - Yorshka - stoi na szczycie Więziennej wieży, do której możesz dostać się po niewidzialnym moście (14 na mapie)
 • Strzałka - kierunek poruszania się w wieży, możesz tylko zeskakiwać na coraz niższe poziomy, uważając, aby przy tym nie
 • spaść

Druga możliwość, to atakowanie bezpośrednio. W tym wariancie musisz wykonywać uniki przed niezwykle silnymi uderzeniami przeciwnika. Olbrzymy najczęściej tupią nogami w ziemię, po czym wykonują dość długą serię ataków rękami. Staraj się wykonywać uniki, aż do zakończenia serii. Wtedy zmęczony olbrzym przystanie, a ty będziesz mógł zadać mu sporo ciosów. Oczywiście staraj się walczyć z wrogami pojedynczo - jeśli zbudzisz naraz obydwa olbrzymy, to starcie znacznie się skomplikuje.

Walka z dwoma bestiami naraz jest ciężka, dlatego spróbuj zwabić jedną z nich do drabiny, przy pomocy łuku

Kiedy skończysz sprawę z placem udaj się do budynku na szczycie schodów (na małym placu między schodami znajdziesz Dwie włócznie drangejskie), znajdującym się za nim. Możesz ruszyć od razu po schodach na górę albo udać się do tajnej komnaty (11 na mapie). W tym celu nie wchodź na schody, tylko podejdź do narożnika z lewej i uderz w lewą ścianę. Odkryjesz tajne przejście i długą drabinę prowadzącą na dół. W nowej lokacji znajdziesz dwie bestie (obrazek powyżej) - z tym typem wroga spotkałeś się już na początku Irythill na moście.

Jeśli wejdziesz w głąb pomieszczenia, to zaatakują cię obydwa potwory naraz. Lepiej jest zatem zwabić jednego z nich (najlepiej tego z prawej), w pobliże drabiny. Skorzystaj w tym celu np. z łuku lub kuszy i wycofaj się do prawej części pomieszczenia. Kontynuuj tutaj pojedynek wykonując uniki i kontratakując. Pamiętaj tylko, żeby nie zbliżać się do środka lokacji, ponieważ do walki przyłączy się drugi potwór.

Możesz przystąpić do przymierza Arcybiskupa McDonella

Po wyeliminowaniu obydwu przeciwników otrzymasz Pierścień przychylności. Ponadto znajdziesz tu dwa ciała - jedno z Ludzkimi mętami, drugie z Klejnotem głębin. Na środku lokacji jest ognisko o nazwie Zbiornik z wodą, natomiast w narożniku (obrazek powyżej), znajdziesz arcybiskupa McDonella (P na mapie). Jeśli chcesz, to możesz dołączyć do jego przymierza, za co otrzymasz znak Wierni Aldrichowi.

Wróć po drabinie (11 na mapie) na górę i udaj się schodami (12 na mapie) na górę. Z lewej strony na krawędzi znajdziesz Łuskę tytanitu. Na wprost schodów znajdują się dwa wąskie przejścia prowadzące na dach, gdzie stoją łucznicy z wielkimi łukami. Aby nie narażać się na ostrzał z obydwu stron warto przejść w prawo i zeskoczyć na platformę poniżej, gdzie znajdziesz Duży odłamek tytanitu.

Uważaj na łuczników (#1, #2), ponieważ jeden celny strzał może posłać cię w przepaść

Zacznij kierować się teraz po prawym fragmencie dachu (R1 na mapie). W sumie czeka na ciebie trzech łuczników - jeden na szczycie z lewej (#1 na obrazku powyżej), drugi na platformie w połowie drogi (#2 na obrazku powyżej), a trzeci na szczycie z prawej. Najlepiej szybko wbiec na sam szczyt, omijając drugiego z nich (walka z nim wiąże się z dużym ryzykiem upadku w przepaść).

Po dotarciu na górę załatw pierwszego łucznika, a potem przebiegnij do drugiego z lewej. Jeśli chcesz, to możesz teraz na spokojnie spróbować wyeliminować rywala na platformie - albo walcząc na niej, ale już bez ostrzału innych wrogów albo próbując ściągnąć go na górę.

Na platformie poniżej natkniesz się na kolejnego łucznika i rycerza oraz przejścia do Wieży więziennej i Anor Londo (#1) lub do skrótu do Wielkiego łuku zabójcy smoków i skrótu do lokacji z biskupami (#2)

Skieruj się teraz na schody z prawej - po zejściu na dół trafisz na ciało z Popiołami człowieka ze wschodu. Wróć na górę, rusz przed siebie i skręć w prawo, a w zaułku spotkasz kolejnego łucznika, po zabiciu którego, oprócz Odłamków tytanitu, zdobędziesz również Zbroję srebrnego rycerza. Skieruj się teraz na wąskie zejście z lewej. Kiedy podejdziesz do krawędzi zobaczysz pod sobą łucznika oraz rycerza (obrazek powyżej). Najlepiej zwabić tego drugiego na górę strzelając od niego z łuku i kuszy, a po rozprawieniu się z nim uporać się z łucznikiem.

Możesz się teraz udać do wieży z prawej, która doprowadzi cię do ogniska (Wieża więzienna), kilku skarbów i przejścia do Anor Londo. Druga możliwość, to ruszenie w dół po kolejnym wąskim „dachu". Dojdziesz nim do kwadratowej platformy, gdzie znajdziesz Duży odłamek tytanitu.

Jeśli natomiast zeskoczysz z wąskiego dachu na teren poniżej, to będziesz mógł zdobyć Wielki łuk zabójcy smoków i Wielką strzałę zabójcy smoków. W drugim przypadku będziesz musiał zejść na dół w pobliżu placu z olbrzymami i wejść na dach ponownie. Dalsza droga prowadzi do budynku z drabiną (13 na mapie) - na jej dole jest pomieszczenie z bramą, po otwarciu której zyskasz skrót do lokacji z biskupami.

Posąg wojownika jest w rzeczywistości tajnym przejściem

Wróć na dach, gdzie walczyłeś z łucznikiem i rycerzem i skieruj się do wieży z prawej. Z prawej strony zobaczysz wielki posąg (obrazek powyżej) wojownika (S na mapie). Uderz w niego, a zniknie iluzja odsłaniając ci przejście. Rusz przed siebie, a po kilku krokach z lewej strony znajdziesz Zestaw mosiężny.

Uwaga - jeśli w trakcie przygody sprzymierzyłeś się z Yurii i nie zabiłeś Londorskiego zabójcy, to w kolejnym pomieszczeniu dotrzesz do ołtarza (T na mapie) z martwą Anri. Po kolejnej wizycie znajdziesz tu Prosty miecz Anri i czar Kameleon. Jeśli zabiłeś wcześniej zabójcę lub nie podjąłeś się zadań, to ołtarz będzie pusty. Bez względu na to czy kogoś tu spotkasz czy nie, to w wąskim przejściu z prawej, między ołtarzem, a ścianą, znajdziesz skrzynię z Pierścieniem odwrócenia.

Pociągnij dźwignię i podziwiaj niecodzienne przejście

Bez względu na to czy udałeś się w wieży w prawo przez tajne przejście czy też nie, tym razem skieruj się na balkon z lewej strony okrągłego pomieszczenia. Znajdziesz tu zwłoki z Żarem i dźwignię (U na mapie, obrazek powyżej). Pociągnij ją, a przestawisz wieżę po drugiej stronie w taki sposób, że uzyskasz do niej dostęp.

Popchnij teraz dźwignię przy wielkim kołowrocie (W na mapie), dzięki czemu wieża wjedzie na wyższy poziom. Skieruj się w stronę sporych drzwi, przed którymi znajdziesz ognisko - Anor Londo, czyli poszukiwaną lokalizację. Aby do niej przejść otwórz wrota na szczycie schodów.

Niewidzialny most prowadzący do sąsiedniej wieży

Możesz również wrócić wieżą na poprzedni, niższy poziom i podejść do krawędzi przy wystającym balkonie (14 na mapie). Jeśli wejdziesz teraz w przepaść, to okaże się, że staniesz na niewidzialnym przejściu do Wieży więziennej (obrazek powyżej). Ścieżka poprowadzi dalej bohatera sama, tak, że nie musisz bać się o to, że spadniesz.

Na miejscu znajdziesz ognisko (Wieża więzienna), a z lewej strony Yorshkę (X na mapie), z którą możesz porozmawiać. Jedyną drogą na dół jest ta przez środek wieży - oczywiście nie skacz na sam dół, tylko zeskakuj stopniowo po każdym piętrze, czasami platformy będą szersze, a czasami będziesz musiał wcelować w cienkie belki. W trakcie podróży na dół rozglądaj się na kolejnych piętrach. Znajdziesz bowiem kilka interesujących przedmiotów. Patrząc od góry będą to: Miecz strażnika obrazów, a dwa piętra niżej estaw Zstrażnika obrazów.

Następnie: Dark Souls 3 - Anor Londo: wejście do katedry i dojście do bossa

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze