Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Dark Souls 3 - Irithyll w Mroźnej Dolinie: dojście do Lochów i bossa

Spod Kościoła Yorshki wyruszamy w głąb zimowego miasta do podziemi i głównego przeciwnika - Pontyfika Sulyvahna.

Udaj się do lokacji na lewo od ogniska w Kościele Yorshki (G na mapie). W zaułku z prawej na dole schodów znajdziesz Listę rycerzy. Wyjdź na zewnątrz i rozpraw się z dwoma wrogami, którzy cię zaatakują. Następnie podejdź do ciała przy krawędzi nad przepaścią i podnieś Niknącą duszę. Skieruj się w prawo - przy drzewie znajdziesz kolejną Niknącą duszę, a z prawej strony modlącego się potwora - postaraj się szybko z nim rozprawić, najlepiej zanim wyrosną mu skrzydła.

Fragment kości nieumarłego znajdujący się za pomnikiem

Następnie podnieś Trzy kości wiodące do domu, obejdź kamienny posąg i weź z ziemi Fragment kości nieumarłego (obrazek powyżej). Zacznij wracać do miejsca, z którego przybyłeś na cmentarz.

Na prawo od kościoła znajdziesz przejście prowadzące po schodach na dół. Prowadzi do nieco ukrytej części miasta i podziemi. Jeśli z niego skorzystasz, to uważaj, ponieważ na dole schodów zaatakuje cię kilku niezbyt silnych rywali. Po ich zabiciu możesz udać się do zaułka z lewej, gdzie oprócz trzech potworów o wyglądzie psów, znajdziesz też noże do rzucania Kukri i Zardzewiałą złotą monetę.


Mapa - Irithyll w Mroźnej Dolinie

Mapę możesz powiększyć lub pobrać na dysk

Legenda:

 • 1 - drabina w piwnicy łącząca jej parter z pierwszym piętrem
 • 2 - wyjście z piwnicy do drogi prowadzącej pod kamienny most
 • 3 - przejście między budynkiem z piwnicą, a drogą do rzeki pod kamiennym mostem
 • 4 - przejście między parterem wielkiego holu, a piętrem ze skrzyniami (J na mapie)
 • 5 - winda między dolnym poziomem drogi prowadzącej do bossa, a placem przed bramą na dole mglistej bramy (furtkę na górnym piętrze będziesz mógł otworzyć dopiero od tyłu, po wjechaniu windą na górę)
 • 6 - drabina łącząca balkon w dolnej części budynku z jego piętrem w środku
 • 7 - schody łączące budynek z przejściem do komnaty z bossem
 • 8 - przejście z mgłą prowadzące do bossa - Puntyfika Sulyvahna
 • 9 - schody między placem z olbrzymami, a podwyższeniem z biskupami strzelającymi ognistymi pociskami
 • 10 - winda między budynkiem za placem z olbrzymami, a komnatą z bossem Puntyfikiem
 • 11 - drabina między budynkiem z krętymi schodami, a zalaną komnatą (musisz w tym pierwszym uderzyć mieczem w ścianę z lewej, aby odkryć tajne przejście)
 • 12 - schody między dołem budynku przy placu olbrzymów (N na mapie), a jego górną częścią
 • 13 - drabina, po której możesz zejść z dachu z łucznikami do podestu z biskupami (jeśli otworzysz z tej strony furtkę, która jest zamknięta z drugiej strony, to zyskasz w ten sposób skrót)
 • 14 - przejście po niewidzialny moście do Wieży więziennej (tylko, jeśli nie skorzystasz z kołowrotu - W na mapie, i zostaniesz na niższym poziomie)
 • 15 - przejście ze szczytu Wieży więziennej (14 na mapie) do Kościoła Yorshki (G na mapie) - możliwa jest tylko droga w jednym kierunku - z góry na dół wieży (patrz Strzałka na mapie)
 • A - ognisko (Irithyll w Mroźnej Dolinie)
 • B - ognisko (Centralny Irithyll)
 • C - zamknięta brama, będziesz mógł ją otworzyć w dalszej części miasta, po skorzystaniu z tajnego przejścia (D na mapie)
 • D - tajne przejście w postaci iluzorycznej barierki
 • E - tajne przejście pod postacią magicznej ściany
 • F - brama, którą otworzysz z drugiej strony po przejściu przez miasto
 • G - Kościół Yorshki, w którym znajdziesz ognisko pod tą samą nazwą oraz, gdzie możesz spotkać Anri
 • H - skrzynia z Włócznią Yorshki, dotrzesz do niej zeskakując z belki na platformę poniżej
 • I - zalana piwnica z pajękopodobnymi potworami, prowadząca do budynku z wielkim holem i skrzyniami
 • J - rycerz Siegward
 • K - trzy skrzynie na piętrze w wielkim holu
 • L - miejsce możliwego ataku mrocznego ducha - Białej Zjawy Londoru
 • M - boss - Puntyfik Sulyvahn
 • N - plac z olbrzymami
 • O - potwór mimik - pułapka ze skrzynią
 • P - arcybiskup McDonell
 • R1, R2 - prawy i lewy dach łączący wieżę z budynkiem z łucznikami
 • S - posąg-iluzja, za którym kryje się tajne przejście
 • T - ołtarz w tajnym pomieszczeniu, gdzie możesz spotkać Anri
 • U - dźwignia aktywująca przejście do sąsiedniej wieży
 • W - kołowrót z dźwignią - jeśli z niego skorzystasz, to podniesiesz wieżę i zyskasz przejście do Anor Londo
 • X - Yorshka - stoi na szczycie Więziennej wieży, do której możesz dostać się po niewidzialnym moście (14 na mapie)
 • Strzałka - kierunek poruszania się w wieży, możesz tylko zeskakiwać na coraz niższe poziomy, uważając, aby przy tym nie
 • spaść

Po przeszukaniu zaułka możesz skierować się w lewo. Kolejne schody doprowadzą cię do pokrytych w mroku podziemi, gdzie uważaj na rywali mogących zaatakować cię znienacka.

Z czołgającymi się wrogami walcz pojedynczo

W podziemiach udaj się na schody z prawej, uważając na sporą grupę wrogów na dole. Są to czołgający się rywale (obrazek powyżej), z którymi staraj się walczyć pojedynczo - nie stanowią wtedy większego wzywania, ale jeśli wejdziesz w grupę wrogów, to mogą cię szybko zabić. Uważaj na wypluwaną przez nich maź - nie stawaj na niej, bo zada ci obrażenia. Ponadto uważaj jeszcze na zwykłych wrogów czających się między innymi w zaułkach z lewej.

W zaułku z lewej znajdziesz dwie Niebieskie pigułki z robaka. Udaj się w prawo i po pokonaniu rywali skieruj się w stronę drabiny (1 na mapie), po której wejdź na górę. Przejdź po platformie w lewo i wejdź na wąskie belki.

Skrzynia z Włócznią Yorshki

Z lewej strony znajdziesz przy ciele Kamień pokutny. Z prawej jest natomiast wyjście na zewnątrz (2 na mapie). Na razie z niego nie korzystaj, a zamiast tego wejdź na belkę na lewo od niego i skieruj się w prawo. Przed sobą zobaczysz leżącego pod ścianą rywala, natomiast na platformie poniżej z prawej skrzynię (H na mapie, obrazek powyżej). Zeskocz na dół, załatw wroga i przeszukaj ją, a znajdziesz Włócznię Yorshki.

Możesz teraz zeskoczyć na dół i opuścić podziemia. Przejście na górze (2 na mapie), na prawo od odkrytej skrzyni, prowadzi do tego samego przejścia, do którego dotrzesz kierując się w prawą stronę piwnicy (2 na mapie), czyli do schodów prowadzących pod kamienny most i dalej do Lochów Irithyllu i bossa.

Drzewo, przy którym znajdziesz Krwawy klejnot

Zejdź po schodach na dół, ale nie kieruj się jeszcze w stronę rzeki. Zamiast tego skręć w prawo i rozpraw się z grupą niewidocznych rywali (wypatruj ich oczu). Przy jednym z nich znajdziesz Niebieską pigułkę z robaka. Droga prowadzi do drzewa na placu (obrazek powyżej) - uważaj, bo jest przy nim dwóch niewidocznych wrogów. Rozpraw się z nimi i podnieś Krwawy klejnot.

Możesz teraz zejść do rzeki schodami, po których wcześniej schodziłeś, albo zeskoczyć przez dziurę w balustradzie z prawej. Drugi wariant jest o tyle lepszy, że pozwala ci z góry zaatakować czającego się tu potwora i szybko go zabić. Uważaj, ponieważ posiada on spory zasięg ataku, a ponadto może opluć cię bardzo niebezpieczną substancją. Przy potworze znajdziesz Pierścień Ofiary, a przy wejściu do rzeki od strony schodów ciało z trzema Zielonymi pąkami.

Przejście do kamiennego budynku (#1) oraz droga do lochów Irithyll (#2)

Zanim ruszysz wzdłuż zabudowań z lewej warto jeszcze skręcić w prawo i udać się do zatoczki za kamieniami. Na wysepce przed nią znajdziesz Dużą duszę nieznanego żołnierza, a w zatoczce, oprócz dwóch pajękopodobnych wrogów, czar Wielkie leczenie, znajdujący się przy ciele dużego robaka. Po zbadaniu zaułka wyrusz wzdłuż rzeki.

Uwaga - jeśli nie zabiłeś wielkiej bestii na moście na początku całej lokacji, to pojawi się teraz pod mostem.

W pewnej chwili zobaczysz z lewej strony przejście (#1 na obrazku powyżej), które prowadzi do zalanej piwnicy z pajękopodobnymi wrogami (I na mapie), a dalej do przejścia do bossa, natomiast drugie, nieco oddalone (#2 na obrazku powyżej) zaprowadzi cię do Lochów Irithyll i ogniska Odległa Posiadłość.

Schody prowadzące na górę od zalanego pomieszczenia z pająkowatymi wrogami

Jeśli wybrałeś przejście do bossa, to przygotuj się na dość trudne starcie. Musisz bowiem przejść przez pomieszczenie wypełnione wodą oraz dużą ilością pająkopodobnych wrogów (I na mapie). Najlepiej walczyć z nimi pojedynczo. W lokacji znajdziesz sporo Ciast z łajna. Schody prowadzące na górę (obrazek powyżej) znajdziesz po skosie w lewo od wejścia. Naprzeciwko schodów jest małe pomieszczenie z Popiołem pokrytym odchodami.

Wejdź na górę po schodach, a trafisz do kuchni z zupą z Estusa z prawej. Przed sobą zobaczysz natomiast rycerza Siegwarda (J na mapie), jeśli wykonujesz dla niego zadanie i pomogłeś odzyskać mu zbroję. Otrzymasz od niego Emisję mocy i Siegbrau. Możesz jeszcze chwilę z nim porozmawiać, ale finalnie i tak zaśnie.

Wykonuj uniki i kontratakuj rycerza z boku lub z tyłu

Skieruj się na górę po schodach z lewej. Dotrzesz do dużego hollu z obrazami, na końcu którego czeka na ciebie wrogi rycerz (obrazek powyżej). Uważaj, ponieważ może wyprowadzać mieczem elektryczne ataki. Najlepiej jest uskakiwać przed ciosami i od razu kontratakować z boku lub z tyłu, tak aby nie mógł zasłonić się tarczą. Po walce otrzymasz Duży odłamek tytanitu i Boskie błogosławieństwo. Gdybyś w trakcie walki został ostrzelany przez łucznika, to zwab rycerza do wejścia, gdzie będziesz bezpieczny przed strzałami.

Na końcu pokoju znajdziesz trzy przejścia. To najbardziej z lewej doprowadzi cię po schodach (4 na mapie) na wyższe piętro, gdzie pojawi się kilku rycerzy. Uważaj, bo jeden z nich będzie prowadził ostrzał potężnymi strzałami wystrzeliwanymi z łuku. Dlatego, kiedy znajdziesz się na górze, to zwab srebrnego rycerza na końcu korytarza w pobliże schodów, gdzie nie będziesz narażony na wrogi ostrzał. Walcz z nim tak samo, jak z pokonanym niedawno rycerzem. W nagrodę otrzymasz Hełm srebrnego rycerza.

Wróć na górę i rozpraw się z łucznikiem - kiedy podejdziesz do niego bliżej będzie z tobą walczył przy pomocy miecza i tarczy, tak samo jak poprzedni rywale. W trackie walki uważaj na pobliskie wazy - ich rozbicie spowoduje kumulowanie się u bohatera efektu odmrożenia Za jego pokonanie otrzymasz Duży odłamek tytanitu.

Trzy skrzynie ze skarbami na szczycie schodów

Jeśli ruszysz teraz przed siebie, to obejdziesz piętro i dotrzesz do trzech skrzyni (K na mapie, obrazek powyżej), w których znajdziesz Boskie błogosławieństwo, Pierścień lwa i Młot Smougha.

Uwaga - do skrzyń możesz się też dostać bez walki z rycerzem i łucznikiem. Po wejściu na szczyt schodów (4 na mapie) nie atakuj ich, tylko odwróć się do tyłu i przejdź do skrzyń przez wywrócone wazy.

Bez względu na to czy zwiedziłeś górne piętro czy też nie, wróć do głównego hollu i przejdź przez jedne z dwóch przejść na jego końcu, po czym wyjdź na zewnątrz. Z lewej strony zobaczysz wysokie schody, po których zacznij wchodzić na górę. W międzyczasie zaatakują cię dwa „psy" - załatw je cofając się nieco, ponieważ z góry zostaniesz jeszcze ostrzelany przez wrogiego maga.

Uciekaj przed fioletowymi, magicznymi pociskami rywala

Ponadto po wejściu na szczyt jednych ze schodów możesz otrzymać komunikat o tym, że zostałeś zaatakowany przez mrocznego ducha - Białą Zjawę Londoru (L na mapie). W przeszłości mogłeś już natrafić na podobnych rywali, chociażby rycerza Holdricka. Zjawa jest szybkim, wytrzymałym i niebezpiecznym wrogiem atakującym szybko zarówno wręcz, jak i przy pomocy magicznych kul na dystans (obrazek powyżej).

Przed tymi ostatnimi uciekaj, jeśli tylko pojawią się nad głową wroga. Następnie możesz próbować walczyć z nim na dystans lub zmniejszyć odległość i atakować bezpośrednio. Bądź czujny, bo rywal wyprowadza szybkie ciosy i ich blokowanie oraz uniki będą niezbędne. Za pokonanie wroga otrzymasz Szpony fantoma.

W trakcie dalszej drogi na szczyt schodów uważaj na niewidzialnych rywali ostrzeliwujących cię lodowymi pociskami. Unikaj ich i na podstawie miejsc, z których wyleciały, lokalizuj przeciwników, których szybko zabijaj. W trakcie wchodzenia po schodach zwróć uwagę na lewą stronę, gdzie znajdziesz Dużą duszę nieznanego żołnierza oraz Krwawy klejnot.

Winda, dzięki której możesz otworzyć drzwi stanowiące skrót do jednej z wcześniejszych lokacji

Po dotarciu na górę schodów zobaczysz z lewej windę (5 na mapie, obrazek powyżej). Możesz z niej skorzystać, aby wjechać na górę w pobliże mijanej wcześniej bramy i otworzyć zamknięte przejście - w ten sposób zyskasz duży skrót między dwiema lokacjami. Kiedy go aktywujesz wróć windą na dół i wyrusz po schodach z prawej na górę, zbierając po drodze Duży odłamek tytanitu z lewej.

Wejdź na szczyt krętych schodów eliminując pojawiających się wrogów. Do budynku możesz wejść na dwa sposoby - przez główne drzwi lub kierując się na lewo od drzwi, zeskakując na dół (znajdziesz tu ciało z Dużym odłamkiem tytanitu) i korzystając z drabiny (6 na mapie) prowadzącej na górę.

Drugi wariant spowoduje, że znajdziesz się na podwyższeniu między wrogimi magami, dzięki czemu będziesz mógł się z nimi szybko rozprawić, a potem załatwić resztę wojowników. Jeśli wejdziesz przez główne drzwi, to najpierw ściągnij do siebie rywali, aby nie atakowali cię magowie i dopiero po uporaniu się ze zwykłymi rywalami załatw ostrzeliwujących cię rywali z góry.

Miejsce, z którego możesz zeskoczyć, aby zdobyć Pierścień pierworodnego Słońca

Następnie przejdź przez przejście na szczycie schodów (7 na mapie) i udaj się na górę po kolejnych, krętych schodach. Załatw dwóch rycerzy (jeden szybki z dwuręczną bronią, drugi mag z tarczą) i rusz przed siebie. Z prawej znajdują się mgielne drzwi (8 na mapie) prowadzące do bossa - Pontyfika Sulyvahna (M na mapie), z lewej jest miejsce (obrazek powyżej), z którego możesz zeskoczyć na dół, aby zdobyć Pierścień pierworodnego Słońca. Zanim to uczynisz lepiej jest jednak przejść na dół krętych schodów po drugiej stronie placu (za rycerzami), załatwić kilku wrogów, podnieś Żar z lewej i otworzyć bramę (F na mapie) stanowiącą skrót do lokacji, którą mogłeś odwiedzić już wcześniej.

Dopiero teraz wróć na górę i zeskocz na dół na pomnik, jeśli zależy ci na zdobyciu Pierścienia pierworodnego Słońca. Dzięki bramie otwartej z prawej strony możesz błyskawicznie wrócić na górę. Teraz nie pozostaje ci nic innego, jak przekroczyć drzwi z mgły (8 na mapie) i rozpocząć starcie z bossem (M na mapie).

Następnie: Dark Souls 3 - Boss: Pontyfik Sulyvahn

Powrót do spisu treści: Dark Souls 3 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik i opis przejścia

O autorze
Awatar Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami.

Komentarze